Connect with Us

Debati për listat e hapura/ Rama paralajmëron opozitën: Harrojeni se do e pengoni procesin

Politikë

Debati për listat e hapura/ Rama paralajmëron opozitën: Harrojeni se do e pengoni procesin

Publikuar

-

“Tallen me mua për aeroportin”/ Rama premtim për kuksianët në Londër: Do iu sjell të votoni PD

Nga Gjermani ku ndodhet për një vizitë zyrtare si kryetar i OSBE, kryeministri Rama ka komentuar dhe situatën poltike në vend.

Duke u ndaluar tek debati për listat e hapura apo të mbyllura të kandidatëve, Rama tha çdo propozim është i diskutueshëm ndërsa paralajmëroi opozitën të mos bëhet pengesë e procesit.

“Propozimi nuk është shpikje i referohet një modeli që e kanë disa vende demokratike. Çdo propozim është i diskutueshëm uroj që opozita mos humbasë kohe siç e ka zakon, se koha nuk pret. Zgjedhjet janë më 25 prill në ligjin zgjedhor kemi edhe angazhimin për sistemin elektronik. Opozita është e mirëpritur të diskutojë të japë alternativa, por të pengojë procesin duhet ta harrojë një orë e më parë sepse nuk ka kohë për të pritur dhe ne nuk do të presim në pafundësi.” u shpreh Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Negociatat nuk hapen as në 2025-ën”/ Meta del me parashikimin e frikshëm

Publikuar

-

Nga

“Negociatat nuk hapen as në 2025-ën”/ Meta del me parashikimin e frikshëm

Presidenti Ilir Meta, ka reaguar sërish përmes një postimi në rrjetet sociale ku shprehet se refuzimi i BE-së për pritjen e Komisionit të Venecias, në lidhje me ndryshimet në Kodin Zgjedhor , do të konkludojë në moshapjen e negociatave këtë vit.

Madje Meta shkon dhe më tej ku shton se bllokimi i çeljes së negociatave do të vazhdojë deri në zgjedhjet e tjera të pas 25 prillit 2021.

“Miratimi i Kushtetutës në vitin 1998, mbi të gjitha ishte konsensual, pikërisht për shkak se mori votëbesimin e popullit.

Për fat të keq, ky votëbesim është përdhosur disa herë përgjatë këtyre dy dekadave, me ndryshime kushtetuese të nxituara, të pakonsultuara dhe të udhëhequra nga interesa politike afatshkurtra.

Precedenti i parë ishte ai i vitit 2008, që i dha një goditje në zemër sistemit parlamentar dhe na çoi këtu ku jemi sot, nga demokracia parlamentare, në demokracinë e kryetarëve dhe të oligarkëve.

LEXO EDHE:  Video-Rama në Elbasan/ Protestesit tentojnë të prishin mitingun

LEXO EDHE:  Mesazhi i fortë i Kryemadhit/ Paralajmëron Ramën, shqiptarët do të ngrenë zgupthi

Kjo është arsyeja pse 97 copë deputetë e refuzuan apelin e Bashkimit Europian dhe votuan për bllokimin e çeljes së negociatave, jo deri në 25 prill 2021, se kjo është e padiskutueshme, por deri në zgjedhjet e tjera të pas 25 prillit 2021.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Grida Duma leksion Ramës/ Mbajtja e fjalës është gjithçka…

Publikuar

-

Nga

Video-Grida Duma leksion Ramës/ Mbajtja e fjalës është gjithçka…

Ish-deputetja e PD-së, Grida Duma ka publikuar një video, ku nxjerr zbuluar kryeministrin Rama për premtimet e pambajtuara.

Krahas videos ajo shkruan se Rama do ikë dhe do mbajë përgjegjësi për zhvatjen, mashtrimin, varfërinë dhe përçmimin që i bëtë shqiptarëve.

“Premtimet janë detyrime!

Kjo është politika, kjo është qeverisja.
Rama ka premtuar dhe nuk ka realizuar; do ikë dhe do mbajë përgjegjësi!

Fjala, mbajtja e fjalës është gjithçka në politikë, gjithçka!
Kushdo guxon t’ju thotë që nuk më kërkoni dot llogari për të shkuarën, degdiseni në të shkuarën.

LEXO EDHE:  Foto-Sloganët e protestuesve/ Ramës i “presin biletën”  

LEXO EDHE:  “Unë do ta vazhdoj betejën”/ Rudina Hajdari bën lëvizjen e radhës

Po, po, llogari deri në fund për zhvatjen, mashtrimin, varfërinë dhe përçmimin që i bëtë shqiptarëve.

25 Prilli nis ndryshimin jetësor; do rinisim zhvillimin dhe mirëqenien për çdo shqiptar.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

‘Të shohim do shkojë kurba ditën e zgjedhjeve!’/ Manjani ngre dyshimet e forta

Publikuar

-

Nga

‘Të shohim do shkojë kurba ditën e zgjedhjeve!’/ Manjani ngre dyshimet e forta

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë ‘Rama 1″, Ylli Manjani ka reaguar sërish në lidhje me mënyrën se si po menaxhohet pandemia e Covid-19 në vendin tonë.

Manjanin ngre dyshimin se si janë raportuar shifrat para dhe pas mbylljes, ndërsa shkruan “Të shohim sa raste do shkojë kurba ditën e zgjedhjeve…”.

“Si ka mundësi që virusi sillet kaq korrekt politikisht?!

Kur u mbyll vendi, kuptohet me qëllim shpëtimin e 18 000 njerëzve, kishim nga 20-40 persona të infektuar.

LEXO EDHE:  Mesazhi i fortë i Kryemadhit/ Paralajmëron Ramën, shqiptarët do të ngrenë zgupthi

LEXO EDHE:  Miratimi i Reformës/ Rama: Administrata të hënën pushim

Për ti dhënë të drejtë qeverisë që e mbylli vendin, sapo u hap jeta numri i infeksioneve shkoi si me dorë 100. Gjatë gjithë verës numri mesatarisht ishte 110 të infektuar.

Sapo qeveria urdhëroi të vihen maska, të nesërmen numri u bë 300 të infektuar në ditë. Justifikim perfekt. Dhe ashtu vazhdon…

Të shohim sa raste do shkojë kurba ditën e zgjedhjeve…

COVID- qeveri të dyja në sinergji..”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE