Connect with Us

Dikur vlente 49 mln euro, nuk do e besoni ç’ka ndodhur sot me Dionis Avdiajn

Sport

Dikur vlente 49 mln euro, nuk do e besoni ç’ka ndodhur sot me Dionis Avdiajn

Publikuar

-

Donis Avdijajn e ndjek kudo fama e një klauzole prej 49 milionë eurosh që i vuri Shalke kur ishte adoleshent e vendoste rekorde në futbollin e të rinjve në Gjermani. Shumë i talentuar, por paksa problematik për t’u menaxhuar me sjelljet e tij jashtë fushës së lojës, Avdijaj ka bërë shpesh bujë me mënyrën se si është larguar nga klubet, edhe pse ishte kthyer në një prej të preferuarve të tifozëve.

Kjo ka bërë që në vitet e fundit ai të ndryshojë vazhdimisht skuadër, me eksperincën e fundit atë te Harts në Skoci që nuk shkoi edhe aq mirë. “Mendoj se do të kishte qenë më mirë që të qëndroja në Holandë. Kampionati i Eredivisie ofron një lojë të cilësisë të lartë dhe jeta e struktura e saj është e ngjashme me atë në Gjermani. Atje ndjehehesha shumë rehat. Duhej të kisha qëndruar një vit më shumë”, kujton Avdiaj për mediat gjermane eksperiencën e tij te Vilem II ku në 15 ndeshje shënoi 4 gola e dha 3 asiste, para se të largohej nga klubi si i padëshiruar.

“Mendoj se edhe kthimi në Bundesligë do të kishet qenë më i lehtë nëpëmrjet Holandës”, vijoi lojtari i cili është në bisedime për t’u bërë pjesë e Tyrkgyçy Mynih, një klub i sapongjitur në kategorinë e tretë gjermane. “Mynihu është një qytet i bukur, por çdo gjë do e diskutoj me menaxherin tim”, tha lojtari,

Ai kishet një këshillë edhe për talentin e Borusia Dortmund, 17-vjeçarin Jusufa Mukoko, i cili kishte thyer të gjithë rekordet e golave që kishte vendosur Avdijaj në kampioantet e moshave. “Ai është një lojtar i shkëlqyer. Ai më kontaktoi një herë dhe më pyeti çfarë mendoja. I thashë të njëjtën gjë që do t’i kisha thënë sot vetes time. Qëndro me këmbë në tokë, puno shumë dhe mos hiq asnjëherë vëmendjen nga objektivi”, ishin fjalët e Avdijajt.

“Donisi i mëparshëm mendonte se mund të mbështetej vetëm te aftësitë e tij dhe nuk kishte nevojë për mbështetje profesionale. Sot e di që të duhet kjo mbështetje, shumë stërvitje, punë e vështirë dhe mirëkuptim, duhet edhe durim për të marrë vendimet e duhura”, theksoi talenti kosovar i cili për një periudhë kohe ishte edhe pranë përfaqësueses shqiptare të futbollit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Rregullorja e Euro 2020/ Ja çfarë ndodh nëse ka barazim pikësh në fazën e grupeve

Publikuar

-

Nga

Nëse dy apo më shumë skuadra në të njëjtin grup renditen me pikë të barabarta pas ndeshjes së tretë, këto janë kriteret që e përcaktojnë renditjen e tyre përfundimtare:

a. numri i pikëve të fituara në ndeshjet direkte mes skuadrave në fjalë.

b. golavarazhi më i mirë nga ndeshjet direkte mes skuadrave në fjalë.

c. numri më i madh i golave të shënuar në ndeshjet direkte mes skuadrave në fjalë.

d. nëse pasi janë aplikuar kriteret nga a) në c) dhe skuadrat janë të renditura në barazim, atëherë kriteret nga a) në c) riaplikohen edhe një herë për ndeshjet mes skuadrave të mbetura të grupit për të përcaktuar renditjen e tyre përfundimtare. Nëse as kjo procedurë nuk i jep zgjidhje situatës, atëherë aplikohen kriteret nga e) deri në i) për t’i dhënë zgjidhje renditjes së dy apo më shumë skuadrave ende në barazim.

e. golavarazhi në të gjitha ndeshjet e grupit.

f. numri më i madh i golave të shënuar në të gjitha ndeshjet e grupit.

g. numri më i madh i fitoreve në të gjitha ndeshjet e grupit.

h. pikët më të pakta disiplinore bazuar vetëm te kartonët e verdhë dhe të kuq, të marra në të gjitha ndeshjet e grupit (kartoni i kuq = 3 pikë, kartoni i verdhë = 1 pikë, kartoni i kuq pas dy të verdhave në një ndeshje = 3 pikë).

i. renditja e përgjithshme në kualifikueset e Europianit. Nëse dy skuadra kanë të njëjtin numër pikësh dhe të njëjtin numër golash të shënuar dhe pësuar, e luajnë ndeshjen e tyre të fundit në grup përballë njëra-tjetrës dhe janë sërish në barazim total në fund të ndeshjes, atëherë renditjet e tyre përfundimtare do të përcaktohen nga goditjet e 11-metërshave, me kusht që asnjë skuadër tjetër brenda grupit të mos ketë të njëjtin numër pikësh, pasi të kenë përfunduar të gjitha ndeshjet e grupit.

LEXO TE PLOTE

Sport

Edhe Holanda pret biletën e kualifikimit, “heq qafe” Austrinë

Publikuar

-

Nga

Kombëtarja e Holandës e ka fituar edhe ndeshjen e dytë kualifikuese në kuadër të fazës grupore të ‘Euro 2020’.

Në sfidën e zhvilluar në Johan Cruijff ArenA të Amsterdamit, Tulipanët fituan me rezultat 2-0 ndaj Austrisë duke siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Kampionatit Evropian.

Kombëtarja portokalli ka triumfuar falë golave të Memfis Depaj me penallti në minutën e 11′ dhe të Dumfrajs falë kundërsulmit “vrastar” të Malen dhe anësori i PSV-së tregohet i saktë përpara porte.

Me këtë fitore “tulipanët” bëhen kombëtarja e tretë që kualifikohet për më tej në EURO 2020, pas Italisë dhe Belgjikës. Në Grupin C, Holanda lë pas Ukrainën, Austrinë dhe Maqedoninë e Veriut.

LEXO TE PLOTE

Sport

Nuk ndalet Partizani, i rrëmben Vllaznisë edhe Dejan Shehin

Publikuar

-

Nga

Tashmë është zyrtare, Dajan Shehi nuk është më pjesë e Vllaznisë, por në të njëjtë kohë është bërë lojtar i Partizanit. Lajmin e largimit e konfirmon vete lojtari.

POSTIMI I DAJAN SHEHIT 

“Pas dy sezoneve të mrekullueshme me Vllazninë doja t’iu njoftoja se nuk do të jem më pjesë e klubit të Vllaznisë. I falënderoj shumë për mundësinë që më dhanë të isha pjesë e klubit, Kryetaren e Bashkisë Voltana Ademi, drejtorin Suad Lici dhe sponsorin Alban Xhaferi. Falenderoj gjithashtu stafet teknike që kam punuar dhe më kanë mbështetur këto dy sezone ku isha i pranishëm.

Sigurisht një falënderim i madh është dhe për të gjithë shokët e ekipit që kemi qëndruar të gjithë të bashkuar. Nuk mund të mungonte dhe falënderimi pët të gjithë tifozët e mrekullueshëm të Vllaznisë që na kanë mbështetur dhe për çdo emocion që na kanë përcjell.”

LEXO TE PLOTE