Connect with Us

Rekord të infektuarish në Francë/ Mbi 13 mijë raste të reja me Covid në 24 orë

Bota

Rekord të infektuarish në Francë/ Mbi 13 mijë raste të reja me Covid në 24 orë

Publikuar

-

Franca ka raportuar ditën e sotme rekord rastesh të infektuara me Covid, duke shënuar 13,215 raste të reja
Kjo është një shifër ditore që vendi s’e kishte arritur ndonjëherë deri më tani.

Ministria e Shëndetësisë në vend njoftoi gjithashtu se numri i përgjithshëm i vikitmave nga Covid-19 shkoi në 31,249, pasi në 24 orë u regjistruan 154 raste të tjera. Ndërsa numri i të infektuarve rritet çdo ditë, rajonet dhe qytetet më të prekura në Francë kanë forcuar masat kufizuese.

Qyteti Nice, në Rivierën Franceze do të ndalojë mbledhjet e më shumë se 10 personave në hapësirat publike dhe do të detyrojë baret që të mbyllen herët pasi Marseille dhe Bordeaux morën masa të ngjashme të hënën./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Shifra e të infektuarve me koronavirus në Poloni, 16 herë më e lartë se në pranverë

Publikuar

-

Nga

Shifra e të infektuarve me koronavirus në Poloni, 16 herë më e lartë se në pranverë

Polonia konfirmoi të martën rekord rastesh të reja me koronavirus: 9,291.

Shifra është 16 herë më e lartë se numri rekord i raportuar në valën e parë të pandemisë, në pranverë.

Ajo po ashtu paraqet rritje për dyfish brenda një jave.

Afro 9,000 shtretër spitalorë në Poloni janë tani në përdorim nga pacientët me koronavirus dhe Ministria e Shëndetësisë synon të rrisë numrin e shtretërve në dispozicion në rreth 15,000.

Të shtunën, kanë nisur punimet për spitalin e parë të përkohshëm në këtë vend.

Pesëqind shtretër do të vendosen në sallat e konferencave në Stadiumin Kombëtar të Varshavës.

LEXO EDHE:  Klinikat në Gjermani përgatiten për më shumë raste me Corona

LEXO EDHE:  Përhapja e koronavirusit/ Rritet numri i të prekurve nga Covid 19 në Korçë

Kryeministri Mateusz Morawiecki urdhëroi që të bëhen përgatitje për ngritjen e spitaleve të përkohshme në të 16 rajonet e Polonisë.

Klinikat private po ashtu duhet të vënë në dispozicion shtretër për pacientët me koronavirus.

Për 24 orët e fundit, autoritetet raportuan për 107 viktima që lidhen me koronavirusin.

Polonia ka regjistruar në total mbi 192,000 raste me koronavirus dhe 3,721 viktima./rel

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

130 raste të reja me Covid në 24 orë/ Rritet numri i viktimave në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Rriten rastet me Covid-19/ Mal i Zi shtrëngon masat kufizuese

Shifra të larta të infektuarish janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët privatë janë testuar gjithsej 818 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 130 raste pozitive. Ndërkohë në orët e fundit si pasojë e koronavirusit ka humbur jetën një person duke e çuar në 657 numrin e viktimave.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 71 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 14.787 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.695./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Republika Çeke ashpërson masat kundër koronavirusit në ambiente të jashtme

Publikuar

-

Nga

Republika Çeke ashpërson masat kundër koronavirusit në ambiente të jashtme

Republika Çeke e ka bërë të detyrueshme vendosjen e maskës në ambiente të hapura, teksa numri i personave të infektuar me koronavirus vazhdon të rritet.

Rregullat e reja do të nisin së zbatuari nga dita e mërkurë ka thënë ministri çek i Shëndetësisë, Roman Prymula. Tani maskat duhet të vendosen edhe nëse në makinë ka persona që nuk janë të një familjeje.

Autoritetet çeke u patën kërkuar qytetarëve të këtij vendi që të mbajnë maskat në ambiente të jashtme nga mesi i marsit deri në mes të qershorit, gjatë fazës së parë të pandemisë.

LEXO EDHE:  Shkon në 28.710 numri i viktimave në Itali

LEXO EDHE:  Koronavirusi në Itali/ Autoriteti i OBSH: Harrojini plazhet dhe koncertet

Të martën, autoritetet shëndetësore në Çeki kanë thënë se në 24 orët e fundit kanë identifikuar 8,076 raste të reja me këtë virus./CNA.al

LEXO TE PLOTE