Connect with Us

Javë e mbarë për kuqezinjtë, ja lojtarët që shënuan me ekipet e tyre

Kombëtare

Javë e mbarë për kuqezinjtë, ja lojtarët që shënuan me ekipet e tyre

Publikuar

-

Javë e artë për shqiptarët. Katër gola janë shënuar nga “shqiponjat” në kampionate të ndryshme, nga mbrojtja deri në sulm. Armando Broja, Azdren Llullaku, Naser Aliji dhe Shkëlqen Gashi kanë qenë protagonistë me ekipet e tyre respektive duke realizuar një poker kuqezi.

Armando Broja – Një bomber në rritje për të cilin Çelsi vendosi huazimin në Holandë, në mënyrë që të ketë minuta në elitë si dhe që të shënojë sa më shumë. Që në paraqitjen e dytë, bomberi i Kombëtares ka gjetur rrugën e rrjetës në elitën holandeze. Armando Broja ka shënuar golin e parë me Viteshen. Sulmuesi i Kombëtares u aktivizua në minutën e 66-të duke lënë gjurmë në rezultat. Në fitoren 2-0 ndaj Sparta Roterdamit, pas vetëm 16 minutash në fushën e lojës, Broja dyfishon shifrat e ndeshjes. Në minutën e 82-të, Broja ishte i vëmendshëm në zonë teksa pas një pasigurie të portierit kundërshtar, i cili nuk zotëroi topin pas gjuajtjes së një prej lojtarëve të Viteshes, Broja i vëmendshëm dhe i saktë e shtyn drejt rrjetës.

Azdren Llullaku – Sulmuesi shqiptar, Azdren Llullaku, është duke kaluar një moment të shkëlqyer në Ligën e Dytë rumune me skuadrën e Konkordias. 32-vjeçari gjeti sërish rrugën e rrjetës, në triumfin 4-0 që skuadra e tij arriti në shtëpi ndaj Pandurit. Llullaku hapi serinë e golave në minutën e 30-të të takimit, duke kaluar në avantazh Konkordian. Ky ishte goli i 3- të në 4 javët e para të kampionatit për ish-sulmuesin e Kombëtares, që është shndërruar në lider te skuadra e tij e re. Momentalisht Konkordia renditet në vendin e 3-të me 8 pikë në 4 ndeshje, teksa ka si objektiv ngjitjen në elitën e futbollit rumun.

Naser Aliji – Mbrojtësi i majtë i Kombëtares, Naser Aliji, ka vulosur triumfin e thellë të Honvedit 1-7 me një gol nga goditja e dënimit. I aktivizuar në minutën e 46-të, futbollisti i Kombëtares është treguar i saktë në minutat shtesë të ndeshjes, teksa në të 90+3-tën, me një goditje me të majtën, kalon murin mbrojtës dhe e dërgon sferën në rrjetë për 1-7. Honved shpartalloi në këtë raund të Kupës skuadrën e ligës së tretë, Tizaujvaros. Për Alijin ky është goli i parë me skuadrën e Honvedit.

Shkëlzen Gashi – Plot 2 vite pa gjetur rrugën e rrjetës, ish-sulmuesi i Kombëtares duket se e ka thyer më në fund “mallkimin”, teksa ka shënuar në sfidën ndaj Uill. Gashi aktivizohet te skuadra e Arau në Ligën e Dytë zvicerane, teksa në minutën e 15-të kaloi në avantazh skuadrën e tij, pas një asisti të Liridon Balajt, lojtar i Kosovës. Për të gjetur golin e fundit të Gashit në një ndeshje zyrtare, duhet të kthehemi në 23 shtatorin e vitit 2018, kur sulmuesi ishte pjesë e Kolorado Rapids, teksa shënoi në sfidën ndaj Kolumbus. 32-vjeçari iu bashkua skuadrës së Arau në gjysmën e dytë të sezonit të kaluar, por pa mundur të gjejë rrugën e rrjetës. Megjithatë, goli i Gashit është përmbysur teksa Uil ka fituar në këtë ndeshje me rezultatin 1-3.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Renditja e FIFA-s/ Ndikojnë ndeshjet e tetorit, Ja ku renditen Shqipëria dhe Kosova

Publikuar

-

Nga

Dy barazimet në Ligën e Kombeve, ndaj Lituanisë dhe Kazakistanit, kanë bërë që Shqipëria të zbresë në 3 vende në renditjen e FIFA-s.

Kombëtarja ka zbritur në vendin e 69-të më 1351 pikë, nga vendi i 66 ku ishte më parë. Rënie në klasifikim ka pësuar edhe Kosova, e cila ka kaluar vendi i 116-të në vendin e 117-të. Kjo vjen si shkak i dy humbjeve ndaj Maqedonisë së Veriut e Sllovenisë dhe barazimit ndaj Greqisë.

Për sa i përket pozicioneve të para në renditje, Belgjika vazhdon të kryesojë, e ndjekur nga Franca në vendin e dytë dhe Brazili në vendin e tretë.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Tramexani: Më mungon Shqipëria: Dua të kthehem

Publikuar

-

Nga

Paolo Tramexani e ndjek ende Kombëtaren shqiptare dhe e lë të hapur derën për të bashkëpunuar sërish me FSHF-në. Ish-ndihmëstrajneri i Xhani de Biazit komenton ecurinë e kuqezinjve në Ligën e Kombeve dhe shprehet se ka parë në fushë djem me dëshirë për të ndihmuar njëri-tjetrin, për të luajtur për Kombëtaren si dhe një ekip të vendosur mirë dhe me prapavijë shumë të fortë.

Në një intervistë për “Panorama Sport”, Tramexani “driblon” kur pyetet nëse Vata ka të drejtë kur thotë ndër të tjera se “Shqipërisë i mungon një ‘tru’ si Tramexani, që lëvizte fijet në paskuinta”… Ndër të tjera, Tramexani nuk harron të thurë elozhe edhe për trajnerin Edi Reja dhe bën thirrje që t’i jepet kohë për rezultatet. “Ajo që bëmë ne ishte e rëndësishme. Mirëpo, patëm edhe kohë. Kishim pesë vite e gjysmë kohë për të arritur objektivat”, deklaron veç të tjerash Tramexani.

Mister, a ju mungon Shqipëria?

Po, sigurisht që po.

Çfarë ju mungon ekzaktësisht?

Shqipëria! Më mungon Shqipëria, më mungojnë shqiptarët. Më mungon populli, njerëzit dhe lidhja me ta. Raporti që kemi pasur në ato pesë vite është diçka e paharrueshme. Diçka që nuk do të ndryshojë kurrë. Është diçka për të cilën mund ta mendosh çdo ditë dhe do të mbesë përgjithmonë. Pastaj, më mungojnë djemtë. Ata lojtarë të rinj që i kemi parë edhe të rriten, që i kemi ndjekur nëpër të gjithë Europën. Djemtë me të cilët kemi përshkuar një rrugëtim shumë të bukur që na ka dërguar deri te rezultatet shumë të mira. Të dy këto aspekte më mungojnë shumë.

A e keni ndjekur Shqipërinë gjatë këtyre ndeshjeve të fundit?

Sigurisht që e kam ndjekur Kombëtaren edhe në ndeshjet e fundit. E ndjek gjithmonë. Shoh çdo ndeshje që ata zhvillojnë.

Çfarë këshille miqësore mund të jepni për të përmirësuar sadopak ndonjë aspekt, si një prej ideatorëve të atij suksesi që u arrit me ju dhe De Biazin?

Ajo që bëmë ne ishte e rëndësishme. Mirëpo, patëm edhe kohë. Kishim pesë vite e gjysmë kohë për të arritur objektivat. Nuk e ndiej të nevojshme për të dhënë këshilla për askënd. Edhe sepse e njoh shumë mirë Rejën që është një trajner shumë i përgatitur, shumë i zoti në fushë. Edhe gjithashtu një
njeri shumë i mirë. Por, Reja është edhe një person shumë i zoti për të menaxhuar grupin. Unë jam i bindur që me të në krye, nëse do të vazhdojë që të punojë me këtë skuadër dhe me këta lojtarë, e them me siguri që do të vijnë edhe rezultatet.

Tramexani, nëse do të kishit në të ardhmen një mundësi për të drejtuar Shqipërinë, si do të ishte përgjigjja juaj?

Duke marrë parasysh se si kam kaluar në Shqipëri, do ta marr në konsideratë, sepse kam pasur mundësinë që të punoj mirë atje. Kam pasur pranë njerëzit e duhur, edhe federatën, e cila më ka dhënë gjithmonë besim. Ky aspekt për mua ka qenë shumë i rëndësishëm. Gjithashtu, edhe raportet kanë qenë shumë të mira me federatën. Ka pasur gjithmonë respekt, si nga njëra anë edhe në tjetrën. Për mua, këto vlera janë shumë të rëndësishme. Ky është motivi që unë jam shumë i lidhur me vendin, Kombëtaren dhe me Federatën Shqiptare të Futbollit. Kjo ësh- të një lidhje shumë e fortë.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Sa shumë talente në kampionatin shqiptar, nis “zbori” i Kombëtareve U20 dhe U19

Publikuar

-

Nga

Ka nisur ditën e sotme grumbullimi katër ditor i kombëtareve U19 dhe U20. Trajneri i kombëtares U20, Ilir Biturku në listën e tij ka përfshirë vetëm lojtarë që luajnë në trojet shqiptare, ndërsa në listën e kombëtares U20 të Dedes ka dy talente, që vijnë nga Italia dhe pjesa tjetër luajnë në vendin tonë. Në këtë grumbullim janë planifikuar edhe nga një miqësore për secilën skuadër.

NJOFTIMI I FSHF:

Dy kombëtaret shqiptare të moshave U-20 dhe U-19 kanë nisur këtë të hënë një grumbullim që do të zgjasë për 4 ditë me qëllim që të vëzhgohen nga afër lojtarët e talentuar të këtyre grupmoshave.

Trajneri i Kombëtares U-20, Ilir Biturku ka ftuar 23 lojtarë të vitlindjes 2000-2001, të cilët aktivizohen në klube të kampionatit shqiptare, me përjashtim të portierit Arlis Shala që vjen nga Kosova. Ndërsa, trajneri i Kombëtares U-19, Nevil Dede, ka thirrur 25 lojtarë të vitlindjes 2002-2004, ku spikasin edhe disa elemente cilësor që vijnë nga jashtë kufijve të Shqipërisë, të dyja skuadrat janë grumbulluar në kompleksin Tropikal në Durrës, ndërkohë që në program janë edhe dy ndeshje miqësore.

Në datën 20 tetor do të zhvillohet një ndeshje miqësore midis Kombëtares U-19 dhe asaj U-20, ndërsa më datën 22 tetor Kombëtarja U-19 do të luajë ndaj Kombëtares U-18, me këtë të fundit që do të grumbullohet vetëm për një ditë. Nga ana tjetër, po me këtë datë, Kombëtarja U-20 do të luajë ndaj Partizanit B.

LEXO TE PLOTE