Connect with Us

Mbahet Festivali Ballkanik i Filmit dhe Kulinarisë/ Fatos Baxhakut i jepet çmimi “Mirënjohja e Qytetit”

Kultura

Mbahet Festivali Ballkanik i Filmit dhe Kulinarisë/ Fatos Baxhakut i jepet çmimi “Mirënjohja e Qytetit”

Publikuar

-

Mbahet Festivali Ballkanik i Filmit dhe Kulinarisë/ Fatos Baxhakut i jepet çmimi "Mirënjohja e Qytetit"

Mbrëmjen e sotme është mbajtur edicioni i 10-të i Festivalit Ballkanik të Filmit dhe Kulinarisë në Pogradec.

Gjatë festivalit gazetarit dhe dokumentaristit Fatos Baxhaku i është dhënë çmimi “Mirënjohja e Qytetit”, me motivacionin “Për kontributin e tij në zhvillimin kulturor, artistik dhe promovimin e Pogradecit”.

Çmimi iu dorëzua vëllait të Fatos Baxhakut, nga kryetari i Bashkisë Ilir Xhakolli. Në netët e Festivalit morën pjesë 40 filma me metrazh të gjatë dhe të shkurtër dhe çmime shkuan si më poshtë.

Ndërkohë, çmimi për filmin më të mirë shkoi për “Posta e zemrës” nga dy regjisorët turq Elif Polat dhe Cigdem Bozali dhe çmimi për regjinë më të mirë për filmin shkurtër, shkoi për Ergys Metën me “Njeriu i mirë”.

Çmimet e dhëna:

Shortd Deeds – Best Director Short – Urban Zorko Slovenia

Best Director – Short Student – A Brand Neë Tv – Nina Ognajnovic – Serbia

Best Director – Short – Good Man -E Ergys Meta – Albania

Best Balkan Spirit – School Bus – Ramazan Kilic – Turkey

Best Documentary – The Same Snoëflake Has Fallen Numerous Times On Earth – Evrim Inci – Turkey

Jury Special Mention – Mechanism And Other Systems – Miruna Minculescu

Best Screenplay – Best Feature

Feated Hearts – Elif Polat Cigdem Bozali- Turkey

Human Rights Aëard – Betëeen Pain And Amen – Toma Enache – Romania

Human Rights Short – The Stamp – Lovro Mrdjem – Slovenia

Best Director – Best Cinematography – Stanislav Donchev – Bulgaria

Anti Covid – 19 Aëard – Handshake – Katerina Sigala – Greece/ CNA.al

 

View this post on Instagram

 

Përbyllim me sukses Edicionin e 10-të Festivalit Ballkanik të Filmit dhe Kulinarisë në Pogradec. Ne natën speciale të këtij Festivali, çmimi “Mirënjohja e Qytetit” iu dha gazetarit dhe dokumentaristit Fatos Baxhaku, me motivacionin “Për kontributin e tij në zhvillimin kulturor, artistik dhe promovimin e Pogradecit”. Çmimi iu dorëzua vëllait të Fatos Baxhakut, nga kryetari i Bashkisë Ilir Xhakolli. Në netët e Festivalit morën pjesë 40 filma me metrazh të gjatë dhe të shkurtër dhe çmime shkuan si më poshtë. Çmimi për filmin më të mirë shkoi për “Posta e zemrës” nga dy regjisorët turq : Elif Polat dhe Cigdem Bozali. Çmimi për regjinë më të mirë për filmin shkurtër, shkoi për Ergys Meta nga Shqipëria “Njeriu i mirë” SHORTD DEEDS – BEST DIRECTOR SHORT – URBAN ZORKO SLOVENIA BEST DIRECTOR – SHORT STUDENT – A BRAND NEW TV – NINA OGNAJNOVIC – SERBIA BEST DIRECTOR – SHORT – GOOD MAN -E ERGYS META – ALBANIA BEST BALKAN SPIRIT – SCHOOL BUS – RAMAZAN KILIC – TURKEY BEST DOCUMENTARY – THE SAME SNOWFLAKE HAS FALLEN NUMEROUS TIMES ON EARTH – EVRIM INCI – TURKEY JURY SPECIAL MENTION – MECHANISM AND OTHER SYSTEMS – MIRUNA MINCULESCU BEST SCREENPLAY – BEST FEATURE FEATED HEARTS – ELIF POLAT CIGDEM BOZALI- TURKEY HUMAN RIGHTS AWARD – BETWEEN PAIN AND AMEN – TOMA ENACHE – ROMANIA HUMAN RIGHTS SHORT – THE STAMP – LOVRO MRDJEM – SLOVENIA BEST DIRECTOR – BEST CINEMATOGRAPHY – STANISLAV DONCHEV – BULGARIA ANTI COVID – 19 AWARD – HANDSHAKE – KATERINA SIGALA – GREECE

A post shared by Bashkia Pogradec Faqja Zyrtare (@bashkiapogradec) on

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kultura

Gjenerali i Teatrit shqiptar/ Piro Mani feston ditëlindjen

Publikuar

-

Nga

Një nga personalitetet më të shquara në historinë e Teatrit shqiptar, Piro Mani feston sot ditëlindjen e 89-të të tij.  Mani ka qenë një regjisor dhe pedagog ku punoi për 25 vjet në Teatrin Kombëtar. Karriera e tij është mjaft e pasur ku numëron mbi 80 shfaqje dhe gjithashtu është nderuar me shumë çmime.

Mjeshtri i madh i regjisë dhe skenave masive, është angazhuar edhe në filma artistike. Ku gjithashtu ka fituar shumë çmime dhe është nderuar me titullin e lartë “Artist i popullit”.

Piro Mani studioi në Institutin Shtetëror të Artit Teatror, GITIS, në Moskë. Pas kthimit në atdhe u emërua regjisor i Teatrit “A. Z. Çajupi”, Korçë, të cilin e drejtoi me sukses për rreth tetë vjet. Që nga 1967 – 1992 ka qënë regjisor i Teatrit kombëtar, ku ka vënë me dhjetra pjesë teatrale. Është mjeshtër i regjisë e skenave masive, njohës i thellë i mizanskenës. Shfaqjet kulminante janë “Cuca e maleve”, “Fytyra e dytë”, “Arturo Ui”, “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”, “Epoka para gjyqit”, “Nata e 12 -të”, “Prometeu”, “ Zonjusha 39 vjet”, Hijet e nates”, “ Pamje nga ura” etj.

LEXO EDHE:  Shqipëria e fundit për besueshmërinë në zgjedhje/ SHBA renditet vetëm një shkallë më lart

LEXO EDHE:  Raporti i Dick Marty/ Elona Meço nxjerr bllof Ramën: Si qëndron e vërteta e votimit në Asamble

Prej disa vitesh jeton në Nju Jork, SHBA, së bashku me të shoqen, aktoren e mirënjohur Pavlina Mani dhe familjen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kultura

‘E kam dashur që në adoleshencë’/ Ismail Kadare rikthehet në Vlorë pas 20 vitesh

Publikuar

-

Nga

‘E kam dashur që në adoleshencë’/ Ismail Kadare rikthehet në Vlorë pas 20 vitesh

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare zhvilloi sot një takim me të rinjtë  e qytetit të Vlorës, për të folur për librin “Kohë për rrëfim”.

Kadare  u rikthye në qytetin bregdetar pas 20 vitesh, ku theksoi se ka mbet i kënaqur me mirëpritjen dhe se ka pësuar shumë ndryshime të mëdha.

 “Shoh një Vlorë më të bukur”, tha shkrimtari duke iu referuar ndryshimeve të ndodhura. “Vlora është qytet i dashur për letërsinë, që e kam dashur që në adoleshencë. Na ka mirëpritur gjithnjë me një cilësi hyjnore që vijon ta ketë edhe sot.

Më vjen mirë që shoh një Vlorë plot ndryshime”, tha Kadare. Shkrimtari iu përgjigj  pyetjeve të të rinjve plot humor./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kultura

149 vjetori i lindjes së Asdrenit/ Historiani Niko Kotherja përkujton rilikun e madh të Rilindjes

Publikuar

-

Nga

149 vjetori i lindjes së Asdrenit/ Historiani Niko Kotherja përkujton rilikun e madh të Rilindjes

Historiani Niko Kotherja ka përkujtuar sot datëlindjen e njërit prej përfaqësuesve më dinjitozë të Rilindjes shqiptare, autorit të himnit të flamurit, Aleksandër Stavre Drenova (Asdreni).

“Si sot, 149 vite me pare, me 11 prill 1872, u lind ne Drenove te Korces, autori i Himnit te Flamurit dhe njeri prej perfaqesuesve me dinjitoze te Rilindjes Shqiptare. Asdreni padyshim qe ben pjese ne radhen e figurave me te shquara kombetare, me kontribute te shumaneshme, si poet, perkthyes, veprimtar i dalluar i levizjeve patriotike dhe diplomat.

Ne foto: fragment dokumenti i Kolonise Shqiptare te Bukureshtit me vule dhe nenshkrimin e Asdrenit./CNA.al

LEXO TE PLOTE