Connect with Us

“Na dërgoi në zonë të rrezikshme”, drejtori i Volfsburg sulmon UEFA-n për ndeshjen me Kukësin

Sport

“Na dërgoi në zonë të rrezikshme”, drejtori i Volfsburg sulmon UEFA-n për ndeshjen me Kukësin

Publikuar

-

Nëse për tifozët shqiptarë vizita e një skuadre si Volfsburgu për një ndeshje në Ligën e Europës është një eveniment që kujtohet gjatë, duket se te skuadra gjermane nuk e shohin me kaq entuziazëm udhëtimin drejt Shqipërisë. Vetë drejtori sportiv i skuadrës së Bundesligës, Jorg Shmadke, ka folur hapur kundër UEFA-s për mënyrën se si po rrezikon ekipin, duke e dërguar në një zonë të rrezikuar nga koronavirusi. Gjermania e cilëson Shqipërinë si një nga zonat e kuqe në Europë e ky është mendimi i parë që shqetësonte drejtuesin e klubit gjerman para udhëtimit drejt vendit tonë.

“Normalisht, nuk duhet të dërgosh me ndërgjegje të plotë dikë në një zonë të rrezikshmërisë së lartë. Por kjo është ajo që po ndodh me ndeshjen e Ligës së Europës në Shqipëri. Ajo është një zonë e rrezikshëmrisë së lartë. Dhe ne duhet që të shkojmë atje të përballemi me detyrimet që kemi”, tha ai në një intervistë në mediat gjermane.

Ndërkohë, trajneri Oliver Glasner e sheh situatën me pak më shumë optimizëm e qetësi. “Sigurisht, nuk mund të injorosh plotësisht rrezikun nga pikëpamja shëndetësore. Por gjysma e Europës është zonë e rrezikshme dhe është pjesë e lojës që duhet të udhëtosh në një rajon të tillë në një turne si Liga e Europës”, theksoi trajneri i klubit gjerman pak para se të nisej drejt vendit tonë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Merr formë Partizani i Dajës, të kuqtë shënojnë 3 gola në miqësore

Publikuar

-

Nga

Partizani zhvilloi ditën e sotme një tjetër test miqësor ndaj Pogradecit, në stadiumin e këtyre të fundit, duke triumfuar me rezultatin e pastër 0-3, falë dopietës së Tedi Carës dhe golit të Llanajt.

Pjesa e parë u mbyll me epërsinë e një goli nga ana e të kuqve, të cilët në fragmentin e dytë të lojës, realizuan edhe 2 herë të tjera. Kujtojmë që Partizanit, duke marrë shkas nga situata e bojkotit të kampionatit, është shpërngulur sërish në Ohër, ku po vijon përgatitjet, në prag të fillimit të sezonit të ri.

FT: POGRADECI-PARTIZANI 0-3Cara 35′, 62′ Llanaj 55′

FORMACIONI TITULLAR I PARTIZANIT: Hoxha, Idrizaj, Kodra, Dajçi, Hakaj, Ferhati, Broja, Bardhi, Braun, Cara, Solomon.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Publikohet raporti, shikoni që kur e kishte pikasur Kumbullën vëzhguesi i njohur

Publikuar

-

Nga

Marash Kumbulla ka mbërritur në Romë pasditen e sotme dhe nga aeroporti ëstë nisur menjëherë drejt një klinike për të kryer vizitat mjekësore, para se të hedhë firmën mbi kontratën që do ta lidhë për 5 sezone me klubin verdhekuq.

Për mbrojtësin 21-vjeçar shqiptar patën shfaqur interes të fortë klube të shumta italiane dhe europiane, por në fund ishte Roma që “dogji” konkurrencën, duke i ofruar Veronës 30 milionë euro për kartonin e Kumbullës dhe këtij të fundit një kontratë 5-vjeçare me pagë 2.2 milionë euro në sezon.

Megjithatë dokumentet e zbuluara nga gazetari i njohur italian Gianluca Di Marzio zbulojnë se Roma ka disa vite që ndjek mbrojtësin e Kombëtares Shqiptare dhe se mund ta kishte marrë shumë më lirë, nëse do kishte lëvizur më herët.

Në fakt bëhet fjalë për një raport të Giorgio Boscolos, atëherë vëzhgues talentesh për skuadrën e Romës, i cili kishte ndjekur një ndeshje mes të rinjve të Veronës dhe atyre të Latinës, dhe kishte evidentuar pikërisht djaloshin shqiptar.“Tregon personalitet, qetësi në menaxhimin dhe shpërndarjen e topit, strukturë optimale fizike, në raport me moshën dhe mundësi të larta përmirësimi. I kujdesshëm dhe i vendosur në markim, sulmon shumë mirë topin dhe kundërshtarin dhe është shumë i fortë në luftën në ajër. Futbollist shumë interesant”, shkruan në përshkrimin e tij për Kumbullën, Boscolo, i cili u sugjeron drejtuesve të Romës që ta blejnë menjëherë mbrojtësin.

Verdhekuqtë dëgjuan këshillën e vëzhguesit të tyre dhe provuan menjëherë transferimin e djaloshit shqiptar, por Verona “ngriti murin” dhe e cilësi të pashitshëm Kumbullën, duke besuar maksimalisht në cilësitë e tij dhe koha u dha të drejtë, pasi sot po arkëtojnë plot 30 milionë euro.

Atëherë Giorgio Boscolo sapo kishte ardhur te Roma, pas një eksperience te Sampdoria e Juventus, ndërsa në Itali njihet si një nga vëzhguesit më të spikatur, që ndër vite ka evidentuar edhe emra të njohur të futbollit si Poli, Krsticic, Soriano e Obiang të cilët i sugjeroi te Sampdoria, Pogba e Coman te Juventus dhe emra “të panjohur” si Varane, Alaba, Kroos, Martial e Gnabry, për të cilët nuk ia dëgjuan asnjëherë këshillën.

LEXO TE PLOTE

Sport

“Teuta është si ne”, trajneri i Granadës i trembet ekipit shqiptar: Më bënë përshtypje…

Publikuar

-

Nga

Trajneri i Granadas, Diego Martinez, ka folur në konferencën për shtyp përpara ndeshjes me Teutën. Tekniku që drejton ekipin e La Liga-s ka vlerësimet më të larta për durrsakët, madje duke barazuar mentalitetin e dy ekipeve për të luajtur si një grup i vetëm dhe për të mbërritur te suksesi.

Në bazë të raportimit nga ana e “Supersport”, Diego Martinez e di faktin se Teuta luan do të luajë në mbrojtje për pjesën më të madhe të kohës dhe do të kërkojë shfrytëzimin e kundërsulmeve të saj. Në dukje mbetet një mision i vështirë, por asnjëherë nuk mund të quhet i pamundur, deri në vërshëllimën përfundimtare të arbitrit.“Teuta? Ekip që ka mbrojtje shumë të mirë dhe shfrytëzon kualitetet e saj. Nuk dua të përmend më tepër detaje. Më ka bërë shumë përshtypje rezistenca e tyre, mbrohen me shumë futbollistë dhe dinë të kundërsulmojnë.

Granada di të adoptohet ndaj kundërshtarit që ka përballë dhe do e shihni nesër. Presim një ndeshje të mirë dhe të marrim kualifikimin. Mentaliteti ynë është që të përballojmë sfidat si një skuadër e vërtetë. Të njëjtën frymë e kam vënë re që ka edhe Teuta. Do të jetë interesante si ndeshje”, u shpreh trajneri i Granadas.

LEXO TE PLOTE