Connect with Us

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh/ Alienët mund të jetojnë në këtë planet

Kuriozitete

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh/ Alienët mund të jetojnë në këtë planet

Publikuar

-

Shkencëtarët mund të kenë bërë vetëm një hap të madh përpara në kërkimin e alienëve , pasi zbuluan shenja jete në Venus.Një ekip ndërkombëtar astronomësh, i udhëhequr nga Universiteti Cardiff , kanë zbuluar një molekulë të rrallë të quajtur fosfinë në retë e Venusit.Sipas studiuesve, zbulimi tregon për jetën jashtëtokësore në Venus.

Për të zbuluar fosfinën, studiuesit përdorën Teleskopin James Clerk Maxëell (JCMT) në Hawaii, përpara se të konfirmonin gjetjet e tyre me 45 teleskopë të Vargut me Milimetër të Madh / Nënmilimetër Atacama (ALMA) në Kili.Profesori Jane Greaves, i cili drejtoi studimin, tha: “Ky ishte një eksperiment i bërë për kuriozitet të pastër, me të vërtetë, duke përfituar nga teknologjia e fuqishme e JCMT dhe duke menduar për instrumentet e ardhshme.

“Mendova se do të ishim në gjendje të përjashtonim skenarë ekstremë, si retë që mbushen plot me organizma. Kur morëm aludimet e para të fosfinës në spektrin e Venusit, ishte një tronditje! ”Një analizë e mëtejshme zbuloi se fosfina është e pranishme, por e pakët në atmosferën e Venusit, me rreth 20 molekula në çdo miliard.

Një ekip nga Instituti i Teknologjisë i Masaçusetsit (MIT) u ngarkua më pas për të vlerësuar mënyrat në të cilat fosfina mund të ishte bërë në Venus.Disa ide përfshijnë rrezet e diellit, mineralet e ngritura lart nga sipërfaqja, vullkanet ose rrufetë.Sidoqoftë, sipas studiuesve, asnjë nga këto procese nuk mund ta bëjë diku afër molekulës.

Në vend të kësaj, studiuesit pretendojnë se mikrobet do të duhet të punojnë vetëm në rreth 10% të produktivitetit të tyre maksimal për të prodhuar sasinë e fosfinës së zbuluar.Venusi është jashtëzakonisht i nxehtë dhe hiper-acid, që do të thotë se çdo i huaj që jeton atje do të ishte shumë i ndryshëm nga jeta në Tokë.

Dr Clara Sousa Silva, një anëtar i ekipit të MIT, shpjegoi: “Zbulimi ngre shumë pyetje, të tilla si mënyra se si mund të mbijetojnë organizmat. Në Tokë, disa mikrobe mund të përballen me rreth 5% të acidit në mjedisin e tyre – por retë e Venusit janë pothuajse tërësisht të përbëra nga acidi “.

LEXO EDHE:  Zbulon tradhtinë, ja mënyra interesante që zgjedh djali për t'ia thënë të dashurës

Ndërsa zbulimet janë pa dyshim shumë emocionuese, studiuesit theksojnë se duhet bërë më shumë punë për të konfirmuar praninë e jetës në Venus.Profesor Emma Bunce, President i Shoqatës Mbretërore Astronomike, tha: “Një pyetje kryesore në shkencë është nëse jeta ekziston përtej Tokës dhe zbulimi nga Profesor Jane Greaves dhe ekipi i saj është një hap kryesor përpara në atë kërkim.

“Unë jam veçanërisht i kënaqur për të parë shkencëtarët e Mbretërisë së Bashkuar duke udhëhequr një përparim kaq të rëndësishëm – diçka që e bën një çështje të fortë për një mision hapësinor të kthimit në Venus.”

Ministrja e shkencës Amanda Solloway shtoi: “Ky zbulim është jashtëzakonisht emocionues, duke na ndihmuar të rrisim kuptimin tonë të universit dhe madje edhe nëse mund të ketë jetë në Venus.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Pse japonezët jetojnë më gjatë/ 6 “sekretet” që duhet t’i dini

Publikuar

-

Nga

Pse japonezët jetojnë më gjatë/ 6 "sekretet" që duhet t'i dini

Sipas një  studimi , japonezët jetojnë më gjatë se njerëzit në vendet e tjera të botës (të dytët pas qytetarëve të Monakos). Një jetëgjatësi mesatare në Japoni është rreth 85.3 vjet. Në krahasim, me amerikanët, mesatarisht, jetojnë deri në 80 vjet.

Dieta tradicionale japoneze është e shëndetshme dhe e ekuilibruar.

Dieta tipike japoneze është e pasur  me drithëra dhe perime dhe njerëzit atje nuk hanë aq  shumë mish të kuq sa në Shtetet e Bashkuara ose Evropën Perëndimore. Mishi i kuq ka shumë më shumë kolesterol sesa peshku, i cili i jep një personi një shans më të lartë për të marrë sëmundje të zemrës, sulme në zemër dhe goditje në tru. Gjithashtu, japonezët nuk konsumojnë qumështin (i cili është një  burim i yndyrës së ngopur që mund të kontribuojë në sëmundjet e zemrës, diabetit dhe Alzheimerit), kanë pjata më të vogla dhe pinë shumë çaj jeshil në vend të kafesë (çaji është  plot me antioksidantë ).

Traditat përfshijnë kalimin e një kohe shumë të gjatë me familjen.

Të kujdesesh për anëtarët familjes dhe të ndihmosh nëpër shtëpi është një traditë e rëndësishme në Japoni. Ka edhe familje shumë gjeneratash në Japoni, që do të thotë që 2 ose më shumë breza mund të jetojnë në një familje. Pra, të kesh gjithë familjen përreth është normale dhe mund të jetë një nxitje e shkëlqyeshme psikologjike për njerëzit e moshuar, duke i nxitur ata të shijojnë kohën që kanë me familjen e tyre.

Të kesh një arsye për tu zgjuar çdo ditë.Ikigai fjalë për fjalë do të thotë «arsye për të qenë». Thjeshtë koncepti i të paturit një drejtim ose qëllim në jetë që ka lindur në Japoni dhe tani po fiton popullaritet në të gjithë botën. Psikologu japonez Michiko Kumano e përshkruan ikigai si kushtimin e vetes ndaj gjërave që i pëlqen dhe që ka një ndjenjë arritjeje dhe përmbushjeje. Studiuesit nga Universiteti Tohoku zbuluan se njerëzit që dinë dhe praktikojnë ikigai mund të kenë një rrezik të zvogëluar të sëmundjes së zemrës dhe të jetojnë më gjatë.

LEXO EDHE:  Zbulohen fotot e martesës së Manilow

LEXO EDHE:  Zbulon tradhtinë, ja mënyra interesante që zgjedh djali për t'ia thënë të dashurës

Japonia mund të na mësojë për pastërtinë.

Bota mban mend videot virale të studentëve japonezë që pastrojnë shkollat ​​e tyre – Japonia ka një  reputacion si një nga kombet “më të pastra” në botë (e cila bëhet e qartë duke parë numrin e  murtajave në Japoni krahasuar me atë të Evropës). Dhe nuk ka nevojë të provohet se pastërtia çon në shëndet të mirë.Nuk duket gjithmonë si një normë kulturore në pjesën tjetër të botës për të larë duart dhe dush çdo ditë, por mbajtja e pastër do t’ju ndihmojë të shmangni sëmundjet (veçanërisht kur jeni të moshuar) dhe mund t’ju mbajë të mos sëmureni.

Mos mbaroni të gjithë ushqimin në pjatë.

Japonezët pëlqejnë shumë të shëtisin.

Jo vetëm që ushqehen shëndetshëm, por ata ecin shumë. Shumë qytetarë, veçanërisht të moshuarit, ecin, shëtisin me biçikletë dhe marrin trenin për të punuar (në vend të një makine). Makinat në të vërtetë nuk janë aq të popullarizuara dhe është e lehtë të marrësh një tren pothuajse kudo që të duhet (prandaj sistemi i trenave në Japoni është kaq i shkëlqyeshëm)./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shtëpitë më të shtrenjta të personazheve Vip/ Ja sa miliona dollarë kanë shpenzuar për rezidencat e tyre

Publikuar

-

Nga

Shtëpitë më të shtrenjta të personazheve Vip/ Ja sa miliona dollarë kanë shpenzuar për rezidencat e tyre

Shumë nga personazhet e famshëm e kanë përdorur pasurinë e tyre të madhe për t’i dhënë vetes vilat që të lëne pa frymë. Oprah Winfrey ka një pasuri në Kaliforni me vlerë 90 milion dollarë, e kompletuar me një kopsht të bukur me trëndafila. Brad Pitt dhe Angelina Jolie kanë një vilë në Francë që kushton 67 milion dollarë. Çifti tani thuhet se po zihen se kush do të marrë shtëpinë në divorcin e tyre .

Më poshtë kemi listuar shtëpitë më të shtrenjta të vip-ave:

Shtëpia e Bill Gates në Medina, Uashington, vlen të paktën 127 milion dollarë sot.

Oprah Winfrey ka një pasuri prej 65 hektarësh në Kaliforni që vlerësohet të jetë me vlerë gati 100 milion dollarë.

LEXO EDHE:  Zbulon tradhtinë, ja mënyra interesante që zgjedh djali për t’ia thënë të dashurës

LEXO EDHE:  Zbulohen fotot e martesës së Manilow

Playboy Mansion u shit në 2016 për 100 milion dollarë.

Beyoncé dhe Jay-Z blenë një jastëk në Los Angeles që kushtoi 88 milionë dollarë.Brad Pitt dhe Angelina Jolie paguan rreth 67 milion dollarë për një vilë në jug të Francës.

Rezidenca e Kim Kardashian dhe Kanye West kushtoi 20 milion dollarë, por tani thuhet se vlen 60 milion dollarë pas rinovimeve të gjera.

Tom Cruise ka një shtëpi në Telluride, Kolorado, që ishte shënuar për 59 milion dollarë.

Pasuria e Tiger Woods në Florida thuhet se vlen 54 milion dollarë.

Spoti luksoz i Ryan Seacrest kushtoi 49 milion dollarë.

Kylie Jenner bleu një shtëpi në Los Angeles për 36.5 milion dollarë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Studimi: Të punosh në një marrëdhënie është më mirë se të gjesh personin e duhur

Publikuar

-

Nga

Që në moshë të re, shumica prej nesh kemi dëgjuar se duhet të gjejmë personin e duhur. Sidoqoftë, kjo është provuar disi e gabuar sipas një studimi. Tani e kuptojmë pse duhet ta zhvendosim fokusin tonë nga gjetja e “personit të duhur” në punën e vërtetë për të bërë një marrëdhënie të zgjasë.

Të dy ndryshoni në një marrëdhënie.

Ne të gjithë kemi personalitete të ndryshme që madje mund të duken të çuditshëm për të tjerët. Por në një marrëdhënie, ato personalitete nuk kanë më rëndësi. Kjo sepse së bashku ne krijojmë tipare të bazuara në marrëdhënie që vlejnë për të dy ne. Këto në të vërtetë do të shpjegojnë pse të luftosh për partnerin tënd është një zgjedhje më e mirë sesa të bredh vetëm, duke kërkuar personin e duhur.

Personalitetet e ndryshme e bëjnë marrëdhënien më interesante.

Dallimi në tiparet tona si individë është ai që e bën çdo marrëdhënie emocionuese, dinamike dhe të mërzitshme. Të kundërtat tërheqin, si ekstrovertët dhe introvertët, njerëzit e natës dhe njerëzit e mëngjesit, planifikuesit dhe njerëzit impulsivë, etj. Për shumë çifte, këto mund të krijojnë një sfidë, por ato ende konsiderohen të jenë aspekte të rëndësishme të një marrëdhënie të suksesshme.

Qëndrimi në një lidhje do të thotë që ju do të ndërtoni edhe më shumë besim dhe dashuri.

Kur keni dikë në krah, dikë që mund të besoni që t’ju mbështesë gjatë gjithë rrugës, do të keni motivimin për të arritur çdo qëllim që vendosni. Ndërsa çdo vit i marrëdhënies suaj kalon, ju vazhdoni të ndërtoni mbi arritjet tuaja të së kaluarës. Si rezultat, dashuria juaj do të forcohet dhe ju do të jeni në gjendje të merrni më të mirën nga partneri juaj, dhe partneri juaj nga ju. Romanca juaj do të krijojë lumturi, ngrohtësi dhe shpresë.Edhe kur gjërat nuk shkojnë ashtu si keni planifikuar, do të jetë shumë më e lehtë t’i ktheni gjërat. Me një partner mirëkuptues, jo vetëm që motivimi juaj do të jetë i lartë, por do të hapen më shumë mundësi, do të argëtoheni më shumë, madje mund të fitoni më shumë para. Kjo nuk mund të arrihet nëse ndalet lidhja juaj në mes dhe shkoni në një udhëtim për të gjetur partnerin e duhur. Thjesht do të keni nevojë të ndërtoni përsëri besim.

LEXO EDHE:  Video/ Laboratori amerikan zbulon vaksinën ndaj Covid-19 brenda 3 orësh

LEXO EDHE:  Sinjalet radio nuk punojnë, ka krijesa të çuditshme/ Çfarë ndodh në Mapimi të Meksikës

Luftimet e shëndetshme çojnë në komunikim më të mirë.

Luftimet e vogla nuk janë një arsye për të lënë gjithçka prapa vetëm për të gjetur të duhurin, i cili nuk do të luftojë me ju. Çdo çift lufton dhe nëse luftoni herë pas here, nuk duhet të jetë problem. Kjo sepse një marrëdhënie e shëndetshme e përjeton këtë gjatë gjithë kohës.

Çelësi është që të kuptojnë se si një luftë e vogël mund të jetë pozitiv për të dy prej jush. Kjo mund t’ju japë një shans për të shpjeguar se si ndiheni, intimiteti juaj do të bëhet më i fortë, dhe madje do të mësoni më shumë për partnerin tuaj. Por mos harroni se luftimet kanë kufijtë e tyre, ato nuk duhet të çojnë në sjellje toksike dhe abuzime psikologjike ose fizike.

Ju tashmë i dini të gjitha të mirat dhe të këqijat për partnerin tuaj.

Fillimi i një marrëdhënie të re do të thotë që ju duhet të filloni të mësoni personalitetin e partnerit tuaj dhe të përpiqeni të toleroni gjërat që nuk ju pëlqejnë shumë, në fund të fundit, të gjithë kemi tipare negative. Por të qëndrosh në një marrëdhënie do të thotë që ju tashmë e dini se si punoni të dy së ​​bashku. Kalimi i problemeve dhe të kesh dikë që të mbash duart kur ndihesh keq nuk mund të bëhet me një partner që sapo takove. Ju keni një romancë, intimitet dhe çiltërsi që do t’ju duhet të ndërtoni për një kohë të gjatë me dikë të ri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE