Connect with Us

“Ishulli i pavdekshëm”/ Zbulohet vendi ku shumica e njerëzve jetojnë mbi moshën 100-vjeçare

Kuriozitete

“Ishulli i pavdekshëm”/ Zbulohet vendi ku shumica e njerëzve jetojnë mbi moshën 100-vjeçare

Publikuar

-

“Ishulli i pavdekshëm”/ Zbulohet vendi ku shumica e njerëzve jetojnë mbi moshën 100-vjeçare

Përtej skajit më jugor të Japonisë shtrihet një ishull i njohur si “Ishulli i pavdekshëm”.  Për herë të parë, numri i njerëzve të moshës mbi 100-vjeç në Japoni ka shkuar në mbi 80 mijë persona.  Ata nuk e kanë gjetur burimin e rinisë, por pleqtë e Okinawa duket se e dinë sekretin për të jetuar një jetë të gjatë dhe të lumtur. Mosha mesatare e burrave në këtë zonë të Japonisë është mbi 80 vjeç, ndërsa i grave mbi 86 vjeç.

Dhe kjo nuk është e gjitha, ka katër herë më shumë njerëz mbi 100 vjeç se në çdo vend tjetër.

Në mënyrë të pabesueshme, këta ishuj japonezë kanë 80% më pak të ngjarë se perëndimorët të kenë sëmundje koronare të zemrës, ose kancer të gjirit ose prostatës dhe kanë nivelet më të ulëta në botë për tre shkaqet kryesore të vdekjes, sëmundjet e zemrës, goditja në tru dhe kanceri.  Sëmundjet “e moshës së vjetër” të tilla si Alzheimers janë pothuajse të padëgjuara, edhe pse ka një përqindje të lartë të banorëve të moshuar.

Dr. Craig Willcox,  Profesor i Gerontologjisë dhe Hulumtues Bashkë-Kryesor i Studimit Njëqindvjeçar të Okinaëa-s , thotë se Okinaëans kanë faktorë gjenetikë që i ndihmojnë ata të arrijnë mosha më të larta. Ai jeton në Okinawa dhe studion njëqindvjeçarë që nga viti 1994.

Por gjenetika nuk është i vetmi faktor që rrit jetëgjatësinë. “Ajo që po shton rritjen e qindvjeçarëve është kryesisht një fenomen jetese,” thotë ai. “Ne kemi kujdes shëndetësor shumë më të mirë; dieta japoneze, veçanërisht dieta Okinawa, ka qenë gjithmonë një dietë e shëndetshme ”. Studimet kanë treguar se shumica e Okinavanwve që kanë migruar në vendet e tjera janë bërë ashtu si ne të tjerët, pavarësisht gjenetikës së tyre.

Dieta “Okinawa”

LEXO EDHE:  Kendall Jenner : Ja sekreti im

E ashtuquajtura “dieta Okinawa” ka fituar famë ndërkombëtare ndërsa njerëzit në të gjithë botën adoptojnë kuzhinën e pasur me super-ushqim të Japonisë në një përpjekje për të ngrënë rrugën e tyre në një shekull. Njerëzit në ishullin e vogël hanë atë që është në dispozicion të tyre dhe shumicën e kohës ushqimi i tyre është i freskët dhe i gjallë. Ushqimet e plota të sojës, të tilla si tofu, kanë zënë një pjesë të madhe të vakteve të tyre për shekuj me radhë. Një kastravec me pamje të lezetshëm i quajtur pjepër i hidhur, i pasur me lëndë ushqyese, është një nga perimet më të njohura të ishullit.

Patatet e ëmbla, prodhimet e detit dhe algat e detit janë gjithashtu pjesë e kësaj diete 96% me bazë bimore .Pavarësisht restoranteve të ushqimeve të shpejta që shfaqen në ishullin e tyre në vitet e fundit, njëqindvjeçarë të tillë si Ushi Okushima kanë zgjedhur t’i përmbahen kësaj diete të pasur me bimë dhe barëra medicinale, e cila është provuar se ul rrezikun e kancerit, çmendurisë dhe sëmundjeve të zemrës.

Ata i mbajnë madhësitë e pjesëve të vogla, duke mbështetur mantrën Okinaëan “hara hachi bu”, që do të thotë “ha derisa të jesh plot 8/10-të”. Okushima, i cili jetoi deri në 109 vjeç, ishte banori më i famshëm i Ogimi, një fshat i vogël në veri të Okinawa-s. Ajo u shfaq në disa dokumentarë dhe një film të quajtur ‘Si të jetojmë përgjithmonë’ në 2011. Ndërsa ndau një filxhan çaji jeshil çdo ditë me miqtë, ajo deklaroi, “Të gjithë janë të shëndetshëm sepse ne kemi shumë peshq në këtë fshat dhe ajrin është bukur.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTOT-Ka ujë në Hënë/ NASA zbulon “xhepa të vegjël” akulli në sipërfaqen hënore

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Ka ujë në Hënë/ NASA zbulon "xhepa të vegjël" akulli në sipërfaqen hënore

Ditën e djeshme Nasa ka konfirmuar për herë të parë se në sipërfaqen e Hënës ka ujë. Kjo do të thotë se është e mundur që uji të jetë lehtësisht i arritshëm dhe jo vetëm në krateret e thella, me hije të përhershme të polit të jugut, siç mendohej më parë.

Kështu që misionet e ardhshme në hënë mund të zgjaten duke përdorur këto molekula uji të cilat janë të shpërndara nëpër hënë. Astronautët mund të përdorin burimin natyror, i cili mund të ketë mbërritur përmes kometave ose erërave diellore dhe ta shndërrojnë atë në oksigjen ose ujë të pijshëm për të mbajtur një koloni të ardhshme.

Shkencëtarët gjithashtu thonë se uji mund të përdoret për të bërë karburant raketash, misione lehtësuese dhe ulje të kostove të misionit për të bërë më të lehtë dhe më të lirë udhëtimet ndërplanetare në hapësirë. Më parë, studiuesit spekuluan se uji ishte i pranishëm vetëm në kurthe të ftohtë dhe nuk ishin në gjendje të provonin se ishte ujë dhe jo një molekulë e ngjashme e quajtur hidroksil, e cila gjendet në pastruesin e kullimit. Studimi i NASA-s përdor një Boeing 747 të konvertuar që lundron rreth Tokës mbi re në një lartësi prej më shumë se 41,000 metra të quajtur Sofje.

Ishte ngarkuar me sqarimin e gjetjeve të botuara në 2009, të cilat zbuluan hidrogjen dhe oksigjen molekular në sipërfaqen e hënës.Sidoqoftë, për shkak të natyrës së analizës dekadëshe, astronomët nuk ishin në gjendje të thoshin nëse ishte apo jo përbërës uji (H2O) ose hidroksil (OH), kimikati i gjetur në pastruesin e kullimit, për shkak të ngjashmërisë në nënshkrimin e tyre kimik.

LEXO EDHE:  WhatsApp ka një opsion sekret që do t’u pëlqejë tej mase

LEXO EDHE:  Test/ Imazhi i parë që sheh të zbulon sekretin e nënvetëdijes tënde

Dr Nick Tothill, një fizikan në Universitetin Perëndimor të Sidneit, i cili nuk ishte i përfshirë në kërkim, tha: ‘Problemi ishte që nënshkrimi i akullit të ujit që u gjet më parë po na tregonte vërtet se kishte atome oksigjeni dhe hidrogjeni të lidhur së bashku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT-Ishuj të mbuluar me mjegull, ylberë mahnitës dhe goditje epike të rrufeve

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Ishuj të mbuluar me mjegull, ylberë mahnitës dhe goditje epike të rrufeve

Këto pamje magjepsëse panoramike janë përzgjedhur si fituesit në Çmimet Ndërkombëtare Epson Pano 2020.

Këtë vit konkursi mori 5,859 kërkime nga 1,452 fotografë profesionistë dhe amatorë në 96 vende një rekord për historinë e tij 11-vjeçare të cilët garonin për mijëra dollarë para dhe çmime.

Fituesi i përgjithshëm i Konkurrencës së Hapur ishte Matt Jackisch nga Kanada me një fotografi mahnitëse të një peme të vetmuar në një peizazh të mbuluar me dëborë në British Columbia, Kanada.

Organizatori i konkursit David Evans tha: ‘S’është nevoja të them se ky është një vit për t’u mbajtur mend. Ne menduam se sistemet e reja të hyrjes dhe gjykimit do të na bënin mjaft të zënë , atëherë bota ndryshoi. Ne u dyfishuam dhe u futëm në punë, dhe rezultati është një vit rekord për Pano Awards. Ne jemi të mbingarkuar me nivelin e mbështetjes nga hyrësit dhe sponsorët, veçanërisht Epson, dhe ju falënderojmë shumë të gjithëve dhe gjithashtu urojmë fituesit dhe pjesëmarrësit me rezultatin më të lartë për vitin 2020 viti që na ndryshoi të gjithëve‘./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT-E kërcënuan me armë dhe i mbijetoi temperaturave deri në 50 gradë/ Aventura e eksploruesit në kufijtë më të rrezikshëm të botës

Publikuar

-

Nga

FOTOT-E kërcënuan me armë dhe i mbijetoi temperaturave deri në 50 gradë/ Aventura e eksploruesit në kufijtë më të rrezikshëm të botës

Të thuash që Reza Pakravan ka etje për aventura mund të jetë nënvlerësim. Duket se ai është absolutisht duke gulçuar për të gjetur pikat e shitjes së tij të para në lojë. 46-vjeçari ka përshkuar 11,000 milje nga Norvegjia në Afrikë , duke luftuar hajdutë dhe duke luftuar me malarjen gjatë rrugës, duke udhëtuar me biçikletë nëpër shkretëtirën e Saharasë dhe ndërmori një udhëtim prej 4000 milje nëpër pyllin e Amazonës. Kjo do të mjaftonte për të gjithë jetën por për Rezan jo.

Vitin e kaluar ai ishte përsëri në kufijtë e egër të udhëtimit, këtë herë duke udhëtuar në të gjithë gjerësinë e Afrikës nga Senegali në Somali përmes Sahelit, një rrip toke që shtrihej përtej kufirit jugor të shkretëtirës Sahara. Është një odise mahnitëse e kronizuar nga shfaqja e re me katër pjesë Kufijtë më të Rrezikshëm të Botës. Dhe titulli nuk është hiperbolë.

Ai i tha MailOnline Travel: ‘Më mbajtën nën kërcënimin e armës në Nigeri. Isha në shkretëtirë në periferi të Agadezit, duke filmuar migrantët ndërsa u nisën për në Libi dhe më pas në Evropë. Ndërsa isha duke i intervistuar ata, disa burra papritmas më afruan me fytyrat e mbuluara. Ata ishin kontrabandues njerëzish dhe nuk na donin ne ose kamerat tona atje. Ata kërcënuan se do të më qëllonin nëse nuk largohesha menjëherë. Ishte e tmerrshme. ‘

Dorëzimi te inteligjenca sundaneze ishte një tjetër ‘moment i errët’.Ai tha: ‘Unë hyra në Sudan përmes Darfurit dhe, pavarësisht se kisha të gjitha lejet dhe dokumentet përkatëse, u arrestova nga ushtria dhe u dorëzova në shërbimet e inteligjencës sudaneze. Vendi po kalonte një revolucion dhe ata nuk na donin atje. Kam kaluar katër ditë nën arrest, plotësisht i shkëputur nga pjesa tjetër e botës, duke mos ditur se çfarë do të bënin me ne. Ishte një moment shumë i errët. ‘

Qëllimi i udhëtimit tre muaj e gjysmë ishte të tregonte historitë e patreguara të atyre që jetojnë në tokat e egra të këtij kufiri të tensionuar. Për ta bërë këtë, Reza udhëtoi me vendasit siç bëjnë me çfarëdo mjeti të disponueshëm, qoftë në karrocat e kafshëve, në pjesën e pasme të kamionëve ose në këmbë. Ai gjithashtu hëngri të njëjtat ushqime lokale nga të njëjtat tasa.

LEXO EDHE:  Kendall Jenner : Ja sekreti im

LEXO EDHE:  -38 kilogram, këngëtari shqiptar tregon sekretin e rënies në peshë

Rezultati është një ‘depërtim unik’ në disa nga kulturat më të larmishme dhe magjepsëse në tokë. Dhe ai rrezikoi jetën e tij në shumë raste për ta sjellë atë. Si dhe momentet e tij të tmerrshme në Niger dhe Sudan, Reza u kap në një grindje midis Ushtrisë Maliane dhe al-Kaidës dhe u shpëtoi për pak sulmeve nga Boko Haram në Diffa, një nga qytetet më të rrezikshme në botë. Nga fundi i udhëtimit të tij epik 5,000 milje, Reza kaloi vendin më të nxehtë në tokë, Depresionin Danakil në Etiopi, në kohën më të nxehtë të vitit, duke përjetuar temperatura deri në 50C.

LEXO TE PLOTE