Connect with Us

Futbolli shqiptar në zi, ndërron jetë ish-gjyqtari

Sport

Futbolli shqiptar në zi, ndërron jetë ish-gjyqtari

Publikuar

-

Një lajm i zi ka prekur futbollin shqiptar ditën e sotme. Mëngjesin e sotëm ka ndërruar ish-gjyqtari shqiptar Xhavit Meka.

Meka ka ndërruar jetë në moshën 72-vjeccar, duke i trishtuar të gjithë për këtë largim të parakohshëm.

Ish-gjyqtari i kampionatit shqiptar, i cili ka qenë edhe shef i klubit të Egnatias në të kaluarën, ka mbyllur sytë mëngjesin e sotëm, duke i sjellë një dhimbje të madhe të gjithë sportdashësve, por në veçanti familjarëve dhe miqve të tij.

“Panorama Sport” i shpreh ngushëllimet e sinqerta familjes së të ndjerit për humbjen e njeriut të tyre të dashur.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Në Shqipëri klubet bojkotojnë kampionatin, vjen reagimi i UEFA-s

Publikuar

-

Nga

Bojkotimi i kampionatit nga skuadrat elitare në vend është nën vëzhgimin e kujdesshëm edhe nga instancat europiane të futbollit. Saktësisht, UEFA po e vëzhgon me kujdes gjithçka çfarë po ndodh në Shqipëri me futbollin.

“Panorama Sport” ka kontaktuar me qeverinë europiane të futbollit, për të marrë prej saj një përshtypje mbi çfarë po ndodh momentalisht me Kategorinë Superiore. Në komentin e saj shumë të shkurtër dhe tejet diplomatik e të kujdesshëm, UEFA kërkon që të jetë “politikisht” korrekte duke u shprehur se bëhet fjalë për një çështje të brendshme të një prej anëtareve të saj. Mirëpo, megjithëkëtë, nënteksti i përgjigjes nga UEFA është gjithashtu i qartë se nuk është pro bojkotit.

E kontaktuar nga gazeta me anë të rrugëve zyrtare të komunikimit, institucioni europian i futbollit bën me dije se është në vëzhgim të kujdesshëm të gjithçkaje që po ndodh me futbollin në vendin tonë, sidomos në një situatë të tillë. Për më tej, UEFA, si në shumë raste kur kërkon që të tregojë edhe pavarësinë vendimmarrëse të anëtarëve të saj, udhëzon që për gjithçka të kësaj natyre duhet kërkuar informacioni i plotë pranë Federatës Shqiptare të Futbollit, si organizatore e garës dhe vendimmarrëse për të.

Ja përgjigjja e UEFA-s për “Panorama Sport” lidhur me bojkotin e kampionatit. “UEFA është informuar në kohë nga Federata Shqiptare në lidhje me zhvillimet e situatës, e cila ne shpresojmë që të zgjidhet pozitivisht në një kohë sa më të shpejtë të mundshme dhe sa më të përshtatshme që futbolli të rifillojë. Për më tepër informacione, duke qenë se është një çështje e brendshme, ju lutemi referojuni Federatës Shqiptare të Futbollit”.PSE LIGA DHE JO FSHF

E keni parasysh kur një klub vonon qoftë edhe për 5 minuta një ndeshje futbolli dhe kalon menjëherë në vendim disiplinor dhe merr gjobë? Po. Kjo, për vetë faktin se është e papranueshme që të ketë një bojkot në futboll, në një garë e cila ka start të përcaktuar, axhendë të përcaktuar, kalendar të mirëpërcaktuar dhe në fund verdiktet finale. E kësisoj, në këtë logjikë ka të paktën dy arsye pse në këtë ballafaqim me qeverinë është Liga ajo që e ka marrë “flamurin” e protestës dhe jo drejtpërdrejtë FSHF. Së pari, kjo është për vetë kundërshtinë e bojkotit që ka në rregulloret dhe frymën e UEFA-s.

Një garë duhet me çdo mënyrë të zhvillohet dhe në fund të ketë fituesit që meritojnë të jenë atje brenda një kuadri rregulloresh. Juridikisht, FSHF-së nuk i lejohet që të nxisë bojkot dhe të dalë në kundërshti me direktivat e UEFA-s. Së dyti, me këtë veprim, po faktorizohet Liga. Në fund të të gjithë kësaj çështjeje, sido që të jetë vendimmarrja, Liga do të dalë e fituar. Pse? Sepse mori vëmendjen e munguar dhe krijoi një profil të caktuar për të tentuar që të shmangë çdo dyshim të ngritur për të deri më tani./Panorama Sport

LEXO TE PLOTE

La Liga

E kërkoi me ngulm Kuman, Barcelona arrin marrëveshjen me lojtarin holandez

Publikuar

-

Nga

Memfis Depaj do të jetë lojtari i ri i Barcelonës. Në orët e ardhshme pritet zyrtarizimi, teksa marrëveshja mes klubit spanjoll dhe Lionit që zotëron kartonin e lojtarit është arritur.

 Gazeta e madhe holandeze, “De Telegraaf” shkruan se Barvelona ka arritur marrëveshjen për transferimin e Depajit për shifrën e 25 milionë eurove. Marrëveshja mes palëve është arritur dhe shumë shpejt pritet zyrtarizimi.

Kujtojmë se sulmuesi holandez është një dëshirë e madhe e trajnerit të katalanasve, Rnald Kuman, i cili i kishte kërkuar drejtuesve të bënin të pamundurën për ta afruar dhe tani gjithçka duket se është mbyllur.

LEXO TE PLOTE

Sport

FOTO/ Vllaznia vendos për uniformat e reja

Publikuar

-

Nga

Vllaznia ka vendosur për uniformat e sezonit të ri. Para një muaji nëpërmjet faqes zyrtare të klubit, shkodranët kërkonin mendimin e tifozëve për fanellën e këtij sezoni, duke propozuar 4 modele.

Ditën e sotme, klubi shkodran ka zbuluar edhe bluzat që është vendosur të përdoren për këtë sezon. Ato do të jenë me ngjyrat e skuadrës, kuqeblu, me vija vertikale. Kjo është njoftuar nga Vllaznia para pak minutash, teksa bëhet me dije që do të vishen për herë të parë në miqësoren ndaj Tiranës ditën e sotme duke filluar nga ora 17:00.Njoftimi i klubit:

Vllaznia po merr formë në çdo aspekt. Uniformat zyrtare janë bërë gati tashmë dhe pritet që skuadra të zhvillojë ndeshjen e rradhës kundër Tiranës me uniformat e reja. Veçori e fanelave të prezantimit kësaj rradhe është se ato janë bërë duke marrë parasysh mendimin e tifozëve dhe kompleti më i pëlqyer është përzgjedhur si uniforma kryesore. Po ashtu fanelat do të mbajn logon e dy sponsorave zyrtare FujiFilm dhe Intersig si dhe të Bashkisë Shkodër.

LEXO TE PLOTE