Connect with Us

Trump merr vendimin: Ndalon shkarkimin e Tik Tok dhe WeChat në aplikacione

Teknologji

Trump merr vendimin: Ndalon shkarkimin e Tik Tok dhe WeChat në aplikacione

Publikuar

-

Trump merr vendimin: Ndalon shkarkimin e Tik Tok dhe WeChat në aplikacione

Trump do të ndalojë shkarkimin e dy aplikacioneve, Tik Tok dhe WeChat në SHBA që nga dita e nesërme. Kjo gjë do të ndryshojë vetëm nëse ai bie dakord për një marrëveshje në minutën e fundit.

Departamenti i Tregtisë tha se kjo do të ndalojë njerëzit në SHBA të shkarkojnë aplikacionet e mesazheve dhe ndarjes së videove përmes çdo dyqani aplikacionesh në çdo platformë.

Administrata Trump thotë se kompanitë kërcënojnë sigurinë kombëtare dhe mund të kalojnë të dhënat e përdoruesve në Kinë.

Por Kina dhe të dy kompanitë e mohojnë këtë. WeChat do të mbyllet efektivisht në SHBA të Dielën, por njerëzit do të jenë akoma në gjendje të përdorin Tik Tok deri në 12 Nëntor, kur gjithashtu mund të ndalohet plotësisht. Tik Tok tha se ishte “i zhgënjyer” nga rendi dhe nuk ishte dakord me departamentin e tregtisë, duke thënë se ai ishte zotuar tashmë për “nivele të papara të transparencës shtesë” në dritën e shqetësimeve të administratës Trump.

” Ne do të vazhdojmë të sfidojmë urdhrin e padrejtë ekzekutiv , i cili u miratua pa proces të rregullt dhe kërcënon të privojë popullin Amerikan dhe bizneset e vogla në të gjithë SHBA nga një platformë e rëndësishme si për zërin ashtu edhe për jetesën.”

Tencent ,pronari i WeChat , tha se kufizimet e njoftuara ishin “për të ardhur keq”, por tha se ata do të vazhdonin bisedimet me qeverinë e SHBA “për të arritur një zgjidhje afatgjatë”.

Urdhri i ndalimit nga Departamenti i Tregtisë ndjek urdhrat ekzekutivë të Presidentit Trump të nënshkruar në gusht . U dha bizneseve amerikane 45 ditë për të ndaluar punën me ndonjë kompani kineze.

LEXO EDHE:  Muri i Meksikës/ Trump dhe demokratët vazhdojnë përplasjet

Nëse një partneritet i planifikuar midis firmës së teknologjisë amerikane Oracle dhe pronarit të TikTok ByteDance miratohet dhe miratohet nga Presidenti Trump, aplikacioni nuk do të ndalohet.

Trump u tha gazetarëve të Premten se ai besonte se mund të kishte një marrëveshje për TikTok “shpejt”, duke shtuar se ndërsa SHBA kishin nevojë për “siguri nga Kina”, TikTok ishte “një kompani e mahnitshme, shumë e famshme”.

“Ndoshta ne mund të mbajmë shumë njerëz të lumtur, por kemi sigurinë që na nevojitet,” tha ai.

Pse SHBA dëshiron që aplikacionet të ndalohen?

Administrata Trump ka thënë vazhdimisht se aplikacionet janë një kërcënim për shkak të mbledhjes së tyre të të dhënave.

Deklarata e së Premtes nga departamenti i tregtisë tha se Partia Komuniste Kineze qeverisëse “ka demonstruar mjetet dhe motivet për të përdorur këto aplikacione për të kërcënuar sigurinë kombëtare, politikën e jashtme dhe ekonominë e SHBA”.

ByteDance ka mohuar që mban të dhëna të përdoruesve në Kinë, duke thënë se ato ruhen në SH.B.A. dhe në Singapor. Tencent, i cili zotëron WeChat, ka thënë se mesazhet në aplikacionin e saj janë private.

Ndërsa TikTok ka miliona përdorues në SHBA, nuk është e qartë se sa prej miliardë përdoruesve të WeChat janë të vendosur jashtë Kinës, megjithëse ka të ngjarë të jetë një numër i konsiderueshëm.

Por SH.B.A. nuk është i vetmi vend që shqetësohet për kompanitë. India tashmë ka ndaluar Tik Tok dhe WeChat, ndërsa Zyra e Komisionerit të Informacionit në Mbretërinë e Bashkuar, një vëzhguese e privatësisë, aktualisht po heton Tik Tok./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Siguria kibernetike e rrjeteve/ One Telecommunications me standartet më të larta

Publikuar

-

Nga

Siguria kibernetike e rrjeteve/ One Telecommunications me standartet më të larta

Në epokën e re që po jetojmë, rrjeti dhe komunikimi janë më të rëndësishme se kurrë më parë, ndaj edhe diskutimet rreth sigurisë së rrjeteve janë shtuar. Për sigurinë kibernetike të rrjeteve, Elvin Guri, aksioneri kryesor i One Telecommunications ndau perspektivën e tij, në panelin e Samitit Digjital te Balkanit Perëndimor.

Nga perspektiva e sigurisë, z.Guri theksoi se “komunikimi përmes rrjetit është thelbësor për shoqëritë moderne.” Kjo rrit si varësinë nga prodhues të caktuar të pajisjeve, ashtu edhe rreziqet që kanosen nga ekspozimi në rrjet.

Aktualisht, rreziqet janë edhe më të larta gjeopolitikisht, pasi institucionet dhe shtetet përdorin të dhënat kibernetike për të zgjeruar sferen e influencës së tyre si dhe për të konkurruar më mirë ekonomikisht. Në këto kushte, telekomunikacioni duhet të jetë edhe më i vëmendshëm.

Ne duhet të kujdesemi si për aspektin fizik te infrastrukturës (dmth pajisjet dhe origjina e tyre), ashtu dhe aspektin digjital apo të programeve software. Sepse duhet të jemi në linjë me standartet më të larta të sigurisë. Kjo sjell kosto më të larta, sigurisht, dhe ne këtë e kemi llogaritur tek kostot e investimit, duke zgjedhur partnerë të besueshëm për implementimin e rrjetit si edhe duke iu bashkuar inisiativës së “Rrjetit të Pastër” dhe duke aplikuar Protokollet e Pragës dhe direktivat e Bashkimit Europian për sigurinë kibernetike”.

LEXO EDHE:  Miliarderi Donald Trump hyn ne garen presidenciale ne SHBA

LEXO EDHE:  Plani për ndalimin e aplikacionit/ Tik Tok do të padisë administratën Trump

Z. Guri gjithashtu dha mesazhin se duke qenë tregje të vogla dhe shtete të vogla, është e rëndësishme që vendet e Ballkanit Perendimor të bashkëpunojnë në nivel rajonal, në të kundert do ta kenë edhe më të vështirë për të tërhequr investitorë të mëdhenj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tinder fillon me bisedat ‘Face to Face’/ Tashmë të gjithë do të kenë mundësinë të krijojnë njohje të reja

Publikuar

-

Nga

Tinder fillon me bisedat 'Face to Face'/ Tashmë të gjithë do të kenë mundësinë të krijojnë njohje të reja

Tinder fillon bisedat video ‘Face to Face’ në Mbretërinë e Bashkuar duke lejuar përdoruesit e bllokuar në mbyllje të shkojnë në takime virtuale me njerëzit me të cilët janë përputhur

Beqarët e mbyllur në Britani që kërkojnë dashuri në Tinder, një nga aplikacionet më të njohura të takimeve në botë, tani mund të bisedojnë me video me njëri-tjetrin.

Tinder kishte njoftuar se do të paraqesë tiparin e saj ‘Face to Face’ në bazën e saj globale të klientëve sot. Për të parandaluar zvarritjet dhe të çuditshmit që shfrytëzojnë funksionin për të shkelur ose ngacmuar përdoruesit, thirrjet me video bëhen të disponueshme vetëm kur të dy palët zgjedhin opsionin.

Tinder ka provuar këtë funksion në 13 vende, duke përfshirë SHBA, Franca, Australia dhe Brazili.

LEXO EDHE:  Presidenti i SHBA hedh votën në Florida/ “Votova për njërin që quhet Trump”

LEXO EDHE:  Twitter sfidon Microsoft/ I interesuar për të blerë Tik Tok

Kompania thotë se ka marrë reagime pozitive nga përdoruesit në lidhje me funksionin dhe si e tillë ka vendosur që ta shfaqë këtë opsion në të gjithë botën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

WhatsApp tregon opsionin që do të “shpëtojë” përdoruesit nga bisedat e padëshiruara

Publikuar

-

Nga

WhatsApp tregon opsionin që do të "shpëtojë" përdoruesit nga bisedat e padëshiruara

Nuk ka më njoftime nga bisedat në grup që nuk na interesojnë, por nga të cilat do të ishte problematike ose të paktën e vrazhdë të largohesh, as nga ai i njohur që mbush kontaktet e tij me foto dhe video pak a shumë qesharake.

WhatsApp në fakt ka vendosur të mbyllë bisedat e padëshiruara përgjithmonë, duke prezantuar një mundësi të re për të liruar përdoruesit nga trillet e padobishme të smartphone-it.

Për momentin, nëse doni të heshtni një bisedë, mund të zgjidhni kohëzgjatjen midis tre opsioneve: heshtni atë për tetë orë , për një javë ose për një vit.

Në orët e kaluara, megjithatë, WhatsApp ka postuar në Twitter një imazh që tregon një ndryshim në opsionin e tretë: në vend të “një viti”, ekziston zëri “përgjithmonë”.

LEXO EDHE:  Muri i Meksikës/ Trump dhe demokratët vazhdojnë përplasjet

LEXO EDHE:  Sokol Balla-Ramës: Ia keni marrë dorën duke u përzierë me punët e brendshme të SHBA

Ndërhyrja bëhet e papërcaktuar. Përdoruesi, mund ta rimendojë atë, dhe në çdo kohë mund të riaktivizojë njoftimet e bisedës së heshtur.

Risia me sa duket është në fazën e shpërndarjes dhe do të arrijë në dispozicion të përdoruesve me azhurnimet e radhës të aplikacionit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE