Connect with Us

Propozimi i PS në mbledhjen e Këshillit Politik/ Hajdari: Truk për të mbajtur listat e mbyllura

Politikë

Propozimi i PS në mbledhjen e Këshillit Politik/ Hajdari: Truk për të mbajtur listat e mbyllura

Publikuar

-

“Propozimi i PS-së është antikushtetues”/ Hajdari: Listat fituese duhet të zgjidhen nga qytetarët

Bashkëkryetarja e Komisionit për Reformën Zgjedhore, Rudina Hajdari, ka folur mbrëmjen e sotme për mbledhjen e fundit të Këshillit Politik dhe propozimin e PS-së.

Hajdari tha se propozimi i PS-së është një truk për të mbajtur mbyllur listat me 90% dhe jo për t’i hapur ato.

“Propozimi që bëri PS mbledhjen e kaluar ishte një një truk për të thënë se listat janë të hapura. Ajo çfarë del nga propozimi i PS është që kryetari përcakton renditjen e kandidatëve, rrjedhimisht edhe listën fituese. Me votën  parapëlqyese përcakton thjesht një korrektim të listës.

LEXO EDHE:  Rrëfehet “Brisi i Tatimeve”/ Pse e braktisa PS për LSI

Si propozim jo vetëm bie ndesh me faktin që listat nuk hapen 100% por bie ndesh dhe me ndryshimet kushtetuese që u bënë para një muaji. Në Kushtetutë kemi përcaktuar që listat duhet të jenë të paktën 70% të hapura, ky propozim i mban listat totalisht të mbyllura gati në 90% të listës.Propozimi jo vetëm bie ndesh me Kushtetutën por edhe me frymën e  deklaratave që ka bërë jo vetëm Rama por edhe përfaqësues të tjerë të PS”, u shpreh ajo në Ora News./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit/ Vokshi thirrje grave dhe vajzave: Bëni mamografinë

Publikuar

-

Nga

Muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit/ Vokshi thirrje grave dhe vajzave: Bëni mamografinë

Në muajin e ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, ish-deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi, ka bërë thirrje për të gjitha gratë.

Duke marrë shkas nga fushata kombëtare për të ndërgjegjësuar gratë dhe vajzat për parandalimin e kancerit të gjirit, ajo fton gratë që të bëjnë mamografinë.

“1 mamografi shpëton jetë! Mbro veten dhe familjen!

LDGSH në fushatë kombëtare për të ndërgjegjësuar gratë dhe vajzat për parandalimin e kancerit të gjirit.

Në biznese, rrugë më rrugë e lagje më lagje, në Lushnjë, Përrenjas aktivistet e LDGSH kanë bashkëbiseduar e kanë shperndarë broshura me informacion të vlefshëm në lidhje me kujdesin që gratë duhet të tregojnë për këtë sëmundje që po merr shumë jetë çdo vit.

Na duhet të kujdesemi për gjithçka vetë deri me 25 Prill, kur të kemi një qeveri të re e të përgjegjshme”, shkruan Vokshi në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shfajësohet” Vasili/ LSI ka zero lidhje me inceneratorët, askush të mos guxojë…

Publikuar

-

Nga

“Shfajësohet” Vasili/ LSI ka zero lidhje me inceneratorët, askush të mos guxojë…

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar pas deklaratave të Ylli Manjanit, i cili tha se LSI mban përgjegjësi politike për inceneratorët.

Sipas Manjanit LSI kishte në dorë për të ndalur këtë masakër mjedisore, por për Vasilin inceneratorët janë përgjegjësi vetëm e Edi Ramës dhe bashkëhajdutëve të tij.

Askush të mos guxojë të bëjë LSI-në pjesë të fajeve dhe përgjegjësive kriminale të Edi Ramës vijon më tej Vasili.

“Inceneratoret pergjegjesi vetem e Rames dhe e bashkehajduteve te tij, LSI zero lidhje me to!

Kujtdo, qe i vendosur ne sherbim te hallit, qe po mbyt Edi Ramen me incineratoret, po kerkon te lidhe LSI-ne me to i them qarte: LSI ka zero lidhje,ka zero pergjegjesi dhe zero mbeshtetje per incineratoret.

Ka pasur vetem nje rruge te LSI-se ne qeveri: zbatim te Kushtetutes dhe ligjit.

Askush nuk ka te drejte dhe nuk mund te guxoje te beje LSI-ne pjese te fajeve dhe pergjegjesive kriminale te Edi Rames per plehrat dhe incineratoret.

LEXO EDHE:  Nga Astrit Patozi/ Meta si lider opozite, Basha si President

LEXO EDHE:  Kriza drejt zgjidhjes/Ja pikat ku bashkohen palët

Kushdo qe ka vepruar kunder ketij vullneti te palekundur te LSI mban pergjegjesi totalisht personale dhe eshte thjesht nje rilindas i korruptuar me shume ne çeten e hajduteve te Edi Rames.

LSI ka mbajtur qendrime te prera dhe ne respekt absolut te ligjit dhe ja ka thene ne sy Edi Rames edhe kur ka qene ne bashkeqeverisje me te.

Personalisht edhe si minister i kam shprehur me shkrim Edi Rames qendrimin tim edhe per incineratoret, edhe per skandalin e arbitrazheve nderkombetare kur rrezikonim te humbnin 2 miliard euro, edhe per rolin e kompromentuar me Edi Ramen te ONM-se ne reformen ne drejtesi dhe mjaft te tjera.

Ndaj cdo ortakeri per te bashkefajesuar LSI-ne per te lehtesuar fajet monstruoze te korrupsionit te Edi Rames, qe ka kulmin e vet me incineratoret, meriton vetem perbuzje.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mediu ftesë Patozit dhe Topallit/ Duhet të bëhemi bashkë që të rrëzojmë Ramën

Publikuar

-

Nga

Mediu ftesë Patozit dhe Topalli/ Duhet të bëhemi bashkë që të rrëzojmë Ramën

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu u shpreh me bindje se kryetari i opozitës Lulzim Basha është i aftë për të drejtuar një vend normal.

Mediu pretendon se opozita ka qenë e hapur dhe ka dhënë argumenta të plota lidhur me ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Basha në mënyrë absolute përfaqëson një njeri krejt normal për ta drejtuar një vend normal nesër

Ne duhet të ndërtojmë një politikë krej alternative që mund të vlejë për qytetarët. Qëllimi i opozitës dhe bashës nuk do të jetë vetëm pushteti, por krijimi i shtetit”, u shpreh ai në emisionin “Top Talk”.

Teksa u pyet për krijimin e partive të reja nga radhët e demokratëve, kreu i PR-së i bëri ftesë Jozefina Topallit dhe Astrit Patozit që të bashkohen me ta për të rrëzuar kryeministrin Edi Rama.

LEXO EDHE:  Kosovë-Shqipëri/ Mbledhje e përbashkët e qeverive

LEXO EDHE:  Berisha akuza të forta Ramës/ Po largon shqiptarët me platformën e Vaso Çuvolovicit

Çdo indidivd dhe parti politike është e nevojshme të bëhen bashkë për t’i bërë ballë kësaj situate. Do doja që ne të ndërtojmë një marrëdhënëie të tillë, që asnjë votë të mos shkojë në favor të Edi Ramës.

Opozita pavarësisht nga gjykimet duhet të ketë një diskutim të përbashkët, asnjëri nuk është e tepërt. Ftoj edhe PD edhe kolegët e mi që patjetër ne duhet ta shikojmë me një qëndrim të përbashkët”, nënvizoi Mediu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE