E fundit!

x

Zbulimi i fundit i shkencëtarëve/ Gjeni në tru që kontrollon dëshirën seksuale tek burrat

16 Shtator 2020, 10:13, Lifestyle CNA
Zbulimi i fundit i shkencëtarëve/ Gjeni në tru që kontrollon

Shkencëtarët kanë zbuluar një gjen në tru që kontrollon dëshirën seksuale tek burrat. Gjeni, i quajtur aromatase, rregullon sjelljen seksuale të burrave dhe mund të jetë në shënjestër të ilaçeve për të rritur ose ulur dëshirën seksuale, sipas studiuesve nga Universiteti Northwestern .

Aromataza konverton testosteronin në estrogjen në tru, i cili drejton aktivitetin seksual të meshkujve, sipas studiuesve.Dr Serdar Bulun, autor i vjetër i studimit, tha: ?Ky është zbulimi i parë kryesor për të shpjeguar se si testosteroni stimulon dëshirën seksuale.

?Për herë të parë, ne demonstruam përfundimisht se shndërrimi i testosteronit në estrogjen në tru është kritik për të ruajtur aktivitetin e plotë seksual ose dëshirën tek meshkujt. Aromatase e shtyn atë “.Në studim, studiuesit rrëzuan aromatazën në trurin e minjve meshkuj.

Ata zbuluan se duke vepruar kështu uli aktivitetin seksual të minjve me 50%. Dr Hong Zhao, autori përkatës i studimit, tha: ?Minjtë meshkuj humbën pjesërisht interesin për seks. Aromataza është enzima kryesore për prodhimin e estrogjenit. Estrogjeni ka funksione tek meshkujt dhe femrat. Testosteroni duhet të shndërrohet në estrogjen për të nxitur dëshirën seksuale tek meshkujt. ?

Kur minjtë meshkuj me aromatase të nokautuar u bashkuan me minjtë femra, meshkujt treguan pak interes./ CNA.al

Lajmet e fundit nga