Connect with Us

Marrëveshja e Tik Tok dhe Oracle/ Trump në dyshime

Teknologji

Marrëveshja e Tik Tok dhe Oracle/ Trump në dyshime

Publikuar

-

Rregullatorët e SHBA kanë rënë dakord paraprakisht për një marrëveshje me kompaninë mëmë kineze të aplikacionit, ByteDance dhe partnerin e saj amerikan, Oracle, një person i njohur me këtë çështje i tha CNN Business. Nëse marrëveshja merr një dritë jeshile zyrtare, ByteDance do të vazhdojë të jetë aksioneri më i madh në aplikacionin e videos me formë të shkurtër, tha personi. Tik Tok gjithashtu do të bëhej një kompani globale me seli në Shtetet e Bashkuara, ndërsa Oracle do të presë të dhënat e përdoruesve të TikTok dhe do të rishikojë kodin e Tik Tok për sigurinë.

Marrëveshja ka për qëllim të zgjidhë shqetësimet e sigurisë kombëtare të qeverisë amerikane në lidhje me aplikacionin. Sipas propozimit, qeveria amerikane do të miratojë anëtarët e bordit të Tik Tok; një anëtar i bordit do të jetë një ekspert në sigurinë e të dhënave dhe do të ketë një leje sigurie të fshehtë, sipas personit. Ai i emëruar do të ishte gjithashtu përgjegjës për kryesimin e një komiteti të sigurisë anëtarët e të cilit do të ishin shtetas amerikanë të aprovuar individualisht nga qeveria amerikane, tha personi.

Kompania e re globale pritet të paraqesë për një ofertë fillestare publike në rreth 12 muaj, tha personi, me planet për t’u listuar në një bursë amerikane. Walmart gjithashtu mund të ketë ende një rol për të luajtur në marrëveshje si një investitor i mundshëm i pakicës dhe partner i tregtisë elektronike, tha personi, por asnjë vendim përfundimtar nuk është marrë. Nëse do të bëhej një investitor i pakicës, sipas personit, Walmart do të merrte një vend në bord. NBC News ishte i pari që raportoi detajet e strukturës së bordit.

Kompanitë kanë arritur marrëveshjen e ndërlikuar të biznesit në ditët që çojnë deri në 20 shtator, kur është planifikuar të hyjë në fuqi një ndalim i mundshëm i Tik Tok në Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, ai ndalim nuk do të kufizonte punonjësit e aplikacionit të mediave sociale nga marrja e pagave dhe përfitimeve dhe nuk do ta bënte krim për ata punonjës që të kryenin punët e tyre ditore, tha qeveria e SH.B.A. në një gjykatë të hënën. (Ai sqarim u lëshua në përgjigje të një procesi gjyqësor që një punonjës i TikTok ngriti kundër qeverisë për shkak të ndalimit të afërt.)

Personi që foli me CNN Business tha se qeveria e SHBA dërgoi ByteDance dhe Oracle një fletë termi të rishikuar të Mërkurën vonë, të cilën të dy kompanitë e pranuan. Ende ka ndryshime në propozim që po diskutohen, tha personi. Bloomberg së pari raportoi kushtet e rishikuara.

LEXO EDHE:  SHBA- Meksikë, marrëveshje paraprake për NAFTA-n

Marrëveshja e re nuk është plotësisht e qartë, dhe kushtet mund të provokojnë kthim mbrapa nga Presidenti Donald Trump, i cili ende duhet ta miratojë atë. Në një konferencë për shtyp të Shtëpisë së Bardhë të Mërkurën, Trump tregoi se ai ishte kundër perspektivës që ByteDance të mbante shumicën e aksioneve në TikTok.

“Konceptualisht, unë mund t’ju them se nuk më pëlqen kjo,” tha ai. “Nëse është kështu, unë nuk do të jem i kënaqur me këtë.”Zyrtarët e kabinetit Trump u informuan për marrëveshjen të Mërkurën, tha personi. Sekretari i Thesarit Steven Mnuchin, Sekretari i Tregtisë Wilbur Ross dhe Prokurori i Përgjithshëm William Barr duket se ishin mbështetës të propozimit, sipas personit, ndërsa Sekretari i Shtetit Mike Pompeo u përshkrua si “neutral” dhe kërkoi më shumë detaje se si do të mbroheshin të dhënat e TikTok .

Pompeo më vonë i shprehu mbështetjen e tij për marrëveshjen Trump në një takim të enjten, tha personi. Ndërkohë një grup ligjvënësish kanë vlerësuar propozimin, me senatorin Josh Hawley – një kritik i zëshëm i TikTok që mbetet nën kontrollin e ByteDance – duke kërkuar që ai të refuzohet. “Provat e disponueshme imponojnë vetëm një përfundim: ByteDance nuk ka asnjë qëllim të heqë dorë nga kontrolli përfundimtar i TikTok,” shkroi Haëley në një letër për Mnuchin të hënën. “Ky është pikërisht problemi që veprimi i Presidentit u përpoq të zgjidhte dhe është po ai problem që partneriteti i propozuar Oracle e lë plotësisht të paprekur. Shkurtimisht, propozimi shkel urdhrin ekzekutiv të Presidentit.”

Senatori Marco Rubio tha të enjten se kishte marrë një informim mbi marrëveshjen nga Oracle dhe Departamenti i Thesarit, duke e quajtur atë “informuese”. “E vetmja gjë që ka rëndësi është nëse ne po mbrojmë të dhënat personale dhe të konsumatorëve të Amerikanëve nga mbledhja nga & / ose devijimi në # Kinë,” shkroi ai në Twitter .

ByteDance ka thënë se çdo marrëveshje duhet të ndjekë ligjet në fuqi gjithashtu në Kinë. Muajin e kaluar, Kina rishikoi rregullat që rregullojnë shitjen e llojeve të caktuara të teknologjisë tek blerësit e huaj. Lista e azhurnuar përfshin përpunimin e të dhënave, njohjen e fjalës dhe tekstit – lloji i teknologjisë që ekspertët thonë se përdoret nga TikTok.

Propozimi aktual, megjithatë, nuk përfshin një shitje të teknologjisë së Bytedance, sipas personit që foli me CNN Business./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Twitter pezullon llogaritë false të mbështetësve të Trump

Publikuar

-

Nga

Twitter pezullon llogaritë false të mbështetësve të Trump

Twitter ka pezulluar një numër llogarish të rreme që pretendojnë të jenë në pronësi të mbështetësve zezakë të Presidentit të SHBA Donald Trump. Gjiganti i mediave sociale tha se llogaritë thyen rregullat e saj për postën e pavlefshme dhe manipulimin e platformës.

Twitter nuk ka specifikuar numrin e llogarive të pezulluara deri më tani ose burimin e tyre.Ai tha se po vazhdonte të hetonte aktivitetin dhe mund të pezullojë llogari shtesë nëse u zbulua se shkelnin politikat e saj.

Darren Linvill, një studiues i dezinformimit të mediave sociale në Universitetin Clemson, gjeti shumë llogari të tilla, të cilat kishin gjeneruar rreth 265,000 retëeets ose përmendje në Twitter.

LEXO EDHE:  mbi 70 eksperte berthamore i japin mbeshtetje marreveshjes me Iranin

LEXO EDHE:  Marrëveshja detare me Greqinë/ Reagon Ilir Meta

Disa nga llogaritë përdorën foto të burrave të zinj që ishin shfaqur në artikuj të lajmeve. Disa kishin dhjetëra mijëra ndjekës.Z. Linvill i tha agjencisë së lajmeve Reuters se shumica e llogarive u krijuan në 2017, por ishin bërë më aktive në dy muajt e fundit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Risia e Apple për këtë vit/ iPhone 12, smartphone i parë me rrjetin 5G

Publikuar

-

Nga

Risia e Apple për këtë vit/ iPhone 12, smartphone i parë me rrjetin 5G

Apple ka konfirmuar se celularët e saj,  iPhone 12 do të jenë të parët që do të punojnë në rrjete më të shpejta, 5G. Kompania gjithashtu ka zgjeruar gamën për të përfshirë një model të ri “Mini” që ka një ekran më të vogël 5.4 in. Firma amerikane pësoi një rënie më të gjerë të industrisë duke rritur shitjet e saj të telefonit gjatë vitit të kaluar.

Por disa ekspertë thonë se tiparet e reja i japin Apple mundësinë e saj më të mirë për rritje që nga viti 2014, kur riorganizoi linjën e saj me iPhone 6. “5G do të sjellë një nivel të ri të performancës për shkarkime dhe ngarkime, transmetim video me cilësi më të lartë, lojëra më të shpejta, ndërveprim në kohë reale dhe shumë më tepër”, tha shefi ekzekutiv Tim Cook . Këtë herë ka pasur edhe një rifreskim kozmetik, me anët e pajisjeve që bëhen më të mprehta dhe më të sheshta.

Modelet më të larta të iPhone 12 Pro kanë ekrane më të mëdha se më parë dhe një sensor të ri për të ndihmuar në fotografinë me dritë të ulët. Sidoqoftë, për herë të parë asnjë nga pajisjet nuk do të shoqërohet me kufje ose me një karikues. Apple tha se masa ishte për të ndihmuar në zvogëlimin e ndikimit të saj në mjedis.

LEXO EDHE:  Jehona e takimit të mundshëm Trump-Kim

LEXO EDHE:  Marrëveshja detare me Greqinë/ Reagon Ilir Meta

“Tim Cook [ka] skenën e caktuar për një lëshim të produktit me super cikël 5G,” komentoi Dan Ives, një analist në wedbush Securities. Ai shtoi se rreth 40% e 950 milion iPhone në përdorim nuk ishin azhurnuar në të paktën tre vjet e gjysmë, duke paraqitur një mundësi “një herë në një dekadë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple iPhone 12/ Përparësia e çipave, i bën telefonat më “inteligjentë”

Publikuar

-

Nga

Apple iPhone 12/ Përparësia e çipave, i bën telefonat më “inteligjentë”

Pasi Apple të prezatojë iPhonët e rinj, duhet të dini se ata kanë bërë një marrëveshje dhe se ata janë celularët e parë në botë që mundësohen nga një lloj I ri çipi.

Kjo, do t’i lejojë përdoruesit të bëjnë gjëra të tilla si të modifikojnë video 4K, të realizojnë foto me rezolucion të lartë dhe të luajnë video lojëra me grafikë më shumë pa probleme se sa ishte e mundur më parë, ndërsa përdorin më pak bateri.

“Procesi pesë nanometër” i përfshirë i referohet faktit se transistorët e çipit janë zvogëluar, çelësat e vegjël të ndezjes tani janë vetëm rreth 25 atome të gjera, duke lejuar që të paketohen miliarda më shumë.

Çfarë saktësisht i referohet 5nm?

Një nanometër është një e miliardta e metrit. Kjo është afërsisht shpejtësia që flokët e njeriut rriten çdo sekondë. Transistorët mateshin në terma të gjerësisë së një pjese të njohur si “porta” e tyre. Por rreth një dekadë më parë, një ndryshim në mënyrën e dizajnimit të tyre nënkuptonte që referenca e nanometrit të ndalonte së lidhuri me një gjeometri të vetme.

LEXO EDHE:  A ka marrëveshje me Ramën?/ Basha: Më ka kërkuar të takohemi

LEXO EDHE:  SHBA luftë TikTok-ut/ Këshilltari i Trump: Prisni veprime të fuqishme!

Sot referenca prej 5 nanometër është pak më shumë se një term marketingu dhe dy fonderi që përdorin të njëjtin emërim mund të ofrojnë tranzistorë me performancë të ndryshme.

Sidoqoftë, për të ndihmuar të imagjinohet se sa të vegjël janë transistorët e rinj të Apple, ka rreth 171 milion të paraqitura në çdo milimetër katror./ CNA.al

LEXO TE PLOTE