Connect with Us

Situata me zjarret në vend/ Paralajmëron Xhaçka: Nuk do kursehen shkaktarët

Politikë

Situata me zjarret në vend/ Paralajmëron Xhaçka: Nuk do kursehen shkaktarët

Publikuar

-

Situata me zjarret në vend/ Paralajmëron Xhaçka: Nuk do kursehen shkaktarët

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka reaguar lidhur me situatën e zjarreve në vend.

Sipas asaj që shkruan ministrja përmes rrjeteve sociale, në vendin tonë janë djegur sipërfaqe me pyje dhe kullota në 8 qarqe të vendit.

Ajo shton se janë angazhuar në terren dhjetëra efektivë të FA-së për disa operacione në Fier, Shkodër, Vlorë, Tiranë dhe Lezhë.

Xhaçka nuk ka nguruar të paralajmërojë të gjithë ata individë që vendosin qëllimisht zjarrin duke u thënë se Ligji “Për mbrojtjen Civile” nuk ka për t’i kursyer dhe se do të përgjigjen para ligjit për veprimet e tyre të papqërgjegjshme.

“Flakët e shkaktuara nga dora e njeriut më shumë sesa nga temperaturat e larta, kanë prekur sipërfaqe të tëra me pyje e kullota në 8 qarqe të vendit. Dhjetëra efektivë të Forcave të Armatosura, të pajisur me mjetet e veshjet e posaçme kundër zjarreve janë angazhuar në disa operacione në Fier, Shkodër, Vlorë, Tiranë, Lezhë etj, ditë e natë, për shuarjen e zjarreve që fatmirësisht nuk kanë cenuar sigurinë e banorëve në këto zona. Angazhimi i FA nga toka e ajri do të jetë i pakursyer në të gjitha rastet kur, sipas ligjit, pushteti vendor ka ezauruar të gjithë kapacitetin me njerëz e mjete. Ligji “Për mbrojtjen Civile”, të cilin e kemi miratuar një vit më parë e që përben një prej elementëve më të rëndësishëm të reformës në fushën e emergjencave civile, nuk kursen as pushtetin vendor në rast se nuk i përgjigjet situatave të emergjencës,  por as individët që i vënë zjarrin kullotave e pyjave, duke shkaktuar miliona lekë dëm të pasurisë kombëtare”, shkruan Xhaçka.

LEXO EDHE:  Rritja e fashës orare shton “të pabindurit”/ Ndëshkohen 719 këmbësorë dhe 33 shoferë

foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Po ushqehen me gjoba si banda”/ Rudina Hajdari: Administrata s’duhet të jetë fole militantësh

Publikuar

-

Nga

“Rama të mbajë tepsinë”/ Rudina Hajdari braktis mbledhjen e Këshillit Poltik

Deputetja Rudina Hajdari ka bërë një thirrje të fortë për qytetarët, teksa ka treguar historinë e falimentimit të biznesit të një qytetari të quajtur Shkëlqim.

Hajdari rrëfen se Shkëlqimi ka falimentuar për shkak të gjobave të shumta të Tatimeve ndonëse pretendon se ai ishte një taksapagues i rregullt.

Duke marrë shkas nga ky rast, deputetja deklaron se administrata nuk duhet të jetë fole militantësh që ushqehen me gjoba si banda, ndaj kërkon që qytetarët t’i bashkohen  në nismën që ka ndërmarë.

Dua të ndaj sot një histori të hasur në një nga takimet e shumta që po zhvilloj këto ditë me qytetarët.Shkëlqimi është një nga shqiptarët që 10 vite më parë vendosi ta lerë emigracionin dhe të rikthehet në atdhe. Hapi një biznes me kursimet e tij dhe filloi të bënte tregti me ndershmëri ashtu siç e ka tradita e shqiptarit të mirë.

LEXO EDHE:  Video-“Kjo është një mrekulli!”/ Policia tre orë kontroll me radar në aksin Sauk-Teg

LEXO EDHE:  Të dehur dhe me shpejtësi 200 km/h/ Arrestohen drejtuesit e mjeteve

Teksa arriti ta konsolidojë, edhe pse i rregullt me pagesën e taksave, filluan t’i shfaqen në derë njerëz me uniformë e blloqe gjobash në duar, të cilat i përdornin si presion duke kërkuar rryshfet. Presion mbas presioni, e gjobë mbas gjobë, Shkëlqimi u detyrua ta mbyllë biznesin.

Kjo nuk është vetëm historia e Shkëlqimit, por është historia e çdo shqiptari të thjeshtë e të ndershëm. Për 30 vite shteti në vend të shërbente si mik i biznesit dhe inkurajues i ndershmërisë, u kthye në simbol të fatkeqësisë e falimentimit. Ne duhet të bashkohemi që shtetin t’ia kthejmë njerëzve si Shkëlqimi.

T’ia kthejmë qytetarit të thjeshtë. Të mos jetë më kurrë administrata fole militantësh që ushqehen me gjoba si banda por të jetë ushtria e mirë në ndihmë të njerëzve të ndershëm. Do ta bëjmë këtë! Jam e bindur!”, shkruan ajo në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Denoncimi i skandalit/ Lleshaj zhdoganon BMW-në luksoze

Publikuar

-

Nga

Crime shocks the country/ Lleshaj “wallow” in a luxury BMW with fake license plates

Prej disa ditësh CNA.al ka denoncuar skandalin e ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj, i cili ka blerë në kulmin e pandemisë një makinë luksoze BMW 730 e modelit Lungo nëpërmjet llogarisë së Policisë së Shtetit.

Pas denoncimit të CNA.al, Sandër Lleshaj ka filluar të nisë procedurën e përgatitjes së dokumentave për të zhdoganuar automjetin.

Pasi qarkulloi të gjithë këto kohë me targa fallco dhe pa siguracion, mësohet se Sandër Lleshaj nga dita e djeshme ka filluar bërjen e të gjitha dokumentave të automjetit duke i kërkuar drejtorit të policisë dhe punonjësve të ministrisë ta pajisin me dokumenta pas zbulimit të skandalit se kishte blerë një mjet luksoz, i cili qarkullon me targa false në shërbim të ministrit të Brendshëm.

LEXO EDHE:  Xhaçka: Bazat shqiptare në dispozicion të ushtrisë amerikane/ “Ja ç’më tha sekretari Mattis”

LEXO EDHE:  Të dehur dhe me shpejtësi 200 km/h/ Arrestohen drejtuesit e mjeteve

Burime i thanë CNA.al se nga dje ka filluar përgatitja e dokumentave të automjetit, duke filluar nga zhdoganimi, me të cilin po merret vetë ministria.

Ndonëse Lleshaj dy ditë më parë mohoi se nuk ka asnjë informacion në lidhje me autiomjetitn, tashmë duket se e ka kuptuar gopën ku ishte future dhe po përpiqet të dalë i larë./ CNA.al

Skandali me BMW-në 100 milionëshe të Sandër Lleshajt/ Mjeti qarkullon pa siguracion

Krimi trondit vendin/ Lleshaj “zhgrryhet” në BMW-në luksoze me targa falso“Kapter” Sandër Lleshaj reagon për makinën luksoze/ CNA.al i përgjigjet

Skandali me BMW-në luksoze të Sandër Lleshajt / Rrjeti shpërthen me meme tallëse

Krimi trondit vendin/ Lleshaj “zhgrryhet” në BMW-në luksoze me targa falso

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kritikat e Bushatit ndaj Ramës/ Arben Pëllumbi: “Shpërtheu” pasi u largua

Publikuar

-

Nga

Kritikat e Bushatit ndaj Ramës/ Arben Pëllumbi: “Shpërtheu” pasi u largua

Sekretari organizativ në PS, Arben Pëllumbi ka qenë i ftuar pasditen e sotme në Report Tv, ku ka folur për largimin e Ditmir Bushatit nga Ministër i Jashtëm dhe më pasi si drejtues politik i PS në qarkun Shkodër.

Për Arben Pëllumbin largimi i tij ndodhi pasi në qarkun e Shkodrës socialistët nuk kishin më të njëjtin bashkëpunim dhe jo për shkak të  kritikave të tij ndaj qeverisë.Sipas tij, Bushati filloi kritikat e tij ndaj qeverisë vetëm kur u hoq nga Ministër i Jashtëm.

LEXO EDHE:  Foto/ Dhjetë ndëshkimet më mizore për gratë tradhëtare

LEXO EDHE:  Kriza në Ukrainë, Ministrja e Mbrojtjes Kodheli raporton në Komisionin e Jashtëm

“Në Shkodër patëm disa situata politike të partisë e cila nuk kishte me kohezionin e nevojshëm dhe u pa e nevojshme të vinte një drejtues tjetër politik. Ashtu si dhe sot është vendosur dikush tjetër. PS ka një frymë që nuk i ka problem kritikat, debatet apo mendimin ndryshe dhe PS nuk largon askënd. Zoti Bushati ka ikur nga ministër me vendim të Kryeministrit dhe kjo është në dorë të Ramës. Ai u hoq nga ministër dhe pastaj foli”./CNA.al

LEXO TE PLOTE