Connect with Us

Butrinti do të jepet me koncesion? Përgjigjet ministrja e Kulturës

Politikë

Butrinti do të jepet me koncesion? Përgjigjet ministrja e Kulturës

Publikuar

-

Butrinti do të jepet me koncesion? Përgjigjet ministrja e Kulturës

Ministrja e Kulturës, Eva Margariti ka mohuar në “Ilva Now” faktin që  Parku Kombëtar i Butrintit do të jepet me koncesion. Ajo hodhi poshtë zërat, të cilët janë shprehur se parku do të jepet për shfrytëzim në këtë lloj mënyre.

Ministrja e Kulturës theksoi se shteti shqiptar po krijon një formulë bashkëpunimi me fondacione, të cilat janë OJF dhe qëllimi kryesor dhe final është mirëmenaxhimi i site-ve kulturore.

Kjo strategji e re për Margaritin synon të menaxhojë me sukses fondet e Butrintit, me qëllim që paratë e mbledhura të shfrytëzohen për investime shtesë.

“Nuk ka koncesion. Koncesion për sa kohë ne nuk kemi një shoqëri private, e cila të marrë në përdorim një pjesë të një aseti shtetëror, nuk jemi aspak në një formulë të tillë, por ne jemi në një formulë bashkëpunimi, krijimin e fonacioneve të posaçme që mirëmenaxhojnë sitet kulturore, ku gjithmonë Ministria e Kulturës është pjesë e këtyre donacioneve, shteti shqiptar është lider në krijimin e strukturave të reja të menaxhimit. Fondacioni është fondacion jofitimprurës. Qëllimi primar është që të mirëmenaxhojë fondet e Butrinit, që të mund të investohet më tepër. Nuk po flasim për koncesion, por fondacion që mbetet OJF”, tha ajo.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Video-Si u kthye “virusi hollandez”, në pandemi aritmetike në PD

Publikuar

-

Nga

https://www.cna.al/2020/07/05/video-basha-ngel-serish-ne-klase-ben-gafen-e-radhes-ne-korce/

Lulzim Basha, “holandezi fluturues”, iu bashkua Partisë Demokratike në janar të vitit 2004 si Koordinator i Komitetit të Orientimit të Politikave (KOP) në Partinë Demokratike.

Në 2005 u bë anëtar i kryesisë, më pas deputet në qarkun e Tiranës. Edhe pse pa asnjë kontribut në PD, mori disa poste ministrore, ku u shoqërua nga shumë “bëma”.

Më pas vjen viti 2013 dhe Bashës i dhurojnë karrigen e kryetarit të Partisë Demokratike, e cila me marrjen e drejtimit nga Luli, ka pësuar një katastrofë elektorale, përballë një maxhorance apo Kryeministri që në bashkëpunim me LSI-në e Ilir Metës e kthyen Shqipërinë nën pushtetin e drogës, korrupsionit, krimit dhe trafiqeve.

Por, mjaftuan 3 orë takim me Ramën në maj të vitit 2017, dhe Basha e shiti Partinë Demokratike, çadrën, militantët e PD-së, qëndrestarët, dhe vetë ata që e besonin.

“Vrau” edhe logon e PD-së, dhe shpiku Republikën e tij të re.

Basha zhvilloi një fushatë të mefshtë, Rama e tërhoqi zvarrë, Luli garonte me LSI-në, humbi zgjedhjet me PD për shkak të paaftësisë së tij epike. Tradhtoi demokratët duke u vjedhur votat, premtoi ndryshime, foli për reflektim e në fakt nuk ka bërë as njërën as tjetrën.

Por, ka edhe një tjetër detaj

Megjithëse mezi e mbaroi shkollën, Basha erdhi nga Hollanda, duke u shitur si figura e një lideri perëndimor, por në fakt u kthye nga një “virus hollandez”, në një pandemi shifrash, ku njëri i bie gozhdës e tjetri patkoit.

Gafat e Lulzim Bashës me shifrat kanë bërë xhiron e rrjetet në jo pak raste, që nga fjala e tij në parlament kur tha që 7*7=42.


Pak ditë më parë, Lulzim Basha “shkëlqeu” sërish, ndërsa tha se “6 në 4 biznese nuk nxjerrin më fitim”.

Po ashtu, Basha edhe në nëntor 2018, Basha ngatërroi ditën e ngritjes së Flamurit nga Gjergj Kastrioti. Basha tha se Flamuri është ngritur nga Gjergj Kastrioti për herë të parë në 28 nëntor 1944, dhe më pas u mundua ta korrigjonte, ndërsa tha “1444”.

“Sot përkulemi me nderimin më të thellë përpara simbolit tonë kombëtar, Flamurit të Kastriotëve që u ngrit për herë të parë në kështjellën e tyre, në 28 nëntor 1944, 1444”-u shpreh Basha.

LEXO EDHE:  Skandali në Butrint/ Vokshi: Prokuroria të nisë hetimet

LEXO EDHE:  Skandali në Butrint/ Vokshi: Prokuroria të nisë hetimet

Por, i kujtojmë Lulit se më 28 nëntor 1443, Skënderbeu dhe forcat e tij çliruan Krujën dhe ngritën për herë të parë  flamurin kuq e zi.

Ndërsa në një dalje televizive në muajin prill 2020, Lulzim Basha është shprehur se “po mbushet dekada e dytë që i  kam kërkuar Edi Ramës të bëjmë debat.”

Në fakt e vërteta është se nuk është mbushur ende e para.Sepse nga vitit 2011, duhet të vijë viti 2021 që të mbushet një dekadë. Ndërsa Luli mesa duket i ka dekadat me 5-vjeçare. Si planët e diktaturës së shokut Enver.

E këto janë vetëm disa nga perlat e kryetarit të Republikës së re, por siç e thamë “virusi” është kthyer në pandemi aritmetike.

Pas, Lulit doli edhe “matematicieni” Gaz Bardhi, i cili duket se ka probleme me shifrat dhe mbledhjen e tyre. “12 plus 35 bëjnë 37”, thotë Bardhi .

Por, një tjetër “gjeni” i Republikës së re është edhe Oriola Pampuri.

Në një deklaratë për mediat më letër përpara, Pampuri është shprehur se spitali COVID 3 ka vetëm 11 dhoma me nga dy shtretër që mund të akomodojnë 24 pacientë. Pra, sipas Oriolës 11×2 bëjnë 24 dhe jo 22!

 

Këto janë vetëm disa nga “gjenitë” e Republikës së re, që drejtohet nga Lulzim Basha, e cila duket se ështët “sëmurë” keq nga pandemia aritmetike./ CNA.al

Video- Ish deputetja “në gjurmët” e Bashës/ 11 shumëzim 2 bëjnë 24

Video/ Pas Lulit del “matematicieni” Gaz Bardhi

Video-7 herë 7 mos bëjnë 77?!/ Luli “shkëlqen” sërish

Video/ Basha e përsërit: 7×7 = 42

Video-Habit Basha/ Vijon të këmbëngulë: 7×7 bëjnë 42

Video-Luli nuk ndalet/ Perla e radhës: 50 minus 10, baras 2

Video-7 herë 7 mos bëjnë 77?!/ Luli “shkëlqen” sërish

Video-Habit Basha/ Vijon të këmbëngulë: 7×7 bëjnë 42

Video-Basha “ngel sërish në klasë”/ Ben gafën e radhës në Korçë

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dëshmoi kundër Metës/ Presidenca kërkon izolimin e menjëhershëm të gazetarit

Publikuar

-

Nga

Dëshmoi kundër Metës/ Presidenca kërkon izolimin e menjëhershëm të gazetarit

Presidenca ka reaguar ashpër pas dëshmisë së gazetarit Adriatik Doçi të dhënë ditën e sotme në Komisionin e Sigurisë Kombëtare, ku deklaroi se presidenti Ilir Meta i ka dhënë shtetësinë shqiptare një kosovari të dënuar për vrasje të 5-fishtë, mes tyre edhe 3 fëmijë.

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka kërkuar “izolimin e menjëhershëm” të gazetarit Doçi që sipas tij mashtroi publikisht, dhe para Komisionit të Sigurisë.
Gjithashtu, Blushi hedh poshtë akuzat duke thënë se personi që mori shtetësinë nga Meta, rezulton i padënuar me vendim gjykate dhe nuk cënon sigurinë kombëtare.

KryeDoçi i Malavitës, ky militant i përvëluar i “Rilindjes”, zhgarravitës ordiner në një media të dyshuar nga vetë zyrtarë të lartë të PS për financime të errëta, hodhi sot shpifje dhe akuza tepër të rënda, duke MASHTRUAR publikisht opinionin publik dhe më rëndë akoma, Institucionin e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, për rastin e marrjes së shtetësisë shqiptare të një ish-luftëtari të USHTRISË ÇLIRIMTARE TË KOSOVËS.
Sqarojmë se për rastin në fjalë, Presidenti i Republikës ka marrë në konsideratë kërkesën e titullarëve të institucioneve më të larta të Republikës së Kosovës.
Ky shtetas, referuar dokumentacionit zyrtar të lëshuar nga Gjykata Themelore e Prishtinës, çertifikuar nga Këshilli i Lartë Gjyqësor i Kosovës, rezulton I PADËNUAR.

Gjithashtu edhe nga Institucioni përgjegjës i Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë, vërtetohet me shkresë zyrtare, se ky shtetas, NUK E CËNON SIGURINË KOMBËTARE TË REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË.
I bëjmë THIRRJE PUBLIKE DHE I NXISIM me forcë të gjitha institucionet ligjzbatuese dhe veçanërisht ato të drejtësisë, në Shqipëri dhe në Kosovë, të reagojnë MENJËHERË, për të izoluar, nisur menjëherë hetimet dhe për të vendosur PARA PËRGJEGJËSISË PENALE KryeDoçin e Malavitës dhe të “Rilindjes”, për të gjitha këto shpifje të ndyra dhe ordinere që meritojnë përgjigje të menjëhershme ligjore, për më tepër të bëra sot para Komisionit Parlamentar të Sigurisë Kombëtare.

Ky individ, prej kohësh duhej të ishte subjekt i drejtësisë shqiptare për shantazhin kriminal, presionin e ulët dhe ndikimin e paligjshëm, të bërë ndaj Drejtores së Arsimit në Kamëz, për punësimin e bashkëshortes së tij.
Por ta harrojë se me këto mjete të fëlliqura shantazhi, presioni, shpifjesh ordinere dhe presione të ulta që po përdor sëfundmi dhe ndaj Institucioneve më të larta shtetërore, do të mund t’i shpëtojë drejtësisë, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në Kosovë!
Ose të tregojë urdhëruesit dhe kush fshihet pas këtyre sulmeve ose përgjegjësia penale do të jetë vetëm mbi të!
Heronjtë dhe Dëshmorët e Kosovës dhe familjarët e tyre për këlyshët e UDB, terroristë quhen akoma, por për të gjithë shqiptarët ata janë familjarë të Heronjve, patriotëve dhe atdhetarëve.

DREJTËSISË NUK DO T’I SHPËTOJË ASKUSH QË KONSUMON VEPRA PENALE!
PËR KËTË TË JENË TË QARTË TË GJITHË!
ORA E PËRBALLJES PO AFRON!”, thuhet në reagimin e Presidencës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Holanda e vendosur tek progresi i kërkuar/ Shqipëria në ditë vendimtare për ta bindur

Publikuar

-

Nga

Duke hedhur poshtë pretendimet për qasjen bllokuese të Holandës ndaj hapjes së negociatave të Shqipërisë, Euronews Albania mësoi më shumë nga burime të besueshme për diskutimet në parlamentin holandez për zgjerimin e BE.

Sipas burimeve, skepticizmi i Holandës lidhet me verifikimin nga qeveria shqiptare të progresit të arritur, i cili duhet të jepet me shkrim javën e ardhshme dhe që përputhet me atë që është kërkuar në mars.

Ditën e sotme një delegacion i parlamentit shqiptar mban një takim online me komisionin parlamentar për Çështjet Europiane në parlamentin holandez. Euronews Albania mësoi se ata do të diskutojnë në lidhje me çështjet e zgjerimit.

Komisioni Europian e publikoi paketën vjetore të zgjerimit, pjesë e së cilës është dhe raporti i progresit për Shqipërinë 2020, më 6 tetor.
Qeveria holandeze do t’ia dërgojë parlamentit vlerësimin e paketës së zgjerimit, e cila do të ndiqet nga një debat më 3 nëntor.

Burimet thonë se parlamenti hollandez i ka dërguar qeverisë një sërë pyetjesh faktuale në lidhje me paketën e zgjerimit të publikuar nga Komisioni Europian. Qeveria do t’i përgjigjet edhe këtyre pyetjeve në javën që vijon.

LEXO EDHE:  Taksa për “Rrugën e Kombit”/ Gjiknuri tregon sa do të zgjasë koncesioni

LEXO EDHE:  Hapja e shkollave/ Tomini: Presim të rriten rastet e infektimeve, qytetarët të bashkëpunojnë

Në Bruksel, vendet anëtare të BE-se janë duke diskutuar draft Kuadrin Negociator për Shqiperinë. Me tu dakortësuar, ai do të miratohet nga Këshilli Europian për Çështjet e Pergjithshme, që pritet të mbahet në takimin e 10 nëntorit.

Për të organizuar Konferencën e Parë Ndërqeveritare (KPN) Shqipëria duhet të bindë vendet anëtare se ka bërë progres të mjaftueshëm mbi kushtet e vendosura nga Këshilli në muajin mars.

LEXO TE PLOTE