Connect with Us

Pas sulmit të hackerave/ Twitter rrit sigurinë për kandidatët e zgjedhjeve amerikane

Teknologji

Pas sulmit të hackerave/ Twitter rrit sigurinë për kandidatët e zgjedhjeve amerikane

Publikuar

-

Pas sulmit të hackerave/ Twitter rrit sigurinë për kandidatët e zgjedhjeve amerikane

Twitter ka aktivizuar automatikisht mbrojtjen shtesë të llogarisë për politikanët dhe figurat kryesore në zgjedhjet e ardhshme në SHBA. Një grup i zgjedhur i llogarive të lidhura me zgjedhjet do të duhet të bëjnë ndryshime të menjëhershme për të përmirësuar sigurinë e tyre.

Twitter ishte viktimë e një prej sulmeve më të rëndësishme të një rrjeti social në histori, në qershor. Ai tha se kishte mësuar “nga përvoja e incidenteve të kaluara të sigurisë” dhe ishte përqendruar në sigurinë e zgjedhjeve. Twitter tha se në javët e ardhshme , do të shtonte “masa mbrojtëse proaktive të sigurisë së brendshme” për një gamë shumë më të gjerë të llogarive të profilit të lartë në lidhje me zgjedhjet.

Ato përfshijnë:

1-Dega Ekzekutive (përfshirë presidentin dhe nënkryetarin)

2-Kongresi (Dhoma e Përfaqësuesve dhe Senati)

LEXO EDHE:  Sulmi ndaj qendrës së votimit/ Policia greke identifikon 16-vjeçarin shqiptar

3-Guvernatorët dhe sekretarët e shtetit të SHBA

4-Fushatat presidenciale, partitë politike dhe kandidatët

5-Gazeta të rëndësishme dhe gazetarë politikë

Duke filluar nga kjo javë, ato llogari do të fillojnë të marrin njoftime brenda aplikacionit për ndryshimet e menjëhershme nga ana e përdoruesit. Sipas rregullave të reja, ata do të duhet të përdorin një fjalëkalim të forte, atyre që nuk plotësojnë standardet e Twitter do t’u kërkohet ta ndryshojnë herën tjetër kur të identifikohen.

Të gjitha llogaritë kanë aktivizuar mbrojtjen e rivendosjes së fjalëkalimit si parazgjedhje – një masë sigurie që kërkon që mbajtësi i llogarisë të konfirmojë adresën e postës elektronike dhe fjalëkalimin në skedar nëse duan të rivendosin fjalëkalimin e tyre.

Dhe ata gjithashtu do të inkurajohen, por nuk kërkohen, për të mundësuar vërtetimin me dy faktorë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Siguria kibernetike e rrjeteve/ One Telecommunications me standartet më të larta

Publikuar

-

Nga

Siguria kibernetike e rrjeteve/ One Telecommunications me standartet më të larta

Në epokën e re që po jetojmë, rrjeti dhe komunikimi janë më të rëndësishme se kurrë më parë, ndaj edhe diskutimet rreth sigurisë së rrjeteve janë shtuar. Për sigurinë kibernetike të rrjeteve, Elvin Guri, aksioneri kryesor i One Telecommunications ndau perspektivën e tij, në panelin e Samitit Digjital te Balkanit Perëndimor.

Nga perspektiva e sigurisë, z.Guri theksoi se “komunikimi përmes rrjetit është thelbësor për shoqëritë moderne.” Kjo rrit si varësinë nga prodhues të caktuar të pajisjeve, ashtu edhe rreziqet që kanosen nga ekspozimi në rrjet.

Aktualisht, rreziqet janë edhe më të larta gjeopolitikisht, pasi institucionet dhe shtetet përdorin të dhënat kibernetike për të zgjeruar sferen e influencës së tyre si dhe për të konkurruar më mirë ekonomikisht. Në këto kushte, telekomunikacioni duhet të jetë edhe më i vëmendshëm.

Ne duhet të kujdesemi si për aspektin fizik te infrastrukturës (dmth pajisjet dhe origjina e tyre), ashtu dhe aspektin digjital apo të programeve software. Sepse duhet të jemi në linjë me standartet më të larta të sigurisë. Kjo sjell kosto më të larta, sigurisht, dhe ne këtë e kemi llogaritur tek kostot e investimit, duke zgjedhur partnerë të besueshëm për implementimin e rrjetit si edhe duke iu bashkuar inisiativës së “Rrjetit të Pastër” dhe duke aplikuar Protokollet e Pragës dhe direktivat e Bashkimit Europian për sigurinë kibernetike”.

LEXO EDHE:  Të famshmit me ngjyrë po i bëjnë të bardhë/ Çmendet rrjeti

LEXO EDHE:  Sulmohet kompania Lenovo

Z. Guri gjithashtu dha mesazhin se duke qenë tregje të vogla dhe shtete të vogla, është e rëndësishme që vendet e Ballkanit Perendimor të bashkëpunojnë në nivel rajonal, në të kundert do ta kenë edhe më të vështirë për të tërhequr investitorë të mëdhenj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tinder fillon me bisedat ‘Face to Face’/ Tashmë të gjithë do të kenë mundësinë të krijojnë njohje të reja

Publikuar

-

Nga

Tinder fillon me bisedat 'Face to Face'/ Tashmë të gjithë do të kenë mundësinë të krijojnë njohje të reja

Tinder fillon bisedat video ‘Face to Face’ në Mbretërinë e Bashkuar duke lejuar përdoruesit e bllokuar në mbyllje të shkojnë në takime virtuale me njerëzit me të cilët janë përputhur

Beqarët e mbyllur në Britani që kërkojnë dashuri në Tinder, një nga aplikacionet më të njohura të takimeve në botë, tani mund të bisedojnë me video me njëri-tjetrin.

Tinder kishte njoftuar se do të paraqesë tiparin e saj ‘Face to Face’ në bazën e saj globale të klientëve sot. Për të parandaluar zvarritjet dhe të çuditshmit që shfrytëzojnë funksionin për të shkelur ose ngacmuar përdoruesit, thirrjet me video bëhen të disponueshme vetëm kur të dy palët zgjedhin opsionin.

Tinder ka provuar këtë funksion në 13 vende, duke përfshirë SHBA, Franca, Australia dhe Brazili.

LEXO EDHE:  “Kaos absolut”! Rikthehet paniku në Londër/Makina vë para këmbësorët

LEXO EDHE:  KUJDES! Sot pritet nje tjeter sulm kibernetik

Kompania thotë se ka marrë reagime pozitive nga përdoruesit në lidhje me funksionin dhe si e tillë ka vendosur që ta shfaqë këtë opsion në të gjithë botën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

WhatsApp tregon opsionin që do të “shpëtojë” përdoruesit nga bisedat e padëshiruara

Publikuar

-

Nga

WhatsApp tregon opsionin që do të "shpëtojë" përdoruesit nga bisedat e padëshiruara

Nuk ka më njoftime nga bisedat në grup që nuk na interesojnë, por nga të cilat do të ishte problematike ose të paktën e vrazhdë të largohesh, as nga ai i njohur që mbush kontaktet e tij me foto dhe video pak a shumë qesharake.

WhatsApp në fakt ka vendosur të mbyllë bisedat e padëshiruara përgjithmonë, duke prezantuar një mundësi të re për të liruar përdoruesit nga trillet e padobishme të smartphone-it.

Për momentin, nëse doni të heshtni një bisedë, mund të zgjidhni kohëzgjatjen midis tre opsioneve: heshtni atë për tetë orë , për një javë ose për një vit.

Në orët e kaluara, megjithatë, WhatsApp ka postuar në Twitter një imazh që tregon një ndryshim në opsionin e tretë: në vend të “një viti”, ekziston zëri “përgjithmonë”.

LEXO EDHE:  Sulm terrorist ndaj të krishterëve/23 të vrarë brenda autobuzit

LEXO EDHE:  Mbrojtja kundërajrore e Durrësit 100 vjet më parë

Ndërhyrja bëhet e papërcaktuar. Përdoruesi, mund ta rimendojë atë, dhe në çdo kohë mund të riaktivizojë njoftimet e bisedës së heshtur.

Risia me sa duket është në fazën e shpërndarjes dhe do të arrijë në dispozicion të përdoruesve me azhurnimet e radhës të aplikacionit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE