Connect with Us

Pas takimit me ambasadorët/ Opozita bën lëvizjen e radhës

Politikë

Pas takimit me ambasadorët/ Opozita bën lëvizjen e radhës

Publikuar

-

Pas takimit me ambasadorët/ Opozita bën lëvizjen e radhës

Pas takimit me ambasadorët, opozita kërkon mbledhjen e Këshillit Politik.

Mësohet se më këtë mbledhje Opozita e Bashkuar do të prezantojë kërkesën për marrjen e ekspertizës së OSBE/ODIHR

“Të nderuar kolegë, Në vijim të mbledhjes së ditës së hënë, me qëllim gjetjen e konsensusit për kërkesën e Opozitës së Bashkuar, për marrjen e ekspertizës së OSBE/ODIHR, për çështjet që nuk biem dakord në Këshillin Politik, siç parashikohet edhe në Marrëveshjen e 14 Janarit, kërkojmë: Thirrjen e mbledhjes së Këshillit Politik nesër, e mërkurë, në orën 10:00. Në këtë mbledhje Opozita e Bashkuar do të prezantojë kërkesën për marrjen e ekspertizës së OSBE/ODIHR. Përsa më lart, mbetemi në pritje të konfirmimit tuaj për mbledhjen e ditës së nesërme. Oerd Bylykbashi, Petrit Vasili”, thuhet në njoftimin e opozitës.

LEXO EDHE:  Foto-Grida Duma "kokë me kokë" me ambasadorin e OSBE/ Çfarë po “kurdis” ish-deputetja?

Kjo kërkesë vjen pas takimit që u zhvillua në selinë e PD-së ditën e sotme. Mësohet se në takim kanë qenë të pranishëm ambasadori i BE Luigi Soreca, ambasadori britanik Duncan Norman, ndërsa në vend të ambasadores amerikane Yuri Kim ka shkuar zëvendësja Leyla Moses Ones./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Manipulimi i zgjedhjeve/ Meta “shigjeton” Ramën: Autorët të vihen para përgjegjësisë

Publikuar

-

Nga

Manipulimi i zgjedhjeve/ Meta shigjeton Ramën: Autorët të vihen para përgjegjësisë

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas dorëheqjes së Presidentit të Kirgistanit, pas revoltave të fuqishme që shpërthyen, për manipulimin e  zgjedhjeve.

“Përshëndes dorëheqjen e Presidentit të Kirgistanit pas manipulimit të zgjedhjeve të fundit, që nuk u pranuan nga populli i revoltuar me shumë të drejtë.

Populli trim i Kirgistanit i tregoi mbarë botës demokratike si rrëzohen regjimet që bazohen mbi shtypjen, manipulimin, oligarkinë dhe poshtërimin e qytetarëve.

LEXO EDHE:  “Profeti i kokoshkave t’i lërë batutat”/ Meta mesazh Ramës, “shuplakë” opozitës

LEXO EDHE:  Rama arrogant/ Alizoti: Opozita do të votojë propozimin e Bashës

Autorët e krimeve zgjedhore dhe dhunës kriminale të vihen para përgjegjësisë! “/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Manipulimi i votimeve për kandidatët e PD/ Rama: Një person votonte 36 herë

Publikuar

-

Nga

“Luli bën çfarë i thonë ata të tre”/ Rama nga Asambleja e PS: Me ne në krye ka shumë vështirësi por nesër…

Kryeministri Edi Rama ka thumbuar kryetarin e Partisë Demokratike për procesin e përzgjedhjes së kandidatëve për deputetë.

Rama përmendi skandalin e manipulimit të votave në disa degë të PD-së dhe deklaroi se një person mund të votonte 36 herë.

Kreu i qeverisë ironizoi zgjedhjet e PD, duke thënë se në 600 votues 400 ishin kandidatë.

“Meqë u ankua sot Luli se nuk i shoh konferencat e tij. E pashë, nuk kisha parë ndonjëherë si ajo konferencë si sallë dasmash, habi e madhe. Nuk dëgjova njeri aty t’i thoshte më fal apo mos më fal fare zoti kryetar, si është puna me votimet që bëhen në parti.

Po sikur në PS të ishin bërë këto votimet që janë 600 votues në 400 kandidatë, si qëndron kjo puna, Po sikur në PS të ishin marrë mbarë kutitë e votimit dhe një person të votonte nga 36 herë, çfarë do thonit ju.

LEXO EDHE:  Rama arrogant/ Alizoti: Opozita do të votojë propozimin e Bashës

LEXO EDHE:  Zbardhet aksioni i radhës i opozitës/ Ja ku "zbarkon" këtë të enjte

Këtu është për të qarë. Sa herë dalin këta, po sikur të mos kuposh se sidoqoftë këta s’kanë gjë në dorë, këtu është për të qarë. Ambrozia takon kryetarin e PD dhe e pyet për Covidin, më takon mua dhe më pyet për standartin e partisë. Nuk është faji juaj, është i atyre, por atij i keni bërë një pyetje madhore, parimore”, u shpreh ajo gjatë një konference për shtyp.

Ndërkohë, kujtojmë se CNA.al ka raportuar dhe denoncuar manipulimin e votimeve të PD në Korçë, Devoll, Vlorë, Tiranë dhe në disa degë të tjera./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kërcënohet Emirjana Sako për inceneratorët?/ Rama: Luli e meriton një shpullë, përtej batutave…

Publikuar

-

Nga

Kërcënohet Emirjana Sako për inceneratorët?/ Rama: Luli e meriton një shpullë, përtej batutave…

Gazetarja Ambrozia Meta ka ngritur aludime të forta se kryebashkiakja e Durrësit Emirjana Sako ka marrë kërcënime për çështjen e inceneratorëve.

Meta pyeti kryeministrin Edi Rama gjatë një konference për shtyp nëse ka dijeni për këtë, ndërsa kreu i qeverisë ka mohuar që kjo të jetë e vërtetë.

Rama i kërkoi gazetarëve ta ndjekin mbrëmjen e sotme te emisionin “Opinion”, pasi pretendon se do të japë përgjigje dhe do të shpjegojë me dokumenta akuzat e ngritura për inceneratorët.

“Ja si bëhet lajmi në Shqipëri, e thotë Luli, e publikon Çimi, e pyet Ambrozia dhe unë përgjigjem, ndërkohë që pyetje është të paktën a ka ndonjë të vërtetë në dijeninë tuaj që atë e kanë kërcënuar dhe pyetja bëhet a jeni në dijeni që e kanë kërcënuar. Kështu bëheni të gjithë ju dhe pastaj më thoni çfarë ke ti me Metën, s’kam asgjë me Metën. Realisht është problem dhe para se Taulanti të përgënjeshtrojë ato që thotë Syri dhe rezultojnë negative për qeverinë, po ju them këtë më ndiqni sonte te Fevziu lidhur me çështjen e plehrave. Përtej batutave dhe përtej shpjegimeve më ndiqni se sot do t’ju ndriçoj me dokumenta, pse është i shqetësuar Luli. Më vjen keq për Lulin, e dua shumë, por ndonjëherë ndonjë shpullë kur e meriton duhet t’ja japësh se është kusht për dashurinë”, u shpreh kryeministi.

LEXO EDHE:  Rama arrogant/ Alizoti: Opozita do të votojë propozimin e Bashës

LEXO EDHE:  Basha hapi dyert për PDIU-në/ Reagon Kryemadhi

Ndërkohë, kujtojmë se kryetari i opozitës Lulzim Basha tha dje se Rama do të shkarkojë kryebashken në detyrë të Durrësit, për shkak të aferës së inceneratorëve.

Sipas tij, Emiriana Sako nuk pranon të hedhë firmën për dërgimin e plehrave të Durrësit në inceneratorin e Tiranës dhe për këtë arsye po përgatitet dorëheqja e deputetes së PS-së, Milva Ekonomi, e cila do të komandohet kryetare, për të firmosur këtë aferë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE