Connect with Us

Darka Mitsotakis-Rama/ Ja temat që u diskutuan

Aktualitet

Darka Mitsotakis-Rama/ Ja temat që u diskutuan

Publikuar

-

Darka Mitsotakis-Rama/ Ja temat që u diskutuan

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis organizoi dje një darkë me Kryeministrin Edi Rama. Rama ndodhet në Athinë për shkak se do të marr pjesë në pjesë në konferencën e The Economist.

Në një deklaratë zyrtare për takimin me kryeministrin shqiptar Edi Rama  jënë zbardhur edhe temat e diskutimit mes dy kryeminstrave.

Ku në focus ishin çështja e monoriteteve, perspektiva evropiane të Shqipërisë, të cilën Greqia e ka mbështetur me kalimin e kohës, gjithmonë duke respektuar kushtëzimin relativ të vendosur nga Këshilli Evropian. Ata shprehën kënaqësinë e tyre për bashkëpunimin e tyre brenda NATO-s.

“Diskutim i veçantë u bë për Pakicën Kombëtare Greke në Shqipëri, e cila duhet të jetë një urë miqësie dhe bashkëpunimi midis dy popujve, ndërsa theksi u vu në forcimin e marrëdhënieve dypalëshe ekonomike dhe tregtare. Rama e Mitsotakis shprehën kënaqësinë e tyre për integrimin e përkryer të qetë të qytetarëve shqiptarë që jetojnë në Greqi.

LEXO EDHE:  Rama vijon “betejën” për Teatrin/ Mesazh nëpërmjet një tjetër artisti

Në fund, ata ranë dakord të punojnë së bashku në mënyrë që të dy vendet të zgjidhin shpejt çështjet e pazgjidhura në të kaluarën në një kontekst dypalësh dhe të lëshojnë potencialin e madh që mund të krijojë marrëdhënia strategjike midis dy vendeve”, deklaroi zyra e kryeministrit Mitsotakis.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Profesori kërkesë publike Shahinit/ Para se të ikësh bëje një akt qytetar

Publikuar

-

Nga

“Jam zhgënjyer me të gjithë…”/ Shahini reagon për herë të parë pas largimit

Profesor Ilir Pecnikaj ka komentuar vendimin e kryeministrit Edi Rama, për të zëvëndësuar ministren e Arsimit, Besa Shahini, me deputeten Evis Kushi.

Në një postim në rrjetet sociale, profesori e krahason qeverinë “Rama”, me Perandorinë Osmane, ku ministrat sipas tij janë “kukulla” të kryeministrit.

Gjithashtu ai i drejton edhe një kërkesë ministres në largim, Besa Shahini, ndërsa shkruan se para se Meta të firmosë dorëheqjen e saj, kjo e fundit duhet të bëjë një akt qytetarie.

Pecnikaj i kërkon Shahinit të firmosë një urdhër që fëmijët nga 0-14 vjeç, të mos jenë të detyruar të mbajnë maska në shkollë.“KUR TURI BEHET TAO-TAO

Veziri, në kohën e perandorisë Turke, ishte njeriu më i lartë i perandorisë, pas Sulltanit, por për sulltanin ishte skllavi numër një. Sulltani kishte të drejtë, jo vetëm ta shkarkonte, por edhe ti hiqte kokën vezirit.
Në Shqipëri sot jemi në kushte të tilla…
Ministrat kukulla të Sulltan Surrelit janë .
Nuk kemi parë në asnjë vend demokratik të botës që një ministër të japë “gjoja” dorëheqje duke pire kafe me kryeministrin, dhe pas të pasmeve të saj (tij) të jetë, direkt ai (ajo) që do e zëvendësojë.
Prandaj është e pa mundur që një ministër të ketë sukses në një qeveri të tillë .
Besa, qe besa ju iket, por të jesh e sigurt se nuk ke lënë asnjë boshllek në oborrin e sulltanit, e aq më pak që të jetë mbushur një boshllek nga Kushi(askushi).
Kushi nr e celularit të Tao-Taos e të kryesikurimsit të shtetit i ka, dhe sigurisht i mban në listën e të preferuarve, kuptohet pas Sulltanit. Kaq është detyra e një veziri të mirë.
Besa, qe besa, ajo kafja që pive me Sulltanin ngjante me kafen e një funerali të paralajmëruar, atë të rilindjes.
Besa, qe besa, ty kurrë nuk të ka sulmuar kush se ishe “gegë” e aq më pak se ishe kosovare, por vetëm për faktin se ishe thjeshtë aty ku nuk të takonte të ishe.
Besa, pash besen, bëje një akt qytetar, para se Meta të vulos dorheqjen tende. Nxirr një vendim për të hequr maskat kalamajve, sepse;
E para asnjë vend i Europes së qytetruar nuk e ka, pra i ndalon mbajtjen e maskave për fëmijët 0-14 vjeç
E dyta “de jure” e “de facto”, nëse e le kështu po na len si një vilajet vasal të ish-perandorisë Otomane, në Albanostan të vërtetë… ,
dhe e treta, fjale veshi (të ngel mes nesh), po ja le kësaj (as)Kushi-it, që do më shumë partinë se Shqipërinë, nuk ka për të bërë asnjë “vërë” në ujë, për këtë punë.”-shkruan profesor Pecnikaj.

LEXO EDHE:  Fyerje në parlament/ Rama-Berishës: Gruas dhe familjes sime ia ha…

LEXO EDHE:  “Ultimatumi” për shkarkimin e Ardi Veliut/ Zbulohet kush e mban “peng” Ramën, pse hesht Lleshaj

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Surprizat e motit/ Ja sa do të arrijnë temperaturat

Publikuar

-

Nga

Surprizat e motit/ Ja sa do të arrijnë temperaturat

Sipas Meteoalb, vendi ynë do të mbetet me alternime kthjellimesh dhe vranësirash të pakta gjatë paradites.

Kurse në orët e mesditës dhe pasdites vranësirat do të bëhen më të dukshme në territor, ku do të jenë më të theksuara në zonat përgjate kufirit Lindor.Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë, duke luhatur vlerat ditore nga 14°C deri në 37°C.

LEXO EDHE:  Fyerje në parlament/ Rama-Berishës: Gruas dhe familjes sime ia ha…

LEXO EDHE:  Nis puna për zbatimin e vetingut/ BE 90 milionë euro për Shqipërinë

Era do fryjë e lehtë në tokë dhe mesatare në det, me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Verior-Verilindor duke krijuar dallgëzim 3 ballë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Horoskopi i ditës, 16 shtator 2020

Publikuar

-

Nga

Horoskopi, 16 shtator 2020

Dashi
Atmosfera është e mbushur me mundësi konstruktive, sidomos në punë dhe në çështjet financiare. Jeta sociale paraqitet e mirë. Njohje të reja dhe takime nuk do të mungojnë.

Demi
Ndikimi i Mërkurit dhe Jupiterit ju sjell pak tension në sferën profesionale. Duhet të tregoheni mëse të ekuilibruar për të mos komprometuar raporte që mund të jenë të dobishme për ju.

Binjakët
Mërkuri në shenjë sjell avantazhe në punë. Kontakte dhe akorde të ndryshme do t’ju përshpejtojnë ritmet e “konkluzionit”. Në dashuri mundohuni të evitoni grindjet me partnerin.

Gaforrja
Ndryshimet planetare do t’ju ndihmojnë të realizoni qëllimet tuaja edhe pse për momentin ju duket çdo gjë e komplikuar. Nëse jeni single duhet të prisni momentin e duhur.

Luani
Ndiheni disi të lodhur dhe keni mungesë përqendrimi. Ndoshta një pushim i vogël s’do t’ju bënte keq. Bëni kujdes të mos humbisni apo të harroni gjëkundi sendet tuaja personale.

Virgjëresha
Duhet të vendosni se ku të duhet jepni tërë energjitë dhe kohën tuaj, dhe nga se të hiqni dorë. Mos harroni të zgjedhësh mund të thotë “të fitosh”. Një fazë magjike paraqitet për dashurinë.Peshorja
Impenjimet që keni marrë gjatë gjithë kësaj kohe në sferën profesionale do t’ju ju japin një rezultat që do t’ju gëzojë edhe në fushën financiare. Bëni kujdes me shëndetin.

LEXO EDHE:  Basha dënon dhunën ndaj studentëve/  Akt marrëzie i një njeriu të rrezikshëm

LEXO EDHE:  Basha dënon dhunën ndaj studentëve/  Akt marrëzie i një njeriu të rrezikshëm

Akrepi
Puna ju kërkon një përqendrim maksimal. Tregohuni më diplomatik në takime të rëndësishme ku mund të varet karriera juaj. Një mbrëmje pasionale në krahët e partnerit do t’ju relaksojë.

Shigjetari
Marsi në shenjë vazhdon t’ju garantojë energji të dobishme për të përballuar impenjimet e shumta. Mërkuri në orbitë, mund të akselerojë ritmet e pushtimit të ndonjë zemre nëse jeni vetëm.

Bricjapi
Afërdita prek shenjën tuaj dhe sjell një valë optimizmi dhe fat, që do t’ju ndihmojë të superoni çdo vështirësi. Do të merrni një lajm që do t’ju programojë një takim plot premtime të çdo lloji.

Ujori
Dita e sotme mund të jetë e favorizuar për transferta, spostime të vogla dhe pritje për para. Duhet të përfitoni nga takimet fatsjellëse që krijohen papritur gjatë gjithë javës.
Peshqit
Marsi në kundërshtim me shenjën tuaj ju bën të ndiheni pesimist kundrejt iniciativave që keni marrë. Në dashuri, një ndjenjë e re mund të lerë rrënjë që do t’ju paguajnë nga tensionet në sferat e tjera.

LEXO TE PLOTE