Rënia dhe rigjenerimi i flokëve/ 9 truket “magjike” me përbërës natyral

21 Shtator 2020, 10:31, Lifestyle CNA
Rënia dhe rigjenerimi i flokëve/ 9 truket “magjike” me

Një humbje e vogël e disa flokëve çdo ditë është  normale për shumë njerëz, veçanërisht për ata që kanë pësuar humbje peshe, kanë lindur, kanë përjetuar stres të përditshëm ose kanë pasur gjendje të ndryshme mjekësore. Sidoqoftë, për shkak të disa faktorëve, ndonjëherë mund të shndërrohet në humbje të tepërt të flokëve dhe të shkaktojë tullacë. Për fat të mirë, ka disa mënyra të lehta dhe efektive për të ruajtur flokët tuaj dhe madje edhe t’i bëni ato më të forta.

Provoni ushqime që stimulojnë rritjen e flokëve.

Dieta e pasaktë mund të jetë arsyeja e rënies së flokëve, por shtimi i produkteve të duhura në të mund të ndryshojë situatën. Ushqime të shkëlqyera që nxisin rritjen e flokëve janë:

Kimchi: përmban probiotikë që mund të ndihmojnë në  kthimin e humbjes së flokëve.

Vezët: janë të pasura me  proteina dhe biotinë , të cilat janë të nevojshme për rritjen e flokëve.

Spinaq: përmban rritjes së flokëve komponente thelbësore si folate , hekur , dhe vitaminë A .

Salmoni dhe peshqit e tjerë të yndyrshëm: janë burimi më i mirë i  omega-3 , që  lidhet me përmirësimin e dendësisë së flokëve.

Avokado: janë të ngarkuara me  vitaminë E , vitaminë C dhe acide të rëndësishme yndyrore , të cilat janë të dobishme edhe për flokët tanë.

Mishi: është një tjetër burim i shkëlqyeshëm i  proteinave dhe hekurit , të cilat janë thelbësore për flokë të shëndetshëm.

Bëni një trajtim vajor.

Fërkimi i kokës dhe aplikimi i maskave të flokëve mund të jetë po aq i dobishëm sa rregullimi i dietës tuaj. Ju mund të provoni masazhe në kokë dhe maska ??duke përdorur lloje të ndryshme të vajrave. Ndihmon për të hequr tensionin dhe për të nxitur rritjen e flokëve në qelizat tuaja papilla të lëkurës.

Vaji i rozmarinës mund të përdoret për të trajtuar baldness dhe për të stimuluar flokët të rriten përsëri. Përdorni pikat e tij për të masazhuar kokën tuaj disa herë në javë.

Vaji i barbarozës është një  produkt i njohur për efektet e tij që nxisin rritjen e flokëve. Mund ta përzieni me një vaj transportues dhe ta aplikoni si maskë ose ta shtoni në shampon tuaj për ta përdorur gjatë javës.

Xheli i Aloe vera mund të përdoret për të luftuar zbokthin , një gjendje që mund të çojë në një kruarje të kokës. Nëse e gërvishtni shumë, madje mund të dëmtoni lëkurën tuaj. Plagët e vogla, skuqjet dhe acarimi mund të dëmtojnë flokët tuaj dhe madje të shkaktojnë humbje të flokëve. Dhe aloe vera është e njohur për shërimin e plagëve.

Përdorni lëngun e qepës.

Era e saj mund të mos jetë shumë e këndshme, por lëngu i qepës, së bashku me copat e tij, mund të jetë një ndihmë efektive për tullacën e njollave. Ai përmban lëndë ushqyese, të cilat kur aplikohen në flokë, janë të dobishme për gjëndrat. Ajo  kushtëzon dhe nxit rritjen e flokëve. Ju mund të shtrydhni pak lëng ose të shtypni një qepë në një pastë, pastaj ta aplikoni atë rreth kokës.

Shtoni çaj jeshil.

Një nga burimet më të mëdha të antioksidantëve, çaji jeshil njihet si një  suplement që përdoret për trajtimin e problemeve të ndryshme shëndetësore. Përmban gallatë epigallocatechin që mund të përdoret për rigjenerimin e flokëve. Gjatë një studimi të vogël , vullnetarët me tullacë morën një suplement të ri që përmbante ekstrakt çaji jeshil, vitaminë D, Omega-3, Omega-6 dhe elementë të tjerë. Rezultatet kanë treguar se rigjenerimi mbresëlënës i flokëve është vërejtur në 80% të pjesëmarrësve.

Kontrolloni nivelet e vitaminës D

Mund të ketë një  lidhje midis niveleve më të ulëta të vitaminës D dhe tullacësisë së njollave. Prandaj, konsultimi me mjekun tuaj dhe marrja e kontrolleve të nevojshme mund të jetë e rëndësishme. Përdorimi i suplementeve të vitaminës D të përshkruara nga mjeku juaj, mbajtja e një diete të shëndetshme dhe ekspozimi i diellit mund t?ju ??ndihmojë të trajtoni rënien e flokëve më shpejt sesa prisnit.

Shmangni krehjen e flokëve kur ato janë të lagura.

Shtoni vajin e farës së kungullit.

Në një studim të madh , një pjesë e pjesëmarrësve me tullac model u pyet për të marrë shtesa vaji fara kungulli, një pjesë tjetër mori një placebo. Në fund të eksperimentit, rezultatet treguan rritje të ndjeshme të flokëve në grupin e parë. Megjithëse, kërkohet më shumë hulumtim për këtë, shtimi i këtij produkti në dietën tuaj, e kombinuar me elementë të tjerë të dobishëm, mund të jetë shumë e dobishme për ju.

Provoni shampon me jamball

Jamballi kinez ka përfitime duke përfshirë stimulimin e rrënjëve të flokëve, mbështetjen e rritjes së flokëve dhe zvogëlimin e rrallimit të flokëve. Një mënyrë e thjeshtë për ta përdorur është në shampo. Ju mund ta zëvendësoni produktin tuaj të mëparshëm me një shampo bimore natyrale që përmban jamball dhe ta përdorni atë çdo ditë.

Konsideroni xhenxhefilin si një mundësi

Sipas një studimi tjetër , xhenxhefili përmban përbërje bioaktive që mund të përmirësojnë rritjen e flokëve, dhe gjithashtu mund të ketë efekte antifungale, antioksiduese dhe antimikrobike mbi lëkurën e kokës tuaj. Ju mund të përdorni lëngun ose vajin e tij duke e kthyer në një maskë ushqyese të kokës . Kombinojeni atë me një  vaj bartës si jojoba, kokosi ose argan, dhe aplikojeni atë në flokët tuaj. Mbuloni kokën me një kapak për 30 minuta dhe më pas shpëlajeni atë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga