Connect with Us

Rënia dhe rigjenerimi i flokëve/ 9 truket “magjike” me përbërës natyral

Life Style

Rënia dhe rigjenerimi i flokëve/ 9 truket “magjike” me përbërës natyral

Publikuar

-

/

Një humbje e vogël e disa flokëve çdo ditë është  normale për shumë njerëz, veçanërisht për ata që kanë pësuar humbje peshe, kanë lindur, kanë përjetuar stres të përditshëm ose kanë pasur gjendje të ndryshme mjekësore. Sidoqoftë, për shkak të disa faktorëve, ndonjëherë mund të shndërrohet në humbje të tepërt të flokëve dhe të shkaktojë tullacë. Për fat të mirë, ka disa mënyra të lehta dhe efektive për të ruajtur flokët tuaj dhe madje edhe t’i bëni ato më të forta.

Provoni ushqime që stimulojnë rritjen e flokëve.

Dieta e pasaktë mund të jetë arsyeja e rënies së flokëve, por shtimi i produkteve të duhura në të mund të ndryshojë situatën. Ushqime të shkëlqyera që nxisin rritjen e flokëve janë:

Kimchi: përmban probiotikë që mund të ndihmojnë në  kthimin e humbjes së flokëve.

Vezët: janë të pasura me  proteina dhe biotinë , të cilat janë të nevojshme për rritjen e flokëve.

Spinaq: përmban rritjes së flokëve komponente thelbësore si folate , hekur , dhe vitaminë A .

Salmoni dhe peshqit e tjerë të yndyrshëm: janë burimi më i mirë i  omega-3 , që  lidhet me përmirësimin e dendësisë së flokëve.

Avokado: janë të ngarkuara me  vitaminë E , vitaminë C dhe acide të rëndësishme yndyrore , të cilat janë të dobishme edhe për flokët tanë.

Mishi: është një tjetër burim i shkëlqyeshëm i  proteinave dhe hekurit , të cilat janë thelbësore për flokë të shëndetshëm.

Bëni një trajtim vajor.

Fërkimi i kokës dhe aplikimi i maskave të flokëve mund të jetë po aq i dobishëm sa rregullimi i dietës tuaj. Ju mund të provoni masazhe në kokë dhe maska ​​duke përdorur lloje të ndryshme të vajrave. Ndihmon për të hequr tensionin dhe për të nxitur rritjen e flokëve në qelizat tuaja papilla të lëkurës.

Vaji i rozmarinës mund të përdoret për të trajtuar baldness dhe për të stimuluar flokët të rriten përsëri. Përdorni pikat e tij për të masazhuar kokën tuaj disa herë në javë.

Vaji i barbarozës është një  produkt i njohur për efektet e tij që nxisin rritjen e flokëve. Mund ta përzieni me një vaj transportues dhe ta aplikoni si maskë ose ta shtoni në shampon tuaj për ta përdorur gjatë javës.

Xheli i Aloe vera mund të përdoret për të luftuar zbokthin , një gjendje që mund të çojë në një kruarje të kokës. Nëse e gërvishtni shumë, madje mund të dëmtoni lëkurën tuaj. Plagët e vogla, skuqjet dhe acarimi mund të dëmtojnë flokët tuaj dhe madje të shkaktojnë humbje të flokëve. Dhe aloe vera është e njohur për shërimin e plagëve.

Përdorni lëngun e qepës.

Era e saj mund të mos jetë shumë e këndshme, por lëngu i qepës, së bashku me copat e tij, mund të jetë një ndihmë efektive për tullacën e njollave. Ai përmban lëndë ushqyese, të cilat kur aplikohen në flokë, janë të dobishme për gjëndrat. Ajo  kushtëzon dhe nxit rritjen e flokëve. Ju mund të shtrydhni pak lëng ose të shtypni një qepë në një pastë, pastaj ta aplikoni atë rreth kokës.

LEXO EDHE:  Si të shtoni ndjekësit në Instagramin tuaj/ Lexoni me vëmendje këto truke

Shtoni çaj jeshil.

Një nga burimet më të mëdha të antioksidantëve, çaji jeshil njihet si një  suplement që përdoret për trajtimin e problemeve të ndryshme shëndetësore. Përmban gallatë epigallocatechin që mund të përdoret për rigjenerimin e flokëve. Gjatë një studimi të vogël , vullnetarët me tullacë morën një suplement të ri që përmbante ekstrakt çaji jeshil, vitaminë D, Omega-3, Omega-6 dhe elementë të tjerë. Rezultatet kanë treguar se rigjenerimi mbresëlënës i flokëve është vërejtur në 80% të pjesëmarrësve.

Kontrolloni nivelet e vitaminës D

Mund të ketë një  lidhje midis niveleve më të ulëta të vitaminës D dhe tullacësisë së njollave. Prandaj, konsultimi me mjekun tuaj dhe marrja e kontrolleve të nevojshme mund të jetë e rëndësishme. Përdorimi i suplementeve të vitaminës D të përshkruara nga mjeku juaj, mbajtja e një diete të shëndetshme dhe ekspozimi i diellit mund t’ju ​​ndihmojë të trajtoni rënien e flokëve më shpejt sesa prisnit.

Shmangni krehjen e flokëve kur ato janë të lagura.

Shtoni vajin e farës së kungullit.

Në një studim të madh , një pjesë e pjesëmarrësve me tullac model u pyet për të marrë shtesa vaji fara kungulli, një pjesë tjetër mori një placebo. Në fund të eksperimentit, rezultatet treguan rritje të ndjeshme të flokëve në grupin e parë. Megjithëse, kërkohet më shumë hulumtim për këtë, shtimi i këtij produkti në dietën tuaj, e kombinuar me elementë të tjerë të dobishëm, mund të jetë shumë e dobishme për ju.

Provoni shampon me jamball

Jamballi kinez ka përfitime duke përfshirë stimulimin e rrënjëve të flokëve, mbështetjen e rritjes së flokëve dhe zvogëlimin e rrallimit të flokëve. Një mënyrë e thjeshtë për ta përdorur është në shampo. Ju mund ta zëvendësoni produktin tuaj të mëparshëm me një shampo bimore natyrale që përmban jamball dhe ta përdorni atë çdo ditë.

Konsideroni xhenxhefilin si një mundësi

Sipas një studimi tjetër , xhenxhefili përmban përbërje bioaktive që mund të përmirësojnë rritjen e flokëve, dhe gjithashtu mund të ketë efekte antifungale, antioksiduese dhe antimikrobike mbi lëkurën e kokës tuaj. Ju mund të përdorni lëngun ose vajin e tij duke e kthyer në një maskë ushqyese të kokës . Kombinojeni atë me një  vaj bartës si jojoba, kokosi ose argan, dhe aplikojeni atë në flokët tuaj. Mbuloni kokën me një kapak për 30 minuta dhe më pas shpëlajeni atë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Gjoksin e bëra vetë”/ Beatrix “çmendet” pas vetes: O shalë e bukur, o yll

Publikuar

-

Nga

cna show

Beatrix Ramosaj është një nga banoret më të komentuara të Big Brother për lidhjen e saj me Donald Veshaj.

Por përveç kësaj është vajza që kujdeset më së shumti për pamjen e jashtme, pasi gjithnjë jo vetëm në prime, por edhe në ditët e zakonshme ajo shfaqet mjaft e kuruar.

Ndonëse merr komplimenta nga banorët e shtëpisë, për Trixën duket se nuk janë të mjaftueshme dhe sot gjatë një bisede me banorët ka falenderuar nënën e saj për këmbët e bukura që i ka dhuruar si dhe nuk ka ndaluar së bëri edhe më shumë komplimenta vetes.

LEXO EDHE:  Ndaloni përgjithmonë rënien e flokëve

LEXO EDHE:  Tuna kërkon ndihmë publikisht/ Çfarë halli ka këngëtarja

Mami faleminderit për këmbët e mira që më ke dhënë. Gjoksin nuk ma dhe, por e bëra vetë. O shalë e bukur, o yll” është shprehur Beatrixa./ CNA.al

  

View this post on Instagram

 

A post shared by Big Brother Alb VIP Edition (@bigbrotheralb_vip)

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Të martën filloj rrugëtimin në shtëpinë më të ndjekur”/ Ermal Mamaqi pjesë e Big Brother?

Publikuar

-

Nga

cna showbiz

Moderatori dhe aktori Ermal Mamaqi ka befasuar të gjithë ndjekësit e tij, pasi ka bërë me dije se të martën do të nisë rrugëtimin në shtëpinë më të ndjekur, të Big Brother.

Teksa ka publikuar një foto me Arbana Osmanin, krahas shkruan: “Miq të martën filloj dhe unë rrugëtimin e bukur në shtëpinë më të ndjekur. Uroj të më mbështesni në këtë aventurë.😍 Thank you @arbanao.”

LEXO EDHE:  Kourtney Kardashian bie nga pesha

LEXO EDHE:  Kourtney Kardashian bie nga peshaShumë prej ndjekëse mendojnë se kjo është një shaka e aktorit, por ajo që mund të ndodhë është që Ermali të jetë surpriza për ndonjë nga banorët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Foto-Beatrix zhvishet e “qetë” dhe e pabezdisur/ Nuk i bëhet vonë për kamerat

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Banorët në shtëpinë e Big Brother Vip shpeshherë e harrojnë faktin se janë të rrethuar nga kamera që filmojnë çdo lëvizje të tyre gjatë 24 orëve çdo ditë.

Por edhe pse shtëpia është e mbuluar me kamera në çdo cep, kjo nuk i ka penguar banorët të vazhdojnë të rrinë të “qetë” e të pabezdisur nga kamerat.Ditën e djeshme teksa banorët ishin duke u bërë gati ndodhi një skenë që nuk është e para që ndodh brenda këtij BBVip.

LEXO EDHE:  Tuna kërkon ndihmë publikisht/ Çfarë halli ka këngëtarja

LEXO EDHE:  FOTO-WOW/ Xhemi Shehu bën ndryshimin në pamje dhe do t’iu lërë pa fjalë

Teksa Beatrix ishte duke u bërë gati, ajo kishte zgjedhur të veshi një fustan ngjyrë jeshil, por duke harruar kamerat këngëtarja zgjodhi të zhvishet aty. Por, raste si ky i Trixës nuk kanë qenë të pakta, pasi momente të tilla kanë ndodhur dhe me banore të tjera, si Arjola, Beniada dhe Fifi./Shqip

LEXO TE PLOTE