Connect with Us

“Boom” rastesh të reja me Covid/ Regjistrohen dhe 5 viktima

Shëndeti

“Boom” rastesh të reja me Covid/ Regjistrohen dhe 5 viktima

Publikuar

-

Boom rastesh të reja me Covid/ Regjistrohen dhe 5 viktima

Vijon të rritet numri i viktimave nga koronavirusi në vendin tonë.

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 5 persona ndërsa janë konfirmuar edhe 153 raste të reja me Covid.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 178 pacientë, 13 në terapi intensive, nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, e kanë humbur betejën me COVID19 një 57 vjeçare nga Kruja, një 60 vjeçar nga Bulqiza, një 62 vjeçar nga Lezha, një 67 vjeçar nga Tirana një 82 vjeçar nga Elbasani. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë kryer në 24 orët e fundit 836 testime dhe janë konfirmuar 153 raste.

Rastet ditore të identifikuara janë të shpërndara në bashkitë si vijon:

57 raste në Tiranë, 15 në Lezhë, nga 11 raste në Krujë, Fier, Pogradec, 8 në Vlorë, 6 në Korçë, nga 4 raste në Lushnje, Mat, Gramsh, Patos, nga 3 raste në Mallakastër, Librazhd, nga 2 raste në Berat, Divjakë, Maliq, nga 1 rast në Durrës, Elbasan, Tepelenë, Malësi e Madhe, Peqin, Memaliaj,

LEXO EDHE:  Humbin jetën 6 pacientë/ Mbi 100 raste të reja me Covid

57 qytetarë janë shëruar në 24 orët e fundit, duke e çuar në 6888 që nga fillimi i epidemisë.

Telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga Covid19.

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për shërbim psikologjik si dhe për çdo informacion tjetër rreth Covid19.

COVID-19 – Statistika (19 Shtator 2020)

Testime totale                   78886

Raste pozitive                    12226

Raste të shëruara             6888

Raste Aktive                        4980

Humbje jete 358  (Qarku Tiranë 170, Durrës 46, Shkodër 39, Elbasan 23, Fier 18, Korçë 16, Lezhë 15, Kukës 10, Dibër 8, Vlorë 7, Gjirokastër 4, Berat 2).

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                   2444

Durrës                                  559

Shkodër                               373

Lezhë                    295

Elbasan                                 274

Korçë                    237

Fier                                        222

Vlorë                     189

Kukës                    143

Berat                     106

Gjirokastër         69

Dibër                     69

 

 

 

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Rriten sërish rastet me Covid në Shqipëri/ Ja sa të infektuar janë regjistruar sot

Publikuar

-

Nga

Rriten sërish rastet me Covid në Shqipëri/ Ja sa të infektuar janë regjistruar sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3684 testime  testime nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 45  qytetarë në këto bashki: 10 raste në Tirane, 9 raste ne Shkodër, nga 4 raste në Kavajë, Sarandë, 3 raste në Himarë, nga 2 raste në Elbasan, Berat, Kuçovë, nga 1 rast në Krujë, Durrës, Fier, Kukës, Lezhë, Mirditë, Kamëz, Përmet, Peqin.

Aktualisht janë 402 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 21 pacientë.
Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.
Janë shëruar 17 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,222 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  Rritja e rasteve me Covid/ Kosova i kthehet masave shtrënguese, nga nesër kufizohet lëvizja

LEXO EDHE:  BE-ja mund të miratojë vaksinën e Pfizer shumë shpejt

Statistika (31 Korrik 2021)
Raste të reja ditore 45
Të shëruar në 24 orë 17
Të shtruar në spitale 21
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 3684

Testime totale 900,346
Raste pozitive 133,081
Raste të shëruara 130,222
Raste Aktive 402
Humbje jete 2,457

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 146
Elbasan 56
Kukës 34
Vlorë 32
Shkodër 31
Lezhë 30
Fier 21
Berat 18
Korçë 15
Durrës 14
Gjirokastër 5

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

7 farërat e frutave që mund të përmirësojnë shëndetin tuaj

Publikuar

-

Nga

Frutat janë një nga përbërësit më të mirë për t’u konsumuar. Përveç që janë të shijshme dhe të ëmbla, ato janë gjithashtu të mbushura me një gamë të gjerë të lëndëve ushqyese që janë thelbësore për shëndetin tonë në përgjithësi. Meqenëse fruti punon si një shtresë mbrojtëse për farën, konsumimi i farës ka disa përfitime edhe për shëndetin tonë.

Bright Side ka listuar farërat që duhet të përfshini në rutinën tuaj të të ngrënit për të patur shëndet të mirë fizik dhe mendor.

Farat e shalqirit për lëkurë më të mire

? Farat e shalqinit janë plot me vitaminë C dhe antioksidantë të përdorur kryesisht për të trajtuar aknet dhe për të marrë lëkurë më të mirë në përgjithësi.

Farat e papajes për një sistem tretës të shëndetshëm

Pak e dinë, që farat e papajës janë të pasura me enzimën e njohur si papain, e cila ndihmon në rritjen e aftësive tretëse.

Farat e shegës për humbje peshe

Ky frut i ftohtë përmban shumë lëndë ushqyese thelbësore për trupin. Farat, nga ana tjetër, janë një dozë e madhe e shëndetit të mirë dhe mund t’ju ​​ndihmojnë të humbni peshë, sipas  specialistëve të humbjes së peshës.

Farat e avokados për shëndetin kardiovaskular

Disa hulumtime kanë vërtetuar se farat e avokados janë një burim i papërdorur dhe janë jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut.

LEXO EDHE:  BE-ja mund të miratojë vaksinën e Pfizer shumë shpejt

LEXO EDHE:  “Grupmoshat më të prekura janë...”/ Fico tregon se kur mund të riinfektohet një person

Farat e portokallit për një nxitje të energjisë

Kur mendoni për një dozë të freskët dhe të ëmbël të shëndetit, portokallet janë gjërat e para që ju vijnë në mendje. Sidoqoftë, farat nuk janë kurrë pjesë e vaktit të pasur me portokall që na pëlqen të shijojmë. Por ajo që ne nuk e dinim është se ato fara mund të përshpejtojnë nivelin e energjisë në trupin tonë.

Farat e dardhës afrikane për dhëmbë të shëndetshëm

Dardha afrikane, ose Dacryodes edulis , është një frut që posedon një sërë vetish medicinale, farmakologjike dhe biologjike që janë shumë të dobishme për shëndetin e njeriut. Nga ana tjetër, farat janë të ngarkuara me sasi të larta të lëndëve ushqyese, përfshirë kalciumin që kontribuon në rritjen dhe mirëmbajtjen e dhëmbëve të shëndetshëm.

Farat e frutave të pasionit për shëndetin mendor

Fruti i pasionit është një frut i purpurt/i verdhë i artë i njohur për shijen e tij të shijshme dhe përfitimet shëndetësore. Por kush e dinte që farat mund të jenë po aq të dobishme për shëndetin tonë sa frutat? Është vërtetuar se farat e frutave të pasionit janë të pasura me magnez, i cili mund t’i ndihmojë njerëzit të menaxhojnë nivelet e tyre të ankthit, sipas një  rishikimi sistematik./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Publikuar

-

Nga

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë maska gjatë gjithë kohës, të testohen çdo javë për COVID-19, të mbajnë distancë fizike dhe në përgjithësi të mos udhëtojnë për punë. Kontraktorët federalë mund të përballen me kufizime të ngjashme. Presidenti tha gjithashtu se edhe ushtria amerikane së shpejti mund të kërkojë vaksinime.

“Përdorimi i maskës mbron nga përphapja e virusit. Por vaksinat janë mbrojtja më e mirë kundër rasteve të rënda nga koronavirusi”, tha Presidenti Biden.

Në fillim të javës autoritetet shëndetësore amerikane u kërkuan të vaksinuarve plotësisht që të fillojnë të përdorin maskat përsëri në ambjentet e brendshme në zonat ku virusi po përhapet me shpejtësi. Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) thonë se varianti Delta mund të përhapet edhe nga të vaksinuarit.

“Është e rëndësishme që njerëzit e vaksinuar të kuptojnë se nëse ndonjë prej tyre infektohet në zonat ku po përhapet virusi ata mund ta transmetojnë virusin tek njerëzit e tjerë”, tha drejtorja e CDC-së Rochelle Walensky.

Udhëzimet e reja vijnë dy muaj pasi agjencia u tha amerikanëve të vaksinuar se ata mund të hiqnin maskat. Këtë javë CDC-ja po ashtu rekomandoi që të gjithë nxënësit, mësuesit dhe punonjësit nëpër shkolla dhe kopështe deri në klasën e 12 të përdorin masaka, edhe nëse janë të vaksinuar.

LEXO EDHE:  Covid-19 tregohet i pamëshirshëm/ Ndërron jetë gjenerali brigadës

LEXO EDHE:  Basha tallet keq me Ramën/ “Kurba njëlloj si i pari i qeverisë, një herë ulet, një herë ngrihet”

Bob McCann me sistemin arsimor në Miçigan ngre pikëpyetje rreth udhëzimeve të përgjithshëme në arsim.

“Një qasje e përshtatshme për të gjithë ndoshta nuk do të funksionojë, ndaj do të duhet të sigurohemi që çdo komuniteti t’i jepet mundësia të bëjë atë që është më e mira për fëmijët e tyre.”

Ligjvënësi republikan Kevin McCarthy i Kalifornisë po ashtu nuk pajtohet plotësisht me udhëzimet.

“Ky është vetëm fillimi. Sepse së shpejti fillon shkolla, por ata do ta mbyllin përsëri shkollën. Kjo ka të bëjë me kontrollin.”

Ndërkohë, shumë biznese janë duke urdhëruar që punonjësit të vaksinohen. Këtë javë firmat Facebook, Google dhe Netflix thanë se do t’u kërkojnë punonjësve që të vaksinohen. Vendime të ngjashme janë marrë nga qeveri lokale, përfshirë shtetin e Nju Jorkut, dhe mbi 600 universitete në Shtetet e Bashkuara. Dr. Robert Wacher është me Universitetin e Kalifornisë në San Françisko.

“Udhëzimi është mjaft i mirë. Fatkeqësisht pandemia ka arritur në atë pikë ku thjeshtë kërkohet vaksinimi i sa më shumë njerëzve, ndryshe nga gatishmëria e njerëzve në kushtet aktuale.”

Afërsisht 56% e amerikanëve mbi 12 vjeç janë vaksinuar plotësisht./Voa

LEXO TE PLOTE