Connect with Us

Emri i Evis Kushit mbërrin në Presidencë/ Meta ka 7 ditë afat për dekretim

Aktualitet

Emri i Evis Kushit mbërrin në Presidencë/ Meta ka 7 ditë afat për dekretim

Publikuar

-

Emri i Evis Kushit mbërrin në Presidencë/ Meta ka 7 ditë afat

Pak ditë më parë u bë i ditur emri i ministres së re të Arsimit, që do të zëvëndësojë Besa Shahinin.

Emri që u përzgjodh nga Kryeministri Rama ishte ai i Evis Kushit, për të drejtuar Ministrinë e Arsimit.

Nderkohe, propozimi i Ramës, sapo ka mbërritur në Presidencë dhe pritet dekreti i presidentit Meta.

Në bazë të Kushtetutës, Presidenti i Republikës ka 7 ditë afat për t’u shprehur me dekret lidhur me propozimin që vjen për ndryshimet në qeveri.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Njëri pa patentë, tjetri i dehur në timon/ Arrestohen dy të rinj në Durrës

Publikuar

-

Nga

11 të arrestuar në Tiranë/ Policia jep detajet, për çfarë akuzohen

Specialistët e Qarkullimit Rrugor në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, në vijim të punës për parandalimin e aksidenteve rrugore dhe ndëshkimin e atyre drejtuesve që drejtojnë mjetin në mënyrë të parregullt, arrestuan në flagrancë shtetasit:

A. Ç., 18 vjeç, banues në Durrës, pasi u konstatua në lagjen nr. 13, Durrës, duke drejtuar mjetin tip “Opel”, pa leje drejtimi.
A. B., 28 vjeç, banues në Durrës, pasi u konstatua nga shërbimet e Policisë duke drejtuar mjetin tip “Audi”, në gjendje të dehur.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës dhe Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë, për veprime të mëtejshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nëse SPAK nuk vepron për inceneratorët, Reforma në Drejtësi është e dështuar”/ Bozdo: Provat janë ulëritëse

Publikuar

-

Nga

“Nëse SPAK nuk vepron për inceneratorët, Reforma në Drejtësi është e dështuar”, Bozdo: Provat janë ulëritëse

“Nëse SPAK nuk vepron për inceneratorët, Reforma në Drejtësi është e dështuar”.

Kështu është shprehur Sekretari Organizativ në PD, Enno Bozdo.

Gjatë një interviste te A2 CNN, ai deklaroi se procedura që është ndjekur është tërësisht korruptive që implikon kreun e qeverisë dhe ministrat e tij.

“Kemi të bëjmë me një grabitje në mes të ditës. Procedura që është ndjekur është tërësisht korruptive dhe implikon kreun e qeverisë dhe ministrat e tij. SPAK-u duhet të kuptojë që kjo nuk është çështje korruptive që kemi parë e shohim, kjo është një çështje që zhbën apo bën suksesin e reformës në drejtësi. Këtu vidhet në mes të ditës, është kaq e rëndë që nëse SPAK nuk vepron për çfarë tjetër mund të veprojë”, tha Bozdo.

LEXO EDHE:  Leskajt i mbaron mandati/ Presidenca hap procesin për kandidatë për kreun e KLSH

LEXO EDHE:  Një ditë pas tubimit/ Meta thërret Bashën në Presidencë

Ish deputeti u shpreh se PD pret rezultate nga SPAK, pasi provat, që kanë dorëzuar komponentë të delisë blu janë ulëritëse. Sipas tij, historia e inceneratorëve është dyvjeçare, por që ka kulmuar gjatë pandemisë. “Nëse SPAK nuk vepron refoma në drejtësi është e dështuar. Kjo është një histori dyvjecare, që ka kulmuar gjatë pandemisë. Kemi dorëzuar provat atje, provat janë ulëritëse. Ne presim rezultatet”, tha ai.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Përzgjedhja e kandidatëve për BKH-në përfundon në Gjykatë

Publikuar

-

Nga

Përzgjedhja e kandidatëve për BKH-në përfundon në Gjykatë

Procesi për përzgjedhjen e kandidatëve për BKH-në është dërguar në Gjykatën Administrative, pasi një prej personave që është skualifikuar, ka hedhur akuza për garë të pandershme.

Kandidati që nuk është përzgjedhur, kërkon që procesi të shpallet i pavlefshëm. Procesi për përzgjedhjen e kandidatëve për hetues të BKH u përshëndet dhe nga ana e ambasadës amerikane në Tiranë, dy ditë më parë.

“Urime kandidatëve të cilët kaluan në raundin tjetër të procesit së përzgjedhjes për Byronë Kombëtare të Hetimit. Jo të gjithë ia dolën sepse procesi është i vështirë, por i domosdoshëm, për të gjetur më të mirët e Shqipërisë”, deklaronte ambasada amerikane./CNA.al

LEXO TE PLOTE