Connect with Us

Vasili: PS po bojkoton marrëveshjen e 14 janarit, do i drejtohemi OSBE/ODIHR

Aktualitet

Vasili: PS po bojkoton marrëveshjen e 14 janarit, do i drejtohemi OSBE/ODIHR

Publikuar

-

Vasili: PS po bojkoton marrëveshjen e 14 janarit, do i drejtohemi OSBE/ODIHR

Përfaqësuesi i opozitës së bashkuar në Këshillin Politik, Petrit Vasili, është shprehur se mazhoranca po bojkoton marrëveshjet e 14 janarit dhe 5 qershorit për Reformën në Zgjedhore.

“Bëhet fjalë për bojkotimin e marrëveshjes së 14 janarit dhe 5 qershorit. Kërkesa e opozitës së bashkuar ndërton konsensus dhe dialog dhe ruan dy marrëveshjet. Presim që PS të mos bojkotojë marrëveshjet dhe të shënojë një rekord të ri pozitiv”, tha Vasili.

Sipas tij, opozita do të bëjë të pamundurën për të ruajtur këshillin dhe nëse nuk gjendet konsensus do i drejtohen  OSBE/ODIHR”./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Motorçikleta përplas këmbësoren në Tiranë/ 75-vjeçarja përfundon në spital

Publikuar

-

Nga

Motorçikleta përplas këmbësoren në Tiranë/ 75-vjeçarja përfundon në spital

Një aksident rrugor është regjistruar mbrëmjen e sotme në kryeqytet.

Mësohtet se një motor ka përplasur një 75-vjeçare në rrugën “Tre Dëshmorët”.

Burime zyrtare nga policia bënë me dije se motori me drejtues shtetasin me inicialet K.N., ka aksidentuar këmbësoren shtetasen me inicialet V.Z., e cila u dërgua në spital, dhe ndodhet nën kujdesin e mjekëve.

Drejtuesi i mjetit u shoqërua në Komisariatin e Policisë Nr.6, për veprime të mëtejshme.

LEXO EDHE:  PS e kandidon për deputete në Gjirokastër/Por kjo video e saj i prish punë

LEXO EDHE:  “PS nuk ekziston më”/ Arta Dade bën deklaratën e fortë: Deputetët nuk janë individualitete por kartona

Grupi hetimor ndodhen në vendngjarje dhe vijojnë punën për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha në një linjë me Ramën/ Çështja e detit me Greqinë duhet të zgjidhet në Hagë

Publikuar

-

Nga

Basha në një linjë me Ramën/ Çështja e detit me Greqinë duhet të zgjidhet në Hagë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka takuar sot ministrin e Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias, me të cilin ka diskutuar për çështjen e kufijve detarë.

Në një postim në rrjetet sociale, Basha tregon se i ka kërkuar Dendiasit që zgjidhja për çështjen e detit të vijë përmes Gjykatës Ndërkombëtare.

Kreu i opozitës thekson se Shqipëria dhe Greqia duhet të zgjidhin çështjet e mbetura pezull dhe të intensifikojnnë bashkëpunimin dypalësh në të gjitha fushat, përfshirë edhe lehtësitë për shqiptarët që jetojnë e punojnë në Greqi.

Sot pata kënaqësinë të takohem me ministrin e jashtëm të Greqisë Nikos Dendias. Gjatë bisedës, nënvizuam domosdoshmërinë që në frymën e mirëkuptimit dhe respektit reciprok, të zgjidhim çështjet e mbetura pezull dhe të intensifikojmë bashkëpunimin dypalësh në të gjitha fushat, përfshirë edhe lehtësitë për shqiptarët që jetojnë e punojnë në Greqi. Riktheksova qëndrimin e shprehur prej 10 vitesh, se zgjidhja për çështjen e detit duhet të vijë përmes Gjykatës Ndërkombëtare dhe i përsërita ministrit Dendias domosdoshmërinë për abrogimin e ligjit të luftës.

Në emër të Partisë Demokratike dhe opozitës shqiptare e falenderova atë për mbështetjen e çmuar që Greqia po i jep vendit tonë në procesin historik të integrimit europian”, shkruan Basha.

LEXO EDHE:  Kërkesa për shkarkimin e Malajt/ Reagon Banka e Shqipërisë

LEXO EDHE:  Shënim/ Kur Titi i Ramës flet në emër të shqiptarëve

Ndërkohë, kujtojmë se edhe kryeministri Edi Rama deklaroi sot se çështja e detit do të zgjidhet në Gjykatën e Hagës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mediu ia thotë copë Bashës/ “Nuk shkoj pas dëshirave të tua, s’punoj si punëtor”

Publikuar

-

Nga

Mediu ia thotë copë Bashës/ “Nuk shkoj pas dëshirave të tua, s’punoj si punëtor”

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu ishte i ftuar pasditen e sotme në Report tv, ku ka folur për zgjedhjet e 25 prillit.

Teksa është ndalur në pozicionin që do të ketë në lista, kreu i kësaj force politike, Fatmir Mediu tha se kjo nuk diktohet nga dëshirat e kryedemokratit Lulzim Basha, por peshës politike që PR-ja ka, por edhe të autoritetit të vetë kandidatit.

“Kur ti bën një koalicion, ka një vlerë elektorale historike, dhe në raport me të bën edhe vendosjen e emrit në listë. Unë nuk shkoj pas dëshirës së zotit Basha, unë s’punoj si punëtor për ndonjë tjetër.”

Për të treguar se nuk i interesojnë mandatet, por interesi kombëtar, Mediu jep një shembull shumë të thjeshtë. “Nëse do më thonin midis Ramës kryeministër dhe PR me 20 deputet, apo PR 2 deputet pa Ramën kryeministër, zgjedh këtë të dytën”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE