Connect with Us

Stuhia misterioze që ndryshon ngjyrën në Jupiter/ NASA publikon foton e pabesueshme

Kuriozitete

Stuhia misterioze që ndryshon ngjyrën në Jupiter/ NASA publikon foton e pabesueshme

Publikuar

-

NASA ka ndarë një foto të re të pabesueshme të Jupiterit , duke treguar një stuhi misterioze që ndryshon ngjyrën në sipërfaqe. Imazhi u mor nga Teleskopi Hapësinor i NASA-s Hubble më 25 gusht, kur Jupiteri ishte 406 milion milje larg Tokës.

“Pika e Kuqe” dalluese e Jupiterit mund të shihet në imazh, së bashku me një stuhi misterioze që ndryshon ngjyrën, e quajtur Red Spot Jr. NASA shpjegoi: “Për disa vitet e fundit, Red Spot Jr ka qenë duke u zbehur me ngjyrë në hijen e saj origjinale të bardhë pasi u shfaq e kuqe në 2006. “Sidoqoftë, tani thelbi i kësaj stuhie duket se po errësohet pak.

“Kjo mund të nënkuptojë se Red Spot Jr. është në rrugën e saj për t’u kthyer në një ngjyrë më të ngjashme me kushëririn e saj edhe një herë.” Ndërkohë, imazhi tregon se Njolla e Kuqe e Madhe është aktualisht një ngjyrë e kuqe mahnitëse, me bërthamën e saj dhe brezin më të jashtëm që shfaqet me të kuqe më të thellë.

Njolla e Kuqe e Madhe aktualisht mat rreth 9,800 milje – mjaft e madhe për të gëlltitur Tokën! Sidoqoftë, stuhia ende po zvogëlohet, edhe pse arsyeja për këtë mbetet një mister.

LEXO EDHE:  Foto/Françeska Jaçe "nxeh" Instagramin në këto ditë me shi, shfaqet me bikini në shtrat

NASA tha: “Hubble tregon se Njolla e Kuqe e Madhe, që rrokulliset në drejtim të kundërt të akrepave të sahatit në hemisferën jugore të planetit, po plugon në retë përpara saj, duke formuar një kaskadë me shirita të bardhë dhe bezhë”.

Në këndin e sipërm të majtë të imazhit do të mund të shihni edhe hënën e akullt të Jupiterit, Evropa, e cila mendohet se mban përbërës të mundshëm për jetën./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Misteri i Hënës së rrallë blu/ Faktet që nuk i dinit rreth saj

Publikuar

-

Nga

Misteri i Hënës së rrallë blu/ Faktet që nuk i dinit rreth saj

Sonte, e cila përkon gjithashtu me Halloëeen-in do të shfaqet një hënë e rrallë blu. Hënat blu zakonisht vijnë vetëm çdo dy ose tre vjet, ndërsa tjetra nuk shfaqet deri më 31 gusht 2023.

Në kundërshtim me besimin popullor, një hënë blu nuk ka asnjë lidhje me ngjyrën e hënës. Në vend të kësaj, gjithçka ka të bëjë me kohën e hënave të plota gjatë vitit. NASA shpjegoi: “Sipas folklorit modern, Hëna Blu është hëna e dytë e plotë në një muaj kalendarik. Zakonisht muajt kanë vetëm një hënë të plotë, por herë pas here një e dytë depërton.Hënat e plota ndahen me 29 ditë, ndërsa shumica e muajve janë të gjatë 30 ose 31 ditë; kështu që është e mundur të vendosen dy hënë të plotë në një muaj të vetëm. Kjo ndodh mesatarisht çdo dy vjet e gjysmë ”. Hëna blu e Halloween do të jetë e dukshme nga shumica e zonave në botë, duke përfshirë Amerikën e Veriut dhe Jugut, Afrikën, të gjithë Evropën dhe pjesën më të madhe të Azisë.

Fatmirësisht, hëna blu do të jetë e dukshme gjatë gjithë mbrëmjes nga Britania e Madhe, dhe nuk ju duhet ndonjë pajisje e veçantë për ta parë atë.

LEXO EDHE:  Kim Kardashian sex bomb në fotot e reja

LEXO EDHE:  FOTO/ Ja se si ndikon ngrohja globale në planetin tonë

Hunt shtoi: “Kur hëna fotografohet me një smartphone, rezultatet mund të jenë zhgënjyese. Një bashkëngjitje telefoto do të ndihmojë që hëna të bëhet më e madhe “.Nëse të mungon Hëna Blu e Halloween, për fat të keq ke kohë që të presësh deri në tjetrën.Hënat e ardhshme blu janë vendosur të shfaqen më 31 gusht 2023, 31 maj 2026 dhe 31 dhjetor 2028./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E thonë studiuesit/ Qentë janë shoqëruesit më të vjetër njerëzve

Publikuar

-

Nga

E thonë studiuesit/ Qentë janë shoqëruesit më të vjetër njerëzve

Një studim i ADN-së së qenit ka treguar se “miku ynë më i mirë” në botën e kafshëve madje mund të jetë edhe nga më të vjetrët. Analiza zbulon se zbutja e qenve mund të gjurmohet 11,000 vjet, deri në fund të epokës së fundit të akullit.Kjo konfirmon që qentë ishin zbutur para çdo specie tjetër të njohur. Shoqëruesit tanë të qenit ishin të përhapur në të gjithë hemisferën veriore në këtë kohë, dhe tashmë ishin ndarë në pesë lloje të ndryshme. Pavarësisht zgjerimit të qenve evropianë gjatë epokës koloniale, gjurmët e këtyre racave antike autoktone mbijetojnë sot në Amerikat, Azinë, Afrikën dhe Oqeaninë.Hulumtimi plotëson disa nga boshllëqet në historinë natyrore të shoqëruesve tanë të ngushtë të kafshëve.

Dr Pontus Skoglund, bashkëautor i studimit dhe udhëheqës i grupit të laboratorit të Gjenomikës Antike në Institutin Crick të Londrës, tha për BBC News: “Qentë janë me të vërtetë unikë për të qenë kjo gjë mjaft e çuditshme nëse e mendoni, kur të gjithë njerëzit ishin ende gjahtarë. mbledhës, ata zbutin atë që është me të vërtetë një mishngrënës i egër – ujqërit janë mjaft të frikshëm në shumë pjesë të botës. “Pyetja pse njerëzit e bënë atë? Si lindi kjo? Kjo është ajo për të cilën ne jemi të interesuar përfundimisht.” Në një farë mase, modelet gjenetike të qenve pasqyrojnë ato njerëzore, sepse njerëzit morën shokët e tyre të kafshëve me vete kur lëviznin. Por kishte edhe ndryshime të rëndësishme.

Për shembull, qentë e hershëm evropianë fillimisht ishin të ndryshëm, dukej se kishin origjinë nga dy popullata shumë të dallueshme, njëra kishte lidhje me qentë e Lindjes së Afërt dhe një tjetër me qentë Siberian.Por në një moment, mbase pas fillimit të epokës së bronzit, një prejardhje e vetme e qenve u përhap gjerësisht dhe zëvendësoi të gjitha popullatat e tjera të qenve në kontinent. Ky model nuk ka asnjë model në modelet gjenetike të njerëzve nga Evropa.

Anders Bergström, autori kryesor dhe studiuesi post-doktoraturë në Crick, tha: “Nëse shikojmë prapa më shumë se katër ose pesë mijë vjet më parë, mund të shohim se Evropa ishte një vend shumë i larmishëm kur bëhej fjalë për qentë. ne shohim që sot vijnë në një grup kaq të jashtëzakonshëm formash dhe formash, gjenetikisht ato rrjedhin nga vetëm një nëngrup shumë i ngushtë i larmisë që ekzistonte më parë “.Një ekip ndërkombëtar analizoi të gjithë gjenomet (plotësuesi i plotë i ADN-së në bërthamat e qelizave biologjike) të 27 mbetjeve të qenve antikë të lidhur me një larmi kulturash arkeologjike. Ata i krahasuan këto me njëri-tjetrin dhe me qentë modernë.

Rezultatet zbulojnë se racat si Rhodesian Ridgeback në Afrikën Jugore dhe Chihuahua dhe Xoloitzcuintli në Meksikë mbajnë gjurmë gjenetike të qenve antikë autoktonë nga rajoni.Prejardhja e qenve në Azinë Lindore është komplekse. Racat kineze duket se e marrin prejardhjen e tyre nga kafshët si dingo Australian dhe qeni që këndon Guinea e Re, me pjesën tjetër që vijnë nga Evropa dhe qentë nga stepa ruse.Qeni që këndon në Guinea e Re quhet kështu për shkak të ulëritjes së tij melodioze, karakterizuar nga një rritje e mprehtë e lartësisë në fillim.

LEXO EDHE:  Foto/ Momentet më të sikletshme të dasmave

LEXO EDHE:  Në lidhje dashurie me Capital T? Adrola Dushi reagon pas fotos së bëri xhiron e rrjetit

Greger Larson, një bashkëautor nga Universiteti i Oksfordit, tha: “Qentë janë partneri ynë më i vjetër dhe më i afërt i kafshëve. Përdorimi i ADN-së nga qentë e lashtë po na tregon se sa larg shkon historia jonë e përbashkët dhe në fund të fundit do të na ndihmojë të kuptojmë se kur dhe ku filloi kjo marrëdhënie e thellë ” Qentë mendohet se kanë evoluar nga ujqërit që u zhvendosën në kampe njerëzish, mbase duke nuhatur për ushqim. Ndërsa zbuteshin, ata mund t’u kishin shërbyer njerëzve si shokë ose roje të gjuetisë.

Rezultatet sugjerojnë që të gjithë qentë rrjedhin nga një popullatë e vetme ujqish të zhdukur – ose ndoshta disa prej tyre që lidhen shumë ngushtë. Nëse do të kishte ngjarje të shumëfishta zbutjeje në të gjithë botën, këto prejardhje të tjera nuk kontribuan shumë me ADN-në për qentë e mëvonshëm. Dr Skoglund tha se ishte e paqartë se kur ose ku ndodhi zbutja fillestare. “Historia e qenve ka qenë aq dinamike sa nuk mund të mbështetesh me të vërtetë që ajo të jetë akoma atje për të lexuar me lehtësi në ADN-në e tyre. Ne me të vërtetë nuk e dimë – kjo është gjëja interesante për të.”Shumë kafshë, të tilla si macet, ndoshta u bënë kafshët tona shtëpiake kur njerëzit u vendosën për të fermuar pak më shumë se 6,000 vjet më parë. Macet ishin ndoshta të dobishme për kontrollimin e dëmtuesve si minjtë, që tërhiqeshin nga mbeturinat e gjeneruara nga vendbanime të dendura. Kjo e vendos zbutjen e tyre në djepet e bujqësisë siç është Lindja e Afërt.

“Për qentë, pothuajse mund të ketë qenë kudo: Siberia e ftohtë, Lindja e Afërme e ngrohtë, Azia Jug-Lindore. Të gjitha këto janë mundësi në mendjen time,” shpjegoi Pontus Skoglund./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Një parajsë në Tokë”/ Ky është fshati më përrallor në botë

Publikuar

-

Nga

“Një parajsë në Tokë”/ Ky është fshati më përrallor në botë

Në shumë vende të botës shohim fshtatra të bukura, por fshati Giethoorn, i njohur si “Venecia e Holandës”, po konsiderohet nga ekspertët e botës si një vend magjik, ndryshe i quajtur si ‘fshati i parajsës’.

Tashmë shumë njerëz ëndërrojnë të jetojnë në vende të tilla, për ajrin e pastër që ka dhe pamjen e jashtëzakonshme që ofron Giethoorn.

E veçanta që duhet theksuar për këtë fshat është se nuk ka rrugë, që do të thotë se nuk kanë asnjë mjet të transportit të zhvilluar rreth tij. Njerëzit që dëshirojnë të vizitojnë fshatin duhet t’i lënë veturat e tyre jashtë dhe të ecin.

LEXO EDHE:  Foto/ Momentet më të sikletshme të dasmave

LEXO EDHE:  “Ashtu siç të pëlqen ty”/ Françeska Jaçe i vë “flakën” Instagramit

I vetmi transport që mund të përdorni është të ecni, biçikleta apo të merrni një varkë të vogël. Giethoorn është i mbushur me kanale dhe krijojnë një pamje të bukur./ CNA.al

LEXO TE PLOTE