Connect with Us

Atentati për hakmarrje në Tiranë/ Klodiana Lala: Bomba ishte vendosur 1 javë më parë në automjet

Kronika

Atentati për hakmarrje në Tiranë/ Klodiana Lala: Bomba ishte vendosur 1 javë më parë në automjet

Publikuar

-

Atentati për hakmarrje në Tiranë/ Klodiana Lala: Bomba ishte vendosur 1 javë më parë në automjet

Gazetarja Klodiana Lala zbardhur detaje të reja nga atentati me tritoli ndaj 51-vjeçarit Preng Gjini, i ndodhur mbrëmjen e kaluar në zonën e “Vasil Shantos”.

E ftuar në “Real Story” ajo tha se ishte vendosur në mjet një javë më parë dhe ekzekutorët prisnin momentin që Preng Gjini të ishte vetëm në mjet për të bërë shpërthimin.

Sipas saj, autorët e atentatit kanë qenë në zonë, ku kanë monitoruar dhe vëzhguar në çdo hap Gjinin, derisa kanë kryer shpërthimin tronditës.

“Ka rezultuar që automjeti është në pronësi të djalit të hallës së Preng Gjinit, Fatjon Dautajt, që rezulton i punësuar në një shtypshkronjë, si menaxher. Preng Gjini e kishte larguar familjen në SHBA dhe ruhej jashtëmase. Herë pas herë ruante këtë makinë. Burimet policore, në dëshminë që kanë marrë nga Fatjon Dautaj, rezulton se ai ka marrë libra, i ka shpërndarë dhe në kthim është kthyer tek universiteti privat.

Aty ka mbërritur Gjini, i cili ka marrë mjetin për të udhëtuar në drejtim të një banese, që nuk dihet ende. Në momentin që ka dalë, në stacionin e parë është bërë shpërthimi i komanduar. Nga të dhënat paraprake, rezulton se bomba është mbajtur një javë në automjet. Ka qenë e fshehur aty dhe është pritur që Gjini të jetë i vetëm në makinë, dhe kanë dashur me çdo kusht ta eliminonin”, tha Lala./

Gazetarja Klodiana Lala zbardhur detaje të reja nga atentati me tritoli ndaj 51-vjeçarit Preng Gjini, i ndodhur mbrëmjen e kaluar në zonën e “Vasil Shantos”.

LEXO EDHE:  Eksploziv në Tiranë/ Njësia antieksploziv në vendngjarje

E ftuar në “Real Story” ajo tha se ishte vendosur në mjet një javë më parë dhe ekzekutorët prisnin momentin që Preng Gjini të ishte vetëm në mjet për të bërë shpërthimin.

Sipas saj, autorët e atentatit kanë qenë në zonë, ku kanë monitoruar dhe vëzhguar në çdo hap Gjinin, derisa kanë kryer shpërthimin tronditës.

“Ka rezultuar që automjeti është në pronësi të djalit të hallës së Preng Gjinit, Fatjon Dautajt, që rezulton i punësuar në një shtypshkronjë, si menaxher. Preng Gjini e kishte larguar familjen në SHBA dhe ruhej jashtëmase. Herë pas herë ruante këtë makinë. Burimet policore, në dëshminë që kanë marrë nga Fatjon Dautaj, rezulton se ai ka marrë libra, i ka shpërndarë dhe në kthim është kthyer tek universiteti privat.

Aty ka mbërritur Gjini, i cili ka marrë mjetin për të udhëtuar në drejtim të një banese, që nuk dihet ende. Në momentin që ka dalë, në stacionin e parë është bërë shpërthimi i komanduar. Nga të dhënat paraprake, rezulton se bomba është mbajtur një javë në automjet. Ka qenë e fshehur aty dhe është pritur që Gjini të jetë i vetëm në makinë, dhe kanë dashur me çdo kusht ta eliminonin”, tha Lala./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Atentati ndaj Preng Gjinit/ Artan Hoxha tregon detajet e reja, çfarë zbuluan kamerat e sigurisë

Publikuar

-

Nga

Atentati ndaj Preng Gjinit/ Artan Hoxha tregon detajet e reja, çfarë zbuluan kamerat e sigurisë

Gazetari investigativ Artan Hoxha ka zbardhur detaje të reja nga atentati me eksploziv që tronditi mbrëmë kryeqytetin.

Në një intervistë për ABC news, Hoxha tha se mina ishte e vendosur në krahun e pasagjerit, ndërkohë që objektivi ka qenë në timon.

“Nga të dhënat që kemi rezulton se eksplozivi është vendosur në krahun e pasagjerit, ndërkohë objektivi ka qenë në timon.

Është fat që makina me të cilin ka ndodhur atentati e ka marrë shumë pak minuta para se të ndodhte atentati.

Fakti që shpërthimi është bërë sa ka hyrë në urë ka minimizuar dëmet, Nëse do të ndodhte qoftë edhe 15 metra bë brendësi dëmi do të ishte edhe më i madh, qoftë edhe për njerëzit e pafajshëm.Duke e ditur që nuk mund t’i afroheshin me kollaj Preng Gjinit, kanë gjetur pikën e dobët, pikërisht momentin kur lëvizte me makinën e djalit të hallës, Fatjon Dautit.

Ai parkonte makinën e tij dhe merrte makinën e djalit të hallës. Ata kanë ruajtur momentin, kanë zbuluar që në qytet lëvizte me makinën e djalit të hallës.

LEXO EDHE:  Atentati ndaj Preng Gjinit/ Artan Hoxha tregon detajet e reja, çfarë zbuluan kamerat e sigurisë

LEXO EDHE:  Atentati në Elbasan/ Policia shoqëron 15 shtetas si të dyshuar

Nga informacionet që kam, janë gjetur kamerat ku është vendosur eksplozivi. Makina në të cilën ka ndodhur shpërthimi, dje ka qenë në Lushnje dhe nuk mund të lëvizë makina me minë poshtë, në Shqipëri. Prandaj këmbëngulja se mina është vendosur dje.

Përse u vendos në krahun e pasagjerit?- Sepse në qytet ka rezultuar se ai qëndronte në  sediljen e pasagjerit dhe jo të shoferit. Kjo ka bërë që eksploziv të vendosej në krahun e pasagjerit. Ndërkohë ai dje ka dalë vetë në timon. Shpërthimi ka shkatërruar motorin makinës dhe nuk i ka marrë jetën.

A mund ta anulonin atentatin, kur panë që ishte ulur në krahun e shoferit, por kanë menduar që nuk do të kishin rast të dytë për ta goditur”, tha Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Zjarri “përpin” disa hektarë ullishtesh në Rrogozhinë/ Flakët rrezikojnë varrezat e fshatit

Publikuar

-

Nga

Zjarri “përpin” disa hektarë ullishtesh në Rrogozhinë/ Flakët rrezikojnë varrezat e fshatit

Një zjarr masiv ka rënë pasditen e sotme në fshatin Zeshtik në Rrogozhinë, duke djegur disa hektarë me ullishte.

Sipsojë e erës së fortë, flakët janë afruar shumë pranë varrezave të fshtit duke rrezikur djegien e tyre.

Shërbimet Zjarrfikse të Rrogozhinës dhe banorë të fshatit po punojnë për shuarjen e tyre pavarësisht terrenit shumë të vështirë./CNA.alLEXO EDHE:  Si ishte përgatitur atentati dhe pse u qëllua “i forti” i Shkodrës

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident në Pogradec/ Furgoni i Policisë Kufitare përplaset me ”Audi-n”, përfundon jashtë rrugës

Publikuar

-

Nga

Aksident në Pogradec/ Makina e Policisë Kufitare përplaset me ”Audi-n”, përfundon jashtë rrugës

Një tjetër aksident është regjjistruar pasditen e sotme. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Petrushë të Pogradecit ku një  furgon i policisë kufitare raportohet se është përplasur me një makine tip Audi.

Për pasojë furgoni ka dalë nga rruga dhe është përplasur me barrierat anesore.

Deri më tani nuk raportohet për persona të lënduar, por vetëm për dëme materiale.Policia ndodhet në vendngjarje për zbardhjen e rrethanave të aksidentit./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE