Connect with Us

Skanera dhe lazer të nivelit të lartë të teknologjisë/ Shkencëtarët zbulojnë fakte të reja në lidhje me krijesat parahistorike

Kuriozitete

Skanera dhe lazer të nivelit të lartë të teknologjisë/ Shkencëtarët zbulojnë fakte të reja në lidhje me krijesat parahistorike

Publikuar

-

Studiuesit tani po përdorin teknika nga mjekësia, kimia, inxhinieria dhe fizika për të zbuluar sekretet e këtyre krijesave parahistorike në laboratorët në të gjithë botën. National Geographic lëshoi ​​numrin e tij në tetor me një histori të mbuluar në ‘Reimaging Dinosaurs’, ku diskuton teknologjitë e reja në terren për të zbuluar pamjen dhe jetën e kafshëve, së bashku me zbulimet novatore të bëra me këto teknika gjatë viteve të fundit.

Studiuesit po përdorin skanues CT në rindërtimin e fosileve, përshpejtuesit e grimcave për provat e mostrave dhe lazerët për të parë se çfarë lloji të kimikateve përmbajnë mostrat. Paleontologët kanë identifikuar gati 50 specie të reja dinosaurësh çdo vit, përcaktuan se deinonychus bëri vezë blu, mësoi se spinosaurusi ishte më ujor dhe zbuloi se një tiranosaurs rex përdori vrimat e hundës së tij të mëdha për të lëshuar nxehtësi,  zbulime që mund të ishin humbur.

Michael Greshko, autor i historisë së mbuluar të revistës National Geographic në tetor, i tha DailyMail.com: ‘Ne po jetojmë një epokë të artë të paleontologjisë si një e tërë, por sa i përket dinosaurëve në veçanti.’

‘Për një grup kafshësh që u zhdukën 66 milion vjet më parë, ka më shumë se 10,000 specie që jetojnë sot.’ Facility Evropiane e Rrezatimit Synchrotron, e vendosur në Francë, strehon një përshpejtues grimcash i aftë të shikojë thellë në fosile për të krijuar imazhe që skanimet CT nuk janë në gjendje të marrin. Sistemi lëviz elektronet përreth me shpejtësi të afërt me atë të dritës dhe kur ata bëjnë një cikël të plotë përreth, magnet përkulen rrjedhën e grimcave.

Kjo prodhon ‘disa nga rrezet x më intensive të botës, të cilat studiuesit shpesh i përdorin për të studiuar materiale dhe ilaçe të reja,’ shkroi Greshko në artikullin e botuar në numrin e Tetorit të National Geographic. Skanimet CT janë bërë një teknikë e zakonshme në mjetet e mjeteve të një paleontologu, duke i lejuar ata të rindërtojnë pjesët e humbura të një fosili pa dëmtuar atë që ka mbetur Duke përdorur CT Skaner, ai gjeti që tiranosaurus rex përdorte sinuset e mëdha të hundës për të lëshuar nxehtësinë e tepërt. Ai e bëri këtë zbulim duke përdorur kufomën e ngrirë të një krokodili siamez, i cili ngordhi për shkaqe natyrore, që u dërgua përmes një skaneri për të rindërtuar anatominë e brendshme të T rex.  Kjo teknologji gjithashtu ofron pasqyrë se si dinosaurët lëvizën rreth Tokës rreth 66 milion vjet më parë dhe se si ata u rritën.

LEXO EDHE:  “Inceneratori i Tiranës, një histori vjedhje dhe korrupsioni”/ Tabaku rendit faktet

Universiteti Yale përdori një teknikë që ndriçon një dritë lazer në një vezë të fosilizuar, duke i lejuar ata të shohin se si drita shpërndahet për të zbuluar kiminë e brendshme. Yale Ph.D. Kandidatja Jasmina Wiemann e përdori këtë proces në lëvozhgat e vezëve deinonychus, të cilat theksuan dy kimikate protoporfirinën dhe biliverdin, që u gjetën në vezët e sotme të zogjve.

Kjo i lejoi Wiemann të spekulonte se çfarë ngjyre mund të ketë qenë veza, e cila ajo beson se ishte një ngjyrë blu. Ky zbulim zbulon se deinonychus mund të ketë përdorur fole në ajër të hapur dhe ngjyrosja blu ka vepruar si kamuflazh në sfondin e qiellit.  Greshko i tha DailyMail për një zbulim interesant që do të ishte zbuluar vetëm me teknologjitë e sapo miratuara.

“Spinosaurus ishte një dinozaur i çuditshëm grabitqar me të gjitha fosilet e tij origjinale të shkatërruara në Luftën e Dytë Botërore,” tha ai. “Kishte shumë pikëpyetje rreth asaj që ishte anatomia dhe disa vjet më parë u gjet, një skelet i ri u gjet në atë që tani është Marok”. Mostrat origjinale u zbuluan në Egjipt në vitet 1910, por u shkatërruan gjatë një sulmi me bombë disa dekada më vonë, duke lënë vetëm shënime në terren, skica dhe fotografi prapa./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTOT-E kërcënuan me armë dhe i mbijetoi temperaturave deri në 50 gradë/ Aventura e eksploruesit në kufijtë më të rrezikshëm të botës

Publikuar

-

Nga

FOTOT-E kërcënuan me armë dhe i mbijetoi temperaturave deri në 50 gradë/ Aventura e eksploruesit në kufijtë më të rrezikshëm të botës

Të thuash që Reza Pakravan ka etje për aventura mund të jetë nënvlerësim. Duket se ai është absolutisht duke gulçuar për të gjetur pikat e shitjes së tij të para në lojë. 46-vjeçari ka përshkuar 11,000 milje nga Norvegjia në Afrikë , duke luftuar hajdutë dhe duke luftuar me malarjen gjatë rrugës, duke udhëtuar me biçikletë nëpër shkretëtirën e Saharasë dhe ndërmori një udhëtim prej 4000 milje nëpër pyllin e Amazonës. Kjo do të mjaftonte për të gjithë jetën por për Rezan jo.

Vitin e kaluar ai ishte përsëri në kufijtë e egër të udhëtimit, këtë herë duke udhëtuar në të gjithë gjerësinë e Afrikës nga Senegali në Somali përmes Sahelit, një rrip toke që shtrihej përtej kufirit jugor të shkretëtirës Sahara. Është një odise mahnitëse e kronizuar nga shfaqja e re me katër pjesë Kufijtë më të Rrezikshëm të Botës. Dhe titulli nuk është hiperbolë.

Ai i tha MailOnline Travel: ‘Më mbajtën nën kërcënimin e armës në Nigeri. Isha në shkretëtirë në periferi të Agadezit, duke filmuar migrantët ndërsa u nisën për në Libi dhe më pas në Evropë. Ndërsa isha duke i intervistuar ata, disa burra papritmas më afruan me fytyrat e mbuluara. Ata ishin kontrabandues njerëzish dhe nuk na donin ne ose kamerat tona atje. Ata kërcënuan se do të më qëllonin nëse nuk largohesha menjëherë. Ishte e tmerrshme. ‘

Dorëzimi te inteligjenca sundaneze ishte një tjetër ‘moment i errët’.Ai tha: ‘Unë hyra në Sudan përmes Darfurit dhe, pavarësisht se kisha të gjitha lejet dhe dokumentet përkatëse, u arrestova nga ushtria dhe u dorëzova në shërbimet e inteligjencës sudaneze. Vendi po kalonte një revolucion dhe ata nuk na donin atje. Kam kaluar katër ditë nën arrest, plotësisht i shkëputur nga pjesa tjetër e botës, duke mos ditur se çfarë do të bënin me ne. Ishte një moment shumë i errët. ‘

Qëllimi i udhëtimit tre muaj e gjysmë ishte të tregonte historitë e patreguara të atyre që jetojnë në tokat e egra të këtij kufiri të tensionuar. Për ta bërë këtë, Reza udhëtoi me vendasit siç bëjnë me çfarëdo mjeti të disponueshëm, qoftë në karrocat e kafshëve, në pjesën e pasme të kamionëve ose në këmbë. Ai gjithashtu hëngri të njëjtat ushqime lokale nga të njëjtat tasa.

LEXO EDHE:  Tabaku rendit faktet/ Shqipëria mbetet vendi me korrupsion në shifra alarmante

LEXO EDHE:  Zbardhen faktet/ Rama po degradon arsimin

Rezultati është një ‘depërtim unik’ në disa nga kulturat më të larmishme dhe magjepsëse në tokë. Dhe ai rrezikoi jetën e tij në shumë raste për ta sjellë atë. Si dhe momentet e tij të tmerrshme në Niger dhe Sudan, Reza u kap në një grindje midis Ushtrisë Maliane dhe al-Kaidës dhe u shpëtoi për pak sulmeve nga Boko Haram në Diffa, një nga qytetet më të rrezikshme në botë. Nga fundi i udhëtimit të tij epik 5,000 milje, Reza kaloi vendin më të nxehtë në tokë, Depresionin Danakil në Etiopi, në kohën më të nxehtë të vitit, duke përjetuar temperatura deri në 50C.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT- Magnet për turistët/ Këto janë urat më të bukura të Amerikës

Publikuar

-

Nga

FOTOT- Magnet për turistët/ Këto janë urat më të bukura të Amerikës

Ajo që nisi si një masë shtesë sigurie për të  mbrojtur drunjtë prej druri që mbështesin urat nga elementet, urat e mbuluara janë bërë sinonim i imazhit tonë për fshatin Amerikan.

Veçanërisht e njohur në Anglinë e Re megjithëse Pensilvania ka urat më të mbuluara me 213 dhe Ohio e dyta me 148 urat e mbuluara janë bërë magnet për turistët që kërkojnë të bëjnë një hap mbrapa nëpër histori ose fotografi të bukura të Amerikës rurale.

Në galerinë e mëposhtme do të gjeni fotot me urat më të bukura në Amerikë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT- Nga “Pylli i Vetëvrasjeve” në Japoni deri te Pisha Barrens drithëruese në New Jersey/ 11 pyjet më të“frikshëm” në të gjithë botën

Publikuar

-

Nga

FOTOT- Nga "Pylli i Vetëvrasjeve" në Japoni deri te Pisha Barrens drithëruese në New Jersey/ 11 pyjet më të“frikshëm” në të gjithë botën

Nga vrasjet deri tek shikimet e UFO-ve, pyjet në të gjithë botën janë të njohur për historitë e tyre të frikshme.

Shumë pyje thuhet se përndiqen nga shpirtrat e padrejtë, dhe disa madje kanë qenë vendi i raportuar i aktivitetit satanik.

Nga “Pylli i Vetëvrasjeve” në Japoni deri te Pisha Barrens drithëruese në New Jersey, këto pyje me siguri do t’ju futin frikën deri në palcë.

1-Pylli Aokigahara në Japoni njihet më shumë si “Pylli i Vetëvrasjeve”.

2- Isla de las Munecas, ose “Ishulli i Kukullave”, në Meksikë thuhet se përndiqet nga shpirti i një vajze të re që u mbyt atje.

3- Pylli Hoia Baciu në Rumani ka një pastrim drithërues ku asgjë nuk është rritur ndonjëherë.

4- Pylli i zymtë i Zi në Gjermani frymëzoi histori të shkruara nga Vëllezërit Grimm.

LEXO EDHE:  Foto/ Zbulimet më të frikshme të bëra ndonjëherë

LEXO EDHE:  Fakte të tmerrshme për produktet kozmetike

 

5- Pylli Wychwood në Oxfordshire, Angli, ka qenë vendi i shikimeve të shumta të fantazmave.

6- Vizitorët kanë raportuar dukuri paranormale në Elfin Forest në Escondido, California.

7- Dow Hill Forest, India, gjithashtu ka një reputacion super drithërues.

8- Pine Barrens, New Jersey, thuhet se është shtëpia e famëkeqit “Jersey Devil”.

9- Epping Forest, Angli, thuhet se përndiqet nga viktimat e vrasjeve dhe madje edhe nga ushtarët e vdekur.

10- Freetown-Fall River State Forest në Massachusetts gjithashtu ka një histori të frikshme.

11- Një anije fantazmë thuhet se është parë shumë herë afër Old House Woods në Mathews, Virginia./ CNA.al

LEXO TE PLOTE