Connect with Us

Më në fund/ Trump jep “bekimin” për marrëveshjen e Oracle me Tik Tok

Teknologji

Më në fund/ Trump jep “bekimin” për marrëveshjen e Oracle me Tik Tok

Publikuar

-

Më në fund/ Trump jep "bekimin" për marrëveshjen e Oracle me Tik Tok

Presidenti i SHBA Donald Trump ka shprehur miratimin e tij për një marrëveshje që do të lejojë aplikacionin për ndarjen e videove në pronësi të Kinës TikTok të vazhdojë të funksionojë në SH.B.A.Z. Trump u tha gazetarëve se ai kishte dhënë “bekimin” e tij për një partneritet midis TikTok dhe firmave amerikane Oracle dhe Walmart.

Presidenti kishte urdhëruar që aplikacioni të ndalohej në SH.B.A., duke përmendur shqetësime të sigurisë kombëtare. Zyrtarët e sigurisë amerikane kanë frikë se të dhënat e mbledhura nga pronari i TikTok mund t’i dorëzohen qeverisë kineze.

Pronari i TikTok, ByteDance, ka mohuar akuzat se kontrollohet nga ose ndan të dhëna me Partinë Komuniste në pushtet të Kinës. Sidoqoftë, marrëveshja e TikTok nuk ndikon në ndalimin e aplikacionit për mesazhe dhe pagesa në pronësi të Kinës, WeChat, i cili nuk do të jetë më i disponueshëm në dyqanet e aplikacioneve në SHBA nga e diela në mbrëmje.

Tencent, konglomerati që zotëron WeChat, e ka përshkruar ndalimin e SHBA si “për të ardhur keq”. Të Shtunën, Z. Trump tha se marrëveshja do të siguronte që të dhënat e rreth 100 milion Amerikanëve që përdorin aplikacionin ishin të sigurta, duke u thënë gazetarëve: “Siguria do të jetë 100%”.

“Unë i kam dhënë marrëveshjes bekimin tim,” tha Z. Trump ndërsa u largua nga Shtëpia e Bardhë përpara një tubimi zgjedhor në Karolinën e Veriut. “Unë e miratoj marrëveshjen në koncept.” TikTok dhe ByteDance të dy mirëpritën miratimin e Presidentit Trump të një marrëveshje të propozuar, e cila do të duhet ende të nënshkruhet nga qeveria kineze.

LEXO EDHE:  Marrëveshje me opozitën?/ Niko Peleshi: Jemi të hapur për bisedime

TikTok tha se marrëveshja do të siguronte që kërkesat e sigurisë kombëtare të SH.B.A.-së ishin përmbushur plotësisht, ndërsa ByteDance tha se po punonte për të arritur një marrëveshje që ishte “në përputhje me ligjin e SHBA dhe Kinës” sa më shpejt të jetë e mundur. Vanessa Pappas, shefi ekzekutiv i përkohshëm i TikTok, tha në një video të postuar të Shtunën se aplikacioni ishte “këtu për të qëndruar” në SH.B.A. Mbështetja e Presidentit Trump për marrëveshjen vjen disa ditë pasi administrata e tij tha se do të ndalonte njerëzit në SH.B.A. të shkarkonin TikTok përmes çdo dyqani aplikacionesh nga e diela.

Sidoqoftë, Departamenti i Tregtisë i SH.B.A.-së tha se tani e kishte shtyrë këtë afat për një javë deri në 27 Shtator në dritën e zhvillimeve të fundit pozitive “. Grindja për TikTok vjen në një kohë të tensioneve të rritura midis administratës Trump dhe qeverisë kineze për një numër çështjesh, duke përfshirë mosmarrëveshjet tregtare, protestat në Hong Kong dhe trajtimin e Pekinit të shpërthimit të koronavirusit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

5G në iPhone 12 nuk do të jetë plotësisht funksional

Publikuar

-

Nga

5G në iPhone 12 nuk do të jetë plotësisht funksional

Rrjeti 5G është padyshim tipari më i ri për gamën e re të iPhone 12, por disa përdoruesve të hershëm mund t’ju duhet të presin pak për të ndjerë përfitimet e plota të atyre shpejtësive të të dhënave të gjeneratës së ardhshme. Sipas një dokumenti të pretenduar të botuar në Reddit gjatë fundjavës (përmes MacRumors), lidhja 5G nuk do të jetë në dispozicion ndërsa iPhone 12 është në modalitetin Dual SIM.

Në dokumentin e raportuar, Apple thotë se rrjeti 5G nuk do të përdoret në telefonat Dual SIM, të paktën derisa të vijë një azhurnim për të rregulluar situatën, transmeton Telegrafi. Dokumenti i pretenduar thotë: “5G nuk do të mbështetë telefonin Dual SIM, edhe nëse tentoni, ai do të përdorë përsëri 4G LTE”.

Personi që postoi imazhin më poshtë vazhdoi të pretendonte se Apple planifikon një azhurnim iOS 14 para fundit të vitit, i cili do të zgjidhë zhurmën dhe do të mundësojë 5G në modalitetin Dual SIM.

LEXO EDHE:  Kompania angleze në kërkim të sozisë së Donald Trump

LEXO EDHE:  Greqia “e padurueshme” për çështjen e detit/ Mediat: Përshpejton procedurat me Shqipërinë, bazë marrëveshja e 2009-ës

Gama e iPhone 12 është e para që ofron ndonjëherë një modem 5G. Në Mbretërinë e Bashkuar, ata do të mbështesin rrjetet nën-6GHz tashmë në veprim, ndërsa rrjeti i SHBA-së do të mbështetë infrastrukturën më të shpejtë Wave aktualisht në qytetet e mëdha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Hakerat misteriozë vjedhin paratë për të bërë bamirësi

Publikuar

-

Nga

Hakerat misteriozë vjedhin paratë për të bërë bamirësi

Një grup piraterie po dhuron para të vjedhura për bamirësi në atë që shihet si një e parë misterioze për krimin kibernetik që vë në dyshim ekspertët.Hakerët e Darkside pretendojnë se kanë zhvatur miliona dollarë nga kompanitë, por thonë se ata tani duan ta “bëjnë botën një vend më të mirë”.

Në një postim në uebin e errët, banda postoi fatura për 10,000 dollarë në donacione Bitcoin për dy organizata bamirësie.Njëri prej tyre, Children International, thotë se nuk do ti mbajë paratë.Masa po shihet si një zhvillim i çuditshëm dhe shqetësues, si moralisht dhe ligjërisht.

Në postimin në blog në 13 tetor, hakerat pretendojnë se ata synojnë vetëm kompanitë e mëdha fitimprurëse me sulmet e tyre ransomware. Sulmet mbajnë peng sistemet e IT të organizatave derisa të paguhet një shpërblim.

Ata shkruan: “Ne mendojmë se është e drejtë që disa nga paratë që kompanitë kanë paguar do të shkojnë për bamirësi.”Pavarësisht sa keq mendoni se është puna jonë, ne jemi të kënaqur të dimë që ndihmuam të ndryshojmë jetën e dikujt. Sot ne dërguam (sic) donacionet e para.”Kriminelët kibernetikë postuan dhurimin së bashku me faturat e taksave që morën në këmbim të 0.88 Bitcoin që u kishin dërguar dy organizatave bamirëse, The Water Project dhe Children International.

LEXO EDHE:  Greqia “e padurueshme” për çështjen e detit/ Mediat: Përshpejton procedurat me Shqipërinë, bazë marrëveshja e 2009-ës

LEXO EDHE:  Tik Tok refuzon ofertën e Microsoft/ Aplikacioni drejt mbylljes?

Children International mbështet fëmijët, familjet dhe komunitetet në Indi, Filipine, Kolumbi, Ekuador, Zambia, Republika Dominikane, Guatemalë, Honduras, Meksikë dhe Shtetet e Bashkuara.Një zëdhënës i Children International tha për BBC: “Nëse donacioni është i lidhur me një haker, ne nuk kemi ndërmend ta mbajmë atë“.Projekti i Ujit, i cili punon për të përmirësuar aksesin në ujë të pastër në Afrikën nën-Sahariane, nuk u është përgjigjur kërkesave për komente./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Hakerat rusë synojnë Lojërat Olimpike në Tokyo

Publikuar

-

Nga

Hakerat rusë shënjestruan Lojërat Olimpike të këtij viti në Tokio me qëllim për t’i prishur ato, thanë zyrtarët e MB. Zyra e Jashtme tha se inteligjenca ushtarake ruse GRU kryente “zbulim kibernetik” kundër zyrtarëve dhe organizatave të përfshira.

Sulmet e pretenduara ndodhën përpara se Lojërat të shtyheshin deri në 2021 për shkak të pandemisë së koronavirusit.Megjithatë, zyrtarët nuk specifikuan natyrën ose shkallën e sulmeve kibernetike në detaje.

Në të njëjtën kohë, Departamenti i Drejtësisë i SH.B.A. njoftoi akuza kundër gjashtë oficerëve rusë GRU për sulme të dyshuara kibernetike që shërbejnë “përfitimin strategjik të Rusisë”.Grupi u përpoq të prishë Lojërat Olimpike Dimërore 2018, zgjedhjet presidenciale Franceze 2017 dhe rrjetin e energjisë të Ukrainës, thanë prokurorët e SH.B.A.

Asnjë vend nuk i ka armatosur aftësitë e tij kibernetike aq keqdashëse ose të papërgjegjshme sa Rusia,” tha ndihmësi i Prokurorit të Përgjithshëm John Demers në një konferencë shtypi, duke e quajtur atë “seria më përçarëse dhe shkatërruese e sulmeve kompjuterike që i janë dhënë ndonjëherë një grupi të vetëm”.

LEXO EDHE:  SHBA, përpjekje kundër varësisë së huaj për ilaçe

LEXO EDHE:  Greqia “e padurueshme” për çështjen e detit/ Mediat: Përshpejton procedurat me Shqipërinë, bazë marrëveshja e 2009-ës

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar Dominic Raab tha se sulmet që synonin organizatorët, sponsorët dhe siguruesit e logjistikës të Lojërave Olimpike dhe Paraolimpike të Tokios ishin “cinike dhe të pamatur”. “Ne i dënojmë ata në termat më të fortë të mundshëm,” tha ai.

Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të punojë me aleatët tanë për të thirrur dhe për të kundërshtuar sulmet kibernetike të ardhshme. Zyrtarët e Zyrës së Jashtme zbuluan gjithashtu detaje të sulmit në Lojërat Olimpike Dimërore 2018 në Pyeongchang, Koreja e Jugut. Me atë rast, operacioni ishte një “flamur i rremë”, një i krijuar për t’u dukur sikur erdhi nga Koreja e Veriut ose Kina“, thanë ata./ CNA.al

LEXO TE PLOTE