Connect with Us

Infektohen me Covid-19 dy mësues të një gjimnazi në Elbasan

Shëndeti

Infektohen me Covid-19 dy mësues të një gjimnazi në Elbasan

Publikuar

-

Mbyllet reparti i Radiologjisë në Berat/ Infektohet mjeku, karantinohet i gjithë stafi

Mes 153 rasteve pozitivë me Covid-19 që u raportuan sot nga Ministria e Shëndetësisë, nëntë prej tyre janë vetem në Elbasan.

Sipas asaj që raporton ABC news, mes të infektuarve janë edhe dy mësues të shkollës së Mesme të Përgjithshme Anastas Çakalli në njësinë administrative, Kuqan.

Në rrethin e Elbasanit aktualisht janë 10 mësues, aktivë me koronavirus.

LEXO EDHE:  “Masat dhe vaksinimi kanë dhënë efekt”/ Manastiriu optimiste: Kemi dalë nga zona e riskut

Elbasani numëron 274 raste aktivë me Covid-19, ndërsa që prej fillimit të pandemisë në këtë qark kanë humbur jetën 23 persona nga kjo sëmundje./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Manastirliu publikon shifrat/ Ja sa vaksinime janë kryer deri më tani në vend

Publikuar

-

Nga

Manastirliu publikon shifrat/ Ja sa vaksinime janë kryer deri më tani në vend

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka publikuar shifrat e vaksinimeve që janë kryer në vend në 24 orët e fundit.

Aktualisht nga të dhënat e publikuar nga ministrja, Shqipëria, është në kuotën e 871.421 vaksinimeve tw kryera.

Ndërkohë që sot u konfirmuan vetëm tre raste të reja me Covid dhe asnjë viktimë. Në total në të gjithë vendin janë 127 persona të infektuar.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

BE-ja humb betejën ligjore me AstraZenecan për furnizim me vaksina

Publikuar

-

Nga

BE-ja humb betejën ligjore me AstraZenecan për furnizim me vaksina

Bashkimi Evropian ka humbur betejën ligjore në Bruksel për ta detyruar kompaninë britaniko-suedeze AstraZeneca, që ta furnizojë BE-në me 120 milionë doza të vaksinës kundër koronavirusit deri në fund të muajit qershor.

Blloku evropian e ka dërguar lëndën në gjykatë muajin e kaluar, pasi kompania ka vonuar dërgesën, ndonëse ishte pajtuar që të dërgonte 300 milionë doza deri në fund të muajit qershor.

Gjyqtari në Bruksel ka hedhur poshtë kërkesën e BE-së, mirëpo ka urdhëruar AstraZenencan që të dërgojë në BE, 15 milionë doza të vaksinave deri më 26 korrik, 20 milionë doza tjera deri më 23 gusht dhe rreth 15 milionë tjera deri më 27 shtator.

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Laboratori në Malësinë e Madhe, 15 minuta për përgjigjen e Covid 19!
LEXO EDHE:  Pas grupit të PS, Rama mbledh kryebashkiakët në Elbasan

Nëse kompania dështon që të realizojë këtë plan, atëherë do të paguajë 10 euro për secilën dozë të padorëzuar.

Bashkimi Evropian ka thënë pas vendimit se ka konfirmuar pozicionin e vet, ndërsa AstraZenca ka thënë se ka mirëpritur rezultatin.

Vaksina e kompanisë AstaZeneca, bashkë me ato të kompanive Pfizer/BioNTech dhe Moderna, janë më të përhapurat në gjithë botën./rel

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“18 muajt e betejës me armikun e padukshëm”/ Kalo nxjerr fotot nga ‘zona e kuqe’, jep lajmin e mirë

Publikuar

-

Nga

“18 muajt e betejës me armikun e padukshëm”/ Kalo nxjerr fotot nga ‘zona e kuqe’, jep lajmin e mirë

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka dalë me një reagim në rrjetet sociale ndërsa ka ndarë edhe disa foto nga “vija e kuqe”, aty ku ndodhet prej të paktën 18 muajsh në luftën kundër COVID.

Kalo shprehet se këto kanë qenë 18 muaj të veçantë sepse asnjëherë nuk e ka zhvendosur zyrën e tij nga kjo zonë ku nisi beteja me virusin prej datës 8-9 mars të vitit të kaluar.

“Kohë kovidiane….19.06.2021….Jetë për jetët si dhe sfida ndaj vdekjes, do t’a titulloja postimin tim të sotëm….18 muajt e “betejës me armikun e padukshëm” virusin e Sars-Cov2/Covid-19 shkaktarit të Pandemisë së Covid-19, si dhe përpjekjeve për të shpëtuar sa më shumë jetë të sëmurësh të prekur prej kësaj “flame mbarëbotërore”, do të rrënjosen thellë në kujtesën e gjithkujt nga ne….

Për mua janë 18 muaj tejet të veçantë, sepse i plotëndërgjegjshëm jo vetëm që nuk e çvendosa zyrën time nga “Zona e parë e kuqe në vendin tonë”, aty ku edhe nisi “beteja me armikun e padukshëm” në mbrëmjen e 8-9 Marsit 2020 e ku me siguri edhe do të përfundoj, por përkundrazi jam aty edhe sot e kësaj dite në një sfidë të plotë me të….BESOJ të jetë një rast unik në mesin e MANTELBARDHËVE në Shqipëri dhe më gjërë….Mëndjeçartësi e imja, siguri e mirëbazuar në njohuritë e mija mbi rrezikshmërinë e sëmundjeve të tilla apo ishte dhe mbetet një sfidë, për të qënë aty pranë të sëmurëve në çdo kohë si dhe për t’u dhënë atyre sa më shumë siguri, për t’u përballur e ngadhnjyer mbi këtë virus jetëlëndues dhe jetëmarrës….

Ju them i plotësisht i bindur se ishin këto dy të fundit, i nisur nga dëshira për të dhënë te gjithkush që shpresonte dhe besonte në Punën, Profesionalizmin, Përkujdesjen dhe Përkushtimin tonë si EKIP, një mesazh të madh shprese e besimi, për ngadhnjimin e sigurtë të jetës mbi vdekjen….Një prani e tillë sillte dhe sjedh më shumë siguri e besim edhe për personelin tonë mjeksor, sepse edhe ato jo pak rrezikuan në këtë betejë  dhe e kishin të nevojëshme një mbështetje e ngrohtësi të kësaj natyre.….Fundjavë sa më mbarë miq, të afërm, kolegë dhe bashkëkombas….Together forever!!!

N.B.:#Ripostimi lejohet vetëm me pëlqimin e autorit.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE