Connect with Us

Uragani Sally kërcënon shtetet jugore të SHBA-së

Bota

Uragani Sally kërcënon shtetet jugore të SHBA-së

Publikuar

-

Uragani Sally kërcënon shtetet jugore të SHBA-së

Një uragan i sapoformuar ndodhet në drejtim të bregdetit të SHBA-së dhe kërcënon disa shtete të jugut, përfshirë Floridën, Misisipin dhe Alabamën.

Stuhia tropikale Sally u shpall uragan të hënën, ndërsa pritet të zbarkojë të martën.

Zyrtarët thanë se uragani do të sjellë deri në 30 centimetra shi dhe erëra deri në 135 kilometra në orë në disa zona.

Guvernatori i Luizianës, John Bel Edwards, shteti i të cilit është ende duke u rimëkëmbur nga uragani i muajit të kaluar Laura, kërkoi nga banorët që “të jenë të zgjuar dhe të sigurt”.

Alabama dhe Misisipi shpallën gjendje të jashtëzakonshme, derisa janë në pritje të uraganit, i cili ndodhet rreth 175 milje në juglindje të Billoksit në Misisipi.

LEXO EDHE:  Dëbimi i 6 gulenistëve, SHBA mbështet hetimet e iniciuara nga Kryeministri

Qendra Kombëtare e Uraganeve tha se uragani ka ndryshuar drejtim dhe nuk pritet të godasë drejtpërdrejt Luizianën, por gjithsesi mund të shkaktojë valë, që mund të çojnë në përmbytje të mëdha.

Të hënën, gati 80,000 shtëpi në Luiziana kanë qenë pa energji elektrike si rezultat i uraganit Laura, i cili ka goditur tri javë më parë.

Përveç Sallyt, janë edhe katër stuhi të tjera tropikale – Paulette, Rene, Teddy dhe Vicky – që janë duke u vërtitur në pellgun e Oqeanit Atlantik./REL

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Kosova nis procedurat për përdorimin e plazmës së gjakut për pacientët me COVID-19

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës ka njoftuar se ka formuar një grup pune që ka për qëllim hartimin e protokollit për përdorimin e plazmës kovaleshente për pacientët me koronavirus.

“Ky është një hap para për fuqizimin e menaxhimit dhe trajtimit gjithëpërfshirës të infeksionit COVID-19. Presim që Grupi punues brenda afateve të përcaktuara ligjore ta finalizojë protokollin në fjalë”, thuhet në një njoftim të Ministrisë së Shëndetësisë.

Shumë vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës po trajtojnë pacientët me COVID-19 me plazmën e gjakut të pacientëve të shëruar nga kjo sëmundje. Ky lloj trajtimi bëhet duke marrë plazmën e gjakut nga pacientët e shëruar nga koronavirusi, pasi që gjaku i tyre ka antitrupa që luftojnë virusi.

LEXO EDHE:  SHBA i refuzon vizën Kryeministrit kosovar/ Ja si përgjigjet ky i fundit

LEXO EDHE:  Lideri botëror “çan rrethimin” amerikan/ Vizitë në SHBA te OJF e Klintonëve

Transfuzioni i antitrupave krijon atë që njihet si “imuniteti pasiv” te të prekurit me COVID-19.
Megjithatë, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar për kujdes lidhur me trajtimin me plazmë të gjakut, pasi ka thënë se ky trajtim është i një “cilësie të dobët”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Zgjedhjet në SHBA/ Trump dhe Biden fushatë në shtetet e pavendosura

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet në SHBA/ Trump dhe Biden fushatë në shtetet e pavendosura

Një javë para ditës së zgjedhjeve, Presidenti Trump dhe rivali i tij demokrat, Joe Biden po vizitojnë shtete të lëkundura në përpjekje të ethshme për të forcuar mbështetjen për të fituar më 3 nëntor.

Aktivitetet e planifikuara reflektojnë intensitetin e garës, ku zoti Biden kryeson me 7-9% në shkallë kombëtare dhe afro gjysmën e asaj epërsie në shtetet e lëkundura që ka të ngjarë të vendosin rezultatin përfundimtar.

Të martën presidenti po zhvillon fushatë në Miçigan, Uiskonsin dhe Nebraska, tre shtete ku ai fitoi në garën e 2016-ës përballë rivales Hillary Clinton.

Por anketat tregojnë se këtë radhë presidenti renditet pas zotit Biden në Miçigan dhe Uiskonsin.
Zoti Biden, në dukje plot vetëbesim nga anketat e fundit, do të bëjë dy ndalesa në Xhorxhia, një shtet konservator që nuk ka mbështetur një kandidat demokrat për president që në vitin 1992. Anketat tregojnë se dy kandidatët janë aktualisht me mbështetje të barabartë në një garë të fortë për 16 votat elektorale të shtetit Xhorxhia.

Në shumicën e shteteve, fituesi i votës popullore merr të gjitha votat elektorale. Të dy kandidatët shpresojnë që të fitojnë në një numër të mjaftueshëm shtetesh për të marrë një total prej të paktën 270 nga 538 votat e Kolegjit Elektoral.

Megjithëse Presidenti Trump e humbi votën popullore katër vjet më parë dhe sipas anketave mund ta humbasë përsëri këtë radhë, ai ka gjasa të marrë numrin e nevojshëm të votave elektorale nëse siguron fitore në shtete të lëkundura ku ai po bën fushatën intensive këto ditë.

Katër vjet më parë, zoti Trump fitoi me diferencë të ngushtë në Pensilvani, Miçigan dhe Uiskonsin, të cilat tradicionalisht kanë votuar për demokratët. Presidentit i duhet fitorja në një shtet si Pensilvania që ka 20 vota elektorale, si dhe të përsërisë fitoren në shtetet që fitoi në 2016 për të arritur fitoren.

LEXO EDHE:  SHBA i refuzon vizën Kryeministrit kosovar/ Ja si përgjigjet ky i fundit

LEXO EDHE:  Dëbimi i 6 gulenistëve, SHBA mbështet hetimet e iniciuara nga Kryeministri

Analistët parashikojnë një numër formulash që çojnë në fitoren e zotit Biden, përfshirë fitoren në Pensilvani, Miçigan dhe Uiskonsin, përveç fitores në shtetet tradicionale demokrate.

Këtë javë, zoti Biden do të shkojë në Ajova, një tjetër shtet që votoi për Presidentin Trump në 2016. Kandidatja demokrate për nënpresidente, Kamala Harris do të vizitojë Arizonën ku sipas anketave zoti Biden kryeson aktualisht, si dhe Teksasin, ku presidenti është në epërsi. Teksasi me 38 vota elektorale ka peshë të konsiderueshme në zgjedhje.

Ish-nënpresidenti Biden duket se ka nxjerrë mësime nga gabimet e zonjës Clinton në 2016, kur ajo nuk bëri një ndalesë të minutës së fundit në Uiskonsin. Zoti Biden do të shkojë në Uiskonsin këtë javë, si dhe në Miçigan dhe në shtetin e fuqishëm të Floridës.

Presidenti zhvilloi fushatë në Lansing, Miçigan të martën duke theksuar mbështetjen e administratës së tij për industrinë e automjeteve, para se të nisej për një qytetin Uest Sejlëm të Uiskonsinit dhe më pas në Omaha të Nebraskës në mbrëmje.

Gjatë aktiviteteve para mbështetësve, presidenti ka kritikuar median duke thënë se përqendrohet më shumë se është e nevojshme tek koronavirusi, ndërkohë që ka premtuar se do ta rimëkëmbë ekonominë e dërrmuar nga pandemia./VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Rusia regjistron 346 viktima në 24 orët/ Shifra më e lartë që prej nisjes së pandemisë

Publikuar

-

Nga

Rusia regjistron 346 viktima në 24 orët/ Shifra më e lartë që prej nisjes së pandemisë

Rusia ka regjistruar numrin më të lartë të vdekjeve nga COVID-19 në një ditë.

Në 24 e fundit janë regjistruar 346 vikima, shifra më e lartë që prej nisjes së pandemisë. Sipas qendrës kombëtare të operacioneve anti-covid, në Rusi 26,935 njerëz kanë humbur jetën nga virusi.

Infeksionet e reja të konstatuara në 24 orët e fundit janë 16,202, pak më pak se 16,550 të regjistruara në një ditë më parë. Në total, rastet me Covid-19 të regjistruara në Rusi deri më tani janë 1,563,976 persona./CNA.al

LEXO TE PLOTE