Connect with Us

“Gënjeshtar lind, nuk bëhesh”/ Kulluri i nxjerr “bojën” Bashës, kush ishte “perla” e radhës   

Politikë

“Gënjeshtar lind, nuk bëhesh”/ Kulluri i nxjerr “bojën” Bashës, kush ishte “perla” e radhës   

Publikuar

-

“Nuk më largojnë dot këta bij komunistash”/ Kandidatja e PD-së i nxjerr bojën Bashës

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri, ka komentuar deklaratat e bëra mbrëmjen e djeshme nga kreu i PD-së, Lulzim Basha, në studion e “Opinion”.

Duke iu referuar deklaratës së Bashës, i cili tha se qëllimi i tij është “të ardhurat me një milionë lekë në muaj për shtresën e mesme”, Kulluri thekson se kjo ishte “perla” e radhës.

Në një postim në rrjetet sociale, Kulluri shkruan se  të ardhurat nuk fiksohen me shifra por rriten ne menyre te paparashikueshme ne vlera.

“Genjeshtar lind, nuk behesh!

Lulzim Basha ne Opinion paska leshuar disa genjeshtra elektorale te tipit “kercen prifti nga belaja”!

Se pari kjo puna e “ te ardhurave” me 1 milione leke ne muaj” eshte perla e rradhes! Te ardhurat nuk fiksohen me shifra por rriten ne menyre te paparashikueshme ne vlera. Te ardhurat fikse jane vetem rrogat dhe ne tregun privat rrogat i vendos vete tregu i punes dhe jo qeveria, pervec sektorit publik. Nuk di asnje qeveri ne ekonomi tregu qe vendos rroga fikse ne privat pervec Bashes! Dhe rrogat rriten vetem nese rritet ekonomia qe dmth investimet e huaja dhe te brendshme!”-shkruan Kulluri.

Më tej ai thekson se ceshtja e prones dhe gjyqesori janë pengesat kryesore për rritjen e ekonomisë.

“Dhe pengesat kryesore per rritjen e ekonomise shqiptare jane ceshtja e prones dhe gjyqesori! E ne fakt per ceshtjen e pronave foli! Gjera per te cilat eshte hera e pare qe e ben! Por duhet te na shpjegoje se pari pse mban ne krah njerez qe kane drejtuar Agjensine e Kthimit te Pronave per 8 vjet gjate qeverisjes tone dhe e dijme c’kane bere! Ashtu sic ne krye te Bashkise Tirane nisi projektin e Bulevardit te Ri dhe pronaret e shtepive qe u prishen u demshperblyen me 200 mije leke m2, qe nuk dilnin per te blere vecse nje dhome! Ashtu sic nuk tha asnje fjale per Ligjin per Korporatat qe eshte zhvatja me e madhe e pronave nga “oligarket” dhe qeveria Rama! Oligarket tek te cilet Basha eshte klient!

LEXO EDHE:  Dokumenti, Basha nxjerr udhëzimin/Ja si do bëhet analiza, braktiset baza

Sa per gjyqesorin, eshte nje ceshtje qe parlamenti shqiptar ja delegoi nderkombetareve dhe situata dihet! Kaos! Cili eshte plani? Cfare do propozoje ne bashkepunim me nderkombetaret per te permiresuar apo pershpejtuar reformen? Asnje qartesi!”-thekson ish-anëtari I Këshillit Kombëtar të PD-së.

Gjithashtu ai shkruan se në fushatë, Basha mund të thotë çfarë të dojë, por as vetë nuk I beson ato që thotë.

“Ne fushate mund te thuash c’te duash por ceshtja e besueshmerise te atij qe i thote eshte thelbi i ceshtjes! Dhe ky zoteria nuk beson as vete ato qe thote, pasi nuk ka bere asnje perpjekje apo me keq ka bere te kunderten e asaj qe thote!

Me e bukura ishte shprehja “ programin po e bejne ekonomistet me te njohur ne bote”!!! Na thuaj ca emra se keta shqiptaret nuk i nje kush se nuk le asnje ekonomist ne PD se gjysmen i perzure ndersa te tjeret jane ca burokrate te vegjel!

Le ta mbyllim me rrogat e sistemit shendetesor qe fluturojne ne 700-1000 euro! Ku do i gjesh parate dhe pse nuk do rriten rrogat e ushtarakeve, policeve etj.?! Po administrates qendrore e lokale? Po te arsimit ne teresi?”-përfundon postimin e tij Edvin Kulluri./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Negociatat nuk hapen as në 2025-ën”/ Meta del me parashikimin e frikshëm

Publikuar

-

Nga

“Negociatat nuk hapen as në 2025-ën”/ Meta del me parashikimin e frikshëm

Presidenti Ilir Meta, ka reaguar sërish përmes një postimi në rrjetet sociale ku shprehet se refuzimi i BE-së për pritjen e Komisionit të Venecias, në lidhje me ndryshimet në Kodin Zgjedhor , do të konkludojë në moshapjen e negociatave këtë vit.

Madje Meta shkon dhe më tej ku shton se bllokimi i çeljes së negociatave do të vazhdojë deri në zgjedhjet e tjera të pas 25 prillit 2021.

“Miratimi i Kushtetutës në vitin 1998, mbi të gjitha ishte konsensual, pikërisht për shkak se mori votëbesimin e popullit.

Për fat të keq, ky votëbesim është përdhosur disa herë përgjatë këtyre dy dekadave, me ndryshime kushtetuese të nxituara, të pakonsultuara dhe të udhëhequra nga interesa politike afatshkurtra.

Precedenti i parë ishte ai i vitit 2008, që i dha një goditje në zemër sistemit parlamentar dhe na çoi këtu ku jemi sot, nga demokracia parlamentare, në demokracinë e kryetarëve dhe të oligarkëve.

LEXO EDHE:  Dokumenti, Basha nxjerr udhëzimin/Ja si do bëhet analiza, braktiset baza

LEXO EDHE:  Foto Lajm/ Një "hasan" në Korcë

Kjo është arsyeja pse 97 copë deputetë e refuzuan apelin e Bashkimit Europian dhe votuan për bllokimin e çeljes së negociatave, jo deri në 25 prill 2021, se kjo është e padiskutueshme, por deri në zgjedhjet e tjera të pas 25 prillit 2021.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Grida Duma leksion Ramës/ Mbajtja e fjalës është gjithçka…

Publikuar

-

Nga

Video-Grida Duma leksion Ramës/ Mbajtja e fjalës është gjithçka…

Ish-deputetja e PD-së, Grida Duma ka publikuar një video, ku nxjerr zbuluar kryeministrin Rama për premtimet e pambajtuara.

Krahas videos ajo shkruan se Rama do ikë dhe do mbajë përgjegjësi për zhvatjen, mashtrimin, varfërinë dhe përçmimin që i bëtë shqiptarëve.

“Premtimet janë detyrime!

Kjo është politika, kjo është qeverisja.
Rama ka premtuar dhe nuk ka realizuar; do ikë dhe do mbajë përgjegjësi!

Fjala, mbajtja e fjalës është gjithçka në politikë, gjithçka!
Kushdo guxon t’ju thotë që nuk më kërkoni dot llogari për të shkuarën, degdiseni në të shkuarën.

LEXO EDHE:  Foto ekskluzive – U arrestua me 13 kg drogë, zgjidhet në krye të PD-së

LEXO EDHE:  Propozimi i SHBA për Reformën Zgjedhore/ Rakipi tregon pse refuzojnë Rama dhe Basha

Po, po, llogari deri në fund për zhvatjen, mashtrimin, varfërinë dhe përçmimin që i bëtë shqiptarëve.

25 Prilli nis ndryshimin jetësor; do rinisim zhvillimin dhe mirëqenien për çdo shqiptar.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

‘Të shohim do shkojë kurba ditën e zgjedhjeve!’/ Manjani ngre dyshimet e forta

Publikuar

-

Nga

‘Të shohim do shkojë kurba ditën e zgjedhjeve!’/ Manjani ngre dyshimet e forta

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë ‘Rama 1″, Ylli Manjani ka reaguar sërish në lidhje me mënyrën se si po menaxhohet pandemia e Covid-19 në vendin tonë.

Manjanin ngre dyshimin se si janë raportuar shifrat para dhe pas mbylljes, ndërsa shkruan “Të shohim sa raste do shkojë kurba ditën e zgjedhjeve…”.

“Si ka mundësi që virusi sillet kaq korrekt politikisht?!

Kur u mbyll vendi, kuptohet me qëllim shpëtimin e 18 000 njerëzve, kishim nga 20-40 persona të infektuar.

LEXO EDHE:  “S’ka kohë për të humbur”/ Rama ftesë Bashës: Uluni menjëherë me PS dhe opozitën parlamentare

LEXO EDHE:  Foto Lajm/ Një "hasan" në Korcë

Për ti dhënë të drejtë qeverisë që e mbylli vendin, sapo u hap jeta numri i infeksioneve shkoi si me dorë 100. Gjatë gjithë verës numri mesatarisht ishte 110 të infektuar.

Sapo qeveria urdhëroi të vihen maska, të nesërmen numri u bë 300 të infektuar në ditë. Justifikim perfekt. Dhe ashtu vazhdon…

Të shohim sa raste do shkojë kurba ditën e zgjedhjeve…

COVID- qeveri të dyja në sinergji..”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE