Connect with Us

Berisha ngre akuza të forta/ Hashim Thaçi tentoi zmadhimin e Serbisë

Politikë

Berisha ngre akuza të forta/ Hashim Thaçi tentoi zmadhimin e Serbisë

Publikuar

-

Berisha ngre akuza të forta/ Hashim Thaçi tentoi zmadhimin e Serbisë

Kryeministri Sali Berisha ka hedhur akuza të forta ndaj presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministrit Edi Rama.

Ashtu siç ka deklaruar edhe më parë, Berisha pretenedon se Rama dhe Thaçi kanë punuar me presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç për të ndryshuar kufijtë.

“Thaçi dhe Rama kanë kryer tradhëti kombëtare me idenë për ndryshim kufijsh”, u shpreh ai në emisonin “Rubikon”, ndërsa Thaçin e quajti tradhtar.

Ish-kryeministri pretendon se presidenti i Kosovës ka tentuar të zmadhojë Serbinë duke i dhënë territoret e Kosovës.

Sipas tij, ka qenë Thaçi ai që ka propozuar zgjerimin e teritoreve të Kosovës.

LEXO EDHE:  Çfarë i tha Berisha?/Patozi zbardh bisedën: Ishte shumë i shqetësuar

“Sa herë ka deklaruar Thaçi se ndryshimi i kufijve është ide e imja dhe jo e Beogradit. Millosheviqi ishte që në tërësi ajo që quhej Kosovë i mbetet Serbisë dhe spastroheshin shqiptarët  dhe të vinin në rrafshin e Dukagjinit.

Thaçi tentoi zmadhimin e Serbisë, nuk mund të bëjë më shumë për tu quajtur tradhtar”, theksoi Berisha./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Vijon saga e mashtrimeve të Ilda Kërkapit/ I mori 2250 € burrit të parukieres, do e fuste shofer në Prokurori

Publikuar

-

Nga

Vijon saga e mashtrimeve të Ilda Kërkapit/ I mori 2250 € burrit të parukieres, do e fuste shofer në Prokurori

Nuk ka të ndalur saga e mashtrimeve financiare, të kryera nga Ilda Kërkapi, e afërmja e ish-kryeprokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llalla.

Kërkapi një studente ekonomiku, që pati akses për të hyrë dhe dalë në godinën e Prokurorisë, si pasojë e kryerjes së praktikës studentore në këtë institucion, rezulton të ketë mashtruar dhjetëra persona, duke i premtuar se kundrejt parave do i fuste në punë.

Mes shumë rastëve të mashtrimit nga kjo shtetase, disa prej njerëzve të mashtruar i janë drejtuar Prokurorisë dhe Policisë së Tiranës, duke kërkuar ndjekjen penale për të afërmen e Adriatik Llallës, e cila ka arritur ti mashtrojë, duke i marrë sasi të konsiderueshme lekësh dhe euro, me premtimin se do i fuste në punë pranë institucionit të Prokurorisë së Përgjithshme dhe Kontrollit të Lartë të Shtetit.

Një kallëzim i ri që ka mbërritur në Prokurori për Ilda Kërkapin, është rregjistruar në fund të muajit Gusht 2020. Personi i dëmtuar, është Kristo Domi, i cili në kallëzimin e tij ka treguar se është mashtruar nga Kërkapi, duke i marë shumën prej 2250 euro, në këmbim të punësimit të tij si shofer pranë Prokurorisë së Përgjithshme. “…në muajin shkurt 2020, Ilda Kërkapi, ka shkuar tek parukeria e gruas time me emrin R. Domi. Në diskutime e sipër ajo është paraqitur si person e njohur, duke treguar se punonte pranë Prokurorisë së Përgjithshme, por na ka thënë se në atë periudhë ishte me leje lindje.

LEXO EDHE:  Kosova, Serbia dhe SHBA-ja propozohen për çmimin Nobel 2021Kërkapi ka pohuar se ka njohje në Prokurori, dhe na ka pyetur si mua dhe bashkëshorten nëse donim që unë të punësohesha si shofer pranë Prokurorisë së Përgjithshme. Por për këtë punë, Ilda Kërkapi na ka kërkuar 2250 euro në këmbim të punës si shofer. Unë në datën 21 shkurt 2020, Ilda Kërkapit, i kam dhënë shumën prej 1250 euro dhe pjesën tjetër prej 1 mijë euro ja kam dhënë në datën 2 mars 2020, duke plotësuar kështu shumën totale prej 2250 euro.

LEXO EDHE:  Kosova, Serbia dhe SHBA-ja propozohen për çmimin Nobel 2021

Nga kjo kohë e deri më sot nuk më ka mbaruar punë si dhe nuk më përgjigjet për të më kthyer shumën e eurove që ia kam dhënë, duke më mashtruar çdo ditë, me justifikimet nga më të ndryshmet…”-ka treguar në kallëzimin e tij, Kristo Domi.

Bashkangjitur kallëzimit, Domi i ka vënë në dizpozicion Prokurorisë të gjitha bisedat në “Whatsapp” të kryera mes tij dhe Ilda Kërkapit.

Ky nuk është rasti i parë që Ilda Kërkapi, e afërmja e Adriatik Llallës, kallëzohet në Prokurori, pasi janë dhe shumë raste të tjera që tregojnë skemat mashtruese që Kërkapi praktikonte për ti marë euro dhe para, njerëzve të ndryshëm me premtimin se do i fuste në punë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi thirrje qytetarëve të Tiranës/ Bashkohuni me ne

Publikuar

-

Nga

“Kur dëgjova Gerin, thashë ka shpresë Monika!”/ Kryemadhi mbledh të rinjtë në Fier

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka publikuar pamje nga takimi i sotëm I ish-deputetes ERisa Xhixho me disa qytetarë të njësisë bashkiake nr.3, në Tiranë.

Kryemadhi ka bërë një thirrje të fortë për qytetarët e Tiranës, të cilëve i kërkon të bashkohen me LSI-në.

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim pretendon se duke qenë pjesë en partisë së saj do të mudn të bëhet ndryshimi I duhur për vendin.“Qytetarë të Tiranës! Le të bëhemi bashkë për të sjellë ndryshimin që i duhet vendit tonë. Bashkohuni me ekipin e LSI”, shkruan ajo në rrjete sociale.

LEXO EDHE:  Kryeministri përlotet në studio pas historisë së dhimbshme të 9-vjeçarit

LEXO EDHE:  Sinjale nga ndërkombëtarët/Rama tërhiqet brenda pak ditëve

Kujtojmë se takimet nga anëtarët e LSI po bëhen në kuadër të fushatës zgjedhore para zgjedhjeve parlamentare të 2021-shit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Evis Kushi në krye të Arsimit/ Gazetari i del në mbrojtje: Emërimi më i mirë në këto 30 vite

Publikuar

-

Nga

Evis Kushi në krye të Arsimit/ Gazetari i del në mbrojtje: Emërimi më i mirë në këto 30 vite

Emërimi i deputetës Evis Kushi në krye të Ministrisë së Arsimit, pas largimit të Besa Shahinit, u shoqërua me ragime të shumta.

Të shumtë ishin ata që e kritikuan ndërsa ministrja u përfol dhe  se u kap me punimeplagjiaturë.

Por kundër  këtyre sulmeve duket se është gazetari Ilirjan Blloshmi, ish student i saj në Fakultetin Ekonomik në Elbasan.

Në një reagim në rrjetet sociale, ai akuzon demokratët për këto sulme, ndërsa shton se nuk mund të krahasohet me të, as Lindita Nikolla dhe as Besa Shahini.

“Evis Kushin e kam pasur pedagoge per 3 vjet në fakultetin ekonomik. Më pas e kam pasur udheheqëse diplome. Nëse do pyesje në fakultetin ekonomik në Elbasan për pedagog të serioz do dëgjoje. Evis Kushi, Alketa Vangjeli, Blendi Himci.Të tjerët donin, lekun, psh Altin Idrizi kishte nënën seksere, Denada Krypa kishte vjerrën, Edi Domi kishte vjerrën e dytë, e kështu me radhë.

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Rrogat e ushtarakëve dhe mjekëve në Kosovë, dy herë më të larta se në Shqipëri

LEXO EDHE:  Dosja "Babale"/ Berisha nxjerr dokumenta zyrtare

Por Evisin nuk e duan ca demokratë që kanë mbaruar universitetin tek Kristali. Mjafton një krahasim i Linditës me Evisin për të parë ndyshimin. Nuk po e fus Besën se nuk ka asnje llogjikë karahasimi.

Në këto 30 vjet Evisi është emrimi më i mirë që ka ndodhur. Prandaj me qetë ju agallarë pa shkollë ose me diplome Kristali.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE