Connect with Us

Detaji që zbulon moshën reale të çdo gruaje

Life Style

Detaji që zbulon moshën reale të çdo gruaje

Publikuar

-

Jo vetëm rrudhat, flokët gri, duart dhe qafa zbulojnë moshën e vërtetë të një personi. Ka shumë shenja të tjera të plakjes që nuk vërehen në shikim të parë. Dhe janë këto atribute të errëta që tradhtisht u shtojnë më shumë vite përfaqësuesve të gjysmës së bukur të planetit.

Bright Side ka treguar që ndryshimet gjatë plakjes nuk e shkatërrojnë një grua por ato i japin asaj një bukuri dhe joshje të veçantë. Ende, të dish për këto ndryshime mund të jetë e dobishme, prandaj ne mblodhëm një listë të shenjave delikate, por shumë demonstrative, që do të zbulojnë moshën e vërtetë të vizitorëve të salloneve të bukurisë më të zjarrta.

Balli bëhet i sheshtë

Ne të gjithë ndoshta vështirë se mund ta imagjinojmë që atrofia e lidhur me moshën e shtresës së dhjamit nënlëkuror është arsyeja e humbjes së vëllimit në këtë pjesë të trupit. Nga rruga, injeksionet Botox që aq shumë njerëz i duan vetëm përkeqësojnë këtë situatë. Edhe nëse balli mbetet i lëmuar, ai do të humbasë vëllimin e tij dhe do të zbulojë moshën e vërtetë të një gruaje.

Buzët humbin vëllimin dhe freskinë e tyre

Fatkeqësisht, forma e buzëve tuaja ndryshon me kalimin e viteve. Ata e humbin vëllimin e tyre, bëhen më të thatë dhe marrin të ashtuquajturat rrudha të varura nga çanta rreth tyre. Buzët që dikur ishin të lëngshme, të shëndosha dhe sensuale bëhen vizualisht më të vogla dhe të holla.

Forma dhe madhësia e kërthizës  të barkut ndryshojnë gjithashtu

LEXO EDHE:  Çfarë mund t’ju ndodhë këtë Krishtlindje sipas shenjës së horoskopit?

Kjo pjesë e trupit mund të ndryshojë pamjen e saj origjinale me moshën për shkak të peshës shtesë, sëmundjeve si omphacele, piercing dhe shtatzëni .

Rrathët e errët shfaqen nën sy

Shtresa nënlëkurore e yndyrës bëhet më e hollë për shkak të prodhimit të ulët të kolagjenit pas moshës 30 vjeç. Lëkura rreth syve humbet densitetin e saj, bëhet më transparente dhe fillon të tregojë enët e gjakut, gjë që çon më pas në shfaqjen e rrathëve të errët nën sy.

Vetullat ulen, pamja bëhet më pak e hapur

Kur jemi të rinj, tensioni i mirë i lëkurës na mban vetullat në vend dhe nuk i lejon ata të “rrëshqasin” poshtë. Por me kalimin e moshës , kolagjeni që mban elasticitetin dhe qëndrueshmërinë e lëkurës sonë nuk prodhohet më aq aktivisht, dhe muskujt e fytyrës dobësohen dhe bien për shkak të gravitetit. Si rezultat, vetullat tona gradualisht lëvizin poshtë , duke u shtypur nga ata muskuj, dhe fillojnë të varen mbi sytë tanë, gjë që i jep fytyrës tonë një pamje të ndyrë.

“Trekëndëshi i rinisë” përmbyset me mjekrën

Kur jemi të rinj, forma e fytyrës tonë të kujton një trekëndësh me mjekrën drejtuar poshtë dhe bazën përgjatë ballit. Është i ashtuquajturi ” trekëndëshi i rinisë “. Por situata ndryshon me moshën,  ajo kthehet përmbys me mjekrën.

Shtresa nënlëkurore e dhjamit “rrëshqet” poshtë fytyrës me kalimin e viteve, faqet humbin elasticitetin e tyre të mëparshëm dhe ne marrim palosje nasolabiale. Si rezultat, ne nuk dukemi më të rinj si më parë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Pse 8 Gushti është një nga ditët më me fat të vitit

Publikuar

-

Nga

Numri tetë konsiderohet si një nga numrat më me fat në numerologji dhe shpesh korrespondon me pasurinë dhe bollëkun. Vizualisht, një “8” është gjithashtu fjalë për fjalë një simbol i pafundësisë, i cili përfaqëson potencialin e tij të pakufizuar. “8/8 është numerologjikisht i rëndësishëm, pasi tetë është numri i bollëkut dhe prosperitetit,” thotë Broën. Duke qenë dita e tetë e muajit të tetë të vitit e ngarkon këtë datë me energjinë e suksesit dhe na mundëson të vendosim synime të qarta.

8/8 është një nga ditët më me fat të vitit për tu shfaqur, dhe këtë vit bie në të njëjtën ditë me hënën e re që do të thotë se është një kohë përrallore për të vendosur qëllimet dhe për të bërë një ritual personal. Vorbulla e magjisë astrologjike dhe numerologjike në 8/8 mund të na ndihmojë të “shfaqim menjëherë atë që duam”, sipas Broën. Këtu janë disa mënyra për ta shfrytëzuar atë:

1-Bëni një meditim në datën 8, një datë që përkon me hënën e re dhe ritualin e vendosjes së qëllimit. Vendosni kohëmatësin e telefonit tuaj për tetë minuta dhe lejoni vetes të pastroni mendjen nga çdo mendim kufizues Përqendrohuni në potencialin e pakufizuar të suksesit që simbolizon numri tetë në numerologji . Përqafoni energjinë e hënës së re dhe drejtojuni yjeve! Pas meditimit, shkruani qëllimet tuaja më të mëdha dhe rendisni tetë hapa të prekshëm që mund të bëni drejt tyre. Fuqia e hënës së re do të ndihmojë në realizimin e këtyre ëndrrave.

LEXO EDHE:  Kush janë shenjat më seksi të Zodiakut?/ Zbuloni renditjen

2-Punoni me shërimin e kristaleve. Krijimi i një rrjeti kristalor ose programimi i kristaleve tuaj me synimet e hënës së re janë dy mënyra të shkëlqyera për të përfituar nga fuqia e shfaqjes natyrore që ofron kjo date. Zgjidhni kristale të verdhë ose ngjyrë ari për të përforcuar energjinë e yllit të kësaj date.

LEXO EDHE:  Gonxhe debat me Babaramon/ Do më fusësh në sherr me gruan

3-Planifikoni portën e luanit personal/ritualin e hënës së re. Pavarësisht nëse jeni duke lexuar kartat tarot, ose thjesht dëshironi të përdorni një meditim të thjeshtë të udhëzuar, ka shumë rituale që do t’ju ndihmojnë të lidheni me energjinë mistike të ditës. Dhe për shkak se hënat e reja në astrologji janë ideale për fillimet e reja, është një kohë e shkëlqyeshme për t’u përqëndruar në qëllimet tuaja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Humbi 45 kilogramë nga pesha e tij/ Reperi shqiptar zbulon “sekretin”

Publikuar

-

Nga

Reperi shqiptar Vig Poppa ka zbuluar sekretin se si ka humbur 45 kilogramë në pak kohë.

Në një inetrvistë për Telegrafin ai shprehet se jeta e tij në Suedi e ka ndryshuar shuëm rutinën e tij dhe se ka arritur të humbë kilogramët e tepërt vetëm me ushtrime fiike dhe një jetë të shëndetshme.

Reperi tregon se tashmë në suedi ka kohë të organzizojë ditën e tij duke u larguar nga jeta e parregullt që bënte në Kosovë.

“Jeta pa rregull e rutina që e kom pasur në Kosovë e ka bërë shumë të vështirë e të pamundshme për mua të mbaj peshën në rregull e shëndetin optimal. Po tash në Suedi po jetoj ndryshe, po ha, po flej, po ushtroj me rregull edhe e gjithë kjo po rezulton në humbje të peshës edhe në përmirësimin e shëndetit tim në përgjithësi”, u shpreh Vig Poppa./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Rihanna i shtohet listës së miliardiereve

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja Rihanna është zyrtarisht një miliardiere, sipas revistës së famshme Forbes. Artistja nga Barbadosi është bërë muzikantja më e pasur e gjinisë femërore në botë,dhe femra e dytë më e pasur nga bota e shoëbizit, pas Oprah Winfreyt.

Sipas Forbesit, pasuria e Rihannas shkon në vlerë prej 1,7 miliardë dollarësh. Rihanna u bë e famshme me hitet e saj si “Umbrella”, “Diamonds” dhe “Rude Boy”, ishte suksesi i saj në biznes me linjën e saj të bukurisë “Fenty Beauty”, që e çoi këngëtaren drejt statusit të miliarderes.

Pjesa më e madhe e pasurisë së saj, në vlerë prej 1,4 miliardë dollarë, vjen nga vlera monetare e brendit të saj, të cilin ajo e lancoi në vitin 2017, e në të cilin ajo posedon 50% të aksioneve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE