Connect with Us

Gazetari deklaratë “bombë”/ Eldi Dizdari ka dy karburante, ortaku i tij më shumë se 150 mln euro

Kronika

Gazetari deklaratë “bombë”/ Eldi Dizdari ka dy karburante, ortaku i tij më shumë se 150 mln euro

Publikuar

-

Gazetari deklaratë “bombë”/ Eldi Dizdari ka dy karburante, ortaku i tij më shumë se 150 mln euro

Gazetari Flamur Vezaj, ka bërë deklarata të forta lidhur me grupet kriminale të trafikut të kokainës, për të cilat pretendon se janë të lidhura ngushtë me personazhe të njohura në fushën e ndërtimit.

Vezaj tha se Eldi Dizdari ka dy karburante në Rrugën e Kombit, ndërsa pretendon se personazhet e botës së krimit kanë vendosur shuma marramendëse.

“Ky grup funksionon prej vitesh, në Shqipëri pak a shumë dihej nën zë që Eldi Matoshi ishte koordinator në trafik. Dihej sepse edhe kur është hetuar Arbër Çekaj, dilte indirekt i përfshirë por nuk mund të faktohej. Kompanisë së Arbër Çekaj i është bllokuar edhe dy herë kokainë, por si ndodh në Shqipëri, janë pushuar çështjet. Ndërsa rasti i tretë është hetuar. Në Shqipëri shumicën e kanë përdorur si magazinim.

Në Shqipëri këta personazhe janë të lidhur me njerëz të njohur zë botës së ndërtimit, me ndërtues që po bëjnë ndërtime në fushën e aviacionit, pranë Lanës, njihen kanë kompani betoni në Shqipëri, Eldi Dizdari ka dy karburante në Rrugën e Kombit, kanë qenë ortakë në lojërat e fatit. Këta persona kanë vendosur shuma marramendëse”, u shpreh ai në emisonin “Opinion”.

Sipas tij, me paratë e krimit po pastrohen në disa ndërtime, siç janë një kompleks banimi te fusha e aviacionit, një ndërtim 8 katësh buzë lumit të Lanës në Tiranë si dhe hotele në Himarë e Dhërmi.

LEXO EDHE:  TRE SKICA PËR KOÇO DEVOLEN/ Nga Mitro Çela

Gazetari deklaroi se ortaku i Eldi Dizdarit, një personazh nga Lushnja, ka më shumë se 150 milion euro para cash.

“Ortaku i Eldi Dizdarit, një personazh nga Lushnja, është personazhi që ka më shumë lekë “cash” në Shqipëri. Unë dyshoj më shumë se 150 milion euro. Shumë para që ekzistojnë “cash” në Shqipëri funksionojnë përmes metodave ku këta i lënë garant. Ku shkojnë gjithë këto para? Te fusha e aviacionit ke një kompleks banimi që po bëhet, ke buzë Lanës një pallat 8 katësh që po ndërtohet, në Himarë ke në ndërtim e sipër një hotel, në Dhërmi po ashtu, janë para të lidhura me grupe kriminale ku ka të bëjë Eldi Dizdari”, theksoi Vezaj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

“Një oficer i antidrogës në makinën e viktimës”/ Anila Hoxha zbardh detajet e ngjarjes tronditëse në Vlorë

Publikuar

-

Nga

“Një oficer i antidrogës në makinën e viktimës”/ Anila Hoxha zbardh detajet e ngjarjes tronditëse në Vlorë

Gazetarja Anila Hoxha ka folur rreth ngjarjes në Vlorë ku mbeti i vrarë Bledar Birçaj. Ajo është shprehur se në Vlorë krimi po kryhet hapur dhe kemi një zmbrapjse të drejtësisë.

Gjithashtu ajo ka treguar se dyshohet se një oficer i antidrogës ka qenë në makinën e viktimës.

Një oficer i antidrogës gjendej në makinën e viktimës. Kemi një zmbrapjse të drejtësisë dhe fitim terreni të krimit. Krimi në Vlorë kryhet hapur,tregon fuqinë e madhe që ka marrë krimi dhe dështimi i autoriteteve.

Krimi pushaktoi siç pushkatoi dhe Bledarin. Nuk është çudi të jenë vrasës me pagesë. Shumica e ngjarjeve kanë lidhje me çështje të drogës.”, u shpreh Anila Hoxha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

I dënuar për vrasje dhe drogë/ Humb jetën ish-anëtari i bandës së Yzberishtit

Publikuar

-

Nga

Përplasje në Rrogozhinë/ Këto janë dyshimet e para

Nga aksidenti i regjistruar mesditën e sotme në Yzberisht, ku u përplas një makinë me një motor, ka humbur jetën, Fatmir Avdillari, i njohur ndryshe si “Xubi i Yzberishtit”.

Ky i fundit ka qenë drejtuesi i motorrit dhe për shkak të plagëve që ka marrë nuk ka mundur të mbijetojë.

Mediat raportojnë se Avdillari  ka qenë i akuzuar për disa vrasje të bujshme në Tiranë, si dhe për trafik droge.

LEXO EDHE:  Ofendoi Grida Dumën/ Gjekmarkaj i kthehet keq Frrok Çupit: Të kap pas studios, meriton të të pështyj

LEXO EDHE:  “Kam parë tre tabulate”/ Kreshnik Spahiu zbulon planin e opozitës: Çfarë pritet të ndodhë në Shqipëri

Pasi 45-vjeçari ka qenë dënuar për vrasjen e biznesmenit italian, Stefano Rossi, ndërsa ka qenë edhe pjesë e bandës së Yzberishtit në vitet 97′ e 98′./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Asfiksimi i minatorëve/ Reagon MIE: U çlirua gaz nga gjeneratori kur po saldonin

Publikuar

-

Nga

Ministria e Energjitikës dhe Infrastrukturës, ka reaguar në lidhje me asfiksimin e minatorëve në galerinë Zona e Re Batër, Qarku Dibër.

Sipas MIE ka ndodhur një aksident, teksa gjatë saldimit në nëntokë të një vagoni mineralesh është çliruar gaz nga gjeneratori i përdorur dhe si rrjedhim mekaniku SH.D., 45 vjeç ka humbur ndjenjat. Ai është dërguar me helikopter në drejtim të Tiranës, për të marrë ndihmën mjekësore.

Në datë 11 maj 2021, rreth orës 12:30, në galerinë Nr.1240, Zona e Re Batër, Qarku Dibër, e cila shfrytëzohet nga shoqëria “Xhireton” shpk, me Leje minerare nr. 479/2, ka ndodhur një aksident.

Nga të dhënat paraprake të inspektimit të vendngjarjes, rezulton se gjatë saldimit në nëntokë të një vagoni mineralesh është çliruar gaz nga gjeneratori i përdorur dhe si rrjedhim mekaniku SH.D., 45 vjeç ka humbur ndjenjat. Pranë tij ka qenë edhe një punonjës tjetër, i cili gjithashtu ka pasur shqetësime.

Prezent në vendin e ngjarjes, në një distancë më të largët kanë qenë 3 punonjës të tjerë, të cilët u kanë ardhur në ndihmë kolegëve të tyre, duke e nxjerrë SH.D., jashtë galerisë. Ai është dërguar me helikopter në drejtim të Tiranës, për të marrë ndihmën mjekësore, ndërkohë që punonjësi tjetër është dërguar në spitalin e Bulqizës, ku ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Në galeri nuk ka pasur shembje dhe as minatorë të bllokuar. Grupet e AKSEM, Inspektorati i Punës dhe Policia e Shtetit janë në vendngjarje dhe po vlerësojnë rrethanat e ngjarjes.’– njofton ministria./CNA.al

LEXO TE PLOTE