Connect with Us

Nuk duket prej kohësh, te Tirana tregojnë çdo ndodhë me Kobinah

Sport

Nuk duket prej kohësh, te Tirana tregojnë çdo ndodhë me Kobinah

Publikuar

-

Uinful Kobina do të jetë shumë shpejt në Tiranë. Nesër me shumë mundësi lojtari do të niset nga Afrika dhe do të jetë në Tiranë pas 15 ditësh pushime në shtëpi.

Lojtari udhëtoi drejt Ganës, sepse ishte bërë baba dhe klubi pas pandemisë mbylli një sy dhe e lejoi lojtarin të bënte një udhëtim kaq të gjatë.

Kujtojmë që Kobina është një nga lojtarët më të mirë të Tiranës, ndonëse pas pandemisë nuk është se ka dhënë ndonjë gjë të madhe. Ai madje humbi edhe një rast të madh për të shënuar një gol në sfidën që bardheblutë humbën me Zvezdën.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Rroca largohet nga Kukësi, zbulohet ekipi ku do transferohet

Publikuar

-

Nga

Zbulohet klubi turk që ka bërë një ofertë zyrtare te Kukësi për blerjen e fantazistit Eduard Rroca. “Panorama Sport” shkruan se ekipi që militon në Ligën e Parë, Istanbulspor AS, ka ofruar 130 mijë euro për të marrë shërbimet e mesfushorit.

Këtij të fundit i skadon kontrata me Kukësin në janar të vitit 2021 dhe interesi i verilindorëve është ta shesin në këtë periudhë merkatoje, gjithnjë nëse shuma e ofruar për kartonin e lojtarit kënaq presidencën blu. Gazeta zbulon se drejtuesit e klubeve janë në fazën finale të “operacionit”, duke negociuar tashmë detajet.

Në parim është rënë dakord mes palëve, teksa Istanbulspor AS ka bindur Rrocën për kontratë që i ka ofruar, por mbetet për t’u thënë fjala e fundit nga Kukësi në lidhje me marrëveshjen. Burime në klub tregojnë se drejtuesit nuk duan të përfitojnë thjesht 130 mijë euro, por kërkojnë të ruajnë edhe 20% të kartonit. Në këtë pikë palët janë ende në negociata, pasi turqit janë të vendosur ta kenë të plotë kartonin e lojtarit dhe nëse Kukësi refuzon, atëherë ata mund të pranojnë të ulin vlerën e blerjes.Pra, nga 130 mijë euro që ofrojnë të japin vetëm 100 mijë euro. Në ditët e ardhshme do të mësohet më tepër për këtë transferim që po shkon drejt finalizimit. Në klubin verilindor janë të fokusuar aktualisht te ndeshja me Volfsburgun, e cila mund të jetë e fundit për Rrocën me fanellën e Kukësit.

Ai erdhi në janar të vitit 2019 te verilindorët, teksa u ble për 50 mijë euro te Luftëtari. Performanca mjaft e mirë e 27- vjeçarit ndaj Slavias së Sofjes ka bindur turqit, të cilët prej ditësh i kanë dërguar ofertën zyrtare Kukësit dhe presin mbylljen e marrëveshjes.

LEXO TE PLOTE

Sport

Dikur vlente 49 mln euro, nuk do e besoni ç’ka ndodhur sot me Dionis Avdiajn

Publikuar

-

Nga

Donis Avdijajn e ndjek kudo fama e një klauzole prej 49 milionë eurosh që i vuri Shalke kur ishte adoleshent e vendoste rekorde në futbollin e të rinjve në Gjermani. Shumë i talentuar, por paksa problematik për t’u menaxhuar me sjelljet e tij jashtë fushës së lojës, Avdijaj ka bërë shpesh bujë me mënyrën se si është larguar nga klubet, edhe pse ishte kthyer në një prej të preferuarve të tifozëve.

Kjo ka bërë që në vitet e fundit ai të ndryshojë vazhdimisht skuadër, me eksperincën e fundit atë te Harts në Skoci që nuk shkoi edhe aq mirë. “Mendoj se do të kishte qenë më mirë që të qëndroja në Holandë. Kampionati i Eredivisie ofron një lojë të cilësisë të lartë dhe jeta e struktura e saj është e ngjashme me atë në Gjermani. Atje ndjehehesha shumë rehat. Duhej të kisha qëndruar një vit më shumë”, kujton Avdiaj për mediat gjermane eksperiencën e tij te Vilem II ku në 15 ndeshje shënoi 4 gola e dha 3 asiste, para se të largohej nga klubi si i padëshiruar.

“Mendoj se edhe kthimi në Bundesligë do të kishet qenë më i lehtë nëpëmrjet Holandës”, vijoi lojtari i cili është në bisedime për t’u bërë pjesë e Tyrkgyçy Mynih, një klub i sapongjitur në kategorinë e tretë gjermane. “Mynihu është një qytet i bukur, por çdo gjë do e diskutoj me menaxherin tim”, tha lojtari,Ai kishet një këshillë edhe për talentin e Borusia Dortmund, 17-vjeçarin Jusufa Mukoko, i cili kishte thyer të gjithë rekordet e golave që kishte vendosur Avdijaj në kampioantet e moshave. “Ai është një lojtar i shkëlqyer. Ai më kontaktoi një herë dhe më pyeti çfarë mendoja. I thashë të njëjtën gjë që do t’i kisha thënë sot vetes time. Qëndro me këmbë në tokë, puno shumë dhe mos hiq asnjëherë vëmendjen nga objektivi”, ishin fjalët e Avdijajt.

“Donisi i mëparshëm mendonte se mund të mbështetej vetëm te aftësitë e tij dhe nuk kishte nevojë për mbështetje profesionale. Sot e di që të duhet kjo mbështetje, shumë stërvitje, punë e vështirë dhe mirëkuptim, duhet edhe durim për të marrë vendimet e duhura”, theksoi talenti kosovar i cili për një periudhë kohe ishte edhe pranë përfaqësueses shqiptare të futbollit.

LEXO TE PLOTE

Sport

Duel special me Kukësin, ylli i Volfsburg ka gruan shqiptare: Më pëlqen mentaliteti i tyre

Publikuar

-

Nga

Sfida e së enjtes kundër Kukësit do të jetë shumë e veçantë për yllin e mesfushës së Volfsburgut, Renato Stefen. Futbollisti zviceran, i cili rinovoi kontratën e tij me këtë skuadë pak ditë më parë, e sheh këtë ndeshje pak ndryshe nga të tjerët dhe njeh mirë vendin tonë, pasi ka gruan shqiptare, më saktësiht me origjinë nga Kosova.

“Gruaja ime vjen nga një vend i cili është vetëm një orë larg Kukësit”, tha lojtari i cili është martuar vitin e kaluar me bukuroshën Qëndresa, me të cilën njihej prej më shumë se katër vitesh, që kur ai luante në Zvicër. Në dasëm, shumë prej të ftuarve ishin nga Kosova dhe do të kishin qenë në stadium për këtë sfidë, po të mos ishte koronavirusi.

“Gruaja ime mendon se është mëkat që ndeshja zhvillohet pa spektatorë, përndryshe disa familjarë të saj do të kishin qenë aty e unë do të duhej të kisha bërë gati 30 fenalla. Kushërinjtë e saj jetojnë atje e do të vinin”, tha Stefen, i cili gjithsesi mendon se është gjë e mirë që për momentin nuk do të ketë tifozë. “Shqipëria dhe Kosova janë goditur keq nga koronavirusi”, shpjegoi ai për mediat gjermane.“Ndjen keqardhje, por të shohim se çfarë do të organizojë gruaja ime”, tha ai duke qeshur për vizitën në Shqipëri ku ka qenë edhe dy herë më parë. “Mua më pëlqen mentaliteti i njerëzve atje. Udhëtimi në një vend të tillë në këtë periudhë nuk është aq dramatik për mua.

Do të jemi shumë të organizuar atje, siç ndodhi në Ukrainë me kombëtaren. Si lojtarë, duhet të marrim përgjegjësitë e duhura për veten. Ky do të jetë një udhëtim interesant, diçka ndryshe. Por gjëja e rëndësishme është që të kthehemi me një fitore dhe të arrijmë turin tjetër”, deklaroi lojtari i cili kishte shumë shoqëri me Taulant Xhakën që në vitet kur të dy luanin përkrah njëri-tjetrit në mesfushën e Bazelit./vipsport.al

LEXO TE PLOTE