Connect with Us

Fatura 5 miliardë euro që rrezikojnë shqiptarët, nga Lulzim Basha

Politikë

Fatura 5 miliardë euro që rrezikojnë shqiptarët, nga Lulzim Basha

Publikuar

-

Bushati “masakron” Bashën/ “Idiot i dobishëm, hiqet sikur s’kupton”

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha, siç i pëlqen ta thërrasin, dje në emisionin “Opinion” theksoi se do të anullonte të gjitha kontratat koncesionare, që sipas tij ishin nul.

Por, pas kësaj deklarate, ai u përpoq ta korrigjonte qëndrimi e tij, duke thënë se do të hetonte fillimisht administrativisht.

Në fakt ndryshimi i qëndrimit erdhi menjëherë pas këshillës që i dhe Blendi Fevziu, se do të mjaftonte ajo dalje televizive për t’u marrë si provë nga koncesionarët dhe më pas shtetit shqiptar do të kishte një dëm, si ai i shkaktuar nga Becchetti, apo së fundi nga firma “Aktor”.

Basha tha se nuk do të ndodhte kjo për shkak se gjobat në Arbitrazh ishin për shkak të klientelizmit dhe presionit politik, apo aferave korruptive të qeverisë.

Në fakt, shqiptarët rrezikojnë një gjobë rreth pesë miliardë euro, nga “çmenduria” e djeshme e artikuluar nga Lulzim Basha.“Rama nuk ka ndërmend të largohet”/ Basha tregon pikën “kyçe” për zgjedhje të lira

Së pari, për faktin se koncesionet janë të kopsitura ligjërisht në një mënyrë që jo Lulzim Basha, por edhe vetë pronarin e koncesionit ta vësh për ta anulluar, apo edhe kryeministrin, vështirë se e bën pa një dëm ndaj shtetit.

Dhe këtë na e ka thënë publikisht Luli në qëndrimet e tij, apo daljet dhe deklaratat që ka bërë ndaj koncesioneve, që nga ato në shëndetësi, tek inceneratorët apo të tjera kontrata të lidhura nga qeveria shqiptare si PPP. Pra, Partneritet Publik Privat.

Anullimi i atyre kontratave, që janë disa qindar milionë euro, do të kishte pasoja katastrofike për buxhetin e shtetit.

Do të duhej buxheti i shtetit i një viti, pra shqiptarët të mos merrnin as rroga, as pensione, as shërbime publike, port ë rrinin e të hanin me lekët e tyre për një vit, që të shlyenin këtë dëm, që do të shkaktonte Lulzim Basha.

Koncesionet janë vërtetë disa qindra mijëra euro, në shëndetësi apo dhe në fusha të tjera. E në rast se Lulzim Basha do t’i prishte në mënyrë të njëanshme, pas një hetimi administrative që ai e quan, kostot do ishin fatale.

Nëse Lulzim Basha anullon në mënyrë të njëanshme kontratat, me gjyqe kompanitë koncesionare do marrin 20-fish.

LEXO EDHE:  “Ju jeni e ardhmja e BE-së”/ Apeli i fortë i Sorecës për nxënësit  

Pra, anullimi i kontratave i shërben korrupsionit të konçesionit.

Në fakt Lulzim Basha nuk thotë një zgjidhje sesi do t’u përfundojë këto koncesione. Disa prej tyre kanë një afat 3-vjeçar dhe mbarojnë shpejt. Ç’ka do të thotë se në qoftë se Lulit i bie “bingo”, dhe kjo duket se është e vështirë të ndodhë, brenda mandatit të parë të qeverisjes së vitit të ardhshëm, ose brenda katër viteve nga zgjedhja e qeverisë së re në 2021, shumë prej atyre koncesioneve mund të përfundojnë më parë. Ajo që mund të bëjë një qeveri e re është thjeshtë ti zbardhë të plota këto kontrata dhe t’i çojë të gjitha për hetim dhe të ushtrojë një kontroll të vërtetë dhe jo klientelist, për të zbardhur gjithçka ka ndodhur me to.

Por, kjo është e vështirë të ndodhë, pas deklaratës së djeshme të Lulzim Bashës. Sepse edhe sikur të bëhet vërtetë kontrolli, dhe të zbulohen skandalet e brendshme, pas deklaratës dhe qëndrimit që ka mbajtur dje Basha në “Opinion”, fatura ndaj shtetit shqiptar do të jetë totalisht katastrofike.

Nga ana tjetër ka një zgjidhje. Dhe Lulzim Basha këtë e di, por ai nuk pranon ta thotë, sepse ai kërkon që nëpërmjet daljeve të tij televizive, jot ë zgjidhë çështjen e koncesioneve dhe taksat e shumta që paguajnë shqiptarët për to, por të vendosë gjoben e radhës ndaj bizneseve, të cilat duhet të mendojnë mirë dhe tashmë kanë kohën e duhur që të shkojnë tek Lulzim Basha, të bëjnë pazarin, të paguajnë “taksën”, që në rast se ai vjen në pushtet të shpëtojnë nga një sulm që mund t’i vijë prej tij.

Por, pas asaj që Luli tha dje në television shumë prej koncesionarëve do të jenë më rehat të mos shkojnë fare tek Luli, port ë presin budallallëqet e tij, anullimet e kontratave në mënyrë të njëanshme, çka do t’iu silte koncesionarëve jo vetëm disa milionë euro të fituara nga marrëveshjet me Edi Ramën, por edhe ndoshta disa qindra e miliarda euro si fitim pas veprimeve dhe anullimeve të Lulzim Basha./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nard Ndoka e thotë troç/ S’kam besim te Basha, nuk ia lejoj vendin tim

Publikuar

-

Nga

Nard Ndoka e thotë troç/ S’kam besim te Basha, nuk ia lejoj vendin tim

Kreu i Partisë Demokristiane Nard Ndoka ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme, lidhur me aleatin e tij dhe kryetarin e opozitës Lulzim Bashën.

Teksa ishte duke folur për marrëveshjen e 2017 mes kryeministrit Edi Rama dhe Bashës, Ndoka tha se as tani nuk i zë besë 100% aleatit të tij.

Duke diskutuar me analistin Ben Andoni, ai deklaroi në emisionin “Arena” në Ora News, se nuk do ta lejonte kryetarin e PD të merrte vendime në emër të PDK-së.

Biseda:

Andoni: Zoti Ndoka, më dukeni sikur po flisni sikur Basha është kryetar i Partisë suaj.

Ndoka: Basha është lideri i opozitës, normale që ka përgjegjësinë më të madhe, dhe e respektoj për këtë, ndërsa kur vjen puna tek Partia Demokristiane nuk ja lejoj zotit Basha vendin, as në mendime.

Andoni: Në vitin 2017, Basha që pati një mbështetje goxha të madhe, dhe ju keni qenë kontribuues, ai në një moment të papritur bëri atë që bëri me zotin Rama, dhe një gjë e tillë po përthithet akoma.

LEXO EDHE:  “Ju jeni e ardhmja e BE-së”/ Apeli i fortë i Sorecës për nxënësit  

LEXO EDHE:  Akciza e gazit/ Bode: Lëvizje e çoroditur e qeverisë, pretekst për rritje çmimi

Ndoka: Basha ka kërkuar falje në mënyrë publike, dhe ka thënë nuk e përsëris, dhe nëse e përsërit do të jetë katastrofë e madhe  personale.

Andoni: Asnjëherë në politikën shqiptare nuk mund të thuash kurrë

Ndoka: Normale, as unë nuk e kam besimin 100%.

Hila: Nuk ja ke besimin Bashës?

Ndoka: Situatës politike, realitetit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nard Noka “i shkel syrin” grupeve kriminale/ Më mirë bëhuni me ne, ju mirëpresim…

Publikuar

-

Nga

Nard Noka “i shkel syrin” grupeve kriminale/ Më mirë bëhuni me ne, ju mirëpresim…

Kryetari i PDK-së dhe aleati i Lulzim Bashës, Nard Ndoka, ka dhënë një mesazh për grupet kriminale mbrëmjen e sotme.

Ndoka i kërkoi grupeve kriminale të qëndrojnë në punën e tyre ose të përgjigjen para drejtësisë për financimin e PS-së.

“Rama ka bërë fushata marramendëse me para të pista. Pjesa e dukshme e financimit është probleme. Rama ka shfrytëzuar 10-fishin e buxhetit të shteti për fushatë. Edhe grupet kriminale janë larg Ramës sot. Grupet kriminale të rrinë në punën e tyre ose të përgjigjen para drejtësisë”, u shpreh ai në emisionin Arena, në Rtv Ora.

Më tej, kreu i PDK-së ka kërkuar grupeve kriminale që më mirë të bashkohen me opozitën, duke theksuar e nuk do t’i përdorë si kryeministri Edi Rama.

LEXO EDHE:  Gënjeshtra e Bashës për demokratët se parlamenti është deligjitimuar

LEXO EDHE:  “Ju jeni e ardhmja e BE-së”/ Apeli i fortë i Sorecës për nxënësit  

“Më mirë të bëhen me ne dhe të votojnë për opozitën. E mirëpresim edhe votën e tyre. Ne nuk i përdorim si Rama, po votuan opozitën nuk ka ndonjë gjë të keqe. E djathta kurrë nuk është ulur me krimin”, theksoi Ndoka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi flet me emra/ Ja dy personat që mund të marrin drejtimin e PS pas largimit të Ramës

Publikuar

-

Nga

Kryemadhi flet me emra/ Ja dy personat që mund të marrin drejtimin e PS pas largimit të Ramës

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka treguar emrat e dy personave që përfliten se do të zëvendësojnë Edi Ramën kur ky i fundit të lërë drejtimin e PS-së.

Kryemadhi tha se ka informacione që personi që mund të zëvendësojë Ramën është kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, numri 2 i PS-së Taulant Balla ose një grua, emrin e së cilës nuk preferoi ta zbulojë

“Erion Veliajn Edi Rama e ka një kafshatë. As nuk e besoj fare por do të shikojmë si do të ecë lista e deputetëve di që ka një konkurencë të madhe. Vetë në PS janë të bindur se një mandat i tretë është 1000% i pamundur. Por beteja është midis liderëve të nivelit të dytë se kush do të jetë trashëgimtari i Partisë Socialiste, Erion Veliaj, Taulant Balla apo ndonjë grua. Nuk është ide, kemi informacione, por ka kohë për këtë”, theksoi ajo në Fax News./ CNA.al

LEXO TE PLOTE