Connect with Us

Presidenti kërkon “luftë”/ Besë për besë të shpëtojmë Shqipërinë

Aktualitet

Presidenti kërkon “luftë”/ Besë për besë të shpëtojmë Shqipërinë

Publikuar

-

Presidenti kërkon luftë/ Besë për besë të shpëtojmë Shqipërinë

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka qenë sot i pranishëm në fshatin Pezë e Madhe të Tiranës ku është përkujtuar 78 vjetori i Konferencës së Pezës.

Meta shkruan se mesazhet që përcjell edhe sot pas 78 vitesh janë më aktuale se kurrë.

Në postimin e tij, kreu i shtetit shprehet me tone mjaft të forta, ndërsa kërkon “luftë”, sipas tij kundër një pushtimi të ri nga një sekt e një bandë oligarkësh që kanë uzurpuar institucionet.

“Pezë do të thotë bashkim, kushtrim dhe qëndresë, pa dallim feje, krahine dhe ideje në mbrojtje të interesit kombëtar.

Mesazhet që përcjell edhe sot, pas 78 vitesh, Konferenca e Pezës janë më aktuale se kurrë për të lënë mënjanë ndasitë e interesat afatshkurtra, dhe për t’u bashkuar kundër një pushtimi të ri nga një sekt e një bandë oligarkësh që kanë uzurpuar institucionet dhe kanë marrë peng të ardhmen e çdo shqiptari dhe atë europiane të vendit tonë.

LEXO EDHE:  “Antikushtetues dhe i papranueshëm”/ Meta “kërcënon” Ramën, nuk kursen as ndërkombëtarët

Peza është një amanet: Besa-besë për të shpëtuar Shqipërinë!”përfundoi Meta.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Si do të zgjidhet problemi me azilkërkuesit në Greqi?

Publikuar

-

Nga

Problemet në kampet greke për refugjatë nuk janë të reja. Por zjarri në Moria ka hedhur një hije të rëndë mbi gjendjen e refugjatëve dhe tregon të gjitha dështimet e deritanishme evropiane në kampe.

Si mund të zgjidhet kriza në Lesbos, pas zjarrit në kampin e refugjatëve në Moria? Athina dhe Brukseli po kërkojnë përgjigje.

Greqia kërkon kampe të mbyllura

Ministri grek për mbrojtje civile, Michalis Chrysochoidis, deklaroi të hënën se asnjë refugjat nuk mund të largohet nga kampi i refugjatëve në ishullin Lesbos. Së pari duhet të regjistrohen në kampin Kara Tepe dhe të testohen nëse janë të infektuar me virusin Corona. Më pas do të vendoset se ku mund të strehohen ata, a mund të kthehen prej nga kanë ardhur apo do të lejohet të shkojnë në ndonjë vend tjetër në brendësi të Greqisë.

Shteti grek, siç tha ministri, nuk mund të lejojë të shantazhohet. Në Greqi mendohet se azilkërkuesit e kanë djegur qëllimisht kampin në Moria, për të detyruar autoritetet që t’u lejojnë atyre që të largohen nga Moria. Qeveria greke ka frikë se kjo mund të ndodhë edhe në kampet e tjera, në qoftë se tani fillon evakuimi i refugjatëve në Lesbos.

Gjermania do të marrë një kontigjent të refugjatëve

Gjermania ka vendosur të marrë një grup prej 150 refugjatësh minorenë si dhe 1500 refugjatë të tjerë nga Lesbosi dhe venstrehimet e tjera në Greqi. Qeveria greke pohon se kjo mund të ndodhë vetëm pas regjistrimit të refugjatëve dhe testimit me virusin Corona. Qeveria greke nuk ka kërkuar zyrtarisht ndihmë nga Gjermania. Rreth 400 refugjatë të moshës minorene janë dërguar ndërkohë në brendësi të Greqisë.

Sa i madh do të jetë kampi Kara Tepe?

Të dhënat për ndërtimin e një kampi të ri në Lesbos nuk mund të konfirmohen deri në fund. Ministri grek për migracion Notis Mitarachi thotë se brenda një jave do të ndërtohet një qendër për personat pa kulm mbi kokë, pra rreth 12000, sa janë vendosur për momentin nën tenda. Kapaciteti i kampit të mëparshëm ka qenë 5.000.

Deri të hënën në mbrëmje janë rregulluar vendstrehimet për 800 persona. Migrantët njoftojnë se gjendja e furnizimit me gjërat elementare për jetë është e keqe. Mendohet se do të kalojnë javë e ndoshta edhe muaj deri sa të 12000 refugjatët të testohen nëse janë infektuar me virusin Corona.

Moria, kampi tranzitor

Mangësi të mëdha prej kohëshOrganizimi i vendstrehimeve për refugjatët në Lesbos ka pasur probleme të mëdha prej kohësh. UNHCR dhe shumë organizata të tjera raportojnë për kushte “jonjerëzore” në kampe.  Moria kishte një kapacitet për 3.000 persona, ndërsa atje ishin strehuar 12.000 vetë.

LEXO EDHE:  Mazhoranca tërhiqet nga shkarkimi i Metës?

LEXO EDHE:  36-vjeçari bie nga parashuta nga një lartësi e madhe në Tiranë

Procedura e azilit në Moria ishte parashikuar të zgjasë “vetëm disa javë” dhe më pas ata të kthehen në Turqi, prej nga kanë ardhur, që ishte pjesë e marrëveshjes me Turqinë. Personat që nuk kanë asnjë shans për azil është dashur të kthehen në vendlindje. Por asnjëra prej këtyre marrëveshjeve nuk ka funksionuar, që ka shkaktuar një grumbullim të rreth 40.000 azilkërkuesve në Greqi. Komisioni i BE bën të ditur se prej vitit 2016 – 2019 në Turqi janë kthyer vetëm rreth 2000 sirianë.

BE vazhdon konsultimet, por vendime nuk ka

Procedurat e azilit në Greqi zgjasin shpesh me muaj, e ndonjëherë edhe me vite. Procedurat në Lesbos janë stërzgjatur ndonëse atje janë vendosur edhe forcat “Frontex” dhe “EASO”, për të ndihmuar. Nëpunësit evropianë megjithatë nuk kanë të drejtë të vendosin. Kjo u takon nëpunësve grekë.

Propozimi i Merkelit

Deri tani nuk është i qartë qëndrimi i kancelares Merkel për kampet në Greqi. Merkeli dhe komisionerja Ursula von der Leyen deklaruan të hënën se në Lesbos duhet të ketë një kamp, i cili drejtohet nga Frontex dhe EASO, së bashku me autoritetet greke. Por diplomatët në Bruksel thonë se pikërisht kjo nuk ka funksionuar në të kaluarën.

Ministri i Brendshëm, Horst Seehofer

Komisioni i BE do të paraqesë të mërkurën në samitin e BE, propozimet e veta për zgjidhjen e situatës. Propozimet parashikojnë reformimin e sistemit të azilit në Evropë. Këto propozime parashikojnë edhe shpërndarjen e azilkërkuesve me të drejtë azili, por mbi bazën vullnetare. Ndërsa ministri i Brendshëm Horst Seehofer propozon një mbrojtje më të mirë të kufijëve të jashtëm të BE dhe që në Greqi të vendoset për kërkesat për azil, me qëllim që dëbimet të bëhen prej atje.

Mbajtja e azilkërkuesve është kundër ligjit

Gjykata Evropiane ka vendosur në majt të vitit 2020, në një proces për Hungarinë, se mbajtja e azilkërkuesve në kufijtë e jashtëm të BE është e mundur vetëm katër javë. Ndërsa futja e tyre në vendstrehime të mbyllura është në kundërshtim me ligjin, sepse i ngjan burgosjes. Nëse ky vendim do të luajë ndonjë rol edhe në Greqi dhe Lesbos, mbetet të shihet.

Aktualisht në BE ekzistojnë rregullat sipas së cilave përgjigja ndaj kërkesave për azil duhet të jepet më së largu pas gjashtë muajve. Këtë rregull e kanë shkelur jo vetëm Greqia por edhe vendet tjera të BE. Tani vendet e BE duhet të vendosin se cilat vende duhet të vendosin në procedurën e azilkërkimit. Para shpërthimit të pandemisë Corona, Greqia planifikonte modernizimin e ligjeve. Por deri tani nuk ka kurrfarë rezultati në këtë drejtim./ DW

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Darka Mitsotakis-Rama/ Ja temat që u diskutuan

Publikuar

-

Nga

Darka Mitsotakis-Rama/ Ja temat që u diskutuan

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis organizoi dje një darkë me Kryeministrin Edi Rama. Rama ndodhet në Athinë për shkak se do të marr pjesë në pjesë në konferencën e The Economist.

Në një deklaratë zyrtare për takimin me kryeministrin shqiptar Edi Rama  jënë zbardhur edhe temat e diskutimit mes dy kryeminstrave.

Ku në focus ishin çështja e monoriteteve, perspektiva evropiane të Shqipërisë, të cilën Greqia e ka mbështetur me kalimin e kohës, gjithmonë duke respektuar kushtëzimin relativ të vendosur nga Këshilli Evropian. Ata shprehën kënaqësinë e tyre për bashkëpunimin e tyre brenda NATO-s.“Diskutim i veçantë u bë për Pakicën Kombëtare Greke në Shqipëri, e cila duhet të jetë një urë miqësie dhe bashkëpunimi midis dy popujve, ndërsa theksi u vu në forcimin e marrëdhënieve dypalëshe ekonomike dhe tregtare. Rama e Mitsotakis shprehën kënaqësinë e tyre për integrimin e përkryer të qetë të qytetarëve shqiptarë që jetojnë në Greqi.

LEXO EDHE:  “Antikushtetues dhe i papranueshëm”/ Meta “kërcënon” Ramën, nuk kursen as ndërkombëtarët

LEXO EDHE:  Nga dasma e motrës së ish-ministres, në bregun e detit/ Ja ku shfaqen Meta dhe Kryemadhi një ditë para Kuvendit

Në fund, ata ranë dakord të punojnë së bashku në mënyrë që të dy vendet të zgjidhin shpejt çështjet e pazgjidhura në të kaluarën në një kontekst dypalësh dhe të lëshojnë potencialin e madh që mund të krijojë marrëdhënia strategjike midis dy vendeve”, deklaroi zyra e kryeministrit Mitsotakis.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Profesori kërkesë publike Shahinit/ Para se të ikësh bëje një akt qytetar

Publikuar

-

Nga

“Jam zhgënjyer me të gjithë…”/ Shahini reagon për herë të parë pas largimit

Profesor Ilir Pecnikaj ka komentuar vendimin e kryeministrit Edi Rama, për të zëvëndësuar ministren e Arsimit, Besa Shahini, me deputeten Evis Kushi.

Në një postim në rrjetet sociale, profesori e krahason qeverinë “Rama”, me Perandorinë Osmane, ku ministrat sipas tij janë “kukulla” të kryeministrit.

Gjithashtu ai i drejton edhe një kërkesë ministres në largim, Besa Shahini, ndërsa shkruan se para se Meta të firmosë dorëheqjen e saj, kjo e fundit duhet të bëjë një akt qytetarie.

Pecnikaj i kërkon Shahinit të firmosë një urdhër që fëmijët nga 0-14 vjeç, të mos jenë të detyruar të mbajnë maska në shkollë.“KUR TURI BEHET TAO-TAO

Veziri, në kohën e perandorisë Turke, ishte njeriu më i lartë i perandorisë, pas Sulltanit, por për sulltanin ishte skllavi numër një. Sulltani kishte të drejtë, jo vetëm ta shkarkonte, por edhe ti hiqte kokën vezirit.
Në Shqipëri sot jemi në kushte të tilla…
Ministrat kukulla të Sulltan Surrelit janë .
Nuk kemi parë në asnjë vend demokratik të botës që një ministër të japë “gjoja” dorëheqje duke pire kafe me kryeministrin, dhe pas të pasmeve të saj (tij) të jetë, direkt ai (ajo) që do e zëvendësojë.
Prandaj është e pa mundur që një ministër të ketë sukses në një qeveri të tillë .
Besa, qe besa ju iket, por të jesh e sigurt se nuk ke lënë asnjë boshllek në oborrin e sulltanit, e aq më pak që të jetë mbushur një boshllek nga Kushi(askushi).
Kushi nr e celularit të Tao-Taos e të kryesikurimsit të shtetit i ka, dhe sigurisht i mban në listën e të preferuarve, kuptohet pas Sulltanit. Kaq është detyra e një veziri të mirë.
Besa, qe besa, ajo kafja që pive me Sulltanin ngjante me kafen e një funerali të paralajmëruar, atë të rilindjes.
Besa, qe besa, ty kurrë nuk të ka sulmuar kush se ishe “gegë” e aq më pak se ishe kosovare, por vetëm për faktin se ishe thjeshtë aty ku nuk të takonte të ishe.
Besa, pash besen, bëje një akt qytetar, para se Meta të vulos dorheqjen tende. Nxirr një vendim për të hequr maskat kalamajve, sepse;
E para asnjë vend i Europes së qytetruar nuk e ka, pra i ndalon mbajtjen e maskave për fëmijët 0-14 vjeç
E dyta “de jure” e “de facto”, nëse e le kështu po na len si një vilajet vasal të ish-perandorisë Otomane, në Albanostan të vërtetë… ,
dhe e treta, fjale veshi (të ngel mes nesh), po ja le kësaj (as)Kushi-it, që do më shumë partinë se Shqipërinë, nuk ka për të bërë asnjë “vërë” në ujë, për këtë punë.”-shkruan profesor Pecnikaj.

LEXO EDHE:  Pazaret e errëta/ Fahri Balliu në krye të KLSH

LEXO EDHE:  “Antikushtetues dhe i papranueshëm”/ Meta “kërcënon” Ramën, nuk kursen as ndërkombëtarët

LEXO TE PLOTE