Connect with Us

Koshat e mbeturinave plot e përplot/ Era e rëndë e peshkut “pushton” qendrën e Tiranës

Sociale

Koshat e mbeturinave plot e përplot/ Era e rëndë e peshkut “pushton” qendrën e Tiranës

Publikuar

-

Koshat e mbeturinave plot e përplot/ Era e rëndë e peshkut “pushton” qendrën e Tiranës

Qytetarët e Tiranës përballen çdo ditë me papastëri të mëdha nëpër lagjet e kryeqytetit.

Nëpër rrugë ka mungesë të theksuar të koshave të mbeturinave, ndërsa aty ku janë vendosur, plehrat kanë mbuluar trotuaret.

Një problem i tillë është edhe tek sheshi Avni Rustemi, pra në qendër të Tiranës. Koshat e mbeturinave që janë plot e përplot shpërndajnë një aromë të keqe në gjithë zonën.

Në këtë zonë ka shumë loakle dhe dyqane peshku, dhe të gjitha mbetetjete e tyre që hidhen nëpër koshat e mbeturinave janë kthyer në shqetësim për qytetarët. Era e keqe e peshku nëpër koshat e mbeturinave, përhapet kudo duke u bërë një shqetësim serioz për banorët e kësaj zone./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Identifikohet një rast me Covid-19/ Ambasada e Shqipërisë në Romë pezullon përkohësisht shërbimet

Publikuar

-

Nga

Identifikohet një rast me Covid-19/ Ambasada e Shqipërisë në Romë pezullon përkohësisht shërbimet

Ambasada e Shqipërisë në Romë bën me dije se ditën e nesërme, Zyra Konsullore e saj do të pezullojë përkohësisht të gjitha shërbimet.

Shkak për këtë është bërë identifikimi i një rasti pozitiv me Covid-19 në këtë institucion. Ambasada shqiptare thekson se po merren të gjitha masat për dezinfektimin e të gjitha mjediseve.

“Mbetemi në pritje të rezultateve të testimeve të kryera për Covid-19, për të gjithë punonjësit e Ambasadës në Romë, në mënyrë që të rifillojmë shërbimin sa më parë dhe me masat e nevojshme të sigurisë”, thuhet në njoftimin e saj.

LEXO EDHE:  KE prezanton proges-raportin/ Varhelyi: Në Shqipëri korrupsioni mbetet i përhapur dhe është një shqetësim serioz!

LEXO EDHE:  Foto- Plazhi i Vlorës i mbushur me mbeturina

Ambasada Shqiptare në Romë i bën thirrje qytetarëve që të mos paraqiten pranë institucionit deri në një njoftim të dytë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Nga e enjtja maskat me detyrim, rritet kërkesa nga qytetarët për blerje

Publikuar

-

Nga

Nga e enjtja maskat me detyrim, rritet kërkesa nga qytetarët për blerje

Qytetarët po blejnë maska të reja si përgatitje për të respektuar rregullin e ri të përdorimit të tyre edhe në ambientet e jashtme. Përpos merakut të qytetarëve, farmacistët thonë se çmimet nuk janë rritur.

Ndryshe nga muajt e parë të pandemisë, tashmë një maskë e tillë kirurgjikale kushton 50 lek.

Qeveria këmbëngul në rregullin e maskës ndërsa përpiqet të marrë përsëri nën kontroll situatën e COVID19. Megjithatë qytetarët thonë se nuk kanë mundësi të blenë çdo ditë nga një maskë, ndaj preferojnë ato të tekstilit.

“Nuk na del të blejmë çdo ditë nga një maskë, por do ble me copa”, shprehet një qytetar.

“Nga një maskë nuk është e përballueshme, po këto që janë 100 mijë lek, 150 lek”, thotë një tjetër.

“Çdo ditë nga një maskë, sa më bën jeta nuk më bën maska”, deklaron një qytetar.

“Unë 100 mijë lek marr pension, edhe hall ta blejë, të ble ilaçet, të ha apo të paguaj dritat”, tha një tjetër.

Edhe pse aktualisht çmimi i maskave nuk është rritur, jashtë kamerave farmacistët e lenë të hapur mundësinë e ndryshimit të kësaj situate./euronews

LEXO TE PLOTE

Sociale

Maska nesër me detyrim/ Zbardhet akti normativ i qeverisë si do ekzekutohen gjobat

Publikuar

-

Nga

Nesër hyn në fuqi akti normativ që u botua sot në Fletoren Zyrtare për vendosjen me detyrim të maskës jashtë ambjenteve të shtëpisë, me përjashtim të disa kategorive të ndyshme.

Personat që nesër do të kapen pa maskë do të gjobiten 3 mijë lekë, ndërsa nëse e përsërisin masa administrative shkon 5 mijë lekë.

Si do të ekzekutohet gjoba?

Në aktin normativ theksohet se gjoba për shkelësit do të shkojë te fatura e dritave, por në këtë pikë ka shumë probleme që lindin, pasi shumë individë nuk kanë kontratë me OSHEE-në, pasi jetojnë me qira.

Për të detajuar gjithçka, në aktin normativ thuhet se do të ketë një udhëzim të përbashkët të ministrit përgjegjës për energjinë, ministrit përgjegjës për financat dhe ministrit përgjegjës për shëndetësinë.

AKTI NORMATIV

Nr. 32, datë 12.10.2020

PËR NJË NDRYSHIM NË AKTIN NORMATIV NR. 3, DATË 15.3.2020, TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE, “PËR MARRJEN E MASAVE TË VEÇANTA ADMINISTRATIVE GJATË KOHËZGJATJES SË PERIUDHËS SË INFEKSIONIT TË SHKAKTUAR NGA COVID-19”, TË NDRYSHUAR

Në mbështetje të nenit 101 të Kushtetutës, me propozimin e ministrit të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe të ministrit të Brendshëm, Këshilli i Ministrave

LEXO EDHE:  Foto- Plazhi i Vlorës i mbushur me mbeturina

LEXO EDHE:  “Perimetri” mbush plot burgjet/ Avokati ngre shqetësimin: Djemtë e rinj rrezikojnë për 100 euro

VENDOSI:

Neni 1

Pika 23, e nenit 3, të aktit normativ nr. 3, datë 15.3.2020, të Këshillit të Ministrave, të ndryshuar, ndryshohet, si më poshtë vijon: “23. Barriera mbrojtëse (maska) është e detyrueshme të përdoret jashtë shtëpisë nga çdo individ. Individët, të cilët përjashtohen nga ky rregull, përcaktohen në udhëzimin e Institutit të Shëndetit Publik. Instituti i Shëndetit Publik nxjerr udhëzimin përkatës për mënyrën e përdorimit të barrierës mbrojtëse(maskës)jashtë shtëpisë.

Mospërdorimi i barrierës mbrojtëse (maskës) nga individët jashtë shtëpisë dënohet me gjobë në masën 3 000 (tre mijë) lekë dhe, në rast përsëritjeje, në masën 5 000 (pesë mijë) lekë. Të drejtën e dhënies së masës administrative për mospërdorimin e barrierës mbrojtëse (maskës) e ka Policia e Shtetit dhe Policia Bashkiake, sipas modelit të gjobës të miratuar prej tyre. Ekzekutimi i masës administrative do të kryhet nëpërmjet Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, duke u bërë pjesë e faturave të energjisë elektrike. Mënyra e ekzekutimit të masës administrative nëpërmjet Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike përcaktohet me udhëzim të përbashkët të ministrit përgjegjës për energjinë, ministrit përgjegjës për financat dhe ministrit përgjegjës për shëndetësinë.

LEXO TE PLOTE