Connect with Us

Ekskluzive/ Priten arrestime të zyrtarëve të Ministrisë së Brendshme

Politikë

Ekskluzive/ Priten arrestime të zyrtarëve të Ministrisë së Brendshme

Publikuar

-

Ndryshime të tjera në qeveri/ Zbulohet kush është emëruar zëvendës ministër i Brendshëm

Ministria e Brendshme duket se është përfshirë në një sërë skandalesh, së fundi me blerjen e BMW-së luksoze, blerë për  Ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj në kulmin e pandemisë. Mjeti është blerë nga Policia e Shtetit, për t’iu vënë në shërbim ministrit, për të cilin ende Policia e Shtetit dhe as DPSHTRR ende nuk sjellin dokumentet publike, në zbatim të ligjit. Pra, vazhdojnë t’i mbajnë ato konfidente.

Sipas të dhënave të siguruara nga CNA.al të cilat mund të gjenden lehtësisht me një kërkim të thjeshtë në internet, ku shihet se modeli BMW i blerë nga ministri shkon edhe 100 milionë lekë. Ndërsa ministri thotë se e ka blerë atë 50 mijë euro.

Por, në fakt në momentin që CNA.al ka publikuar skandalin në fjalë, mjeti nuk ishte zhdoganuar dhe ka qarkulluar me targa falso. Sipas të dhënave që disponon CNA.al ato kanë qënë në emër të institucioneve në varësi të Ministrisë së Brendshme, Policisë së Shtetit dhe Gardës së Republikës.

Por, një skandal tjetër më i madh duket se ka shoqëruar Ministrinë e Brendshme, pas largimit të djeshëm të Sekretarit të Përgjithshëm, Plarent Ndreca, duket se gjithçka nuk fillon dhe nuk mbaron thjeshtë tek blerja e makinës luksoze, në kulmin e një krize pandemie dhe pas tërmetit katastrofal të 26 nëntorit 2019.

Lleshaj me makinen luksoze, para Parlamentit

Por, edhe disa tendera të zhvilluara nga ky institucion, ku pritet që të ketë arrestime të zyrtarëve të lartë, pas hetimeve të zhvilluara nga SPAK.

CNA.al ka mësuar nga burime konfidenciale se një nga dosjet më korruptive dhe më problematike në institucionin e Ministrisë së Brendshme ka qënë ajo e tenderit të veshjeve, dorëzuar në SPAK nga deputeti i opozitës, Myslim Murrizi.

LEXO EDHE:  Skandali me Drejtorinë e Burgjeve/ U raportua i përfunduar, 313-ta nuk funksionon as sot

Deputeti Murrizi dorëzoi kallëzimin në SPAK në datën 3 gusht 2020.

Sipas Murrizit ky tender i është dhënë një kompanie gërmimi dhe prandaj duhet të hetohet.

Ndërsa në 29 korrik, në seancën parlamentare, Murrizi tha se “Në datë 14 korrik ministria e Brendshme ka bërë një tender 23 milion euro për uniformat, tender i nisur para një viti, i ngecur në ingranazhet e korrupsionit, e bëtë tender unik pa vite. Në garë tre kompani. Kompania turke ofroi 4.2 mln euro më pak dhe shpallët fituese kompaninë DE e cila ka në objektin e saj sipas regjistrimit në QKB, gërmime dheu dhe shkëmbime tregtare. E ulët 30% kategorinë e artikujve që ofron dhe nuk keni ulur asnjë qindarkë nga çmimi.”

Burimet zyrtare i thanë CNA.al se hetimet janë thelluar, disa zyrtarë janë përfshirë në skandalin e kësaj dosje.

Tashmë mesa duket Sandër Lleshaj veç problemit të blerjes së mjetit dhe debatit publik, ku justifikohet se makina nuk është e tij dhe kushton vetëm 50 mijë euro, duhet të sqarojë publikisht sesi vartësit e tij kanë zhvilluar një tender skandaloz të zhytur në korrupsion dhe tashmë në pritje të prangave nga SPAK./ CNA.al

Skandali me tenderin e Uniformave të policisë/ Murrizi “zbarkon” në SPAK

“Babëzi edhe në kohë pandemie”/ Murrizi zbulon tenderin skandaloz të Ministrisë së Brendshme

Faktet që “kryqëzojnë” Lleshajn/ Sa kushton BMW luksoze

Skandali me BMW luksoze të Lleshajt/ Largohet nga detyra Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë

Sandër Lleshaj, sërish gënjen publikisht

Kërcënoi publikisht gazetarin/ Andi Përmeti vë me “shpatulla pas muri” Sandër Lleshajn

Ekskluzive-Sandër Lleshaj dhe Ardi Veliu kapen në mega-skandal/ Si u “përvetësua” makina 100 milionëshe

“Kapter” Sandër Lleshaj reagon për makinën luksoze/ CNA.al i përgjigjet

Publikoi skandalin e makinës luksoze/ Gazetari sfidon publikisht Sandër Lleshajn

Sandër Lleshaj, sërish gënjen publikisht

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Jemi të dënuar që të bashkëpunojmë”/ Peleshi përplaset me Ademin në Shkodër

Publikuar

-

Nga

Ministri i Mbrojtes, Niko Peleshi ka inspektuar sot nga afër zonat e përmbytura në bashkinë e Shkodrës.

Gjatë vizitës së tij në Shkodër ai është shoqëruar nga kryebashkiakja Voltana Ademi e cila është shprehur se qeveria duhet të pranojë që të shpallë gjendjen e emergjencës natyrore. Kryebashkiakja dhe Peleshi kanë debatuar pasi ky i fundit i ka kërkuar që të bashkëpunojnë dhe bashkia e të gjithë institucionet të bëjnë punën e tyre.

Pjesë nga debati:

Voltana Ademi: Po flas si është situata

Niko Peleshi: Ju kuptoj shumë mirë

Voltana Ademi: Unë po flas për situatën dhe për të vlerësuar atë

Niko Peleshi: Kjo nuk është një çështje se kush e ka topin

Voltana Ademi: Nuk e thashë ashtu

Niko Peleshi: Pushteti vendor s’ka nevojë për lejë për të bërë vlerësimin e dëmeve

Voltana Ademi: Ne e bëjmë gjithmonë, një gjë të tillë, kemi blerë koncentrat, por fondi i bashkisë nuk është për të blerë koncentrat

Niko Peleshi: Nëse nuk është fondi i bashkisë i mjaftueshëm, kemi fonde tona për tu mbështetur

LEXO EDHE:  “Dosjet 339 dhe 184”/ Murrizi “bën për një lek” Arta Markun

LEXO EDHE:  Deputeti i PS-së kërkon dorëheqjen e Ilir Beqajt

Voltana Ademi: E keni për detyre

Niko Peleshi: E kemi detyrë të përbashkët

Voltana Ademi: Nëse nuk e dini atëherë po jua tregoj unë, po ta sqaroj tamam

Niko Peleshi: Mesazhi im është që do mbështesim familjet

Voltana Ademi: Mesazhi im është që të keni mundësi të ndihmoni sadopak këto banorë

Niko Peleshi: A e kuptoni se është e turpshme të bëjmë debate të tillë para banorëve, bashkëpunoni

Voltana Ademi: Mos e rreni popullin, mua nuk më gënjeni.

Niko Peleshi: Jemi të dënuar që të bashkëpunojmë, nuk kam ardhur për ju por për banorët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bashës i dështon prezantimi i programit ekonomik

Publikuar

-

Nga

110 mijë vende të reja pune/ Zotohet Basha: Do e bëj pagën minimale 36 mijë lekë

Partia Demokratike ka prezantuar programin ekonomik në kuadër të zgjedhjeve të 25 prillit.

Mësohet se prezantimi i programit është bërë gjatë ditës së djeshme dhe jo sot siç është transmetuar nga PD. Gjithashtu bëhet me dije se jo gjithçka ka shkuar mirë pasi gjatë prezantimit ka pasur disa probleme dhe kreut të PD, Lulzim Basha i është shkëputur fjala. Për këtë arsye lidhja është bërë disa herë me grupe më të vogla.

Prezantimi i djeshëm i programit ekonomik të PD ka dështuar totalisht, ndërsa sot publikohet për të bërë propagandë mediatike.

LEXO EDHE:  Zbulohen fotot ekskluzive të Arben Krajës dhe prokurorëve të SPAK

LEXO EDHE:  Skandali i Prokurorisë/ 3 vjet asnjë hetim për grabitjen e 13 milionë lekëve

E para që mori fjalën në këtë takim në selinë blu ishte ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, e cila theksoi se ekonomia ndodhet në situatë emergjente. Pas Tabakut ishte radha e Bashës i cili deklaroi se qeveria e ardhshme e drejtuar nga Partia Demokratike do të mbulojë shpenzimet arsimore për tarifat universitare për 90% të studentëve që vijnë nga familje me të ardhura me pak se 640 mijë lekë të vjetra në muaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga rritja e pensioneve, tek ulja e çmimit të energjisë e karburantit/ Basha nuk harron as çiftet e reja

Publikuar

-

Nga

Nga rritja e pensioneve, tek ulja e çmimit të energjisë karburantit/ Basha nuk harron as çiftet e reja

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka premtuar që do të rrisë pensionet me të paktën dyfishin e normës së inflacionit dhe në çdo rast jo më pak se 5% në vit.

“Angazhohem se do të risim pensionet me të paktën dyfishin e normës së inflacionit dhe në çdo rast jo më pak se 5% në vit me synimin që në fund të mandatit tonë të parë  pensionet mesatare shqiptare të kenë kaluar pensionet mesatare të rajonit.  Kudo në Shqipëri takoj njerëz, bashkëmoshatarë apo më të rinj që ndajnë të njëjtën brengë, pamundësinë e prindërve pensionistë për të mbyllur muajin. Kush nuk e di këtë brengë, kush nuk e njeh këtë brengë. Edhe ata që mundohen ta fshehin duke kontribuar nga të ardhurat e veta të pakta , qindra e mijëra prej vëllezërve e motrave, kushërinjve që kemi në emigracion që janë shpresa e vetme, filli i vetëm që i mban prindërit e tyre pensionistë në këmbë. Boll më! Boll më! Ka ardhur koha t’ju garantojmë që të moshuarit tanë të jetojnë me respektin dhe dinjitetin që meritojnë. Dhe ne do të garantojmë që të moshuarit tanë të jetojnë me respekt, që tu plotësohen nevojat bazë, që çdo gjyshe dhe çdo gjysh të jetë i sigurt dhe të ketë vendin e vetë në shoqërinë tonë”, tha kryedemokrati.

LEXO EDHE:  Denoncimi i “Fiks Fare”/ Dëshmia e 12 vjeçares: Dhunë seksuale dhe bullizëm tek “Zyber Hallulli”

LEXO EDHE:  “Shyqyr që u ktheve në rrugën e Zotit”/ Murrizi ironizon Ramën

Një tjetër pikë e programit elektoral i Bashës është edhe ulja e çmimit të karburantit dhe energjisë elektrike

“Angazhohem të ul çmimin e energjisë elektrike dhe çmimin e karburante, çka padyshim do të ndihmojë jo vetëm klimën e biznesit por dhe familjet shqiptare. Do t’ju vijmë në ndihmë të gjitha familjeve shqiptare dhe sidomos çifteve të reja pa përjashtuar askënd”, tha Basha.

Gjithashtu Basha premtuar për të porsalindurit një pagesë mujore prej 3 mijë lekë të reja për pesë vitet e para të jetës.

“Ne do të mbështesim familjet shqiptare. Çdo familje do të përfitoj për të porsalindurit një pagesë mujore prej 3 mijë lekë të reja për pesë vitet e para të jetës. Çdo vit të qeverisjes time 5 mijë çifte dhe familje të reja do të përfitojnë nga subvencionimi I plotë I interesave të kredive për strehim, çka do të thotë për ju të sapomartuar apo të sapofejuar apo që doni të hidhni këtë hap në jetë por që nuk keni asnjë mundësi as ta çoni nëpër mend blerjen e një banese, se pas 25 prillit qeveria juaj do të paguaj 100% interesat bankare për çdo kredi që do të merrni për të blerë një apartament apo një banesë”, tha Basha.

 

 

LEXO TE PLOTE