Levandovski në telashe, Polonia mund ta gjobisë për fshehje të ardhurash

BundesLiga

-

Sipas gazetës së njohur gjermane “Spiegel”, Robert Levandovski rrezikon një gjobë milionaeuroshe. Kjo vjen pasi ish-menaxheri i tij polak, Cezari Kuharski, ka paditur sulmuesin e Bajernit të Mynihut. Sipas tij, lojtari dhe firma e tij “RL Manegment” kanë përfituar shuma të mëdha parash në mënyrë jo të ligjshme, të cilat i ka depozituar në një bankë në Poloni. Bëhet fjalë për 2.5 milionë euro të fshehura dhe të padeklaruara nga Roberti dhe gruaja e tij, Ana Levandovski.

Përveç akuzës së ish-agjentit, Leva do të përballej edhe me një padi civile nga shteti polak i cili në rast se vërteton këtë shkelje, mund ta gjobisë lojtarin me 9 milionë euro. Kjo manovër është kryer, sipas “Spiegel”-it, në vitin 2017. Ndërkohë, gazetarët e revistës së njohur gjermane kanë pyetur njerëz të afërt të lojtarit të Bajernit, i cili mësohet t’u ketë thënë njerëzve të tij se nuk mbante mend të ketë kryer një veprim të tillë dhe se gjithçka është e zbardhur në deklarimin e të ardhurave në shtetin gjerman.

Levandovski mendon se gjithçka është vetëm një keqkuptim dhe se shumë shpejt e vërteta do të dalë në pah. Ai vetë kurrë nuk ka pasur akses dhe dijeni në llogarinë bankare fantazmë, e cila fsheh ato 2.5 milionë euro të pretenduara nga ish-agjenti i tij, Cezari Kuharski, i cili pretendon të kundërtën e asaj që thotë sulmuesi i Bajernit të Mynihut.

BundesLiga

U izolua kot, Gnabry nuk është me Covid-19

-

Testet për COVID-19 janë kthyer në normalitet në futbollin e sotëm, për t’u siguruar që futbollistët të mos jenë infektuar dhe të shpërndajnë virusin e rrezikshëm. Por kjo nuk do të thotë se ata janë 100% të saktë.

Këtë e ka kuptuar shumë mirë Serge Gnabry, mesfushori i Bayern Munchen, i cili të mërkurën alarmoi të gjithë pasi u lajmërua se kishte rezultuar pozitiv dhe atë natë nuk do të luante në ndeshjen kundër Atletico Madridit.

Futbollisti u izolua menjëherë nga pjesa tjetër e skuadrës dhe përfundoi në karantinë duke pritur atje rezultatet e testeve, ndërsa nuk u aktivizua as në Ligën e Kampioneve dhe as në Bundesligë.

Por lojtari rezultoi negativ në të gjithë testet e vazhdueshme që kreu që pas atij të ditës së martë.

Klubi bëri të ditur se edhe testi i fundit antigen kishte rezultuar negativ.

Kështu, rezultati para sfidës me Atletico Madrid ishte cilësuar “fals pozitiv” dhe Gnabry ishte i lirë të dilte nga karantina ku kishte qenë gjatë të gjithë kësaj jave.

Që nga nesër ai mund t’i bashkohej skuadrës në stërvitje për të marrë pjesë në përgatitjet për ndeshjen e Ligës së Kampioneve kundër Lokomotiv Moskës.

BundesLiga

Makineri e vërtetë golash, shikoni rekordin e radhës që ka vendosur Lewandowski

-

Bayern Mynich arriti të fitonte me rezultatin e thellë 5-0 ditën e djeshme në përballjen kundër Eintracht Frankfurt, duke siguruar kështu tre pikët e radhës. Të besuarit e Hans Flick dominuan në “Allianz Arena”, ku dhe një herë tjetër ishte Robert Lewandowski protagonisti kryesor.

Bomberi polak arriti të shënojë tre gola në sfidën e djeshme, duke qenë sërish vendimtar për bavarezët. Leva realizoi tre golat e parë të ndeshjes dhe mbylli praktikisht sfidën që në minutën e 60-të, kur kompletoi tripletën e tij.

32-vjeçari falë golave kundër Frankurtit vendosi një tjetër rekord në Bundesliga. Kapiteni i kombëtares polake shënoi golin e tij të dhjetë në kampionat vetëm pas pesë ndeshjesh të realizuara. Madje ai nuk ka luajtur në njërin prej ndeshjeve, që do të thotë që ka shënuar 10 gola në vetëm 4 ndeshje. Një makineri e vërtetë golash!

BundesLiga

Video/ Dortmund fundos Schalken, 3 gola në derbi

-

Borussia Dortmund ka arritur që të fitojë pa shumë probleme 3-0 derbin e Ruhrit kundër Schalkes. Këtë sezon Schalke ka pësuar 4 humbje dhe kanë vetëm një barazim në 5 ndeshjet e para.

“Blutë Mbretërorë” rezistuan deri në minutën e 55-të, kur Akanji zhbllokoi sfidën, ndërsa në të 61-tën Haaland realizoi të dytin i shërbyer nga Sancho. Ndërkohë në minutat e fundit, Hummels realizoi edhe golin e tretë duke i dhënë goditjen e fundit Schalkes, që nuk njeh fitore prej 21 ndeshjesh.