Connect with Us

Do sfidojë Tiranën në “Play-Off”, Seferi: Ja çdo bëjë nëse u shënoj

Sport

Do sfidojë Tiranën në “Play-Off”, Seferi: Ja çdo bëjë nëse u shënoj

Publikuar

-

Një shqiptar do të presë Tiranën në Bernë. Në mos si kundërshtar në fushën e lojës, si një i tillë në shkallët e stadiumit prej 32 mijë vendesh, i dyti për nga numri i stolave në Zvicër. Bëhet fjalë për Taulant Seferin. Pak ditë më parë, 24-vjeçari u prezantua në zyrat e Jong Bojs si një rikthim nga huazimi.

Në intervistën ekskluzive për “Panorama Sport”, sulmuesi i Kombëtares tregon se nuk është vendosur ende përfundimisht nëse në edicionin e ri do të qëndrojë pjesë e këtij ekipi apo drejtuesit do të vendosin huazim për një tjetër sezon.

Taulant Seferi rrëfen si është ndjekur Tirana nga klubi helvet dhe mbi të gjitha detajin e rëndësishëm që i pret bardheblutë në ndeshjen “play off”: fusha sintetike. Seferi shpjegon stilin e lojës dhe çfarë pritet të bëjë Jang Bojs përballë bardhebluve, por nuk harron të nënvizojë se me gjithë synimet për të kaluar më tej, respekton Tiranën për çfarë ka treguar ndaj Crvena Zvezdës. “Nëse shënoj, nuk do të festoj”, deklaron ndër të tjera sulmuesi kuqezi.

Taulant, jeni rikthyer te Jang Bojs, si e gjeni këtë skuadër?
Po, jam kthyer në këtë fillim sezoni dhe përgatitjet po shkojnë shumë mirë. Ekipi tani është në formë dhe e kemi marrë shumë seriozisht fazën përgatitore, për t’u bërë gati siç duhet për sezonin që na pret. Unë besoj që momentalisht ekipi është në superformë.

Si e ndieni veten, pasi keni marrë minuta në ligën e dytë në sezonin e fundit, a mendoni se jeni gati për të përballuar elitën?
Them se po. Unë personalisht po ndihem shumë mirë. Te Jang Bojs më kanë pritur shumë mirë dhe jam duke u stërvitur maksimalisht, që të jap më të mirën time në çdo seancë.

A do të jeni pjesë e ekipit për sezonin e ri, nisur nga roli që bëni dhe fakti që nuk ishit në ndeshjen e Europa Ligës?
Unë jam sulmues dhe trajneri për momentin në stërvitje më ka vendosur në rolin e qendërsulmuesit, për vetë cilësitë që kam dhe ai më njeh mirë. Sa i përket vijimësisë, unë kam kontratë deri në vitin 2022 me Jang Bojs. Me drejtuesit jemi duke biseduar për hapin tim të radhës. Nuk është ende e sigurt nëse do të qëndroj te ky ekip apo do të vendoset që të huazohem edhe për një sezon tjetër.

Tirana do të jetë kundërshtari i Jang Bojs në “play off” të Europa Ligës. Si e pritën në klub?
I gjithë ekipi po e pret ndeshjen “play off” të përgatitur. Tirana duhet përgatitur me kujdes, pasi është një ekip që ka cilësi dhe që luan mirë futboll. Ne kemi ndjekur edhe ndeshjen e saj kundër Crvena Zvezdës, në të cilën ka treguar karakter dhe po e përgatisim mirë këtë ndeshje ndaj tyre.

Ju pyetën në ekip rreth Tiranës, meqenëse ju jeni i vetmi shqiptar?
Jo, sot (dje) jo. Besoj që nesër (sot) do të bisedojmë me drejtuesit rreth Tiranës dhe cilësive që ka ekipi shqiptar.

Nëse do të jeni në fushë dhe shënoni, a do të festonit për golin?
Nëse ndodh kjo, që të luaj dhe të shënoj ndaj Tiranës, nuk do të festoja.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

LIVE’ Champions League/ Ja të gjitha rezultatet dhe golat (VIDEO)

Publikuar

-

Nga

Kanë startuar në orën 21:00 6 ndeshjet e tjera të ndalesës së dytë të Ligës së Kampioneve. Në fushë zbresin të mëdhenjtë Liverpul, Real Madrid dhe Mançester Siti, por dhe Atalanta, Porto, e Atletiko Madrid.

Pas humbjes së papritur me Shakhtar Donetskun dhe fitores në “El Klasiko”, ekipi i Zinedin Zidan kërkon fitoren e parë në këtë sezon në Ligën e Kampioneve. Për këtë sfidë, francezi ka vendosur në krahun e djathtë të mbrojtjes Lukas Vaskezin për shkak të 3 mungesave, kurse Eden Hazard grumbullohet për herë të parë pas 80 ditësh, por e nis sfidën nga stoli ndaj Borusia Mynshenglabahut.

Atletiko Madridi do të tentojë të fshijë nga kujtesa humbjen e rëndë 4-0 javën e kaluar në “Allianz Arena” ndaj Bajern Mynihut duke kërkuar maksimumin ndaj Salzburgut.

Atalanta e Berat Gjimshitit ka një sfidë të vështirë sot në shtëpi përballë Ajaksit. Pas fitores 0-4 ndaj Midtjilandit, bergameskët do të tentojnë një tjetër rezultat të mirë ndaj kampionëve të Holandës.

REZULTATET LIVE: 

ATLETIKO MADRID-SALZBURG 1-1

Jorente 29′ / Szoboszlai 40′ 

BORUSIA MYNSHENGLABAH-REAL MADRID 1-0

Thuram 33′ 

PORTO-OLIMPIAKOS 1-0

Viera 11′ 

LIVERPUL-MIDTJILAND 0-0

MARSEJ-MANÇESTER SITI 0-1

F.Torres 18′ 

ATALANTA-AJAKS 0-2

Tadiç 30′ (p) Traore 38′

 

FORMACIONET ZYRTARE

ATLETIKO MADRID-SALZBURG

BORUSIA MYNSHENGLABAH-REAL MADRID

PORTO-OLIMPIAKOS

LIVERPUL-MIDTJILAND

MARSEJ-MANÇESTER SITI

ATALANTA-AJAKS

PANORAMASPORT.AL

LEXO TE PLOTE

La Liga

E BUJSHME/ Festojnë tifozët e Barcelonës, Bartomeu jep dorëheqjen

Publikuar

-

Nga

Josep Maria Bartomeu nuk është më president i Barcelonës. Kështu raportojnë mediat spanjolle sonte në mbrëmje, mes tyre “Diario Sport” se 57-vjeçari dhe bordi drejtuesi i klubit blaugrana nuk kanë vendosur të presin zgjedhjet të fillimit të muajit të ardhshëm, por kanë i hapur rrugë ndryshimeve në klub.

Edhe pse ditën e djeshme u raportua se Bartomeu dhe bordi drejtues vendosën të prisnin rezultatin e zgjedhjeve të brendshme për të vendosur më pas për të ardhmen, por presioni në rritje nga jashtë “Kamp Nout” prej tifozëve duket se e ka shtyrë Bartomeun të largohet nga drejtimi i Barcelonës.

Merkatoja e dobët, dështimet radhazi në Ligën e Kampioneve si dhe konflikti i hapur me Lionel Mesin në verë, të cilin nuk e la të largohej u bënë shkak të rritjes së pakënaqësisë dhe besimit ndaj tij. Ky lajm vjen 24 orë para supersfidës që Barcelona luan ndaj Juventusit në Ligën e Kampioneve.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Juventus merr lajmin, del përgjigja e tamponit për Ronaldon

Publikuar

-

Nga

Cristiano Ronaldo nuk ia del dot. Portugezi ka rezultuar sërish pozitiv në testin e radhës. Në këto kushte, ai do jetë munegsa e madhe e Juves në takimin e nesërm ndaj Barcelonës, e vlefshme për Champions League.

Ky nuk është një lajm i mirë për trajnerin Pirlo, i cili duhet të mendojë formacionin pa yllin kryesor. Juventus synon të jetë protagonist në këtë sezon në gjitha kompeticionet, por fillimi nuk ka qënë më i miri i mundshëm.

   

LEXO TE PLOTE