Connect with Us

Zbulimi i fundit i shkencëtarëve/ Gjeni në tru që kontrollon dëshirën seksuale tek burrat

Life Style

Zbulimi i fundit i shkencëtarëve/ Gjeni në tru që kontrollon dëshirën seksuale tek burrat

Publikuar

-

Shkencëtarët kanë zbuluar një gjen në tru që kontrollon dëshirën seksuale tek burrat. Gjeni, i quajtur aromatase, rregullon sjelljen seksuale të burrave dhe mund të jetë në shënjestër të ilaçeve për të rritur ose ulur dëshirën seksuale, sipas studiuesve nga Universiteti Northwestern .

Aromataza konverton testosteronin në estrogjen në tru, i cili drejton aktivitetin seksual të meshkujve, sipas studiuesve.Dr Serdar Bulun, autor i vjetër i studimit, tha: “Ky është zbulimi i parë kryesor për të shpjeguar se si testosteroni stimulon dëshirën seksuale.

“Për herë të parë, ne demonstruam përfundimisht se shndërrimi i testosteronit në estrogjen në tru është kritik për të ruajtur aktivitetin e plotë seksual ose dëshirën tek meshkujt. Aromatase e shtyn atë “.Në studim, studiuesit rrëzuan aromatazën në trurin e minjve meshkuj.

Ata zbuluan se duke vepruar kështu uli aktivitetin seksual të minjve me 50%. Dr Hong Zhao, autori përkatës i studimit, tha: “Minjtë meshkuj humbën pjesërisht interesin për seks. Aromataza është enzima kryesore për prodhimin e estrogjenit. Estrogjeni ka funksione tek meshkujt dhe femrat. Testosteroni duhet të shndërrohet në estrogjen për të nxitur dëshirën seksuale tek meshkujt. ”

LEXO EDHE:  Covid-19 prek edhe testikujt/ Çfarë ndodh me aktivitetin seksual

Kur minjtë meshkuj me aromatase të nokautuar u bashkuan me minjtë femra, meshkujt treguan pak interes./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Më futën kokën në tualet”/ Ava Max bën rrëfimin tronditës, tregon si e kanë bullizuar në fëmijëri

Publikuar

-

Nga

“Më futën kokën në tualet”/ Ava Max bën rrëfimin tronditës, tregon si e kanë bullizuar në fëmijëri

Tani ajo është një këngëtare e njohur në tregun ndërkombëtar dhe ka arritur të bëhet pjesë e listës së këngëtarëve më të mirë në botë.

Por jeta nuk ka qenë gjithnjë fushë me lule për këngëtaren Ava Max.Gjatë një interviste Ava ka treguar se në fëmijëri është bullizuar shumë nga shoqet e saj.“Nuk mund ta parashikosh se si do të jetë shkolla dhe për mua ka qenë shumë e vështirë dhe unë nuk doja të shkoja më atje. Ka qenë një grup vajzash që më bullizonin gjatë gjithë kohës. Një ditë më vendosën në një cep të banjës dhe dikush më futi kokën në tualet. Për këtë arsye nuk doja të shkoja në shkollë dhe në këtë pikë vendosa të mos shkoja. Fillova të studioja në shtëpi”, ka treguar Max./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“I pazëvëndësueshmi i shqiptarisë”/ Ermal Fejzullahu i kushton fjalët më të bukura Sabriut për ditëlindje

Publikuar

-

Nga

Këngëtari i njohur, Sabri Fejzullahu feston ditën e sotme 73 vjetorin. Në këtë ditë shumë të rëndësishme për familjen Fejzullahu nuk mund të mungonin urimet e shumta oër artistin, ku nga të gjithë tërhoqi vëmendjen urimi i Ermal Fejzullahut.

 “Urime ditëlindja i pazëvendësueshëmi i shqiptarisë! I bëfsh edhe 100 bashkë me buzëqeshjen tënde e zemrën e bardhë e të mirë që ke. Je krenaria jonë dhe sa më e gjatë jeta jote aq më e bukur jeta ime. Të dua shumë unë dhe padyshim edhe gjithë shqiptarët kudo që janë!”, ka shkruar Ermali në urimin për babanë e tij. Ermal Fejzullahu ka treguar se ka pasur gjithmonë një lidhje speciale me të atin, që ka qenë edhe shembulli kryesor për karrierën e tij.

 

View this post on Instagram

 A post shared by Ermal Fejzullahu (@ermal.fejzullahu) on

Nuk ka munguar as urimi i bashkëshortes së Ermalit, Arianës e cila ka publikuar në Insatstory një foto ku krahas saj shkruan: “Urime ditëindjen babi, je shembull I të gjithë neve të paçim gjithmonë.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Mesi më këputi fare, mezi çohem nga krevati”/ Partnerja e Ledrit tregon vështirësitë e shtatzënisë

Publikuar

-

Nga

Sara Hoxha tashmë është kthyer në qendër të vëmendjes së mediave rozë, që pas konfirmimit të lidhjes me reperin Ledri Vula. Çifti janë në pritje të një vajze e cila pritet të vijë në jetë shumë shpejt.

Edhe pse me barkun e rrumbullakosur, Sara Hoxha ndan shpesh herë foto dhe video ku jep këshilla për gratë shtatzëna.

Por gjithashtu publikon foto të ndryshme duke ngjallur kuriozitetin tek ndjekësit se si po e përjeton shtatzëninë dhe a ka hasur vështirësi në kto kohë.“A ta bëj i pyetje këshu shqetesime shtazanie ke ti? Zot na ruaj, ne vdiqem te shkretet, te vjella, vap, siklet, ankth, preokupim sa herë bëjmë ecografi dhe analiza. Ca me te thon ishalla qofsh si ne foto”- shkruan ndjekësja, të cilës Sara i zbulon shqetësimet e saj.

LEXO EDHE:  Covid-19 prek edhe testikujt/ Çfarë ndodh me aktivitetin seksual

LEXO EDHE:  Covid-19 prek edhe testikujt/ Çfarë ndodh me aktivitetin seksual

“Kam si jo. Mesi me keputi fare (ndonjehere mezi eci dhe cohem nga krevati), per analizat mos me fol se stresi dhe qefi me i madh aty qenkan bashke, vape sa te duash… por nuk i kap aparati fotografik keto edhe ska pse. Bejme foto per qef jo per hall. Te uroj shtatezani sa me te lehte.”- është përgjigjia e saj.  CNA.al

LEXO TE PLOTE