Connect with Us

Olsi Rama, mes futbollit e familjes: Bojkoti është masë ekstreme, ja ç’mendon Edi për sportin

Sport

Olsi Rama, mes futbollit e familjes: Bojkoti është masë ekstreme, ja ç’mendon Edi për sportin

Publikuar

-

Olsi Rama ka qenë një nga të ftuarit në studion e “Procesi Sportiv” ku ka folur për situatën aktuale në vendin tonë sa i përket bojkotit të futbollit. Duke ngritur pikëpyetjet e tij rreth situatës, Rama ka shpjeguar qëndrimin e tij delikat në mes të komunitetit të futbollit dhe familjes, duke qenë vëllai i kryeministrit që Liga kërkon ta bindë në tavolinë bisedimesh.

“Jam me sportin. Jam me futbollin. Unë këtu kam ardhur si drejtor i Partizanit, por përpos këtij edhe si dashamirës i sportit. Më intereson më shumë axhenda sesi sporti mund të ndihmohet.

Bojkoti është një masë ekstreme. Çështja është pse në këtë moment dhe pse e merr Superliga këtë vendim, për arsye se lligji ka të bëjë me sportin e jo vetëm futbollin. Kërkesat e ngitura, të famshmet ju i dini. Unë mendoj që duhet të bëhet më tepër me sportin, për futbollin si palë e interesuar. Futbolli është një biznes i dështuar në Shqipëri. Një ligj është aprovuar mbi sponsorizimet. Mbase 2 klubet e Superligës duhet të preokupohen për këtë punë sepse janë SH.A. se ata përjashtohen nga sponsorizimi. Ndërsa është miratuar një pjesë. Kjo mund të hapi derën për intereset e bizneseve që mund të venë emrat në fanellë të ekipve e mund të jetë ndihmesë. Edhe vetë Liga duhet të informohet më tepër mbi zhvillimet se unë nuk isha vënë në dijeni. Duhet parë se nëse ka kërkesa, duhet t’i bëjmë e të shohim si është impakti e interesi e si do kthehet investimi i taksapagueve në të mirën e tyre.

Në fakt në mbledhjen që u bë ditën e shtunë unë mungoja, nuk ishte as presidenti Demi. Është vendosur që të vazhdojë bojkoti të paktën edhe javën e ardhshme, është propozuar që ekipet të dalin në fushë dhe të protestojnë. Më vjen keq për Vllazninë që duhet të shkojë deri në Korçë, të harxhojë lekët e karburantit e hotelit e pastaj të kërkojë më shumë. Kam hallin e Vllaznisë se nuk ka lekë.

Kjo pjesa e tatimit ka të bëjë me formalizimin e tregut. Pika më kryesore është kjo e sponsorizimit se është mënyra si mund të afrojmë biznesin te sporti. Tani për tani asnjë sport nuk është produkt i shitshëm. Asnjë biznes nuk ka ndonjë interes përveç njohjeve personale për të investuar në sport. Në qoftë se pjesa e sponsorizimeve do të jetë e mjaftueshme, atëherë nuk do të jetë problem për të fshehur pagat. Deri në këto momente flasim për sponsorizime shumë të vogla e lekë të familjeve të presidentëve që investojnë. Janë lekë të fituara me djersë ndaj sakrificën që bëjnë për futbollin është shumë e rëndësishme, dhe vetmohuese se marrin mbrapsht vetëm një kënaqësi të vogël. Koço është viti i parë që solli në Superligë Apoloninë për sa kohë që jam unë. Është klub i priviligjuar se ka një kompleks sportiv shumë të mirë.

Është i rëndësishëm debati i formalizimit të futbollit. E dimë përpjekjen e UEFA-s për Fair-Play-in financiar. Partizani në kushtet që jemi paguan katërfishin në krahasim me të tjerët. Është e rëndësishme të bëhet transparenca, të dihen bilancet dhe buxhetet e klubet. E kuptoj interesin e komunitetit që të ketë më shumë ndihmë financiare.

Gaz Demi është negociator shumë i zoti. Edhe Gaz Demi është me Edin, sepse Edi vetë është me sportin. Tani nga pozita e vëllait dua të kujtoj edhe një herë investimet e mëdha që janë bërë si asnjëherë dhe mbështetjen që ka marrë sporti në këto vite.

Dënimi i Partizanit është një non sens juridik. Ne jemi dënuar nga FIFA që të mos bëjmë merkato për 2 dritare dhe ndërkohë që gjyqtari i KAS-it arriti në përfundimin që nuk provonim dot dëmin që i krijohet skuadrës nga mbyllja e merkatos. Mbase duhet të kishim bërë punë më të mirë juridike. Merret i mirëqenë fakti që kur je i dënuar ka një dëm.

Pikë së pari, Daja ka ardhur te një klub i madh. Përpara se të mësohej vendimi, në diskutimin e bërë me trajnerin, i morëm parasysh të gjitha gjërat, pavarësisht se besonim te kthimi i vendimit. Partizani e ka forcën për t’u përballur denjësisht. Objektivi jonë është që ekipi të mësojë të luajë futboll në mënyrën e duhur”, tha Rama.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

“Kush gënjen Kryeministri apo Liga?”/ Reagim i ashpër i Sindikatës së Futbollistëve: Kjo është tallje!

Publikuar

-

Nga

Nëpërmjet një reagimi në faqen zyrtare, Sindikata e Futbollistëve Shqiptarë, ka qenë tepër e ashpër në qëndrimin e saj, duke e quajtur bojkotin që tallje me të gjithë ata që besuan se ishte në të mirë të sportit.

“Kush gënjen në këtë pikë Kryeministri apo Liga?”, ishte pyetja e shtruar nga Sindikata në reagimin e saj.

REAGIMI I SINDIKATËS:

Sindikata e Futbollistëve Profesionistë Shqiptarë përshendet rinisjen e aktivitetit futbollistik në të gjithë vendin dhe për të gjitha kategoritë, megjithëse në grevë ishte vetëm Liga dhe jo FSHF.
Ndërsa në lidhje me bojkotin, përveç takimit të Kryeministrit me Presidentin e FSHF, si ne dhe opinioni sportdashës akoma nuk kemi dijeni se çfarë rezultati arriti bojkoti.
Kjo situatë bëhet akoma më e çuditshme kur dëgjon Ligën, jo vetëm se qëndrimin e saj e shpreh Presidenti FSHF dhe jo ai i Ligës por edhe për faktin se me shpalljen e fundit të bojkotit u deklarua se për kërkesat e paraqitura ka dakordësi dhe janë futur në rrugën e zgjidhjes.
Ndërsa krejt ndryshe shprehet Kryeministri i vendit i cili e quan bojkotin absurd dhe shprehet se tani që mbaroi bojkoti mund të diskutohet për zgjidhjen e kërkesave të ligës.
Pyetja që bëjmë ne sot është: Kush gënjen në këtë pikë Kryeministri apo Liga?
A janë futur në rrugën e zgjidhjes 4 kërkesat siç thotë Liga apo tani do të flitet për zgjidhjen e tyre?
Nëse janë futur në rrugën e zgjidhjes cilat janë këto kërkesa dhe në çfarë pikë janë këto diskutime.
Nëse ky bojkot ka shërbyer vetëm për të rivendosur në pozicionet e protagonistit personazhe të caktuar të botës së sportit apo politikës kjo është tallje me të gjithë ata që besuan se, ky bojkot ishte në të mirë të sportit. Urojmë që me shpirte që bojkoti ti ketë shërbyer sportit në pergjithësi e futbollit në veçanti.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Kumbulla në formacionin më të shtenjtë për talentët e Serisë A

Publikuar

-

Nga

Pas paraqitjeve pozitive dhe dy golave të tij me ekipin e Romës, Marash Kumbulla po jeton një ëndërr në karrierën e tij.

Kumbulla bën pjesën në formacionin më të shtrenjtë U-21 të Serisë të publikuar nga ʺTransfermarkt.deʺ  Mbrojtësi 20-vjeçar gjendet në atë 11-she, përkrah emrave të rëndësishëm si De Ligt, Hakimi, Bastoni Kartoni i tij vlerësohet nga faqja e specializuar “transfermarkt”, plot  25 milionë euro

Ajo që bie në sy është fakti se De Ligt  është futbollisti më i shtrenjtë me vlerën 70 milionë euro, më pas vjen Donaruma me 60 milionë euro, Hakimi i cili ka shkëlqyer me Interin në këtë fillim sezoni me vlerën 50 milionë euro, 10 milionë më shumë nga sa u ble nga Real Madrid.

Ozimhen sulmuesi i Napolit i cili u ble me bujë nga Lilë dhe po e shpërblen vlerën e tij pas golave të shënuar, ai vlerësohet 50 milionë euro. Bastoni, Kulusevski dhe Zaniolo vlerësohen me 45 milionë euro.

Tonali që Milani pret shumë prej tij vlerësohet me 32 milionë euro. Leao me 28 milionë euro dhe në fund Elijf Elmaz i Napolit me 18 milionë euro.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Tronditet kombëtarja, Keidi Bare humbet ndeshjet e nëntorit

Publikuar

-

Nga

Kombëtarja shqiptare ka humbur së fundmi, për ndeshjet e muajit nëntor, një nga futbollistët më të rëndësishëm të momentit. Bëhet fjalë për mesfushorin Keidi Bare, i cili ishte shndërruar në një lider të mesfushës kuqezi.

Futbollisti fierak u aktivizua në minutën e 65-të në ndeshjen e ditës së mërkurë kundër Poferdinës.

23-vjeçari kishte pësuar një tërheqje gjatë kohës kur luajti me Shqipërinë, teksa ka ndjerë sërish shqetësime, teksa do t’i duhet të qëndrojë sërish jashtë fushave të blera edhe për të paktën 1 muaj, duke humbur kështu ndeshjet më të rëndësishme të Ligës së Kombeve me ekipin Kombëtar.

LEXO TE PLOTE