Connect with Us

Tirana çmendet në merkato, tenton Shkurtaj-Abazaj

Sport

Tirana çmendet në merkato, tenton Shkurtaj-Abazaj

Publikuar

-

Kristal Abazaj është shumë pranë Tiranës. Burime të besueshme të “Panorama Sport” pohojnë se ditë e fundit ka pasur diskutime intensive midis klubit bardheblu dhe vetë lojtarit, i cili është në pronësi të klubit të Anderlehtit, por duket se belgët nuk e kanë në planet e tyre shqiptarin.

Për këtë arsye, po punohet për të gjetur një formulë që 24-vjeçari të sigurojë një skuadër dhe të vijojë karrierën e tij. Për momentin mësohet se palët kanë ngecur te paga që përfiton Abazaj (20 mijë euro në muaj) dhe kampionët e Shqipërisë nuk e kanë luksin për të paguar kaq shumë.

Nga ana tjetër, Anderlehti nuk ka ndërmend që të përdorë të njëjtën formulë si te Kukësi, ku një pjesë ia paguanin ata dhe pjesën tjetër verilindorët. Belgët duan që të mos kenë më punë me pagesën ndaj futbollistit, por ndërkohë Tirana nuk ia plotëson dot kërkesat dhe nga ana tjetër lojtari nuk ka ndërmend të ulë pagën e tij. Megjithatë, gjasat janë që të gjendet një “e mesme e artë” midis klubit belg, atij të Tiranës dhe Abazajt, në mënyrë që ish-lojtari i Kukësit sezonin e ardhshëm të mbajë veshur fanellën bardheblu.

Gjasat janë që kjo marrëveshje të konkretizohet me sukses, sepse për të tria palët të përfshira në këtë mes mund të ketë përfitime: Abazaj luan në një skuadër pretendente, Tirana përforcohet ndjeshëm, ndërsa Anderlehti nuk paguan më rrogën për një lojtar që nuk jep kontributin për këtë skuadër.

Dëshirat e Tiranës nuk janë vetëm tek Abazaj, pasi burimet pohojnë se kanë hyrë në tratativa edhe me Vasil Shkurtajn.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Video/ Interi rikthehet te fitorja, i shënon 2 here Xhenoas

Publikuar

-

Nga

Interi është rikthyer te fitorja në kampionat, pas humbjes në derbi ndaj Milanit javën e kaluar. Zikaltërit e Kontes kanë mposhtur 2-0 Xhenoan në transfertë, duke marrë 3 pikë të rëndësishme.

Pjesa e parë u mbyll me rrjeta të paprekura, ndonëse Interi dominoi gjatë gjithë kohës dhe iu afrua disa herë golit. Pjesa e dytë ishte më ndryshe, me zikaltërit që u treguan më të saktë përpara porte, ku realizuan dy herë, me Lukakun në minutën e 64’ dhe D’Ambrozion në minutën e 80’.

Më këtë fitore Interi ngjitet në vendin e 3 me 10 pikë pas 5 javëve, ndërsa Xhenoa zbret në vendin e 15 më vetëm 4 pikë.

FT/ Xhenoa-Inter 0-2

Lukaku 64′, D’Ambrozios 80′

 

LEXO TE PLOTE

Sport

Video/ Ajaksi thyen rekordin 48-vjeçar, fiton 0-13 në kampionat

Publikuar

-

Nga

Ajaks nuk ka pasur frena në ndeshjen e sotme në kampionatin holandez teksa ka shënuar plot 13 gola ndaj Venlos në transfertë. Harkëtarët nuk patën mëshirë për kundërshtarin, duke konfirmuar formën e jashtëzakonshme të këtij fillim sezoni.

Ajaks shënoi katër herë në 45 minutat e para, mirëpo në të dytën kur vendasit mbetën me 10 vetë, miqtë shtynë me shumë forca përpara duke shënuar edhe nëntë herë të tjera. Mes golashënuesve ranë në sy pesë golat e Lasina Traore, apo edhe dy realizimet e Klas Jan Huntelar.

Kështu, në fund shifrat ishin të frikshme, teksa Ajaks vendosi edhe një rekord të ri, teksa fitorja më e thellë ka qenë e harkëtarëve para 48 viteve kur mposhtnin Viteshen me rezultatin 12-1.

LEXO TE PLOTE

Sport

Video/ Jahmir Hyka gjen rrugën e rrjetës në kampionatin kinez

Publikuar

-

Nga

Jahmir Hyka ka gjetur golin e parë në Kinë. Mesfushori ofensiv nga Tirana, u transferua në mesin e gushtit te Guizhou Hengfeng, ekip që garon në divizionin e dytë të futbollit kinez.

32-vjeçari realizoi golin e dytë në fitoren 0-3 jashtë fushe kundër Shenyang Urban FC. Ishte minuta e 40-të kur Hyka lëvizi bukur në krahun e majtë dhe mposhti portierin vendas me një goditje të saktë.

Nisje fantastike e Guizhou Hengfeng në grupin E të Jia League dhe rrjeta e parë kineze për lojtarin ofensiv, i cili numëron 47 ndeshje dhe 2 gola me kombëtaren e Shqipërisë.

LEXO TE PLOTE