Connect with Us

Efektet pozitive dhe negative të kanellës/ Çfarë ndodh nëse e konsumoni shpesh

Life Style

Efektet pozitive dhe negative të kanellës/ Çfarë ndodh nëse e konsumoni shpesh

Publikuar

-

Efektet pozitive dhe negative të kanellës/ Çfarë ndodh nëse e konsumoni shpesh

Studime të shumta shkencore kanë konfirmuar se kjo erëz është një burim i vërtetë i shëndetit, i pasur me veti terapeutike për mirëqenien tonë psiko-fizike. Ne rekomandojmë një përdorim të moderuar, por të vazhdueshëm: një lugë çaji në ditë kanellë për të kuptuar efektet që ka në trupin tonë. U zbulua, duke kryer një seri studimesh mbi këtë temë, se duke konsumuar nëntë lugë gjelle në javë kanellë është e mundur të merrni shumë përfitime, le të shohim disa.

– Parandalon ftohjen, forcimin e sistemit imunitar

– antiseptik, parandalimin e përhapjes bakteriale

– vermifuge

– stimulon zemrën, përmirëson qarkullimin

– rregullon nivelet e sheqerit në gjak

– përmirëson funksionet e frymëmarrjes

– lehtëson tretjen, ndihmon në djegien yndyrna

– lufton të përzierat

LEXO EDHE:  Ahmetaj nxjerr listën në emision/ "52 mijë qytetarë përfitojnë nga paketa e parë"

– zvogëlon dhimbjen, veçanërisht ato që lidhen me artritin dhe ciklin menstrual

– përmirëson kujtesën

– vepron kundër ënjtjes së barkut

– ka veti antioksiduese, duke ndihmuar në zvogëlimin e dëmit të shkaktuar nga plakja

Efektet negative të kanellës

Kanella, megjithëse është aq e çmuar për shije dhe shëndet, mund të ketë efekte të dëmshme në trupin tonë. Konsumi i tepërt i kësaj erëze mund të shkaktojë takikardi, diarre dhe djersitje, si dhe dëmtime të veshkave dhe mëlçisë, për shkak të pranisë së kurarinës në të. Për më tepër, mund të shkaktojë reaksione alergjike dhe nuk rekomandohet gjatë shtatëzënësisë, pasi mund të stimulojë kontraktimet e mitrës. Kështu që më mirë të mos e teproni./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Horoskopi ditor, 31 Tetor 2020

Publikuar

-

Nga

Horoskopi, 16 shtator 2020

Dashi
21 Mars – 19 Prill
Nesër do të jetë ditë shumë më e mirë se ato që keni përjetuar që nga fillimi i javës. Tani mund të përmirësoni situatën sentimentale dhe atë profesionale. Gjërat pozitive mund të vijnë por mos prishni gjithçka me polemika.

Demi
20 Prill – 20 Maj
Tetori ka qenë një muaj shumë i ngarkuar për ju dhe shumë prej jush ende mbartin disa probleme. Nëntori me siguri do të jetë një muaj më i mirë dhe më i qetë.

Binjakët
21 Maj – 20 Qershor
Nesër është një ditë pak nervoze kur mund të humbni durimin: këshilla është ta lini të shkojë, të jeni më të qetë, sepse gjërat do të rregullohen së shpejti. Kjo është veçanërisht e vërtetë në dashuri: përpiquni të jeni të kujdesshëm, veçanërisht nëse ka pasur një krizë të kohëve të fundit.

Gaforrja
21 Qershor – 22 Korrik
Në nëntor do të ndiheni më të fortë se në javët e fundit dhe do të keni një pajisje shtesë që do t’ju ndihmojë të zgjidhni çështje profesionale që ju dukeshin të pakapërcyeshme. Nëse ka ndonjë problem familjar ose dashuror, zgjidhini ato menjëherë.

Luani
23 Korrik – 22 Gusht
Nesër do të jetë një ditë e luhatshme sidomos në lidhje me dashurinë. Ekziston rreziku që të ndiheni të tërhequr nga dikush që nuk është i përshtatshëm për ju. Sa i përket punës, ju mund të bëni zgjedhje.

Virgjëresha
23 Gusht – 22 Shtator
Kjo ditë mund të jetë pika e kthesës: përpiquni të organizoheni sa më mirë, por në të njëjtën kohë gjeni kohën për relaksim: nëse jeni shumë të lodhur nuk mund të mendoni mirë.

Peshorja
23 Shtator – 22 Tetor
Ju duhet të zgjidhni një çështje të pazgjidhur. Mundohuni të afroheni me njerëz të këndshëm, të cilët do t’ju sigurojnë dhe do t’ju bëjnë të ndiheni mirë.

LEXO EDHE:  Nuk keni përfituar nga paketa financiare 1?/ Nesër afati i fundit për t’u ankuar

LEXO EDHE:  Ahmetaj nxjerr listën në emision/ "52 mijë qytetarë përfitojnë nga paketa e parë"

Akrepi
23 Tetor – 21 Nëntor
Ditë e favorshme, parathënie për një kohë vërtet të mirë! Mundohuni të jeni më të qetë dhe më optimist. Ndërkohë, shijojeni këtë ditë, e cila do të jetë perfekte për të rizbuluar emocionet në dashuri.

Shigjetari
22 Nëntor – 21 Dhjetor
Mundohuni të lëvizni, të merreni me punë dhe do të shihni se do të merrni rezultate të jashtëzakonshme, si në punë ashtu edhe në dashuri! Në orët e ardhshme Venusi do të fillojë një tranzit të bukur: keni më shumë mundësi si në dashuri ashtu edhe në punë, ju mbetet juve t’i shfrytëzoni ato.

Bricjapi
22 Dhjetor – 19 Janar
Nesër do të jetë një ditë disi e zbutur. Ju keni arritur në pikën ku duhet të bëni zgjedhje, nuk mund të vazhdoni të vuani situata të caktuara. Tani mund ta bëni dhe duhet ta bëni, për veten tuaj dhe për rritjen tuaj personale, profesionale dhe emocionale.

Ujori
20 Janar – 18 Shkurt
Mundohuni të pajtoheni me situatat që kanë krijuar tension, për të rikuperuar ato marrëdhënie që ju kanë stresuar. Mos krijoni situata që mund të sjellin shqetësime.

Peshqit
19 Shkurt – 20 Mars
Mundohuni të pajtoheni me situatat që kanë krijuar tension, për të rikuperuar ato marrëdhënie që ju kanë stresuar. Mos krijoni situata që mund të sjellin shqetësime.

LEXO TE PLOTE

Life Style

Sjell përfitime të shumta shëndetësore/ Ky është fruti që nuk duhet të mungojë në tryezën tuaj

Publikuar

-

Nga

Sjell përfitime të shumta shëndetësore/ Ky është fruti që nuk duhet të mungojë në tryezën tuaj

Kivi është një frut i karakterizuar nga disa përfitime shëndetësore. Midis këtyre është e mundur të përmendet prania e vitaminës C ose acidit askorbik, një lëndë ushqyese midis aleatëve më të njohur kundër radikalëve të lirë. Për më tepër, vitamina C është e paçmuar për të thënë më pak në përmirësimin e efikasitetit të sistemit imunitar. Duke vazhduar me listën e arsyeve pse kivi është i mirë për shëndetin , është e nevojshme t’i referohemi përmbajtjes së vitaminave B, në veçanti niacinës, riboflavinës dhe tiaminës. Marrja e tyre është shumë e rëndësishme për përmirësimin e efikasitetit të metabolizmit.

Si mund të mos përmendim praninë e vitaminës K , thelbësore për koagulimin e mirë? E pasur me vitaminë E ose tokoferol, thelbësore për parandalimin e plakjes së parakohshme të lëkurës. Ne mund të vazhdojmë dhe pse ngrënia e kivit është e mirë për shëndetin tuaj. Midis këtyre është e mundur të përmendet prania e kaliumit, një mineral që ndihmon për të mbajtur nën kontroll presionin e gjakut dhe, si pasojë, për të përmirësuar shëndetin e zemrës.

Të hash kivi çdo ditë është një zgjedhje e shkëlqyeshme për disa arsye. Midis këtyre, është e mundur të kujtohet edhe një herë prania e vitaminës C, gjithashtu thelbësore për sigurimin e trupit me arsenal për të parandaluar sëmundjet sezonale të tilla si ftohjet. Për më tepër, falë fibrave të tretshme, kivi ndihmon në mbajtjen aktive të zorrëve. Për ata me probleme kapsllëku, marrja e tij rekomandohet sidomos në mëngjes. Gjithashtu për të mos harruar janë efektet mbi trigliceridet, me përfitime të dukshme për shëndetin e zemrës, dhe përmirësimin e shëndetit të kockave falë pranisë së kalciumit.

LEXO EDHE:  Dokumenti-“Edhe akullore, edhe çokollatë”/ Drejtori i Transporteve përfiton 223 milionë për kompaninë e vet

LEXO EDHE:  Përdorimet e kanellës

Por kini kujdes: kivit duhet t’i hani në mënyrë të moderuar. Arsyeja lidhet me praninë e oksalateve, substanca që mund të favorizojnë shfaqjen e gurëve në veshka. Nëse jeni në rrezik, duhet të kërkoni këshilla nga mjeku para se të merrni kivi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Si dreqin më ka shpëtuar kjo”/ Adelina Ismaili pozicionohet në “sherrin” mes Dafinës dhe Taynës

Publikuar

-

Nga

“Si dreqin më ka shpëtuar kjo”/ Adelina Ismaili pozicionohet në “sherrin” mes Dafinës dhe Taynës

Prishja e miqësisë mes dy këngëtareve Dafina Zeqiri dhe Tayna është kthyer në qendër të vëmendjes.

Dy këngëtaret e kanë thumbuar njëra-tjetrën në rrjetet sociale duke lënë të kuptojnë se raporti i tyre miqësor është prishur.

Pas sherrit duket se Dafina ka nisur të ndjekë në rrjetet sociale “kundërshtaret” e Taynës, Melinda Ademin dhe Rina Balajn.

Por një tjetër personazh ka një mbështetje për njërën nga këngëtaret dhe kjo është kënëgtarja Adelina Ismaili.

Adelina ka publikuar në Instastoryn e saj një pjesë nga freestyle i Taynës në emisionin e Meriton Mjekiqit.

LEXO EDHE:  Miratohet amnistia për të dënuarit/ Ja kush përfiton lirimin nga burgu

LEXO EDHE:  Dokumenti-“Edhe akullore, edhe çokollatë”/ Drejtori i Transporteve përfiton 223 milionë për kompaninë e vet

Krahas postit Adelina shkruan: “WOOOW! WOW! Si dreqin më paska shpëtuar kjo. Tjetër nivel. (Të flasim për komplekset, zemër)”.

Pas këtij postimi fansat kanë nisur të aludojnë se Adelina është pozicionuar në krah të reperes Tayna./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE