Connect with Us

Zbulimi i dokumenteve të falsifikuara në Rinas/ Ambasada gjermane dhuron pajisjen moderne

Aktualitet

Zbulimi i dokumenteve të falsifikuara në Rinas/ Ambasada gjermane dhuron pajisjen moderne

Publikuar

-

Paraditen e sotme, në Komisariatin e Policisë Rinas, gjatë një ceremonie, zv/ambasadori i Gjermanisë në Tiranë z. Jannis von Oy i ka dorëzuar Drejtorit të Departamentit për Kufirin dhe Migracionin Eduart Merkaj, një pajise bashkëkohore moderne që do të përdoret nga ana e Policisë Kufitare në aeroportin e Rinasit, për ekzaminimin e dokumenteve të udhëtimit.

Drejtor Merkaj ka falënderuar zv/ambasadorin për këtë dhuratë me shumë vlerë në ndihmë të Policisë Kufitare, në punën për të parandaluar, evidentuar dhe goditur paligjshmërinë dhe në këtë rast atë në fushën e falsifikimit të dokumenteve, por edhe për gjithë mbështetjen e dhënë për Policinë Kufitare, nga Policia gjermane dhe ambasada e Gjermanisë në Tiranë.

LEXO EDHE:  Rikthehen edhe 40 azilkerkues nga Gjermania, mberrin avioni ne Rinas

Pajisja VSC është dhuratë nga ambasada gjermane për Policinë Kufitare, në vijim të mbështetjes së dhënë edhe më parë nga Policia gjermane, në logjistikë dhe automjete për Departamentin e Policisë Kufitare.
Komisariati i Rinasit, nga viti 2017 deri në vitin 2020, gjatë kontrolleve në hyrje dalje ka evidentuar 546 dokumente udhëtimi të falsifikuara.

Kjo pajisje për ekzaminimin e dokumenteve është e teknologjisë së fundit dhe do iu vijë në ndihmë punonjësve të Policisë Kufitare gjatë kontrolleve dhe ekzaminimeve të dokumenteve të udhëtimit, në hyrje dhe dalje të Republikës së Shqipërisë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Sllovenia regjistron numrin më të madh të rasteve pozitive me koronavirus

Publikuar

-

Nga

Sllovenia regjistron numrin më të madh të rasteve pozitive me koronavirus

Sllovenia regjistron numrin më të madh të rasteve pozitive me koronavirus

Sllovenia konfirmoi të mërkurën 123 raste të reja me koronavirus, pas testimit të 3,123 mostrave.

Sipas autoriteteve, kjo është shifra më e lartë e rasteve ditore, që nga fillimi i epidemisë në këtë vend, në mes të marsit.

“Pamja epidemiologjike është shqetësuese”, tha zëdhënësi i Qeverisë sllovene, Jelko Kacin.

“Të dhënat e sotme pasqyrojnë modelet matematikore, që parashikuan rritjen e infeksioneve”, tha Kacin, duke shtuar se spitalet po përgatiten për rritje të numrit të pacientëve të sëmurë më rëndë.Qeveria njoftoi se do të paraqesë masa të reja kufizuese të enjten.

LEXO EDHE:  Sekuestrohen para dhe municion luftarak/ Në pranga 2 persona, 8 shpallen në kërkim

LEXO EDHE:  Grabitja në Rinas/ Prokuroria jep detaje për të arrestuarit

Më 15 maj, Sllovenia ka shpallur fundin e epidemisë së koronavirusit, pas regjistrimit të më pak se shtatë rasteve të reja në ditë, në dy javët paraprake.

Ky vend, me dy milionë banorë, ka regjistruar më pak se 4,000 të infektuar në total dhe 135 viktima.

Numri i rasteve të reja me koronavirus është në rritje gjetkë në Evropë./rel

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mustafa Nano i tregon Ramës “formulën” për të fituar zgjedhjet

Publikuar

-

Nga

Mustafa Nano i tregon Ramës “formulën” për të fituar zgjedhjet

Analisti Mustafa Nano i cilësoi një eksperiment të dështuar ndryshimet që bëri kryeministri Edi Rama në vitin 2018.

Nano tha se ministritë duhet të drejtohen nga politikanë që kanë marrë mandate.

“Këta duhen sesbën të drejtohen nga njerëz politikë që kanë marrë një mandate. Ai ka qenë një eksperiment i dështuar. Ai ka qenë i papranueshëm në fillim dhe rezultoi i gabuar”, u shpreh ai në emisonin “Top Talk”.

Përsa i përket ndryshimeve në qeveri të paralajmëruara nga CNA.al para zgjedhjeve parlamentare, analisti dha një këshillë për Ramën.Sipas tij, Rama mund të fitojë zgjedhjet vetëm nëse do të rishpikte vetveten dhe do të katapultonte në krye të ministrive figura të larta të politikës.

LEXO EDHE:  Grabitja në Rinas/ Prokuroria jep detaje për të arrestuarit

LEXO EDHE:  Rreperi më i pasur në botë është...

“Rama duhet të rishpikte vetveten se ka krijuar një bark kurva e qeverisë në këto momente. Ata mund të ngushëllohen me faktin se ne jemi këtu dhe opozita është poshtë barkut tonë.

Po të isha në vend të Ramës unë do përpiqesha të rishpikja vetveten, të adoptoja një marifet, do përpiqesha që t’i jepja një hop qeverisë që mund të bëhet vetëm me persona të ri. Duhet të jenë personalitete të forta të politikës brenda dhe jashtë vendit”, theksoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

163 raste të reja me Covid në shtetin fqinj/ Humbin jetën 7 pacientë

Publikuar

-

Nga

163 raste të reja me Covid në shtetin fqinj/ Humbin jetën 7 pacientë

Vijon të mbetet shqetësuese situata me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut.

Instituti i Shëndetit Publik në shtetin fqinj deklaron se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 163 raste të reja me koronavirus ndërsa kanë humbur jetën 7 persona.Shkupi mban kryesimin me 33 të infektuar së fundmi, ndjekur nga Kumanova 17, Tetova 13, Koçani 11 teksa të tjerat më pak se 10.

LEXO EDHE:  25 fluturimet e konfirmuara nga Rinasi për nesër/ Kujdes, jo të gjithë mund të udhëtojnë!

LEXO EDHE:  Grabitja në Rinas/ Prokuroria jep detaje për të arrestuarit

Por ndërkohë u regjistruan edhe 132 të shëruar teksa në 24 orët e fundit numri i testimeve kapi shifrën e 1721 mostrave./CNA.al

LEXO TE PLOTE