Connect with Us

PD padit drejtorin e Ujësjellësit Rrogozhinë/ Po shantazhon punonjësit për zgjedhjet e 25 prillit

Aktualitet

PD padit drejtorin e Ujësjellësit Rrogozhinë/ Po shantazhon punonjësit për zgjedhjet e 25 prillit

Publikuar

-

VZbardhen emrat/ Kush janë kandidatët që do të votohen për të garuar për deputetë të PD në qarkun e Dibrës

Partia Demokratike ka paditur drejtorin e Ujësjellësit të Rrogozhinës, Skender Dedej, dhe e akuzon atë se po përdor administratën për zgjedhje.

Sipas PD-së, Drejtori i Ujësjellës  Kanalizime Rrogozhinë  Skender Dedej, shkel hapur ligjin dhe shton se po shantazhon punonjësit për plotësimin e një formulari partiak të paligjshëm.

Gjithashtu PD ka publikuar edhe një mesazh nga një punonjës i këtij institucioni, ku sipas tij drejtori i Ujësjellësit iu kërkon nga 10 deri 50 emra nga fisi për t’i marrë kartat e identitetit e numrat e telefonit për numër për zgjedhjet e prillit.

LEXO EDHE:  RD shpall armike Jozefina Topallin dhe mbron Kaç Islamin

PD padit drejtorin e Ujësjellësit Rrogozhinë/ Po përdor administratën për zgjedhjet e 25 prillit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

“Basha ka nisur fushatë kundër partive të tjera”/ Patozi u përgjigjet akuzave të PD

Publikuar

-

Nga

Patozi i nxjerr të palarat Bashës e Ramës/ Kanë ngrënë tre orë pica, në bashkëpunim për 6 muaj

Koordinatori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi u shpreh se forcat e reja politike dhe ato që do të krijohen duhet të dalin me një listë të përbashët për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit 2021. Në një intervistë për “Report TV”, Patozi u shpreh se qëllimi i tij është për t’i dhënë vendit një alternativë më të mirë.

“Ne jemi partia e parë që do garojmë me lista të hapura 100%, kushdo që do kandidojë nën siglën e partisë sonë duhet të respektojë këtë vendim. Por përtej kësaj ne duam që vendi të ketë një alternativë të re dhe forcat që kanë të njëjtën kauzë të maksimalizojnë forcat e tyre që të bashkohen në një listë të përbashkët që të jetë më tërheqëse e qytetarëve që të shkojnë përtej atyre 3 forcave”, tha Patozi.

Një përgjigje nuk ka munguar edhe për kryedemokratin Lulzim Basha, i cili dje hodhi akuza se partitë e reja po krijohen nga kryeministri Edi Rama. Përgjigjen zgjedh që ta jap me një deklaratë të Ilir Metës, në kohën kur ishte në krye të LSI-së, jo si president. “Do doja që as ai të mos merrej se çfarë bëjmë ne, dhe ne me të. Basha që duhet të ishte promotor i një fushate agresive qeveritare, po bën fushatë kundër disa partive të reja që ose do krijohen ose janë krijuar dhe ky është një lajm i keq për PD, dhe Shqipërinë se partia kryesore e opozitës është e kapluar nga një mentalitet stalinist. Nëse ka ndërmend që të bëjë fushatë kundër nesh, pushka top iu bëftë ne këtu jemi, por ne nuk do merremi me të. Të krijuar nga Rama partitë e reja? Më kujtohet shprehja e Metës, “Lulzim Basha gënjen dhe për orën”. Ajo është një reklamë falas”, tha Patozi.

Patozi tregoi edhe për ecurinë e punës së Bindjes Demokratike për këtë fushatë elektorale. “Bindja Demokratike është e fokusuar në funksion të fushatës elektorale se kjo është maratonë, jo një vrapim i shkurtër që duhet të shpejtojmë, por punojmë për strukturat, vëzhguesit, listat që uroj të jetë një listë e përbashkët me forcat politike të ngjashme”, tha Patozi. CNA.al/

LEXO TE PLOTE

Kronika

Përfundon gjykimi i dosjes 339/ Deklarohen fajtorë 8 të pandehur

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka përfunduar gjykimin e Dosjes 339/3, ku në përfundim të gjykimit ka deklaruar fajtorë të pandehurit për kryerjen e veprës penale të “Prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike në bashkëpunim”, parashikuar nga Neni 283/2 i Kodit Penal.

Megjithatë Gjykata e Posacme ka rrëzuar akuzën për grup të strukturuar kriminal dhe vepra të kryer nga grupi i strukturar, akuza këto të parashikuara nga Neni 333/a dhe 334 të Kodit Penal.

Për shkak të gjykimit të shkurtuar më herët të pandehurve do t’i ulet një e treta e dënimit.

Të pandehurit janë dënuar përkatësisht:
1. Ramadan Dushaj me 9 vite burgim, uljen e 1/3 te denimit dhe perfundimisht me 6 vite burgim.
2. Rezart Cacani me 9 vite burgim, uljen e 1/3 te denimit dhe perfundimisht me 6 vite burgim.
3. Neritan Saraçi me 7 vite burgim, uljen e 1/3 te denimit dhe perfundimisht me 4,8 vite burgim.
4. Ardit Haxhagiqi me 8 vite burgim, uljen e 1/3 te denimit dhe perfundimisht me 5,4 vite burgim.
5. Vilson Noka me 14 vite burgim, uljen e 1/3 te denimit dhe perfundimisht me 4,4 vite burgim.
6. Fatbardh Gostini me 7,6 vite burgim, uljen e 1/3 te denimit dhe perfundimisht me 5 vite burgim.
7. Luan Boça me 7 vite burgim, uljen e 1/3 te denimit dhe perfundimisht me 4,8 vite burgim.

LEXO EDHE:  Ekskluzive-Zyrtare/PAA e Dukës do të kandidojë në siglën e PD

LEXO EDHE:  Astrit Patozi tregon përse nuk ishte në festën e PD

Gjithashtu burimet bejne me dije se ne kete gjykim edhe kampioni i botes ne mundje, Elis Guri eshte denuar per prodhim dhe shitje te narkotikeve me 7 vite burgim, ku ne aplikim te gjykimit te shkurtuar eshte denuar perfundimisht me 4 vjet e 8 muaj burgim.

I kontaktuar mbrojtesi i Gurit Av. Arber Hoxha u shpreh se vendimi eshte i pambeshtetur ne ligj dhe ne prova, ku brenda afatit ligjor do kundershtohet ne Gjykaten e Posacme te Apelit ku do te kerkojme deklarimin e pafajshem te te mbrojturit prej meje./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

E trishtë/ Mësuesja në Prrenjas humb jetën nga Covid

Publikuar

-

Nga

E trishtë/ mësuesja në Prrenjas humb jetën nga Covid

Një mësuese në Prrenjas k ahumbur jetën pasi ishte infektuar me Covi.

Mësohet se mësuesja Irena Bajlozi nuk ka mundur të fitojë dot betejën me virusin. Kujtojmë se situata e pandemisë në vend vijon të jetë në nivele alarmante. Ditën e djeshme Ministria e Shëndetësisë njoftoi për 284 raste të reja dhe 7 humbje jete./CNA.al

LEXO TE PLOTE