Connect with Us

Manastirliu fillon përgatitjet/ Trauma po bëhet gati për fluksin e mundshëm të Covid

Sociale

Manastirliu fillon përgatitjet/ Trauma po bëhet gati për fluksin e mundshëm të Covid

Publikuar

-

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka vizituar sot spitalin e e Traumës , i cili, sipas saj ka përballuar mbi 29 mijë urgjenca kirurgjikale gjatë muajve të epidemisë.

Manastirliu bën me dije se po vijon forcimi i kapaciteteve të sistemit shëndetësor për përballimin e situatës, për t’ju përgjigjur fluksit të mundshëm të gripit dhe COVID19,

“Me ekipin mjekësor të palodhur të këtij spitali, i cili ka përballuar mbi 29 mijë urgjenca kirurgjikale gjatë muajve të epidemisë, duke ofruar shërbimin e duhur për pacientët, me cilësi dhe siguri. Edhe gjatë vjeshtë-dimrit, në këtë spital do të përballohen urgjencat kirurgjikale të Tiranës .
#VIJON forcimi i kapaciteteve të sistemit shëndetësor për përballimit e situatës, për t’ju përgjigjur fluksit të mundshëm të gripit dhe COVID19, duke punësuar ekipet e reja mjekësore, me fuqizimin e aparaturat për shërbimet e terapisë intensive dhe dyfishimin e shtretërve për trajtimin spitalor të pacientëve me COVID19”, shkruan Manastirliu./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Covid mbyll gjykatën e Kurbinit/ Gjyqtarët nga Tirana do shqyrtojnë çështjet urgjente

Publikuar

-

Nga

Mbyllet gjykata e Kurbinit pasi tre gjyqtarë janë infektuar me koronavirus.

Mësohet se gjyqtarët e infektuar janë karantinuar në banesat e tyre. KLGJ ka miratuar një listë të gjyqtarëve nga kryeqyteti që do shkojnë në Kurbin për të shmangur kolapsin, për çështjet urgjente si masat e sigurisë.Lista e miratuar përfshin tetë gjyqtarët nga Tirana, që do të kenë gatishmërinë e tyre deri më datë 28 shtator.
Gjyqtarët që do shqyrtojnë masat e sigurisë të huazuar nga Tirana janë: Shefkie Demiraj, Bedri Qori, Ardian Kalia, Besnik Hoxha, Artan Hajredinaj, Albert Mece, Elisabeta Gjoni, Gert Hoxha, Sokol Pasho.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Lëkundje të lehta tërmeti/ Ja ku ishte epiqendra

Publikuar

-

Nga

Lëkundje tërmeti janë ndjerë mesditen e sotme në qytetin e Lezhës.

Sipas EMSC-së epiqendra është 11 km nga qyteti i Lezhës dhe 6 km në veri të Rubikut. Lëkundjet janë ndjerë në orën 13:35 ndërsa magnituda është 3.1 e shkallës Rihter.Fatmirësisht nuk nuk raportohet për dëme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Pallati i dëmtur nga tërmeti u klasifikua i banueshëm/ Banorët e Durrësit kallëzojnë në SPAK, Vangjush Dakon

Publikuar

-

Nga

Banorët e një pallati të dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit në qytetin e Durrësit kanë depozituar në SPAK një kallëzim penal për ish-kryebashkiakun Vangjush Dako, kryetaren aktuale Emiriana Sako, Sekretarin e KKRT Adhurim Qehajaj dhe firmën Ndergjoni SHPK.

Pallati sipas banorëve është dëmtuar që nga tërmeti i parë i shtatorit, por ai i 26 nëntorit 2019 e bëri atë tërësisht të pabanueshme. Instituti i Ndërtimit e ka vlerësuar këtë pallat të rikuperueshëm me 46 % të buxhetit të ndërtimit të tij, ndërsa banorët ndihen të tmerruar të hyjnë dhe jetojnë në atë pallat ku shprehet se sipas vlerësimit të kompanive private aij pallati i janë këputur kolonat dhe është i pabanueshëm. Banorët kërkojnë shembjen e tij dhe ndërtimin e një pallati të ri.Avokati i banorëve Baftjar Rusi ka kërkuar shembjen e pallatit pasi është i pariparueshëm dhe rrezikon jetën e tyre.

“Ky pallat ka pasur probleme që nga tërmeti i parë i shtatorit, ndërsa ai i nëntorit e ka dëmtuar totalisht duke goditur kolonat mbajtëse dhe këputjen e tyre. Banorët e Institutit e Ndërtimit me një ekip me 8 veta e nxjerr këtë pallat të rikuperueshëm dhe duhet 46 % e investimit të ndërtimit të pallatit. Pallati nga çasti në çasti mund të shembet dhe duket si një rrënojë mbi paterica. Një lëkundje mbi 4 ballë mund të hedhë në tokë atë. Jemi para veprave penale të rrezikshme për jetën e shumë personave, shpërdormi i detyrës, korrupsioni, ndërtimi i paligjshëm, tortura, janë 10 vepra penale të sugjeruar SPAK. Ne kallëzojmë ish strukturat e bashkisë Durrës që ka lëshuar këtë leje ndërtimi, ish kryetari i bashkisë, etj. Nga 10 kate që kishte lejen e ka bërë 14 kate dhe ka bërë dhe garazhde. Këto banorë po torturohen sërish të hyjnë brenda atij pallati që po shembet”, tha avokati./CNA.al

LEXO TE PLOTE