Connect with Us

Skandali me tenderin 1.2 miliardë euro/ Sa është paguar Lulzim Basha që të heshtë?

Politikë

Skandali me tenderin 1.2 miliardë euro/ Sa është paguar Lulzim Basha që të heshtë?

Publikuar

-

“Nuk më largojnë dot këta bij komunistash”/ Kandidatja e PD-së i nxjerr bojën Bashës

Tashmë shqiptarët janë mësuar me denoncimet e kreut të Republikës së re, Lulzim Basha. Ai flet disa herë, dhe mesa duket pasi merr “haraçin”, hesht dhe nuk ndihet më.

Mesa duket, i tillë është edhe rasti i konçesionit të rrugës Milot-Fier.

Në fillim të korrikut 2020, CNA.al denoncoi aferën për ndërtimin e segmentit rrugor Milot-Fier. Ministrja e Infrastukturës Belinda Balluku ka thënë dhe vlerën e cila është 1.2 miliardë euro dhe ka shpallur publikisht garën ndërkombëtare.

Vlera e rrugës duket të jetë shumë e lartë nga realiteti i disa koncesioneve të mëparshme, të cilat janë anuluar dhe janë përfshirë në koncesionin e ri. Po ashtu CNA.al zbuloi se fituesi është i paravendosur. (Lexo këtu)

Më tej, reagoi edhe Partia Demokratike, e cila bëri disa denoncime.

Eksponentë të PD-së, dolën në disa konferenca shtypi, për të denoncuar këtë tender, të cilin e quajtën korruptiv.

Por, pas disa denoncimesh, për “çudinë” e të gjithëve, erdhi heshtja. Ashtu siç ka bërë edhe në raste të mëparshme, Luli heshti në lidhje me skandalin në fjalë.

Pra, çuditërisht Lulzim Basha, po hesht për një nga konçesionet me vlerën më të madhe në historinë e qeverisë shqiptare. Një nga PPP-të më të frikshme.

Por, heshtja e tij të çon në dyshime të forta, se pas saj fshihen pazare apo interesa klienteliste.

Mos vallë kunati ka marrë tender?

LEXO EDHE:  Dita e gjashtë e protestës/ Basha takon Fleckenstein

Mos vallë firmat afër Lulit kanë marë tendera?

Mos vallë ka një pazar firma fituese greke, tashmë e shpallur publikisht se do të nënkontraktojë kompani shqiptare sipas listës së ofruar nga njerëz afër Lulzim Bashës?

Apo do të ketë fonde të mëdha për Lulin, që ndoshta disa mund t’i jenë dhënë për t’i mbyllur gojën pasi ky është një koncesion i cili po bëhet me 1.2 miliardë euro. Në fakt vlerën e tij e ka sa gjysma e asaj që ka deklaruar qeveria.

Heshtja e Lulit pasi bëri disa denoncime jo vetëm ngre pikëpyetjet e mësipërme, por tregon edhe një herë kush është Lulzim Basha i vërtetë. Njeriu i pazareve me Edi Ramën, që shitet e blihet si plaçkë pazari në tregun çam./ CNA.al

Tenderi 1.2 miliardë dollarë/ Sa e bleu Rama heshtjen e Bashës për rrugën Milot-Fier?

Video-Skandali me rrugën 1.2 miliardë euro, Milot-Fier/ Fituesi është paracaktuar

Rruga Milot-Fier një aferë korruptive me fitues të paravendosur

Denoncimi i CNA.al për garën e aksit Milot-Fier/ Basha reagon një ditë me vonesë

“Kryeministri i projekteve të florinjta”/ Tabaku “i nxjerr bojën” Ramës: Po përgatit vjedhjen e fundit

Afera me rrugën Milot-Fier/ Paloka bën llogaritë, 23 deri në 24 milion euro vjedhje për kilometër

“Projekti Milot-Fier/ 5 ditë pas shfaqjes tenderi nuk ekziston, 4 pyetje për Ballukun dhe Ramën”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Prova për vaksinën/ Britania do të infektojë vullnetarë me koronavirus

Publikuar

-

Nga

Vullnetarë të shëndetshëm do të infektohen qëllimisht me koronavirus për të përshpejtuar zhvillimin e një vaksine, sipas planeve të shpallura nga qeveria britanike këtë javë. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell njofton nga Londra.

Në të gjitha provat aktuale të vaksinave të koronavirusit, vullnetarëve u jepet vaksina e mundshme – ose një placebo – dhe pastaj pritet derisa një numër i konsiderueshëm i tyre ekspozohet ndaj virusit gjatë jetës së tyre të përditshme. Kjo mund të zgjasë me muaj ose vite.

Qeveria Britanike njoftoi këtë javë se planifikon të fillojë provat e ashtuquajtura ‘sfidë njerëzore’ – duke infektuar qëllimisht vullnetarë të rinj dhe të shëndetshëm me virusin për të përshpejtuar zhvillimin e vaksinave. Disa njerëz kanë dalë deri tani vullnetarë.

Shumë njerëz (po) po vuajnë. Dua që kjo pandemi të marrë fund. Çdo ditë që kalon, rastet shtohen, më shumë njerëz po vdesin. Dhe nëse kjo provë e vaksinës mund të nënkuptojë se kjo periudhë traume për gjithë botën do të mbarojë më shpejt, unë dua të ndihmoj. Dua të jem pjesë e kësaj përpjekjeje“, thotë vullnetarja Danica Marcus.

“Personalisht, nuk mund ta lejoj këtë mundësi për të bërë diçka, të më kalojë kur jam shumë më pak i rrezikuar se njerëzit e tjerë“, thotë vullnetarja Alastair Fraser-Urqhart.

Qeveria ka në plan të investojë më shumë se 43.4 milionë dollarë për këtë provë. Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se mund të jetë domethënëse.

Ka një histori shumë të gjatë të përdorimit të kësaj metode për zhvillimin e një numri vaksinash, si për shembull vaksinat e kolerës dhe tifos“, thotë zëdhënësja e OBSH-së, Margaret Harris.

Megjithatë, OBSH-ja ka shprehur disa shqetësime.

LEXO EDHE:  Basha i vendosur/ Rama qeveris me krimin. Përgjigja jonë është përballja

LEXO EDHE:  Basha kapet sërish duke gënjyer/ Braktis propozimin për mandat dy-vjeçar të kryetarit të PD-së

“Vullnetarët duhet të japin pëlqimin e plotë dhe duhet të zgjidhen në një mënyrë që minimizon rrezikun ndaj tyre. Sepse po i ekspozon njerëzit ndaj një virusi për të cilin nuk kemi mjekim”, thotë zonja Harris.

Infeksionet, shtrimet në spital dhe vdekjet nga koronavirusi po rriten ndjeshëm në shumë vende të botës. Një vaksinë mbetet shpresa më e mirë për çdo kthim në normalitet.

Aktualisht nuk kemi një mënyrë për të ndalur transmetimin. Dhe nuk kemi as kapacitetin financiar për të dhënë për të gjithë popullatën që ka nevojë për mjekim trajtime të shumëfishta me antitrupa, steroide etj, si ato që mori Donald Trump. Kostoja është mjaft e lartë për këto lloj trajtimesh. Nuk kemi vaksinë. Dhe për këtë arsye, duhet të kontrollojmë përhapjen e këtij virusi – jo vetëm ta menaxhojmë, por edhe ta përmbajmë atë”, thotë Doktor Sterghios Moschos, i Universitetit Northumbria.

Presidenti Trump kohët e fundit u shtrua në spital dhe mori trajtim pasi doli pozitiv për virusin që shkakton sëmundjen COVID-19.

Synimi fillestar i ekipit britanik të kërkimit do të jetë të zbulojë sa është sasia më e vogël e virusit që mund të shkaktojë infektimin me COVID-19, duke përdorur doza të kontrolluara të virusit. Nëse miratohet nga rregullatorët dhe një komision etike, shpresohet që prova e plotë të fillojë në maj 2021 – akoma shumë muaj larg./VOA

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Bardhi nxjerr “zbuluar” Ramën/ Këmbana e alarmit po bie çdo ditë!

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi ka publikuar një video ku paraqet fjalimet e kryeministrit Edi Rama dhe i ballafaqon me vdekjen e 53-vjeçarit nga Ndroqi, Lutfi Çekiri i cili për 3 ditë kërkonte serum sa tek QSUT dhe tek Trauma.

Bardhi thekson se këmbana e alarmit po bie çdo ditë pasi shëndetësia është dështim i rëndë i Ramës.
Ai shton se për shkak të paaftësisë dhe papërgjegjshmërisë së qeverisë, familjet shqiptare po paguajnë shtrenjt.

“Shëndetësia është një nga dështimet më të rënda të Edi Ramës. Paaftësia, papërgjegjshmëria, vjedhja me koncesione e PPP po paguhen shumë shtrenjtë nga familjet shqiptare.
• Ilaçet nuk janë të sigurta.
• Sistemi është i rrënuar.
• Stafet mjekësore janë të keqpaguar. Shëndetësia falas nuk ekziston.
• Qytetarët harxhojnë mbi 300 milionë euro në vit tek privati.

LEXO EDHE:  Basha-Vuçiç: Të orientojmë të gjitha energjitë për të ardhmen e përbashkët të rajonit në BE

LEXO EDHE:  “I ka ikur truni komplet”/ Basha i përgjigjet “dhëmb për dhëmb” Ramës

Në video, Edi Rama vs. E Vërteta e qytetarit që humbi jetën duke kërkuar një serum nëpër spitale! Këmbana e alarmit po bie çdo ditë! Denonco, shpërndaje këtë video”, shkruan Bardhi në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vemtje dhe xhepistat e PD”/ Kandidati i Bashës që nuk mori mandatin, sulm ndaj Pollos, Bozdos & Co

Publikuar

-

Nga

Marin Suli, kandidati i kreut të PD Lulzim Basha, i cili nuk mori mandatin e deputetit ka sulmuar Genc Pollon, Enno Bozdon & Co.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Suli shprehet se nuk arrin t’i kuptojë ata që i vodhën dhe siglën PD para ca vitesh, duke i cilësuar si vemtje dhe xhepistat e PD.

“Të tërë i kuptoj që kanë opinion dhe bën mirë apo keq kushdo ish funksionar i lartë i PD, që bën ndonjë parti a i bashkohet ndonjë partie, po këta ish vemtje dhe xhepistat e PD që i vodhën dhe siglën PD para ca vitesh dhe as votat e grave që kanë në shtëpi nuk morën s’ i marr vesh?
Më ndihmon dot njeri të më ndriccojë se jam shumë i errët në mendime?”, shkruan Suli./CNA.al

LEXO TE PLOTE