Connect with Us

“PD nuk është partia e Bashës”/ Mustafa Nano: I mungon kurajoja politike

Politikë

“PD nuk është partia e Bashës”/ Mustafa Nano: I mungon kurajoja politike

Publikuar

-

Nga Mustafa Nano/ Kulti i Abas Aliut dhe ploja e bagëtive në malin e Tomorrit

“Partia Demokratike nuk është partia e Lulzim Bashës”. Kështu deklaroi pak minuta më parë analisti Mustafa Nano, teksa po fliste për situatën politike.

Nano tha se Basha duhet të demostrojë se është lider i PD-së. Edhe pse ka dhënë dorëheqjen që në vitin 2013, analisti pretendon se Sali Berisha vazhdon të jetë lider i PD-së.

“Basha duhet të demokstrojë që është ai lider i PD-së. Ka njerëz që e kanë në dilemë, unë nuk e kam në dilemë. PD nuk është parti e tij.

LEXO EDHE:  "Habit" Bushati: Ata që thonë se protesta e të shtunës dështoi, gabojnë ...

Gjithmonë kur del kryeministri në një media, kryetari i partisë kundërshtare duhet të shkojë në një televizion tjetër njëkohësisht. Që nga koha që është zgjedhur Basha, sa herë që shkon Rama në një televizion, në një tjetër shkon Berisha, ose ndonjëherë Monika. Duhet të shkojë Basha. Bashës i mungon kurajoja politike”, u shpreh analisti në Top Talk”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Nik

    16 Shtator, 2020 at 4:36 pm

    Muçi po mbledh rrogat e fundit. Hidhet ndaj Bashes gjoja i jep kurajo, por e di mire se mezi do beje ndonje shkrim pas pak muajsh se emisione jo e jo

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Fieri pa tamponë”/ Baçi ngre alarmin: Timoni është lënë pa duar, situata po përkeqësohet

Publikuar

-

Nga

Fieri pa tamponë/ Baçi ngre alarmin: Timoni është lënë pa duar, situata po përkeqësohet

Ish-deputeti Luan Baçi, ka denoncuar situatën shëndetësore në qytetin e Fierit, ku pretendon se po përkeqësohet çdo ditë e më tepër.

Baçi ngriti akuzat se qeveria i ka lënë qytetarët në mëshirë të fatit, pa u dhënë një zgjidhje, pa u siguruar testim dhe mjekim.

Sipas tij, në Fier mungojnë tamponet për të bërë testin dhe pavarësisht se në repartin e urgjencës  konstatohen pacientë me simptomat Covid, nuk u bëhet tamponi.

Në kulmin e pandemisë, mungesa e tamponëve nuk është vetëm keqmemaxhim, por është kriminale.  Mungesa e tamponëve vë në rrezik jetën e qytetarëve dhe përhapjen e shpejtë të sëmundjes.

Skaneri konfirmon se gjendja në Fier është alarmante. Dy ditë më parë, 35 pacientë që kanë bërë skanerin, kanë rezultuar pothuajse të gjithë të prekur me COVID dhe në fazë të avancuar. Nëse këtyre qytetarëve do t’u bëhej tamponi në kohë, do ta kishin më të lehtë të kuronin sëmundjen.

Por Qeveria e Edi Ramës nuk i ka prioritet as qytetarët e Fierit, as qytearët e tjerë të Shqipërisë, që vuajnë po njësoj papërgjegjshmërinë, paaftësinë dhe hajdutërinë e kësaj qeverie.

Në Fier, timoni është lënë pa duar dhe situata është në rënie të lirë. Edhe ata pak qytetarë që mund të bëjnë tampon në shtet nuk marrin përgjigjen në kohë. Vonesat në kthimin e përgjigjevë variojnë nga 1 javë deri në 10 ditë. Sipas informacioneve nga spitali i Fierit, përgjigjet e disa tamponëve të bërë nuk kanë ardhur prej datës 21 Tetor”, u shpreh ai gjatë një deklarate për mediat.

LEXO EDHE:  Deklarata e BE/ Kryemadhi: Lexoj zhgënjim te ndërkombëtarët, Rama ka opozitë administratën publike dhe socialistët

LEXO EDHE:  Akuzat për Kajmakun/ Paralajmëron Basha: Do dalë me pranga nga bashkia e Vorës

Demokrati tha se të gjitha këto vonesa nxjerrin të pavlefshme dhe ato pak testime që bëhen, sepse sëmundja përparon dhe trajtimi mjekësor mungon.

Baçi thekson se qeveria do të mbajë përgjegjësi politike dhe ligjore për këtë sjellje kriminale, që vendos të parin interesin e pushtetit dhe jo interesin e qytetarëve të Fierit dhe të gjithë Shqipërisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama thirrje qytetarëve/ Pash i madhi zot mos dëgjoni Monikën, mbani maska se nuk e përballojmë me shtretër

Publikuar

-

Nga

Rama thirrje qytetarëve/ Pash i madhi zot mos dëgjoni Monikën, mbani maska se nuk e përballojmë me shtretër

Kryeministri Edi Rama ka bërë një thirrje të fortë për qytetarët, pak minuta më parë dhe ka thumbuar kryetaren e LSI-së Monika Kryemadhin.

Rama tha se qytetarët nuk duhet të dëgjojnë Kryemadhin, por duhet të mbajnë maska dhe të kujdesen për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.

Kreu i qeverisë theksoi se nëse shifrat bëhen marramendëse, sistemi shëndetësor nuk do mund ta opërballojë situatën me shtretër.

Pash i madhi zot mos dëgjoni Monikën që thotë shkoni nëpër kisha dhe xhamia se nuk ju le perëndia të infektoheni.

Mbani maskën se nuk ka rrugë tjetër se problem kryesor me këtë mallkim është se nëse numrat bëhen marramendës, nuk ma më shtretër, se unë nuk dua ta mbyllim prap, prandaj ju lutem shumë të gjithëve, respektoni rregullat, vendosni maskën. Dhe kini shumë besim se më të mirë se ne nuk ka pasur, nuk ka dhe nuk do të ketë dhe unë mendoje se deri në 2029-ën nuk do të ketë”, theksoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Naftëtaret në grevë prej disa javësh/ PAA thirrje Ramës: Përshpejto zgjidhjen ligjore

Publikuar

-

Nga

Naftëtaret në grevë prej disa javësh/ PAA thirrje Ramës: Përshpejto zgjidhjen ligjore

Lidhja e Grave Ambientaliste ka zhvilluar ditën e sotme një takim me gratë naftëtare në Ballsh, që prej disa javësh ndodhen në grevë urie.

Forumi i grave të PAA (LGA) gjatë takimit përcolli tre mesazhet kryesore, ndërsa zbuloi se brenda javës partia e Agron Dukës do t’i kërkojë zyrtarisht Kontrollit të Lartë të Shtetit një auditim për këtë çështje.

PAA i bën thirrje kryeministrit Edi Rama që të përshpejtojë zgjidhjen e problemit të naftëtareve, të cilat kërkojnë pagat e prapambetura.

Takimi i forumit të grave të PAA (LGA) me gratë në grevë në Ballsh përcolli tre mesazhet kryesore:

Rezistoni, ne jemi solidare me ju.

Hajdutët e vërtetë të pagave dhe sigurimeve shoqërore janë në qeveri.

PAA brenda një jave do t’i kërkojë zyrtarisht KLSH auditimin e thelluar të shpërdoruesve të detyrës në institucionet përgjegjëse që nuk bllokuan llogarinë e kompanisë sapo ajo filloi të mos paguante pagat dhe sigurimet shoqërore.

PAA i bën thirrje kryeministrit të përshpejtojë zgjidhjen ligjore ndaj nënave greviste”, thuhet në deklaratë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE