Connect with Us

Ekipet shqiptare hapin krahun, kalojnë vetëm Drita dhe Shkëndija

Sport

Ekipet shqiptare hapin krahun, kalojnë vetëm Drita dhe Shkëndija

Publikuar

-

Drita është një tjetër ekip shqiptar që do të vazhdojë aventurën në Europë. Kampionët e Kosovës kanë eliminuar Sileksin në transfertë me rezultatin 2-0, do të vazhdojnë në turin e tretë, teksa do të udhëtojnë në Poloni e do të ndeshen me Legian e Varshavës.

Një tjetër ekip shqiptar që nderoi ngjyrat kuqezi ishte edhe Shkëndija e Tetovës, e drejtuyar nga Ernest Gjoka, që pasi eliminoi rumunët e Botoshanit sot me rezultatin 1-0, do të ndeshet me Totenhemin e Murinjos.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Dermaku: Dua të bëhem si Bruno Alvesh, Ja pse ika nga Parma

Publikuar

-

Nga

Mbrojtësi i kombëtares së Shqipërisë Kastriot Dermaku u prezantua sot si lojtari më i ri i Leçes në Serinë B. Pasi debutoi të mërkurën me gol kundër Kremonezes, qendërmbrojtësi u shpreh i lumtur që do të përfaqësojë ekipin verdhekuq në Serinë B.

Përpara mediave, ai u shpreh se është frymëzuar nga mbrojtësi veteran portugez Bruno Alvesh me të cilin ishte shok skuadre te Parma. Ai zbuloi dhe arsyet se përse u largua nga ekipi i rajonit Emilia-Romanja duke theksuar se nuk llogaritej për skemën taktike të trajnerit.

“Gol në debutim – Mendoj se të mërkurën na mungoi vetëm fitorja. Nuk është detyra ime të shënoj, por jam i gëzuar sepse më ndihmon të përshtatem më shpejt me skuadrën.

Modeli – Njëri prej lojtarëve që e marr gjithmonë për model është Bruno Alvesh te Parma, i cili më ka mësuar shuëm gjëra dhe jashtë fushe. Elementë të tillë kanë peshë në dhomat e zhveshjes.

Arsyet e zgjedhjes së Leçes – Kur nuk bën në një projekt teknik si ai te Parma, është normale që të kërkosh një ekip të ri. Jam i kënaqur që jam në një ambjent të ngrohtë. Kjo skuadër nuk e meriton të jetë në Serinë B. E kujtoj dashurinë e tifozëve të Leçes kur luaja si kundërshtr.

Ndeshja e radhës me Kozencën – Dita e diel do të jetë e vështirë për ne, është diçka e bukur që kthehem si ‘ish’ në Kalabri.

Roli – Jam qendërmbrojtës. Fiziku më ndihmon shumë të shprehem mirë në këtë pozicion.

Karriera – Nuk kam asgjë për t’u ankuar për karrierën time. Besoj se secili prej bën një rrugë të gjatë për të arritur një nivel të caktuar. Kur debutova në Serinë A me Empolin, nuk isha gati atë kohë, por përvesha mëngët duke nisur nga niveli më i ulët për të arritur sot këtu”, deklaroi Kastriot Dermaku.

LEXO TE PLOTE

Sport

Ekipi i Kategorisë së Parë surprizon Skënderbeun, e mund në miqësore

Publikuar

-

Nga

Egnatia suprizon skuadrën e Skënderbeut duke e mposhtur me rezultatin 2-1 në miqësoren e zhvilluar dje në stadiumin e Peqinit duke treguar se me ekipet e Superligës di t’i masë mirë forcat pasi ia ka dalë të marrë rezultate pozitive edhe ndaj Partizanit e Teutës.

Skuadra e drejtuar nga tranieri Magani dje ka bërë një paraqitje mjaft pozitive duke qenë dominuese në pjësën e parë teksa ka arritur që të gjejë rrugën e rrjetës dy herë me autorë Metën dhe Çelhakën.

Nga ana tjetër tekniku Ahmataj ka hedhur në fushën e lojës një formacion miks duke lënë në stol disa prej titullarëve, që i ka aktivizuar më pas në pjesën e dytë.

Golat për rrogozhinasit janë shënuar nga Meta dhe Çelhaka në pjesën e parë, ndërsa në fillimin e pjesës së dytë kanë barazuar korçarët me të riun Kollçinaku.

FT| EGNATIA-SKËNDERBEU 2-1
GOLAT: Meta 16′, Çelhaka 25’/ Kollçinaku 52′

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Alarm te kombëtarja, grumbullimi i nëntorit mund të shtyhet për shkak të COVID-19

Publikuar

-

Nga

Çekia është shteti i parë europian që ndërpreu futbollin për shkak të rasteve të shtuara me Koronavirus, ndërkohë që në shumë shtete, kampionatet po përballen me pamundësi të zhvillimit të ndeshjeve rregullisht. Mes tyre, edhe në ato skuadra ku gjenden sot futbollistët shqiptarë. Kjo bën që edhe për trajnerin Reja situata të jetë alarmante. Qoftë për rastet e dyshuara, por edhe për faktin se numri i lartë i të kontaminuarve rrit mundësinë që shumë prej skuadrave të refuzojnë ftesën e Kombëtares për kuqezinjtë.

EKIPET E SHQIPTARËVE ME RASTE POZITIVE
Këtë fundjavë, shumë prej kuqezinjve nuk do të zbresin në fushë për shkak se në skuadrat e tyre ka raste të shtuara me Koronavirus. Bazel, Osijek, Specia, SPAL, Rexhana, Aris, Nk Gorica, Lokomotiva Zagreb, Shturm Grac janë ekipet në të cilat janë shfaqur disa raste pozitive gjatë ditëve të fundit. Bazeli, ku luan Taulant Xhaka, nuk zhvilloi në fundjavë ndeshjen kundër Zyrihut. Osijek i Eros Grezdës, gjithashtu u paralizua këtë fundjavë, por lojtari prej kohësh është jashtë ekipit për shkak të përsëritjes së një operacioni në kavilje. Në Itali, ekipet e Specias (Ardian Ismajli), Rexhanës (Arlind Ajeti), SPAL-it (Etrit Berisha) kanë raste të shfaqura së fundmi. Vetëm Berisha është i konfirmuar negativ, ndërsa për dy mbrojtësit nuk ka ende saktësime nga klubet apo mediat pranë tyre. Tek Aris, ku Ergys Kaçe, është transferuar këtë sezon, janë shfaqur 19 raste pozitive, mes tyre lojtarë, pjesëtarë të stafit të ekipit apo edhe drejtues, ndaj në fundjavë kjo skuadër nuk do të zbresë në fushë. Te Lokomotiva e Zagrebit (“banda e shqiptarëve”) gjithashtu janë shfaqur raste dhe te Shturm Grac (Bekim Balaj), është konfirmuar një i tillë.

TRAJNERI NË ALARM

Në ndeshjet e muajit tetor, disa prej kuqezinjve nuk iu përgjigjën ftesës së bërë nga Kombëtarja. Kësisoj, ndërsa një valë e dytë me raste në të gjithë Europën po shtrëngon masat e shteteve, rrezikohet që për dy finalet e muajit nëntor të ketë shtrëngim nga ekipet për kuqezinjtë. Trajneri Edi Reja, ndonëse do të duhet të luajë për dy fitore në sfidat përballë Kazakistanit dhe Bjellorusisë në Tiranë, që tani rrezikon të marrë disa përgjigje negative për futbollistët që ka në plan të ketë në listë. Ankthi është shtuar tanimë për të gjithë Europën dhe kombëtaret se kjo valë e dytë mund të pezullojë edhe një herë jetën normale futbollistike. Pikërisht në momentin kur në disa vende ka nisur edhe rikthimi i tifozëve në përqindje të caktuara, me 20 apo 30% të kapacitetit të stadiumeve.

LEXO TE PLOTE