Connect with Us

Sot duhej të fillonte Kategoria Superiore, zbulohet plani i ekipeve

Sport

Sot duhej të fillonte Kategoria Superiore, zbulohet plani i ekipeve

Publikuar

-

Kategoria Superiore nuk tërhiqet, bojkoti do të vazhdojë. Skuadrat do të zbresin sot në orën 16:00 në fushë, por vetëm në formë simbolike. Futboll nuk do të ketë as këtë javë, ndonëse ishte parashikuar që kampionati elitar të startonte më 12 shtator. Pas një mbledhje që 10 klubet kanë zhvilluar pak ditë më parë, është rënë dakord që sot të vijohet sikur të jetë java e dytë.

Referuar këtij kalendari, në pesë fusha parashikohej që të luheshin Tirana-Teuta (“Selman Stërmasi”), Laçi-Kastrioti (Laç), Apolonia-Bylis (Fier), Skënderbeu-Vllaznia (Korçë) dhe Kukësi-Partizani (Elbasan). E megjithatë, ekipet do të dalin në fushë vetëm për protestë. Kapitenët e secilës do të lexojnë një letër, ku do shprehin vullnetin e Ligës Profesioniste për të vazhduar bojkotin deri në plotësimin e kërkesave nga qeveria.

Më pas kur të arrihet një marrëveshje, kampionati do të rinisë me javën e parë, duke respektuar në këtë mënyrë kalendarin. Kjo protestë pritet që të ketë kosto për klubet apo FSHF-në.

Skuadrave do u duhet të marrin rrugën sikur do të luanin një transfertë në kushte normale dhe ajo që do ta ndiejë më shumë ndoshta është Vllaznia, që udhëton sot deri në Korçë. Nëse do të zbatohet protokolli, logjikisht federatës do i duhet që të paguajë gjyqtarët dhe zyrtarët e 5 ndeshjeve dhe me një llogari të thjeshtë fatura shkon në afro 12.5 milionë lekë të vjetër.

Edhe pse skuadrat do të zbarkojnë formalisht në terrenet e 5 stadiumeve shqiptare, në kushte të tjera duhet të kenë kryer edhe federimet e futbollistëve. Gjë që duket e vështirë të jetë bërë, në një kohë që edhe merkatoja e verës mbyllet më 2 tetor.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

LIVE’ Champions League/ Ja të gjitha rezultatet dhe golat (VIDEO)

Publikuar

-

Nga

Kanë startuar në orën 21:00 6 ndeshjet e tjera të ndalesës së dytë të Ligës së Kampioneve. Në fushë zbresin të mëdhenjtë Liverpul, Real Madrid dhe Mançester Siti, por dhe Atalanta, Porto, e Atletiko Madrid.

Pas humbjes së papritur me Shakhtar Donetskun dhe fitores në “El Klasiko”, ekipi i Zinedin Zidan kërkon fitoren e parë në këtë sezon në Ligën e Kampioneve. Për këtë sfidë, francezi ka vendosur në krahun e djathtë të mbrojtjes Lukas Vaskezin për shkak të 3 mungesave, kurse Eden Hazard grumbullohet për herë të parë pas 80 ditësh, por e nis sfidën nga stoli ndaj Borusia Mynshenglabahut.

Atletiko Madridi do të tentojë të fshijë nga kujtesa humbjen e rëndë 4-0 javën e kaluar në “Allianz Arena” ndaj Bajern Mynihut duke kërkuar maksimumin ndaj Salzburgut.

Atalanta e Berat Gjimshitit ka një sfidë të vështirë sot në shtëpi përballë Ajaksit. Pas fitores 0-4 ndaj Midtjilandit, bergameskët do të tentojnë një tjetër rezultat të mirë ndaj kampionëve të Holandës.

REZULTATET LIVE: 

ATLETIKO MADRID-SALZBURG 1-1

Jorente 29′ / Szoboszlai 40′ 

BORUSIA MYNSHENGLABAH-REAL MADRID 1-0

Thuram 33′ 

PORTO-OLIMPIAKOS 1-0

Viera 11′ 

LIVERPUL-MIDTJILAND 0-0

MARSEJ-MANÇESTER SITI 0-1

F.Torres 18′ 

ATALANTA-AJAKS 0-2

Tadiç 30′ (p) Traore 38′

 

FORMACIONET ZYRTARE

ATLETIKO MADRID-SALZBURG

BORUSIA MYNSHENGLABAH-REAL MADRID

PORTO-OLIMPIAKOS

LIVERPUL-MIDTJILAND

MARSEJ-MANÇESTER SITI

ATALANTA-AJAKS

PANORAMASPORT.AL

LEXO TE PLOTE

La Liga

E BUJSHME/ Festojnë tifozët e Barcelonës, Bartomeu jep dorëheqjen

Publikuar

-

Nga

Josep Maria Bartomeu nuk është më president i Barcelonës. Kështu raportojnë mediat spanjolle sonte në mbrëmje, mes tyre “Diario Sport” se 57-vjeçari dhe bordi drejtuesi i klubit blaugrana nuk kanë vendosur të presin zgjedhjet të fillimit të muajit të ardhshëm, por kanë i hapur rrugë ndryshimeve në klub.

Edhe pse ditën e djeshme u raportua se Bartomeu dhe bordi drejtues vendosën të prisnin rezultatin e zgjedhjeve të brendshme për të vendosur më pas për të ardhmen, por presioni në rritje nga jashtë “Kamp Nout” prej tifozëve duket se e ka shtyrë Bartomeun të largohet nga drejtimi i Barcelonës.

Merkatoja e dobët, dështimet radhazi në Ligën e Kampioneve si dhe konflikti i hapur me Lionel Mesin në verë, të cilin nuk e la të largohej u bënë shkak të rritjes së pakënaqësisë dhe besimit ndaj tij. Ky lajm vjen 24 orë para supersfidës që Barcelona luan ndaj Juventusit në Ligën e Kampioneve.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Juventus merr lajmin, del përgjigja e tamponit për Ronaldon

Publikuar

-

Nga

Cristiano Ronaldo nuk ia del dot. Portugezi ka rezultuar sërish pozitiv në testin e radhës. Në këto kushte, ai do jetë munegsa e madhe e Juves në takimin e nesërm ndaj Barcelonës, e vlefshme për Champions League.

Ky nuk është një lajm i mirë për trajnerin Pirlo, i cili duhet të mendojë formacionin pa yllin kryesor. Juventus synon të jetë protagonist në këtë sezon në gjitha kompeticionet, por fillimi nuk ka qënë më i miri i mundshëm.

   

LEXO TE PLOTE